Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 20:58:49

Αποστολέας Θέμα: Το Ιατρικό Προσωπικό, πρέπει να εμβολιάζεται για την εποχική γρίπη??  (Αναγνώστηκε 4081 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

25 Φεβρουαρίου 2012, 13:24:09
Αναγνώστηκε 4081 φορές
Αποσυνδεδεμένος

anasm



Γειά σας.

Με αφορμή, τις γνωστές αφίσες του ΚΕ.ΕΛ.Π.ΝΟ.
που έχουν αναρτηθεί, σε όλους τους Χώρους των Νοσοκομείων,
και μας προτρέπουν,
ως ιατρικό Προσωπικό, να εμβολιαστούμε κατά της γρίπης…

Στο Νοσοκομείο που ήμουν, μέχρι πριν από 1μήνα,
τόσο οι ειδικευμένοι γιατροί, και συνακόλουθα και όλοι εμείς οι ειδικευόμενοι,
όχι μόνο δεν εμβολιαστήκαμε,
αλλά, καλώς ή κακώς,
σχεδόν κάναμε πλάκα, στην προοπτική «άμεσου και καλά» εμβολιασμού μας…

Επιπλέον,
τόσο στο δικό μου, μικρό επαρχιακό Νοσοκομείο –Κέντρο Υγείας,
αλλά και σε πολλά Νοσοκομεία σε όλη την επικράτεια,
φαντάζομαι ότι,
τις περισσότερες φορές,
η επιλογή του Αντιβιωτικού σχήματος, γίνεται απλώς «εμπειρικά»…

Δηλαδή, κατά την πρωινή επίσκεψη,
όταν ο νοσηλευόμενος, που είχε απυρετίσει για μία –μιάμιση μέρα,
εμφανίσει ένα 38.5 C,
χωρίς «χάσιμο χρόνου»,
ο Επιμελητής, θα δώσει εντολή, για αλλαγή του ήδη λαμβανομένου Αντιβιωτικού Σχήματος.

Από τις τελευταίες Οδηγίες του ΚΕ.ΕΛ.Π.ΝΟ.
προκύπτει ότι,
από τα πιο συνήθη συμπτώματα της Εποχικής Γρίπης,
είναι «ταχείας έναρξης πυρετική κίνηση» (θ > 38 C)

Είναι απίθανο το ενδεχόμενο,
ο φουκαράς ο νοσηλευόμενος,
που αύριο μπορεί να είναι ο πατέρας μου και η μάνα μου,
να έχει τσιμπήσει απλώς, μια «ιογενή Λοίμωξη»,
ενδεχομένως, ακόμα και από εμένα,
που τον πάλευα 2 μέρες πριν, φύσα –ρούφα με μπουκωμένη μύτη από πάνω του,
για να του βρώ φλέβα…??  ??? :o


Οπότε, τα θέματα που συνοψίζονται, είναι τα εξής :

*)Γιατί,
το ιατρικό –νοσηλευτικό Προσωπικό,
να μην εμβολιάζεται για την εποχική Γρίπη, με στόχο τουλάχιστον, την ελαχιστοποίηση του χρόνου διασποράς των αντίστοιχων ιών??

*)Γιατί, κάθε φορά που προκύπτει μια υποτροπή πυρετικού κύματος,
αυτομάτως, «εμπειρικά»,
θα πρέπει να ερμηνεύεται, ως «ανθεκτική» βακτηριακή Λοίμωξη??
Δηλαδή,
το σενάριο της Ιογενούς Λοίμωξης, είναι τόσο άκυρο, ενδονοσοκομειακά??  


25 Φεβρουαρίου 2012, 15:56:49
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
1.Για την εποχικη γριππη η προσωπικη μου θεση ειναι πως πρεπει να εμβολιαζομαστε οι επαγγελματιες υγειας τοσο για εμας οσο και για τους ασθενεις μας οικογενειες μας.Αυτη ειναι η προσωπικη μου θεση και ενδεχομενως να υπάρχουν διαφορετικες.Σεβαστες...
2.Για την τακτικη που περιγραφεις δε μπορω να σου απαντησω.Ενδεχομενως να υφισταται  ενίοτε ιογενης συνδρομη αλλά πόσο συχνο να ειναι αυτο?Από την άλλη καλο θα ηταν -χωρις η ενδονοσοκομειακη μου πειρα να ειναι ιδιαιτερη-να διερευναται πιθανη ανθεκτικοτητα στην αντιβιωση-έτερη διάγνωση με νεο έλεγχο εργαστηριακο και καλλιεργειες αιματος.Πολλά πραγματα γινονται πραγματικα εμπειρικα και ενδεχομενως για να εχουμε το κεφάλι μας ήσυχο αλλα και από την άλλη -στο συγκεκριμενο παραδειγμα που αναφερεις-δε μπορουμε να εφησυχαζομεστε πάντα σε πιθανη ιογενη συνδρομη.Τι να σου πω...ας ακουσουμε και άλλους συναδέλφους.
+

25 Φεβρουαρίου 2012, 19:32:30
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Οι εργαζόμενοι σε χώρους παροχής υπηρεσιών υγείας περιλαμβάνονται στις ομάδες αυξημένου κινδύνου για σοβαρή λοίμωξη/επιπλοκές από τον ιό της γρίπης και ως τούτου πρέπει να εμβολιάζονται με το ετήσιο αντιγριππικό εμβόλιο. (Από: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ - Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος).

Όσον αφορά τις ενδονοσοκομειακές λοιμώξεις, υπάρχουν οδηγίες τόσο για τη διάγνωση, όσο και την αιτιολογική ή εμπειρική αντιμετώπισή τους.
Π.χ. αναφορικά με τις ενδονοσοκομειακές πνευμονίες: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος.

Ένα στοιχεία που συνυπολογίζεται στην απόφαση για κάλυψη με (έστω και εμπειρική) αντιβιοτική αγωγή είναι η τιμή της προκαλσιτονίνης. Σίγουρα η προκαλσιτονίνη δε μετράται σε μικρά νοσοκομεία, αλλά είναι διαθέσιμη σχεδόν σε όλα τα τριτοβάθμια.
(Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος, Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος, Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος).

 
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
4997 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Οκτωβρίου 2016, 12:45:40
από Argirios Argiriou
6 Απαντήσεις
22560 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Νοεμβρίου 2020, 12:51:40
από Argirios Argiriou
19 Απαντήσεις
38057 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Ιανουαρίου 2020, 20:17:49
από Denominator
2 Απαντήσεις
9789 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Οκτωβρίου 2019, 23:53:32
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
8492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Αυγούστου 2021, 15:16:08
από Argirios Argiriou