Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 10:09:38

Αποστολέας Θέμα: Το Βήμα, έλλειψη συμβεβλημένων διαβητολόγων και η δικτατορία του τύπου  (Αναγνώστηκε 6096 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

25 Φεβρουαρίου 2012, 10:06:43
Αναγνώστηκε 6096 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Προβλήματα περίθαλψης αντιμετωπίζουν οι διαβητικοί
Δεν επαρκεί ο αριθμός των συμβεβλημένων γιατρών

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος


Δεν θα μπω στην αναπαραγωγή του άρθρου που εστιάζεται στην έλλειψη (ή και πλήρη απουσία) συμβεβλημένων ιδιωτών διαβητολόγων στον ΕΟΠΥΥ πλην αυτών των νοσοκομείων και του ΙΚΑ.

Δύο ώρες μετά την δημοσίευση του άρθρου έστειλα μήνυμα στο οποίο στηλιτεύω το εξής χρόνιο πρόβλημα:
Διαβητολόγος μπορεί να γίνει μόνο όποιος έχει την ειδικότητα της παθολογίας ή της ενδοκρινολογίας. Ένας γενικός ιατρός όσο κι αν εκπαιδευτεί (και έχουμε γενικούς ιατρούς με χρόνια εκπαίδευσης και εργασίας σε επίσημο διαβητολογικό κέντρο (σε νοσοκομείο) δεν μπορούν να πάρουν την εξειδίκευση του Διαβητολόγου, γιατί τυπικά δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο.
Από πλευράς ιατρικής και επιστημονικής αυτό είναι παντελώς άτοπο, καθώς ειδικά ο γενικός ιατρός έχει πολύ ευρύτερο πλαίσιο εκπαίδευσης και εφαρμογής σε ένα πολυσυστηματικό νόσημα όπως ο διαβήτης. Φυσικά, μην μου πείτε ότι τους ξέφυγε της διαβητολογικής εταιρίας, απλά το κλειστό μαγαζί έχει έχει και περισσότερα κέρδη.

Και πριν βιαστείτε να πείτε ότι δεν είναι τα λεφτά το θέμα σας λέω ότι η Ελλάδα διαθέτει δύο μέτρα και δύο σταθμά: αναγνωρίζει την εξειδίκευση της διαβητολογίας όταν δίνεται από μη πανεπιστημιακό ίδρυμα (κέντρα διαβητολογίας νοσοκομείων ΕΣΥ) και δεν αναγνωρίζει πχ ως εξειδίκευση την ετήσια, θεωρητική (50%) και πρακτική άσκηση (50%) στη "Επείγουσα Προνοσοκομειακή Ιατρική" που δίνεται από το ΕΚΑΒ κατόπιν γραπτών και προφορικών εξετάσεων και φέρει την υπογραφή του εκάστοτε υπουργού του ΥΥΚΑ.

Όταν λοιπόν για να επιστρέψουμε, κόσμια, έστειλα σχόλιο στο συγκεκριμένο άρθρο στην συγκεκριμένη εφημερίδα, στηλιτεύοντας την αδυναμία των γενικών ιατρών να πάρουν την εξειδίκευση της διαβητολογίας και το πόσο αυτό το κρύβουν, όπως ήταν αναμενόμενο, το σχόλιο μου δεν δημοσιεύτηκε ποτέ, όταν σε άλλα άρθρα σχόλια ακόμη και ευγενικώς υβριστικά δημοσιεύονται.

Επισυνάπτω και την σχετική εικονίτσα για απόδειξη....

Σημείωση: Το σχόλιο μου δεν είναι δημοσιευμένο ακόμη, δύο μέρες μετά, όταν η είδηση έχει πρακτικά περάσει στο αρχείο, και η εικονίτσα πάρθηκε σήμερα που έγραψα και το παρόν μήνυμα.
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Φεβρουαρίου 2012, 10:11:13 από Δ. Κουναλάκης »
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

25 Φεβρουαρίου 2012, 10:22:51
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δημήτρη, ίσως θα άξιζε να στείλεις του παραπάνω κείμενό σου, και στην Πανελλήνια Ομοσπονδία Σωματείων - Συλλόγων Ατόμων με Σακχαρώδη Διαβήτη (Π.Ο.Σ.Σ.Α.Σ.ΔΙΑ.)
μέσω αυτού του συνδέσμου: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

25 Φεβρουαρίου 2012, 10:49:58
Απάντηση #2
Συνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σημείωση: Το σχόλιο μου δεν είναι δημοσιευμένο ακόμη, δύο μέρες μετά, όταν η είδηση έχει πρακτικά περάσει στο αρχείο, και η εικονίτσα πάρθηκε σήμερα που έγραψα και το παρόν μήνυμα.
Μπορείς να συντάξεις, αν θέλεις, επιστολή διαμαρτυρίας στην εφημερίδα και να προσυπογράψουν όσοι το επιθυμούν. Εγώ είμαι μέσα.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

25 Φεβρουαρίου 2012, 10:52:14
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σημείωση: Το σχόλιο μου δεν είναι δημοσιευμένο ακόμη, δύο μέρες μετά, όταν η είδηση έχει πρακτικά περάσει στο αρχείο, και η εικονίτσα πάρθηκε σήμερα που έγραψα και το παρόν μήνυμα.
Μπορείς να συντάξεις, αν θέλεις, επιστολή διαμαρτυρίας στην εφημερίδα και να προσυπογράψουν όσοι το επιθυμούν. Εγώ είμαι μέσα.

Και εγώ.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

25 Φεβρουαρίου 2012, 13:40:14
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δημήτρη, ίσως θα άξιζε να στείλεις του παραπάνω κείμενό σου, και στην Πανελλήνια Ομοσπονδία Σωματείων - Συλλόγων Ατόμων με Σακχαρώδη Διαβήτη (Π.Ο.Σ.Σ.Α.Σ.ΔΙΑ.)
μέσω αυτού του συνδέσμου: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

έστειλα το παρακάτω κείμενο:
Είμαι Γενικός Ιατρός και εργάζομαι στο Ηράκλειο Κρήτης. Με αφορμή ένα δημοσίευμα της εφημερίδας Βήμα ( Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος ) θα ήθελα να σχολιάσω το γεγονός ότι η εξειδίκευση του διαβητολόγου δίδεται μόνο σε ειδικότητες παθολογίας και ενδοκρινολογίας. Ένας γενικός ιατρός όσο κι αν εκπαιδευτεί (και έχουμε γενικούς ιατρούς με χρόνια εκπαίδευσης και εργασίας σε επίσημο διαβητολογικό κέντρο), για τυπικούς λόγους δεν μπορούν να πάρουν την εξειδίκευση του Διαβητολόγου.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

28 Φεβρουαρίου 2012, 09:51:55
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

timex


Απο οσο γνωριζω η εξειδικευση στο σακχαρωδη διαβητη ειναι απο τις ελαχιστες εξειδικευσεις που μπορουμε να κανουμε ως γενικοι γιατροι στην Ελλαδα.
Γνωριζω δυο γενικους που εχουν παρει την παραπανω εξειδικευση και υπογραφου ως γενικος ιατρος-διαβητολογος

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
5149 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Φεβρουαρίου 2015, 13:17:06
από Ορθοπαιδικός
3 Απαντήσεις
64594 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Ιανουαρίου 2021, 21:14:48
από Ορθοπαιδικός
0 Απαντήσεις
5363 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Ιανουαρίου 2022, 22:08:05
από Argirios Argiriou
4 Απαντήσεις
28675 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Απριλίου 2022, 21:00:07
από Ορθοπαιδικός
1 Απαντήσεις
9712 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Απριλίου 2022, 21:44:17
από Denominator