Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 11:36:19

Αποστολέας Θέμα: Ετήσιες Αξιολογήσεις Ιατρών ΕΣΥ  (Αναγνώστηκε 27800 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

19 Μαρτίου 2012, 14:09:59
Αναγνώστηκε 27800 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Μαρία Χόρτη

Ιατροί
Με ειδοποίησαν σήμερα από τη Γραμματεία του ΚΥ ότι πρέπει μέχρι 26-3-12 να συντάξω έκθεση για την ετήσια αξιολόγηση των ιατρών ΕΣΥ, όπως περιγράφεται στο Ν.4052, ΦΕΚ 41/1-3-2012, άρθρο 6, παράγραφος 13 (την αναφέρω αυτούσια παρακάτω).
Εχετε παρόμοια ενημέρωση;

Οι κατά νόμο ετήσιες αξιολογήσεις των ιατρών Ε-
ΣΥ, καθώς και οι αξιολογήσεις για αναβάθμιση θέσης ή
νέας κρίσης για κάλυψη θέσης, είναι υποχρεωτικές και
υποβάλλονται εντός του πρώτου τριμήνου κάθε έτους
για το προηγούμενο έτος, με ευθύνη του Επιστημονικού
Συμβουλίου και του Διευθυντή της Ιατρικής Υπηρεσίας
προς το Διοικητή ή Αναπληρωτή Διοικητή του Νοσοκο-
μείου. Οι αξιολογήσεις αυτές περιέχουν υποχρεωτικά
ποσοτικά στοιχεία κλινικού έργου, όπως νοσηλευθέντες,
ημέρες νοσηλείας μέση διάρκεια νοσηλείας, εξετάσεις,
χειρουργικές ή άλλες επεμβάσεις, άμεση διακίνηση λί-
στας ασθενών, διαγνωστικές πράξεις, συμμετοχή στην
ηλεκτρονική συνταγογράφηση, τη χρήση γενοσήμων,
τον ιατρικό φάκελο, τις κωδικοποιήσεις (διαγνώσεων και
ιατρικών πράξεων), την τεκμηριωμένη εξοικονόμηση πό-
ρων και την ικανοποίηση των ασθενών με έρευνες ποιό-
τητας.

19 Μαρτίου 2012, 16:26:30
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 Eνώ μέχρι σήμερα υπήρχε μια σχετική ελαστικότητα όσον αφορά τις ετήσιες αξιολογήσεις από τούδε και
στο εξής σύμφωνα με το νόμο η σύνταξη τους καθίσταται υποχρεωτική.
 Και μια συμβουλή κλείνοντας, ζητήστε εγκαίρως, εγγράφως, τη γνωστοποίηση της αξιολόγησης σας ανά
έτος ούτως ώστε να έχετε και το περιθώριο ένστασης σε περιπτώση έκπληξης.

19 Μαρτίου 2012, 20:23:18
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Μαρία Χόρτη

Ιατροί
Eυχαριστώ για την απάντηση.

Επειδή για πρώτη φορά θα συντάξω τέτοια έκθεση, γνωρίζετε αν υπάρχει κάποια φόρμα ή σχετικό έντυπο;

19 Μαρτίου 2012, 22:22:54
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

flone

Ιατροί
Οι ετήσιες εκθέσεις αξιολόγησης πάντα ήταν υποχρεωτικές. Οι λεπτομέρειες ορίζονται στο άρθρο 36 του 2519.
Μεταξύ άλλων: "η παράλειψη από τους υπεύθυνους σύνταξης των εκθέσεων αξιολόγησης (…) αποτελεί παράλειψη εκτέλεσης υπηρεσιακού καθήκοντος και ελέγχεται πειθαρχικά κατά τις οικείες πειθαρχικές διατάξεις"
Επίσης υποχρεωτική ήταν και η κοινοποίηση (έγγραφη, με α.π.) στους ενδιαφερόμενους. Εκθέσεις που δεν κοινοποιούνται στους κρινόμενους προσβάλλονται δικαστικά και ακυρώνονται.
Αν δεν μου διαφεύγει κάτι, το άρθρο αυτό ισχύει ακόμα. με τις τροποποιήσεις που αναφέρονται στον 4052. Προβλεπόταν επίσης ότι ο κρινόμενος μπορεί (=προαιρετικά) να υποβάλλει έκθεση με τα πεπραγμένα κλπ πριν τη σύνταξη των αξιολογήσεων.

Ο συντάκτης του νόμου είναι ασύντακτος, καθώς αναφέρεται σε δύο είδη αξιολογήσεων ("ετήσιες" και "για αναβάθμιση") ενώ στην ουσία είναι το ίδιο. Από κει και πέρα αρχίζουν τα ανέκδοτα. Με βάση το νόμο, όσο πιο πολλές ημιπληγίες προκαλέσεις τόσο πιο γρήγορα θα εξελιχθείς. Ο ασθενής με ΤΙΑ μπαίνει μέσα για ένα βράδυ, αξονική-εργαστηριακά-ασπιρίνη-σπίτι. Αυτό αφού υποθέσουμε ότι το "πνεύμα" είναι λίγες μέρες νοσηλείας, μικρή μέση διάρκεια νοσηλείας κλπ. Στην περίπτωση "νοσηλευθέντες" τα πράγματα είναι πιο θολά. Ποιος είναι ο καλός γιατρός, αυτός που δίνει λύσεις στα Τακτικά Ιατρεία και τα Επείγοντα ή αυτός που "τα βάζει όλα μέσα"; Αυτός που τον ακούνε οι ασθενείς να πλησιάζει και τρέχουν μακριά ή αυτός που βλέπει περιστατικά και από γύρω περιοχές;

Τα πιο αστεία: "η τεκμηριωμένη εξοικονόμηση πόρων" και "η ικανοποίηση των ασθενών με έρευνες ποιότητας" (=η γνωστή ερώτηση των διοικητών: "Σας εξυπηρέτησαν;")

Το βαθύτερο νόημα όλων αυτών είναι η τρομοκράτηση των γιατρών του ΕΣΥ με ασάφειες και μπουρδολογίες ώστε να χρεώνουν λιγότερο τα νοσοκομεία.

Δεν θα υποβάλλω καμία έκθεση σε κανέναν και να ψάξουνε να βρούνε αυτοί πόσα φασόν έγραψα.

19 Μαρτίου 2012, 23:08:39
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Τα περιγραφέντα από τον flone (Καλησπέρα Γιώργη. Επί τη ευκαιρία να σε βλέπουμε που και που) περιέχουν όλα τα σχετικά με την νομολογία περί εκθέσεων αξιολόγησης που ήταν πάντα ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ, αν και συμπληρώνονται σε λίγες μονάδες και σχεδόν παντού «συμβολικά».

Στη μονάδα μας χρησιμοποιούμε το έντυπο που παραθέτω (απευθύνεται στους Δ/ντες σαν υπόδειγμα και στους λοιπούς για ενημέρωση) με παράλληλη επισύναψη σύντομου βιογραφικού που να εστιάζει στις δραστηριότητες του γιατρού (εκπαιδευτικές- επιστημονικές- προαγωγής υγείας, και ότι άλλο θεωρεί αξιολογήσιμο ο γιατρός που αξιολογείται).
Παράλληλα επισυνάπτουμε και έγγραφο της Δ/σης της μονάδας μας περί πεπραγμένων του έτους αναφοράς, όπου περιγράφεται σε 2-4 σελίδες η γενική δραστηριότητα της μονάδας μας (κυρίως με δράσεις και σπανιότερα με νούμερα που μπορεί να ερμηνεύονται με πολλούς τρόπους, όπως δραματικά και λακωνικά περιγράφτηκε πρίν).

Θεωρούμε ότι αυτά τα τρία (εκτίμηση δ/ντή, προσωπικό συνοπτικό βιογραφικό, πεπραγμένα μονάδας) είναι αρκετά για μία εκτίμηση των δεδομένων (για τα σημερινά ελληνικά δεδομένα).

Δεν ξέρω αν υπάρχουν άλλες εμπειρίες που θα μπορούσαν να κατατεθούν εδώ –καλοδεχούμενες. Όμως δεν υπάρχει τίποτε τυποποιημένο από τις κείμενες διατάξεις, εκτός των περιγραφών περί του τι και πώς.

« Τελευταία τροποποίηση: 19 Μαρτίου 2012, 23:26:49 από D-Michalis »
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

19 Μαρτίου 2012, 23:18:15
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Μαρία Χόρτη

Ιατροί
Ευχαριστώ πολύ κ.Μιχάλη.

19 Μαρτίου 2012, 23:41:54
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Συγνωμη @mchorti (και λοιποι συναδελφοι)...καπου σας εχασα...
Η ετησια αξιολογηση δεν ειναι κατι που κανει ο διευθυντης του Κ.Υ. συνηθως με καποιον ιατρο του επιστημονικου συμβουλιου του νοσοκομειου αναφορας?Εννοω πως ζητησαν απο σενα να κανεις αξιολογηση όντας ιατρος σε Π.Ι. και αν δεν κανω λάθος πρεπει να εισαι επιμελ Β' ή Α'???
+

20 Μαρτίου 2012, 17:39:00
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Μαρία Χόρτη

Ιατροί
Είμαι επιμ.Β' σε Π.Ι.
Μου ζητήθηκε (όπως και στους υπόλοιπους συναδέλφους του ΚΥ) να συντάξουμε έκθεση όπου να αναφέρουμε λεπτομερώς στατιστικά στοιχεία για το κλινικό μας έργο για το 2011.


20 Μαρτίου 2012, 19:46:39
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Οπως το ειχα διαβασει νομισα πως σε εβαλαν να αξιολογησεις αλλους συναδελφους.Και μου ειχε φανει περιργο..Ευχαριστω για την απαντηση και σορρυ για τη δυσερμηνεια
+

5 Αυγούστου 2012, 11:44:46
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Clemence


Το 2012 είναι η πρώτη χρονιά που θα έπρεπε να αξιολογηθώ, καθώς ορκίστηκα στα τέλη 2010 σε μόνιμη θέση επιμ. Β' ΕΣΥ, περίμενα από τα τέλη Μαρτίου να μου κοινοποιηθεί κάτι αλλά έπεφτα στην άρνηση της γραμματείας της επιστημονικής επιτροπής να το κάνει, με τη δικαιολογία του φόρτου εργασίας και με την παράκληση ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΚΑΜΙΑ ΓΡΑΠΤΗ ΑΙΤΗΣΗ. Αίφνης αρχές Αυγούστου, μετά από άλλη μια προσπάθειά μου να μάθω κάτι, μου λένε ότι την έκθεση που με αφορά δεν την βρίσκουν πουθενά, πιθανόν να μην υπάρχει, και μου δίνουν τα έντυπα να τα δώσω εγώ στους δυο κριτές μου, και αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχει διάθεση εκ μέρους τους να καθυστερήσουν και πάλι. Τι πιστεύετε ότι μπορεί να σημαίνουν αυτά όλα, γιατί διαβάζοντας τον νόμο αντιλαμβάνομαι ότι έχουν ΕΚΕΙΝΟΙ πρόβλημα για ''παράληψη εκτέλεσης υπηρεσιακού καθήκοντος'' και τι πρέπει να πράξω εγώ ώστε να είμαι καλυμμένη σε περίπτωση που όλα αυτά δεν είναι τυχαία; Σκέφτομαι και ετοιμάζω γραπτή αίτηση στην οποία θα τους ενημερώνω και για όσα έγιναν και ότι στις αρχές του 2013 θα πρέπει να με συμπεριλάβουν σε αξιολόγηση για αναβάθμιση από Β' σε Α'. Εκείνο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πού προσκομίζω βιογραφικό απ΄τη στιγμή που κανένας δεν μου το ζητά; Σε καθέναν απ΄τους δυο κριτές ξεχωριστά, το ζητήσει δεν το ζητήσει; Δεν μπορώ να πιστέψω ότι για όλους τους γιατρούς του νοσοκομείου αυτά έγιναν από το 1ο τρίμηνο και μόνο για μένα όχι.
« Τελευταία τροποποίηση: 5 Αυγούστου 2012, 14:00:36 από Clemence »

30 Μαρτίου 2014, 08:18:19
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Οι διατάξεις του νόμου 4250/2014 περί ποσοστιαίας αξιολόγησης των δημοσίων υπαλλήλων, έχουν εφαρμογή για τους ιατρούς ΕΣΥ? Συνεχίζουν να υφίστανται για αυτούς η αξιολόγηση όπως περιγράφεται στο άρθρο 6 του νόμου 4052/2012

13. Οι κατά νόμο ετήσιες αξιολογήσεις των ιατρών Ε-
ΣΥ, καθώς και οι αξιολογήσεις για αναβάθμιση θέσης ή
νέας κρίσης για κάλυψη θέσης, είναι υποχρεωτικές και
υποβάλλονται εντός του πρώτου τριμήνου κάθε έτους
για το προηγούμενο έτος, με ευθύνη του Επιστημονικού
Συμβουλίου και του Διευθυντή της Ιατρικής Υπηρεσίας
προς το Διοικητή ή Αναπληρωτή Διοικητή του Νοσοκο-
μείου. Οι αξιολογήσεις αυτές περιέχουν υποχρεωτικά
ποσοτικά στοιχεία κλινικού έργου, όπως νοσηλευθέντες,
ημέρες νοσηλείας μέση διάρκεια νοσηλείας, εξετάσεις,
χειρουργικές ή άλλες επεμβάσεις, άμεση διακίνηση λί-
στας ασθενών, διαγνωστικές πράξεις, συμμετοχή στην
ηλεκτρονική συνταγογράφηση, τη χρήση γενοσήμων,
τον ιατρικό φάκελο, τις κωδικοποιήσεις (διαγνώσεων και
ιατρικών πράξεων), την τεκμηριωμένη εξοικονόμηση πό-
ρων και την ικανοποίηση των ασθενών με έρευνες ποιό-
τητας.


και άρθρο 36 του νόμου 2519/1997?
« Τελευταία τροποποίηση: 5 Μαΐου 2014, 17:53:19 από ΑΡΗΣ »
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

4 Απριλίου 2015, 19:07:08
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Ξέρει κανένας από ποιους γίνεται η ετήσια αξιολόγηση των ιατρών ΕΣΥ με οργανική θέση σε κέντρο υγείας-ΠΕΔΥ? Δηλαδή ποιοι είναι οι αξιολογητές (α΄ και β΄ αξιολογητής) μετά την διοικητική υπαγωγή των κέντρων υγείας στις ΥΠΕ από 1/1/2015?

Στην παρ. 2, του άρθρου 36, του νόμου 2519/1997, αναφέρεται
''Οι εκθέσεις συντάσσονται μέχρι την 15η Φεβρουαρίου εκάστου έτους από το Διευθυντή του τμήματος ή το νόμιμο αναπληρωτή του ως πρώτο κριτή και το Διευθυντή του αντίστοιχου τομέα ως δεύτερο κριτή και γνωστοποιούνται στον κρινόμενο.''
« Τελευταία τροποποίηση: 4 Απριλίου 2015, 19:15:11 από ΑΡΗΣ »
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

3 Μαΐου 2015, 23:24:01
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Clemence


Θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει και πού νομοθεσία σχετικά με τα κριτήρια σύμφωνα με τα οποία βαθμολογούνται οι επιμελητές ΕΣΥ. Στα έντυπα που έχω δει είναι:
1. Επιστημονική Συγκρότηση  & Κατάρτιση
10. Επιστημονικό Έργο
11. Ερευνητικό Έργο
12. Κλινικό Έργο
13. Οργανωτική Εμπειρία
14. Διοικητική Εμπειρία
15. Συνεργασία
16. Συμπεριφορά προς ασθενείς
17. Συμμετοχή στις Δραστηριότητες του Τμήματος (Εφημερίες - Εξωτερικά Ιατρεία)
18. Συμμετοχή στις Γενικές Δραστηριότητες του Νοσοκομείου
19. Ήθος (Character) Ιατρού ΕΣΥ σε Ώρα Υπηρεσίας

Μπορεί για αρχή κάποιος να με βοηθήσει να καταλάβω τα κενά στην αρίθμηση;

4 Μαΐου 2015, 13:23:43
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


1. Επιστημονική Συγκρότηση  & Κατάρτιση
  1.0 Επιστημονικό Έργο
  1.1 Ερευνητικό Έργο
  1.2 Κλινικό Έργο
  1.3 Οργανωτική Εμπειρία
  1.4 Διοικητική Εμπειρία
  1.5 Συνεργασία
  1.6 Συμπεριφορά προς ασθενείς
  1.7 Συμμετοχή στις Δραστηριότητες του Τμήματος (Εφημερίες - Εξωτερικά Ιατρεία)
  1.8 Συμμετοχή στις Γενικές Δραστηριότητες του Νοσοκομείου
  1.9 Ήθος (Character) Ιατρού ΕΣΥ σε Ώρα Υπηρεσίας

THat is how i understand it... But then there should be a 2...

3 Δεκεμβρίου 2015, 10:11:45
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Clemence


Υπάρχει κάποιο έντυπο αυτοαξιολόγησης το οποίο προβλέπεται να συμπληρώνει ο γιατρός που κρίνεται και να το παραδίδει τους γιατρούς - κριτές;
Οι βαθμολογία συνοδεύεται από αιτιολόγηση;

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
53 Απαντήσεις
58390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Μαΐου 2011, 14:42:34
από Αγωνιστική Παρέμβαση
14 Απαντήσεις
35420 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31 Δεκεμβρίου 2019, 18:51:53
από GirousisN
4 Απαντήσεις
23997 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Σεπτεμβρίου 2014, 19:02:44
από silvertaur
0 Απαντήσεις
16603 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Νοεμβρίου 2017, 16:31:17
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
20934 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Αυγούστου 2022, 18:32:39
από Δ. Κουναλάκης