Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 01:26:03

Αποστολέας Θέμα: Νοσηλευτικές και ιατρικές πράξεις.  (Αναγνώστηκε 5793 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

29 Φεβρουαρίου 2012, 07:35:55
Αναγνώστηκε 5793 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Από πρόσφατο μήνυμα του συναδέλφου Γιώργου Κανελλόπουλου, σε άλλη θεματική ενότητα του φόρουμ:

1) Τι σημαίνει ιατρική πράξη;
"Ιατρικός Κώδικας: 1. Ιατρική πράξη είναι εκείνη που έχει ως σκοπό τη με οποιαδήποτε επιστημονική μέθοδο πρόληψη, διάγνωση, θεραπεία και αποκατάσταση της υγείας του ανθρώπου." Αυτός ο ορισμός καταλαβαίνω πως περιλαμβάνει και πράξεις που γίνονται από μη ιατρούς. Πώς λέγονται αυτές που χρειάζονται επίβλεψη ιατρού; Πώς λέγονται αυτές που εκτελούνται μόνο από ιατρό;
(Π.χ. μας είχαν πει πως ο καθετηριασμός φλέβας, επειδή είναι ιατρική πράξη, γίνεται παρουσία ιατρού. Αν υποθέσουμε πως είναι αλήθεια, με αυτή τη λογική η διασωλήνωση, που γίνεται από γιατρό πάντα λέγεται κάπως αλλιώς;)
2) Υπάρχει στην Ελλλάδα επίσημα κατάλογος ή διαχωρισμός των νοσηλευτικών από τις ιατρικές πράξεις και αντίστοιχα για τα καθήκοντα; Γιατί υπάρχει διαφορετικός διαχωρισμός καθηκόντων ιατρών/νοσηλευτών ανά νοσοκομείο ή και ανά κλινική;
(Π.χ. έχω συναντήσει γκρίζες ζώνες σε λήψη καρδιογραφήματος, μέτρηση Α.Π. κ.ά.)
3) Υπάρχουν καθαρά νοσηλευτικές πράξεις;
 α) Πράξεις που είναι επαγγελματικώς κατοχυρωμένες από νοσηλευτές, λόγω γνώσης ή δεξιότητας.
 β) Που να μπορεί ο οποιοσδήποτε να τις κάνει, και να εμπίπτουν στην περίθαλψη, αλλά να μην είναι κατοχυρωμένος ή αρμόδιος ή υποχρεωμένος ο γιατρός π.χ. να τις κάνει, ακόμη και ελλείψει νοσηλευτή. (π.χ. -γιατρέ στρώσε μου το σεντόνι/κάνε μου μια ένεση/δώσε μου την πάπια/-τι λες; εγώ είμαι γιατρός! /ή -τι λές; και να με τρέχει η Ε.Ν.Ε.; )


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

29 Φεβρουαρίου 2012, 09:23:03
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Προεδρικό Διάταγμα Υπ. Αριθμ. 351/8-6-1989
Επαγγελματικά Δικαιώματα Νοσηλευτών ΤΕ – ΠΕ
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
6899 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Σεπτεμβρίου 2014, 19:16:45
από D-Michalis
28 Απαντήσεις
33180 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Δεκεμβρίου 2013, 12:10:56
από Γιώργος Κανελλόπουλος
0 Απαντήσεις
23811 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Μαρτίου 2009, 00:32:04
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
5067 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Δεκεμβρίου 2011, 19:32:07
από nickma
6 Απαντήσεις
83609 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Ιανουαρίου 2015, 20:20:21
από Argirios Argiriou