Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 07:16:31

Ψηφοφορία

Πιστεύετε ότι θα εφαρμοστεί τελικά η δραστική ουσία για τις 10 πρώτες θεραπευτικές κατηγορίες όπως έχει εξαγγελθεί από 1ης Απριλίου;

Ναι, είναι αποφασισμένοι να εφαρμόσουν το μέτρο
11 (29.7%)
Όχι, θα προβούν σε αναδίπλωση της τελευταίας στιγμής
26 (70.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 37

Η ψηφοφορία έληξε: 1 Απριλίου 2012, 09:14:42

Αποστολέας Θέμα: Δραστική ουσία: Η ώρα της αλήθειας  (Αναγνώστηκε 67796 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

30 Μαρτίου 2012, 20:05:53
Απάντηση #30
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτρης Μακρέας

Επώνυμοι
Εγώ πάντως ξαναλέω , ότι η ώρα που θα παρακαλάμε να βρούμε το φτηνότερο και πιθανώς αθλιότερο των γεννοσήμων , δεν είναι μακριά.
Σε πολύ λίγο οι συμμετοχές στα φάρμακα, για όσους λίγους εξακολουθούν να έχουν στοιχειώδη ασφαλιστική κάλυψη, θα είναι απαγορευτικές.
Και δε σας κρύβω ότι κάτι μέσα μου περιμένει αυτή την εξέλιξη με ανακούφιση, την ίδια στιγμή που κάτι άλλο μέσα μου ,το περιμένει με οργή.

30 Μαρτίου 2012, 20:29:09
Απάντηση #31
Αποσυνδεδεμένος

KERASIDISN


εχω ζαλιστεί !!!
Τελικά δεν ισχύει το παρακάτω ???
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
σελ.10662 (παράρτημα)
 :o :o :o :o :o :o

30 Μαρτίου 2012, 21:14:14
Απάντηση #32
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εγώ πάντως ξαναλέω , ότι η ώρα που θα παρακαλάμε να βρούμε το φτηνότερο και πιθανώς αθλιότερο των γεννοσήμων , δεν είναι μακριά.

Μήπως όμως -λέω, μήπως- τα γενόσημα αποτελούν την τελευταία σανίδα σωτηρίας μας και αν δεν περάσει τώρα η δραστική, οδηγηθούμε σε πλήρη κατάρρευση της φαρμακευτικής ασφαλιστικής κάλυψης και τελικά σε 100% συμμετοχή όλων των ασφαλισμένων για όλα τα φάρμακα;

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Και δε σας κρύβω ότι κάτι μέσα μου περιμένει αυτή την εξέλιξη με ανακούφιση, την ίδια στιγμή που κάτι άλλο μέσα μου ,το περιμένει με οργή.

Κι εγώ τα ίδια ανάμεικτα συναισθήματα έχω.
Θλίψη και συμπάθεια για τον ασφαλισμένο που θα υποστεί έκπτωση στην περίθαλψη που του είναι απαραίτητη.
Αγαλλίαση και κακεντρέχεια απέναντι στα τρωκτικά της Υγείας που θα τους κοπεί το πάρτι.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

30 Μαρτίου 2012, 21:34:48
Απάντηση #33
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Η έναρξη της (πιλοτικής) εφαρμογής της δραστικής ουσίας από την προσεχή Δευτέρα, συνοδεύεται και από έκδοση νέου δελτίου τιμών φαρμάκων:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ημερομηνία δημοσίευσης: 30 Μαρτίου 2012

Μείωση της φαρμακευτικής δαπάνης κατά 280-310 εκ. ευρώ αναμένεται από το νέο δελτίο τιμών που θα εκδοθεί την ερχόμενη Δευτέρα από το υπουργείο Υγείας.

Για πρώτη φορά το δελτίο τιμών φαρμάκων κατηγοριοποιεί το σύνολο των σκευασμάτων ανά δραστική ουσία, προκειμένου να διευκολυνθούν οι ενστάσεις και η αναζήτηση λαθών, τα οποία θεωρούνται αναμενόμενα εξαιτίας του εύρους των τροποποιήσεων στον τρόπο τιμολόγησης.

Το νέο δελτίο θα περιέχει το σύνολο των κυκλοφορούντων φαρμάκων με τις νέες τιμές όπως διαμορφώνονται από τον τελευταίο σχετικό νόμο που διατηρεί το μέσο όρο των τριών φθηνότερων τιμών της Ευρώπης για όλα τα πρωτότυπα υπό προστασία πατέντας, ενώ μειώνει στο 50% τις τιμές των φαρμάκων αυτών μετά τη λήξη της πατέντας τους και τα γενόσημά τους στο 60%.

Επίσης προβλέπει τη μείωση του ποσοστού του φαρμακεμπορικού κέρδους στο 4,9% από 5,4% για τα φάρμακα που έχουν ενταχθεί στη θετική λίστα, τη μείωση του ποσοστού κέρδους στα φαρμακεία, καθώς επίσης και την αύξηση του αριθμού των ακριβών φαρμάκων του ν.3816 σε 820 εμπορικά σήματα, από 705.

Μετά τη λήξη της σημερινής συνεδρίασης της Επιτροπής Τιμών Φαρμάκων, θα σταλούν οι κατάλογοι με τις νέες τιμές των φαρμάκων στις επιχειρήσεις προκειμένου να γίνει η αναπροσαρμογή.

Η απόφαση για την ισχύ του νέου δελτίο θα ληφθεί την ερχόμενη Δευτέρα, οπότε και θα αναρτηθούν οι κατάλογοι με τις νέες τιμές.

Α.ΠΑΠ.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

30 Μαρτίου 2012, 23:20:20
Απάντηση #34
Αποσυνδεδεμένος

spyros


Και η πιο πρόσφατη κωλοτούμπα (προς δημοσίευση), για να συμφωνήσουν επιτέλους τα επίσημα χείλη με τις φήμες και τις εφημερίδες!!!
ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ! :D

(Πάντως, μέχρι και αυτή τη στιγμή το e-syntagografisi δεν υποστηρίζει την αναγραφή δραστικής. Μέεεεχρι τη Δευτέρα, έχουμε καιρό...)
« Τελευταία τροποποίηση: 30 Μαρτίου 2012, 23:27:28 από spyros »

30 Μαρτίου 2012, 23:58:14
Απάντηση #35
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Ναι. Πρόκειται για ΤΗΝ κωλοτούμπα.
Αποδυναμώνεται η υπόθεση της δραστικής, αφού υποβιβάζεται και περιορίζεται στα επίπεδα του Losec, Klaricid, Ciproxin, Zinadol, Μοvatec και Zirtek.
Μέχρι τη Δευτέρα, μπορεί να βγουν και κάποια ακόμη, και να μείνει τελικά στη δραστική μόνο το Zirtek και η φλουκοναζόλη.
Τη σκαπούλαραν οι πομπωδώς διαφημιζόμενες θεραπευτικές κατηγορίες των στατινών, αντιαιμοπεταλιακών, αΑΤ-ΙΙ κ.α. που θα μπορούσαν να προσφέρουν σημαντική εξοικονόμηση.

Καλώς να δεχτούμε επομένως τη νέα, οριζόντια μείωση κατά 20% στους μισθούς και συντάξεις από τον Ιούνιο (προκειμένου να καλύψουμε το άνοιγμα του προϋπολογισμού), για την οποία νέα flat μείωση δεν πρόκειται -δυστυχώς- να υπάρξει κωλοτούμπα.
Εγώ πάντως από Δευτέρα περνάω ΟΛΕΣ τις πραζόλες σε ομεπραζόλη (με δραστική) και ας τα βρίσκουν ο ασφαλισμένος με τον φμφ.

*CEFBROZIL όταν λέει, εννοεί Cefprozil;
« Τελευταία τροποποίηση: 31 Μαρτίου 2012, 00:17:39 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

31 Μαρτίου 2012, 00:44:33
Απάντηση #36
Αποσυνδεδεμένος

stefanos345


καιρος λοιπον να γυρισουμε ολοι μας τις πραζολες που γραφαμε σε παντοπραζολες αφου θα εχουμε την δυνατοτητα να συνταγογραφουμε την εμπορικη ονομασια των φαρμακων.και τοτε θα δουμε αν πετυχουν το στοχο που εχουν...

31 Μαρτίου 2012, 00:46:07
Απάντηση #37
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εγώ πάντως από Δευτέρα περνάω ΟΛΕΣ τις πραζόλες σε ομεπραζόλη (με δραστική) και ας τα βρίσκουν ο ασφαλισμένος με τον φμφ.

Να δεις πόσοι θα ακολουθήσουν την αντίστροφη διαδρομή από Δευτέρα.................τουλάχιστον μέχρι την καθολική εφαρμογή!
Πάντως δεν το περίμενα ότι η σετιριζίνη και η φλουκοναζόλη έχουν ανεβάσει τόσο πολύ τη φαρμακευτική δαπάνη! Για κοίτα τι μαθαίνει κανείς!

Βλέπω με πρόλαβε ο stefanos345

31 Μαρτίου 2012, 11:21:06
Απάντηση #38
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Από τα 15 σκευάσματα σετιριζίνης που εμφανίζονται στην ηλεκτρονική συνταγογράφηση, τα 14 είναι κυτία των 20 δισκίων και ένα των 30. Τα 13 σκευάσματα των 20 δισκίων κοστίζουν 4,53 ευρώ (0,23 λεπτά/δισκίο) και μόνο το ένα (Ζιρτέκ) κοστίζει 5,03 ευρώ (0,25 λεπτά/δισκίο). Το μοναδικό με 30 δισκία κοστίζει 7,19 ευρώ (0,24 λεπτά/δισκίο).

1. Ποιό είναι το φτηνότερο?
2. Ποιό από τα 13 φθηνότερα θα χορηγήσει ο φαρμακοποιός? Με τι κριτήριο?
3. Τι εννοούν όταν λένε να συνταγογραφείται το φθηνότερο σκεύασμα σετιριζίνης? Είναι το ίδιο με το να πούν μήπως, να μην γράφουμε καθόλου Ζιρτέκ? Γιατί δεν το λένε?
3. Υπάρχει ανταγωνισμός ή εναρμονισμένη τακτική όταν η πλειοψηφία αυτής της κατηγορίας έχει την ίδια ακριβώς τιμή ανά δισκίο και τον ίδιο ακριβώς αριθμό δισκίων ανά κυτίο?
4. Γιατί ένα χάπι αντισταμινικού είναι ακριβότερο από ένα τσιγάρο? Καλύτερα να καπνίζετε παρά να θεραπεύεστε?

Κάτι αντίστοιχο ισχύει και στις υπόλοιπες κατηγορίες φαρμάκων.
« Τελευταία τροποποίηση: 31 Μαρτίου 2012, 11:34:05 από ΑΡΗΣ »
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

31 Μαρτίου 2012, 12:03:19
Απάντηση #39
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Είμαι δημόσιο νοσοκομείο και κάνω διαγωνισμό για προμήθεια δισκίων σετιριζίνης.
Συμμετέχουν και οι 15 εταιρείες σκευασμάτων σετιριζίνης. Λόγω ζήτησης μαζικής ποσότητας, αφού πρόκειται για νοσοκομείο, τα δισκία σετιριζίνης προσφέρονται με μικρότερη τιμή. Π.χ τα 13 παραπάνω φθηνότερα σκευάσματα σετιριζίνης προσφέρονται με 0,16 λεπτά του ευρώ/δισκίο, ενώ τα υπόλοιπα δυο με 0,18 και 0,17 λεπτό του ευρώ/δισκίο αντίστοιχα.
Με τη μνημονιακή λογική απορρίπτονται τα δύο τελευταία.
Ποιό από τα 13 φθηνότερα πρέπει να επιλέξω?
Θα πρέπει να μπούν και ποιοτικά χαρακτηριστικά ωστέ να γίνει διαφοροποίηση και επιλογή του καλύτερου.
Ποια είναι αυτά τα ποιοτικά χαρακτηριστικά?
Μπορούν αυτά τα χαρακτηριστικά να είναι διαφορετικά ανάμεσα σε δύο ή περισσότερα νοσοκομεία?
Γιατί το ένα νοσοκομείο επιλέγει τελικά το Α σκεύασμα και το άλλο νοσοκομείο το Β?

Είμαι ιδιωτικό φαρμακείο.
Ποιο από τα 13 φθηνότερα σκευάσματα σετιριζίνης των 0,23 λεπτών του ευρώ/δισκίο θα χορηγώ σε ασφαλισμένους με συνταγή σετιριζίνης?
Θα έχω στο φαρμακείο και τα 13?
Θα έχω κάποια από τα 13?
Θα έχω ένα από τα 13?
Με τι κριτήρια?
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

31 Μαρτίου 2012, 12:34:20
Απάντηση #40
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Είμαι δημόσιο νοσοκομείο και κάνω διαγωνισμό για προμήθεια δισκίων σετιριζίνης.
Συμμετέχουν και οι 15 εταιρείες σκευασμάτων σετιριζίνης. Λόγω ζήτησης μαζικής ποσότητας, αφού πρόκειται για νοσοκομείο, τα δισκία σετιριζίνης προσφέρονται με μικρότερη τιμή. Π.χ τα 13 παραπάνω φθηνότερα σκευάσματα σετιριζίνης προσφέρονται με 0,16 λεπτά του ευρώ/δισκίο, ενώ τα υπόλοιπα δυο με 0,18 και 0,17 λεπτό του ευρώ/δισκίο αντίστοιχα.
Με τη μνημονιακή λογική απορρίπτονται τα δύο τελευταία.
Ποιό από τα 13 φθηνότερα πρέπει να επιλέξω?
Θα πρέπει να μπούν και ποιοτικά χαρακτηριστικά ωστέ να γίνει διαφοροποίηση και επιλογή του καλύτερου.
Ποια είναι αυτά τα ποιοτικά χαρακτηριστικά?
Μπορούν αυτά τα χαρακτηριστικά να είναι διαφορετικά ανάμεσα σε δύο ή περισσότερα νοσοκομεία?
Γιατί το ένα νοσοκομείο επιλέγει τελικά το Α σκεύασμα και το άλλο νοσοκομείο το Β?

Είμαι ιδιωτικό φαρμακείο.
Ποιο από τα 13 φθηνότερα σκευάσματα σετιριζίνης των 0,23 λεπτών του ευρώ/δισκίο θα χορηγώ σε ασφαλισμένους με συνταγή σετιριζίνης?
Θα έχω στο φαρμακείο και τα 13?
Θα έχω κάποια από τα 13?
Θα έχω ένα από τα 13?
Με τι κριτήρια?


Το κριτήριο ήταν, είναι και θα είναι ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ...
Medicus curat,
Deus sanat

31 Μαρτίου 2012, 12:59:11
Απάντηση #41
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


1.Ποια η διαφορά μεταξύ ομεπραζόλης και νατριούχου ομεπραζόλης?
2. Γιατί στην υπουργική απόφαση, από την κατηγορία των αναστολέων αντλίας πρωτονίων, αναφέρονται μόνο η ομεπραζόλη και η λανσοπραζόλη?
3. Γιατί δεν αναφέρεται η νατριούχος ομεπραζόλη?
4. Γιατί δεν αναφέρεται η ραμπεπραζόλη, η παντοπραζόλη και η εσομεπραζόλη?
5. Υπάρχουν διαφορές μεταξύ ομεπραζόλης-λανσοπραζόλης και ραμπεπραζόλης-παντοπραζόλης-εσομεπραζόλης?
5. Μας τις μάθανε στο πανεπιστήμιο?
6. Εγώ που ήμουν όταν μας τις μαθένανε?
7. Γιατί πήρα πτυχίο αφού δεν τις ξέρω εγώ και τις ξέρει ο υπουργός που είναι συνταγματολόγος?
8. Υπάρχουν στο σύνταγμα?

Νομίζω δεν έχει λογική τίποτε πια.
« Τελευταία τροποποίηση: 31 Μαρτίου 2012, 20:51:32 από ΑΡΗΣ »
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

31 Μαρτίου 2012, 13:56:27
Απάντηση #42
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Από τα 43 σκευάσματα μελοξικάμης των 15mg, τα 35 είναι των 30 δισκίων με τιμή 11,15 ευρώ (0,37 ευρώ/δισκίο). 1 μόνο σκεύασμα έχει τιμή 8,87 ευρώ (0,30 ευρώ/δισκίο). 7 σκευάσματα έχουν 20 δισκία/κυτίο από τα οποία τα 5 κοστίζουν 6,47 ευρώ (0,32 ευρώ ανά δισκίο) και 2 σκευάσματα κοστίζουν 5,25 ευρώ (0,26 ευρώ/δισκίο) και αυτα τα δύο τελευταία που είναι και τα φθηνότερα είναι το Μovatec και το Loxitan.
Μήπως κατευθυνόμαστε να συνταγογραφούμε μόνο Movatec και Loxitan? Ποιά είναι από αυτά τα 43 γενόσημο και ποιο πρωτότυπο?
Γιατί γενόσημα φάρμακα είναι ακριβότερα από πρωτότυπα?
Πως να συνταγογραφήσουμε γενόσημα φάρμακα αυτής της κατηγορίας αφού είναι ακριβότερα από πρωτότυπα?
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

31 Μαρτίου 2012, 14:14:12
Απάντηση #43
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
ο υπουργός που είναι συνταγματολόγος?

Το μέγεθος της εξαπάτησης και του εμπαιγμού από πλευράς υπουργού, συνοψίζεται με τη γνωστή ρήση "άλλη μού 'δειξες, άλλη μού 'μπηξες" που σημαίνει μου έκρυψες την πραγματική αλήθεια ή μέρος της, με παραπλάνησες, με άφησες να πιστεύω και να ελπίζω, αλλά τελικά, στην κρίσιμη στιγμή, τον ήπια επειδή σε εμπιστεύτηκα.

Πάει, δεν υπάρχει σωτηρία: Πλέον η σύνταξη του ΟΓΑ έχει γίνει 300 ευρώ και ο λογαριασμός της ΔΕΗ 350, όμως ο συνταξιούχος μπορεί να συνεχίσει να απολαμβάνει με τη βούλα του Νόμου τους καρπούς της εμπορικής συνταγογράφησης που εκτοξεύουν τη φαρμακευτική δαπάνη στα ύψη. Με τη διαφορά όμως πώς όταν πραγματικά χρειαστεί το σύστημα Υγείας, θα το βρει διαλυμένο, αποστραγγισμένο οικονομικά και τους λειτουργούς του εξουθενωμένους από τις αλλεπάλληλες μειώσεις μισθών στο βωμό της εξυπηρέτησης του χρέους και του ελλείμματος που δημιουργεί η χρησιμοποίηση μεταξωτών βρακιών από αδέξιους ...ρόλους.

Κόπρανα, εμέσματα, ούρα και γουρουνοκεφαλές στα μούτρα των επιτήδειων που απεργάστηκαν και πέτυχαν (προσωρινά) την υπονόμευση της δραστικής ουσίας. Να έχουν όμως υπόψη ότι δεν θα χαρούν για πολύ.

Μενέ, θεκέλ, φερές, πολιτικέ αρλεκίνε. Εζυγίσθης, εμετρήθης και ευρέθης ελλιπής. Και η ώρα που θα πας σπίτι σου, είναι πολύ πιο κοντά απ' όσο νομίζεις.

« Τελευταία τροποποίηση: 31 Μαρτίου 2012, 14:33:58 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

31 Μαρτίου 2012, 15:43:09
Απάντηση #44
Αποσυνδεδεμένος

Zachariadis


To e-syntagografisi δεν υποστηρίζει την συνταγογράφηση δραστικής ουσίας ,για καμία κατηγορία.
Είναι Σάββατο και υποτίθεται ότι απο Δευτέρα θα γίνεται συνταγογράφηση - σε ελάχιστο αριθμό έστω -δραστικών ουσιών.
Ο @διακοσμητής ,και ίσως πολλοί άλλοι ακόμα είναι έτοιμη και αποφασισμένοι...:
Παράθεση
Εγώ πάντως από Δευτέρα περνάω ΟΛΕΣ τις πραζόλες σε ομεπραζόλη (με δραστική) και ας τα βρίσκουν ο ασφαλισμένος με τον φμφ.

Αν την Δευτέρα μπορείς να συνταγογραφήσεις ηλεκτρονικά την ομεπραζόλη θα μιλάμε για ΘΑΥΜΑ !
Γιατί ,με την εμπειρία απο το e-diagnosis,ακόμα και ο Θεός θα δυσκολευόταν να έχει το σύστημα έτοιμο στην ώρα του :D
 
Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις,
βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό
και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις,
θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3051 Απαντήσεις
1335628 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Αυγούστου 2021, 12:33:41
από pzogr
0 Απαντήσεις
11020 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Οκτωβρίου 2011, 10:09:30
από EzeΤΡΟΛ
0 Απαντήσεις
7153 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Μαΐου 2013, 23:24:54
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
9106 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Σεπτεμβρίου 2013, 22:18:17
από Gatekeeper
1 Απαντήσεις
5743 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Φεβρουαρίου 2020, 21:53:36
από Αρχίατρος