Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 01:52:28

Αποστολέας Θέμα: "Μισό λεπτό να εκτυπώσω την συνταγή σας!". Πόσο απέχουμε από αυτή την κατάσταση;  (Αναγνώστηκε 42092 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

14 Ιουνίου 2011, 23:55:23
Απάντηση #45
Αποσυνδεδεμένος

tasath


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
4) Ένα άλλο μεγάλο κέρδος είναι το σώσιμο των .pdf των συνταγών. Εγώ προσωπικά έχω αναπτύξει ένα σύστημα που μπορεί να τις ψάχνει ανάλογα με την ημερομηνία, το όνομα, τον ΑΜΚΑ ή το ταμείο και είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικό.

Μου επιτρέπεις να σε ρωτήσω τι σύστημα είναι αυτό που έχεις αναπτύξει;
Εννοείς ως διαδικασία ή έχεις κάποιο πρόγραμμα;
Γιατί είναι χρήσιμη η αναζήτηση των συνταγών (pdf αρχείων);

Μπουμπούκος γιοκ. Τσεκούρι τώρα.

15 Ιουνίου 2011, 00:26:48
Απάντηση #46
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μου επιτρέπεις να σε ρωτήσω τι σύστημα είναι αυτό που έχεις αναπτύξει;
Εννοείς ως διαδικασία ή έχεις κάποιο πρόγραμμα;
Γιατί είναι χρήσιμη η αναζήτηση των συνταγών (pdf αρχείων);
Το σύστημα που εφαρμόζω έχει σχέση με το όνομα που δίνω σε κάθε αρχείο συνταγής, που είναι της μορφής: <ταμείο>_<ονοματεπώνυμο ασφαλισμένου><αύξων αριθμός συνταγής του ιδίου ασφαλισμένου την ίδια ημέρα>_<ΑΜΚΑ>_<ημερομηνία έκδοσης>.pdf, π.χ. opad_papadopoulosvasileios2_20107101618_140611.pdf. Έτσι, με ένα απλό find μπορεί κανείς να ψάξει συνταγές ενός ταμείου, ενός ασφαλισμένου, ενός ΑΜΚΑ (αν δε θυμόμαστε τον ασφαλισμένο) ή μίας ημερομηνίας.
Ο αλγόριθμος αυτός θα ενσωματωθεί πιο εμπεριστατωμένος στην ιστοσελίδα του ιατρείου μου.
Τώρα το γιατί είναι χρήσιμη η αναζήτηση των συνταγών: Πρώτα πρώτα αυτό μπορεί να γίνει και από το Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος, αλλά η καταχώρησή τους στο σκληρό δίσκο είναι ένα είδος backup που θα είναι διαθέσιμο ακόμη και όταν είμαστε εκτός διαδικτύου. Προσωπικά μου χρησιμεύει για να θυμάμαι τι συνταγογράφησα τον περασμένο μήνα, γιατί πλέον δεν υπάρχουν συνταγολόγια με στελέχη για να γίνεται αυτή η αναζήτηση όπως παλιά. Δευτερευόντως μου χρησιμεύει για έλεγχο (π.χ. για να μετρώ τις συνταγές του ΙΚΑ, μην τυχόν και ξεπεράσω τις 100). Επίσης αποτελεί και ένα στοιχείο νομιφροσύνης έναντι της εφορίας, αφού το οτι έχω καταχωρήσει όλα τα στοιχεία στον προσωπικό μου υπολογιστή υποδηλώνει ότι καταφανώς δεν έχω καμία διάθεση για φοροδιαφυγή.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

13 Ιουλίου 2011, 17:50:58
Απάντηση #47
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Σήμερα (13/07/2011) μου ήρθε ένα sms στο κινητό μου από το eSyntagografisi.

Στο sms γράφει: "Οι Ιατροί που συνταγογραφούν στα Κέντρα Υγείας ή Εξωτερικά Ιατρεία συνταγογραφούν μόνον για ασφαλισμένους του ΟΓΑ και όχι άλλων ταμείων."


Δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοούν. Μιλούν για ηλεκτρονική συνταγογράφηση ή γενικά για συνταγογράφηση;
« Τελευταία τροποποίηση: 13 Ιουλίου 2011, 18:11:51 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

13 Ιουλίου 2011, 19:15:53
Απάντηση #48
Αποσυνδεδεμένος

tasath


Στο site γράφει το εξής:

Ανακοίνωση για τους ιατρούς Κέντρων Υγείας
Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές των ιατρών που υπηρετούν στα Κέντρα Υγείας των ΥΠΕ θα ξεκινήσουν σταδιακά από τη Δευτέρα 6-6-2011.
Η πρόσβαση στην εφαρμογή της Ηλεκτρονικής Συνταγογράφησης θα είναι δυνατή άμεσα και έχετε δικαίωμα συνταγογράφησης μόνον για ασφαλισμένoυς του ΟΓΑ.
Όσοι έχετε ήδη πιστοποιηθεί στην εφαρμογή δεν χρειάζεται εκ νέου η εγγραφή σας.
Για οποιοδήποτε πρόβλημα αντιμετωπίσετε στην εγγραφή σας παρακαλούμε επικοινωνήστε με το 11131.


Μου κάνει για ένα καθυστερημένο SMS που έχασε το δρόμο του εδώ και πολλές μέρες...

Μπουμπούκος γιοκ. Τσεκούρι τώρα.

13 Ιουλίου 2011, 22:57:06
Απάντηση #49
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δηλαδή, αν καταλαβαίνω καλά, αυτή τη στιγμή ένας ιατρός ΚΥ μπορεί να συνταγογραφεί:
- για τον ΟΓΑ ηλεκτρονικά ή στο χέρι
- για ΙΚΑ και λοιπά ταμεία μόνο στο χέρι

Με τους ιατρούς των ΠΙ τί γίνεται;

Πάντως, το καλύτερο που μου συνέβη ήταν όταν πριν από λίγο καιρό ένας φμφ έβαλε τον ΑΜΚΑ μου στο σύστημα, και διαπίστωσε ότι "Δεν υπάρχει τέτοια εγγραφή"!  :D
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

14 Ιουλίου 2011, 09:36:42
Απάντηση #50
Αποσυνδεδεμένος

ΔΟΥΒΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ


η ερωτηση η δικια μου εινια

αν ενας ασθενης παει σε δυο γιατρους και συνταγογραφηση τα ιδια φαρμακα με Η/Σ

Πως γινεται αντιληπτος????????

14 Ιουλίου 2011, 09:49:51
Απάντηση #51
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
η ερωτηση η δικια μου εινια

αν ενας ασθενης παει σε δυο γιατρους και συνταγογραφηση τα ιδια φαρμακα με Η/Σ

Πως γινεται αντιληπτος????????
Το σύστημα σου δίνει την δυνατότητα από το ιστορικό φαρμάκων ή την αναζήτηση συνταγής  να το δεις τσεκάροντας το πεδίο ανεξαρτήτως ιατρού.  Το πρόβλημα είναι (θέλεις περισσότερο χρόνο) όταν πρόκειται να συνταγογραφίσεις στο συνταγολόγιο που πρέπει να ψάξεις και στην Η/Σ (εγώ σημειώνω στο βιβλιάριο του ασθενούς όταν κάνω Η/Σ) ή σε αυτούς που δεν έχουν Η/Σ  που δεν μπορούν να το δουν εάν δεν είναι σημειωμένο στο βιβλιάριο.

14 Ιουλίου 2011, 12:47:25
Απάντηση #52
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Το πρόβλημα υπάρχει με τον ΟΠΑΔ & ΟΑΕΕ. Εκεί, εάν έχει γράψει κάποιος ηλεκτρονικά συνταγή, δεν μπορείς να το δεις εάν δεν έχεις πρόσβαση στην Η/Σ. Στο ΙΚΑ-ΟΓΑ είσαι υποχρεωμένος να γράψεις την συνταγογραφία και στο μικρό βιβλιάριο.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

14 Ιουλίου 2011, 18:06:37
Απάντηση #53
Αποσυνδεδεμένος

ΔΟΥΒΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ



15 Ιουλίου 2011, 00:27:35
Απάντηση #54
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αυτο ομως ειναι πρακτικα αδυνατο αν εχεις κοσμο
Παίζεται. Παίρνει περίπου ένα με ενάμισυ λεπτό για να δεις ένα συγκεκριμένο ΑΜΚΑ στο ιστορικό φαρμάκων με την επιλογή ανεξαρτήτως ιατρού τσεκαρισμένη (που είναι πιο ευέλικτη επιλογή από την αναζήτηση συνταγής γιατί σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να ανοίγεις κάθε συνταγή για να δεις τα φάρμακα) - πάντα σε αντιπαραβολή με το βιβλιάριο/συνταγολόγιο για να ελεγχθούν και τυχόν χειρόγραφες συνταγές.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

15 Ιουλίου 2011, 18:30:29
Απάντηση #55
Αποσυνδεδεμένος

γιαννης παιδιατρος


Εάν ο κάθε γιατρός καταχωρούσε ηλεκτρονικά τον φάκελο του κάθε ασθενούς και είχε έτοιμες τις αντίστοιχες φόρμες (για συνταγή,βεβαίωση,κλπ) τότε η διαδικασία είναι αστεία και απαιτεί ελάχιστο χρόνο.Προυποθέτει βέβαια ψηφιακή υπογραφή , και δυνατότητα ηλεκτρονικής διακίνησης του φακέλου θέματα  τα οποία επιλύονται επίσης εύκολα !

15 Ιουλίου 2011, 18:31:04
Απάντηση #56
Αποσυνδεδεμένος

ΔΟΥΒΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ


παντως αυτο δεν μου θυμιζει την ιατρικη που σπουδασα....................

15 Ιουλίου 2011, 22:01:30
Απάντηση #57
Αποσυνδεδεμένος

tasath


Φαντάζομαι όχι, αλλά είσαι μέρος ενός συστήματος πλέον που πρέπει να λειτουργήσει με συγκεκριμένο τρόπο...
Μπουμπούκος γιοκ. Τσεκούρι τώρα.

18 Ιουλίου 2011, 18:52:15
Απάντηση #58
Αποσυνδεδεμένος

γιαννης παιδιατρος


Και μενα νου αρεσει το χαρτι και το μελανι αλλα οταν κατι εκ των πραγματων ειναι πιο χρηστικο ,γρηγορο ,  οικολογικο και απλως απαιτει την εξοικειωση μας πιστευω οι αξιζει τουλαχιστον μια ευκαιρια!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
4821 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Δεκεμβρίου 2009, 20:27:18
από anastasios theodoridis
2 Απαντήσεις
5749 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Απριλίου 2010, 17:28:53
από Γ.Κτιστάκης
2 Απαντήσεις
25993 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Μαΐου 2010, 02:52:44
από Δημήτριος
0 Απαντήσεις
45270 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Μαρτίου 2011, 14:40:05
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
6748 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Ιουλίου 2019, 21:27:39
από anasm