Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 10:20:54

Αποστολέας Θέμα: Υπ.Αποφ. 2012 για ποσά Εφημεριών -Πρωτοκόλλα -Συνταγογράφηση ηλεκτρονική & Ουσία  (Αναγνώστηκε 18627 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

8 Μαρτίου 2012, 22:51:07
Αναγνώστηκε 18627 φορές
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
από άλλο μήνυμα του κ. Κουναλάκη (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος)

Μερικές από τις καλύτερες υπουργικές αποφάσεις  ;D που έχω διαβάσει:

ΦΕΚ 545 Β' 1-3-2012

Περιεχόμενα:
Υποχρεωτική ηλεκτρονική καταχώριση των συνταγών στον Εθνικό Οργανισμό Παροχής Υπηρεσιών Υγείας (Ε.Ο.Π.Υ.Υ.) και στους άλλους Φορείς Κοινωνικής Ασφάλισης
Εφαρμογή συνταγογράφησης με Δραστική Ουσία
Ταινία γνησιότητας των φαρμάκων
Διατάξεις Τιμολόγησης Φαρμάκων
Φαρμακευτικά ιδιοσκευάσματα εκτός εγκεκριμένων ενδείξεων
Καθολική και Υποχρεωτική Εφαρμογή των Θεραπευτικών Πρωτοκόλλων Συνταγογράφησης
Έγκριση Εφημεριών Ιατρών Ε.Σ.Υ.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

9 Μαρτίου 2012, 10:37:22
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
ΦΕΚ 545 Β' 1-3-2012

Είναι πραγματικά ένα ΦΕΚ-σεισμός, που έχει αργήσει δεκαετίες ολόκληρες να έρθει.
Θα σταθώ ιδιαίτερα σε ορισμένα σημεία:

- Ρίχνει το μικτό ποσοστό κέρδους του φμφ από το 35% στο 32.4% και καθιερώνει το κλιμακωτό περιθώριο κέρδους για σκευάσματα άνω των 200 ευρώ.

- Εισάγει 160 διαγνωστικά και θεραπευτικά πρωτόκολλα, δεσμευτικά για τον ιατρό και ορίζει ως επόπτη της εφαρμογής τους τον κατά τόπους Δ/ντη Νομαρχιακής Υπηρεσίας ΕΟΠΥΥ o οποίος συγκροτεί για το σκοπό αυτό τριμελείς επιτροπές (από 5-6 άτομα, που θά ΄λεγε και ο Ν. Βαμβακούλας) σε κάθε Μονάδα του ΕΟΠΥΥ

- Διατρανώνει ότι "Ο ΕΟΠΥΥ δεν αποζημιώνει φάρμακα που χορηγούνται εκτός ενδείξεων και εκτός δοσολογίας". Προφανώς το σχετικό φέσι βαρύνει τον φμφ.

- Υποχρεώνει τον φμφ να μετατρέπει σε ηλεκτρονικές τις χειρόγραφες συνταγές, έναντι ποσού 1 ευρώ που παρακρατείται από την αμοιβή ή το μισθό του ιατρού.

- Καθορίζει τις 10 πρώτες δραστικές ουσίες που ξεκινούν από 1 Απριλίου. Στην κορυφή, οι γνωστοί μας αναστολείς αντλίας πρωτονίων και ακολουθούν αναστολείς ΜΕΑ, αναστολές υποδοχέων ΑΤΙΙ, υπολιπιδαιμικοί παράγοντες, αντιαιμοπεταλιακά κ.α.

- Ο φμφ χορηγεί το φθηνότερο φάρμακο και αν ο ασφαλισμένος θέλει γούστα, πληρώνει από την τσέπη του τη διαφ(θ)ορά

- Αρμόδιος για την τιμολόγηση των φαρμάκων καθίσταται πλέον μόνο ο ΕΟΦ

Και άλλα πολλά, παρακαλώ συμπληρώστε με διαμάντια που θα βρείτε διαβάζοντας το ΦΕΚ εξονυχιστικά...



« Τελευταία τροποποίηση: 9 Μαρτίου 2012, 19:29:34 από Ο διακοσμητής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

9 Μαρτίου 2012, 19:54:10
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Περιθωριακός


Υποχρεώνει τον φμφ να μετατρέπει σε ηλεκτρονικές τις χειρόγραφες συνταγές, έναντι ποσού 1 ευρώ που παρακρατείται από την αμοιβή ή το μισθό του ιατρού

Σε γειτονικο νομό οι γεν ιατροι ΔΕΝ θα συνταγογραφουν εως οτου λαβουν διαβεβαιωσεις οτι δεν θα βρεθουν να χρωστανε 14 μισθους (14, οχι τον 14ο) σε λιγες βδομαδες.
Στον δικο μου νομό ακομη ησυχια αν και μαλλον ημουν ο μονος που στην στενοτερη περιοχη που δεν ειχα ρεπο σημερα. Σε επικοινωνια μου με διευθυντες και διοικητες ικα ακουσα τα εξης:
'' κατι ακουσα κι εγω αλλά δε νομιζω...''
''δεν το γνωριζω, κανετε οτι νομιζετε και κρινετε..(κλεισιμο τηλ με ενα κοφτο καλημερα)''
''μπα, θα το διευκρινησουν, δε γινεται, μην ανησυχειτε''.

9 Μαρτίου 2012, 20:09:01
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Υποχρεώνει τον φμφ να μετατρέπει σε ηλεκτρονικές τις χειρόγραφες συνταγές, έναντι ποσού 1 ευρώ που παρακρατείται από την αμοιβή ή το μισθό του ιατρού
Σε γειτονικο νομό οι γεν ιατροι ΔΕΝ θα συνταγογραφουν εως οτου λαβουν διαβεβαιωσεις οτι δεν θα βρεθουν να χρωστανε 14 μισθους (14, οχι τον 14ο) σε λιγες βδομαδες.
Στον δικο μου νομό ακομη ησυχια αν και μαλλον ημουν ο μονος που στην στενοτερη περιοχη που δεν ειχα ρεπο σημερα. Σε επικοινωνια μου με διευθυντες και διοικητες ικα ακουσα τα εξης:
'' κατι ακουσα κι εγω αλλά δε νομιζω...''
''δεν το γνωριζω, κανετε οτι νομιζετε και κρινετε..(κλεισιμο τηλ με ενα κοφτο καλημερα)''
''μπα, θα το διευκρινησουν, δε γινεται, μην ανησυχειτε''.
Η λύση είναι μία και η αλληλουχια των γεγονότων η εξης...
Σταματάτε την χειρογραφη συνταγογράφηση----->Οι πολιτες και οι ΦμΦ επικοινωνουν θορυβημένοι με τον Βολευτή της περιοχής -------> Ο Βολευτής επικοινωνεί με τον Λεβέντη Λοβέρδο ------> Το Υπουργείο εκδίδει ερμηνευτική εγκύκλιο..... Οπως θα έλεγε ο διακοσμητής  ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΧΑΟΣ
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

9 Μαρτίου 2012, 21:17:35
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

dimtheo


1.Επειδή η εφαρμογή κάθε νόμου κρίνεται από την εφαρμοστική του ικανότητα (τόσοι και τόσοι νόμοι παραμένουν ανενεργοί, λόγω αναντιστοιχίας με την πραγματικότητα), αλλά:
2.Επειδή καμία κανονιστική απόφαση ή προφορική διαβεβαίωση δεν υπερισχύει του νόμου (οπότε δεν μπορούμε να ξέρουμε τι θα μας ξημερώσει μετά από κάποιο διάστημα), πρέπει να υπάρξει νέα νομοθετική ρύθμιση που να διαφοροποιεί το "χαράτσι" του 1 € στην τσέπη μας, και:
3.Επειδή κάποτε θα πρέπει να ξεσηκωθούν και οι πέτρες με τον παραλογισμό, τον αυταρχισμό, τον πανικό για κατάθεση πειθήνιων τροϊκανών νομοσχεδίων χωρίς καμία προεργασία και οργάνωση
4.Επειδή πρέπει να καταδειχθεί η γελοιότητα του τρόπου σχεδίασης εισπρακτικών μέτρων και η φαυλότητα στην λήψη σπασμωδικών αποφάσεων
4.Επειδή θα πρέπει κάποια στιγμή να υπάρξει μαζική αντίδραση και κινητοποίηση σε πανελλαδικό επίπεδο από την κακόμοιρη ΠΦΥ

ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΩΝ ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΗΣΕΩΝ και στο πιο απομακρυσμένο χωριό ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ την Δευτέρα 12.3.12

Ξεκίνησε ήδη και στους τόπους εργασίας (εξώδικα στην Ημαθία), αλλά και στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης η αντίδραση (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος)

Είναι καιρός να κλείσει η μούντζα και να γίνει γροθιά... (στο κατεστημένο και όχι στο μποξ, εννοείται!)

10 Μαρτίου 2012, 11:20:04
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Μίλησα εχθές με συνάδελφο ιατρό που εργάζεται στα κεντρικά στον ΕΟΠΥΥ στο 2106871772 και ενημέρωσα για τα δύο ΦΕΚ 497 Β' και 545 Β'.
Το ένα για την αλλαγή στα ποσοστά συμμετοχής των ασφαλισμένων στα φάρμακα και το άλλο για την ποινή του ενός ευρού που θα πληρώνει ο κάθε συνάδελφος αν συνταγογραφεί χειρόγραφα.
Δεν είχαν καμία ενημέρωση για τις παραπάνω αποφάσεις, μου ζήτησαν να τους δώσω τους αριθμούς των ΦΕΚ, τα διάβασαν και μου είπαν "ΜΗΝ ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΕΙΤΕ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΟΥΜΕ ΤΙΣ ΔΥΟ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΔΟΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΓΚΥΚΛΙΟΥΣ".

Τα περαστικά μου!!!!!!!!
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

10 Μαρτίου 2012, 11:46:22
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
τα διάβασαν και μου είπαν "ΜΗΝ ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΕΙΤΕ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΟΥΜΕ ΤΙΣ ΔΥΟ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΔΟΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΓΚΥΚΛΙΟΥΣ".

Μπορούν το ίδιο πράγμα να το πουν εγγράφως και ενυπόγραφα;

Μπορούν να το πουν face-to-face στους ασφαλισμένους που έρχονται να εξεταστούν ή να πάρουν τις μόνιμες αγωγές τους;
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Μαρτίου 2012, 11:49:06 από Ο διακοσμητής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

10 Μαρτίου 2012, 11:54:20
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Μαρία Χόρτη

Ιατροί
Η άρνηση συνταγογράφησης σε ασθενή δεν είναι (ασφαλής) λύση.
Ποιος αναλαμβάνει την ευθύνη εάν αρνηθώ να συνταγογραφήσω σε ασθενή που έχει ανάγκη την αγωγή του και του συμβεί το παραμικρό επειδή δεν πήρε τα φάρμακά του;

Πότε θα σοβαρευτούμε επιτέλους σε αυτο το κράτος και θα βγάζουμε αποφάσεις και νόμους σαφείς και εφαρμόσιμους ώστε να μην επικρατεί χάος μέχρι τις διευκρινιστικές (;) εγκυκλίους;

10 Μαρτίου 2012, 12:04:33
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Η άρνηση συνταγογράφησης σε ασθενή δεν είναι (ασφαλής) λύση.
Ποιος αναλαμβάνει την ευθύνη εάν αρνηθώ να συνταγογραφήσω σε ασθενή που έχει ανάγκη την αγωγή του και του συμβεί το παραμικρό επειδή δεν πήρε τα φάρμακά του;

Πότε θα σοβαρευτούμε επιτέλους σε αυτο το κράτος και θα βγάζουμε αποφάσεις και νόμους σαφείς και εφαρμόσιμους ώστε να μην επικρατεί χάος μέχρι τις διευκρινιστικές (;) εγκυκλίους;

Προσωπικά, γράφω ακόμη με τα παλαιά. Όταν θα το δω στο Site του ΕΟΠΥΥ θα γράφω με τα καινούργια.
Στην Ελλάδα, οι νόμοι φτιάχνονται για να φτιάχνονται. Κανένας νόμος δεν θεωρείται εφαρμοστέος εάν δεν έχεις ενημερωθεί για την ύπαρξη του.
Ξέρω να σου πω πολλούς νόμους για τα κέντρα υγείας που ποτέ δεν εφαρμόστηκαν, και δεν χρειάζονταν καμιά υπουργική απόφαση.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

10 Μαρτίου 2012, 13:08:13
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Γιάννης Ιωάννου


Όπως όλοι γνωρίζουμε σ' αυτό το κράτος δεν κυβερνούν οι νόμοι αλλά οι διευκρινιστικές εγκύκλιοι. Το ότι δεν εφαρμόζονται κάποιοι νόμοι είναι πιθανόν να οφείλεται και στην μη έκδοση εγκυκλίων. Το μόνο που είναι σίγουρο είναι ότι ο πολίτης είναι υποχρεωμένος, (πραγματικά δεν ξέρω κ' εγώ πως) να ενημερώνεται για κάθε νόμο που δημοσιεύεται σε ΦΕΚ και να τον εφαρμόζει. Πόση όμως εμπιστοσύνη μπορείς να έχεις σε ένα κράτος που βουλιάζει; Είμαι και εγώ της άποψης ότι σε κάποια φάση θα έρθει κάποια εγκύκλιος, αλλά δεν ξέρω αν θα λέει κάτι διαφορετικό από αυτό που ο νόμος ορίζει (έχει δεν έχει ο γιατρός τον απαιτούμενο εξοπλισμό στο αγροτικό ιατρείο, κολλάει ή δεν κολλάει το σύστημα στο ιατρείο του ιδιώτη).
Ίσως, μέχρι να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα, τουλάχιστον όσο αφορά εμάς τους ιατρούς του ΕΣΥ, να πρέπει να εφαρμόσουμε “λευκή” συνταγογράφηση. Και εννοώ συνταγογράφηση σε λευκό χαρτί συνταγών που παρέχει το κάθε νοσοκομείο. Έτσι ούτε θα μας κατηγορήσει κανείς ότι δεν δίνουμε την απαιτούμενη θεραπεία που είναι μέσα στα καθήκοντά μας αλλά ούτε θα μπορεί ο φαρμακοποιός να περάσει τέτοιου είδους συνταγές, ηλεκτρονικά. (Σε επικοινωνία που είχα με τοπικό φαρμακείο μου εξήγησαν ότι, ηλεκτρονικά μπορούν να περάσουν μόνο τις συνταγές του ειδικού συνταγολογίου του ΙΚΑ αλλά και πάλι δεν γνωρίζω αν αυτό ισχύει).
Βέβαια θα υπάρξει ταλαιπωρία και κομφούζιο τόσο στους ασθενείς όσο και στους φαρμακοποιούς (και στους γιατρούς εννοείται) αλλά δεν ξέρω πως αλλιώς θα ξυπνήσουν μερικοί.

10 Μαρτίου 2012, 13:24:01
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Όπως όλοι γνωρίζουμε σ' αυτό το κράτος δεν κυβερνούν οι νόμοι αλλά οι διευκρινιστικές εγκύκλιοι. Το ότι δεν εφαρμόζονται κάποιοι νόμοι είναι πιθανόν να οφείλεται και στην μη έκδοση εγκυκλίων. Το μόνο που είναι σίγουρο είναι ότι ο πολίτης είναι υποχρεωμένος, (πραγματικά δεν ξέρω κ' εγώ πως) να ενημερώνεται για κάθε νόμο που δημοσιεύεται σε ΦΕΚ και να τον εφαρμόζει. Πόση όμως εμπιστοσύνη μπορείς να έχεις σε ένα κράτος που βουλιάζει; Είμαι και εγώ της άποψης ότι σε κάποια φάση θα έρθει κάποια εγκύκλιος, αλλά δεν ξέρω αν θα λέει κάτι διαφορετικό από αυτό που ο νόμος ορίζει (έχει δεν έχει ο γιατρός τον απαιτούμενο εξοπλισμό στο αγροτικό ιατρείο, κολλάει ή δεν κολλάει το σύστημα στο ιατρείο του ιδιώτη).
Ίσως, μέχρι να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα, τουλάχιστον όσο αφορά εμάς τους ιατρούς του ΕΣΥ, να πρέπει να εφαρμόσουμε “λευκή” συνταγογράφηση. Και εννοώ συνταγογράφηση σε λευκό χαρτί συνταγών που παρέχει το κάθε νοσοκομείο. Έτσι ούτε θα μας κατηγορήσει κανείς ότι δεν δίνουμε την απαιτούμενη θεραπεία που είναι μέσα στα καθήκοντά μας αλλά ούτε θα μπορεί ο φαρμακοποιός να περάσει τέτοιου είδους συνταγές, ηλεκτρονικά. (Σε επικοινωνία που είχα με τοπικό φαρμακείο μου εξήγησαν ότι, ηλεκτρονικά μπορούν να περάσουν μόνο τις συνταγές του ειδικού συνταγολογίου του ΙΚΑ αλλά και πάλι δεν γνωρίζω αν αυτό ισχύει).
Βέβαια θα υπάρξει ταλαιπωρία και κομφούζιο τόσο στους ασθενείς όσο και στους φαρμακοποιούς (και στους γιατρούς εννοείται) αλλά δεν ξέρω πως αλλιώς θα ξυπνήσουν μερικοί.

Μην αγχώνεσαι....
Προσωπικά τους ασθενείς που μου έρχονται με απλή συνταγή από γιατρούς του ΕΣΥ και ζητάνε να τους γράψω τα φάρμακα της συνταγής μέσω του ταμείο, εγώ τους στέλνω πίσω σε αυτούς που έγραψαν την απλή συνταγή να τους τα γράψουν.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

10 Μαρτίου 2012, 13:30:59
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μην αγχώνεσαι....
Προσωπικά τους ασθενείς που μου έρχονται με απλή συνταγή από γιατρούς του ΕΣΥ και ζητάνε να τους γράψω τα φάρμακα της συνταγής μέσω του ταμείο, εγώ τους στέλνω πίσω σε αυτούς που έγραψαν την απλή συνταγή να τους τα γράψουν.

Κι αν ο ιατρός του ΕΣΥ είναι μακριά; Αν δεν μπορούν να πάνε να τον βρουν;
Αν αρχίσουν να καβγαδίζουν μαζί σου ότι "δεν τους εξυπηρετείς" ;

Μερικοί κατέχουν και κυνηγετικά όπλα.

Αγχώνομαι...
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Μαρτίου 2012, 13:38:15 από Ο διακοσμητής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

10 Μαρτίου 2012, 13:39:22
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μην αγχώνεσαι....
Προσωπικά τους ασθενείς που μου έρχονται με απλή συνταγή από γιατρούς του ΕΣΥ και ζητάνε να τους γράψω τα φάρμακα της συνταγής μέσω του ταμείο, εγώ τους στέλνω πίσω σε αυτούς που έγραψαν την απλή συνταγή να τους τα γράψουν.

Κι αν ο ιατρός του ΕΣΥ είναι μακριά; Αν δεν μπορούν να πάνε να τον βρουν;
Αν αρχίσουν να καβγαδίζουν μαζί σου ότι "δεν τους εξυπηρετείς" ;

Μερικοί κατέχουν και κυνηγετικά όπλα.

Αγχώνομαι...

ευγενικά ήρεμα και ήπια το λέω. Δεν θέλουν; Εξέταση δική μου, εξετάσεις δικές μου και ότι κρίνω.
Τέλος.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

10 Μαρτίου 2012, 13:47:18
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Όπως όλοι γνωρίζουμε σ' αυτό το κράτος δεν κυβερνούν οι νόμοι αλλά οι διευκρινιστικές εγκύκλιοι. Το ότι δεν εφαρμόζονται κάποιοι νόμοι είναι πιθανόν να οφείλεται και στην μη έκδοση εγκυκλίων. Το μόνο που είναι σίγουρο είναι ότι ο πολίτης είναι υποχρεωμένος, (πραγματικά δεν ξέρω κ' εγώ πως) να ενημερώνεται για κάθε νόμο που δημοσιεύεται σε ΦΕΚ και να τον εφαρμόζει.

Με συγχωρείτε, αλλά αυτό δεν στέκει νομικά και το πιθανότερο είναι στο δικαστήριο να γελάσουν μόλις το ακούσουν.
Δεν μπορείς να πεις στο Δικαστήριο: "Επειδή πέρασε ο τάδε με κόκκινο και δεν τον πιάσατε, θα περνάω κι εγώ με κόκκινο και δεν πρέπει να με πιάσετε".
Ούτε μπορείς να πεις: "Δεν εφαρμόζω έναν Νόμο, επειδή υπάρχει άλλος ένας Νόμος που δεν εφαρμόζεται" διότι αν αυτό γινόταν αποδεκτό, τότε ο καθένας θα εφάρμοζε μόνο όποιους Νόμους γουστάρει και θα παραβίαζε τους υπολοίπους που δεν γουστάρει.

Το ΦΕΚ δημοσιεύτηκε στις 28-2-2012μ.Χ. και η ισχύς του ξεκινάει από την επομένη το πρωί. Τέλος (που λέει και κ. Κουναλάκης).

ΥΓ: Αν έρθει ένας ασφαλισμένος και σας ζητήσει τα αντιδιαβητικά δισκία του με 10% (όπως συνέβη σε μένα), τί κάνετε; Ποιός σας δίνει το δικαίωμα να τον αδικήσετε βάζοντάς του τα με 25% ; Θα έχει άδικο μετά ο ασφαλισμένος να σας κυνηγήσει;   
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Μαρτίου 2012, 14:39:11 από Ο διακοσμητής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

10 Μαρτίου 2012, 14:02:00
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Περιθωριακός


Εχθες εγραψα Σ/Ν και λιπιδαιμιες 25% και αντιδιαβητικα και ινσουλινη 10%. Το θεμα με την ινσουλινη το χειριστηκα ετσι μετα απο ερωτηση μου στον τοπικο διευθυντη (διοικητη?) του ΙΚΑ-ΕΟΠΠΥ.
Γυρισα σπιτι και ειπα στη γυναικα μου οτι ισως να ξοδεψα 113 ευρω στη δουλεια. Το τι ακολουθησε το βιντεοσκοπησα και το εστειλα με mail στο ΥΥΚΑ απαιτωντας να ενταχθουμε στα βαρεα και ανθυγειινα επιτελους!

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
349 Απαντήσεις
207847 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31 Οκτωβρίου 2019, 09:06:18
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
11124 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Μαΐου 2011, 21:02:58
από anastasios theodoridis
0 Απαντήσεις
78067 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Σεπτεμβρίου 2013, 00:23:58
από thepap
15 Απαντήσεις
15603 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Αυγούστου 2014, 12:38:52
από Dott.diMG
2 Απαντήσεις
47816 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31 Ιανουαρίου 2020, 09:43:18
από Αδαμάντιος Σκούφαλος