Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 17:49:25

Ψηφοφορία

Πιστεύετε ότι θα εφαρμοστεί τελικά η δραστική ουσία για τις 10 πρώτες θεραπευτικές κατηγορίες όπως έχει εξαγγελθεί από 1ης Απριλίου;

Ναι, είναι αποφασισμένοι να εφαρμόσουν το μέτρο
11 (29.7%)
Όχι, θα προβούν σε αναδίπλωση της τελευταίας στιγμής
26 (70.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 37

Η ψηφοφορία έληξε: 1 Απριλίου 2012, 09:14:42

Αποστολέας Θέμα: Δραστική ουσία: Η ώρα της αλήθειας  (Αναγνώστηκε 67757 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

31 Μαρτίου 2012, 19:14:29
Απάντηση #45
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
To e-syntagografisi δεν υποστηρίζει την συνταγογράφηση δραστικής ουσίας ,για καμία κατηγορία.
Είναι Σάββατο και υποτίθεται ότι απο Δευτέρα θα γίνεται συνταγογράφηση - σε ελάχιστο αριθμό έστω -δραστικών ουσιών.
Ο @διακοσμητής ,και ίσως πολλοί άλλοι ακόμα είναι έτοιμη και αποφασισμένοι...:
Παράθεση
Εγώ πάντως από Δευτέρα περνάω ΟΛΕΣ τις πραζόλες σε ομεπραζόλη (με δραστική) και ας τα βρίσκουν ο ασφαλισμένος με τον φμφ.

Αν την Δευτέρα μπορείς να συνταγογραφήσεις ηλεκτρονικά την ομεπραζόλη θα μιλάμε για ΘΑΥΜΑ !
Γιατί ,με την εμπειρία απο το e-diagnosis,ακόμα και ο Θεός θα δυσκολευόταν να έχει το σύστημα έτοιμο στην ώρα του :D
 
Πρόβλεψη: Τη Δευτέρα το e-syntagografisi θα είναι εκτός λειτουργίας.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

31 Μαρτίου 2012, 19:31:14
Απάντηση #46
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Από τα 16 σκευάσματα κεφπροζίλης 500mg, τα 6 ειναι σε συσκευασία των 8 δισκίων, τα 9 σε συσκευασία των 12 δισκίων και μόνο ένα σε συσκευασία των 16 δισκίων.
Τα πρώτα 6 σκευάσματα των 8 δισκίων κοστίζουν 11,76 ευρώ (1,96 ευρώ/δισκίο).
Από τα 9 σκευάσματα των 12 δισκίων, τα 8 κοστίζουν 13,27 ευρώ (1,11 ευρώ/δισκίο) και ένα μόνο που είναι το Procef κοστίζει 14,75 ευρώ (1,23 ευρώ/δισκίο). Πρωτότυπο δηλαδή που είναι φθηνότερο από γενόσημα/αντίγραφα. Υπάρχει επίσης ένα σκεύασμα κεφπροζίλης 500mg με 16 δισκία που κοστίζει 16,10 ευρώ (1 ευρώ/δισκίο).
Ένα μόνο φάρμακο δηλαδή είναι το φθηνότερο αυτής της κατηγορίας. Τι εννοεί το υπουργείο?
Ότι πρέπει να συνταγογραφείται αυτό το ένα και μόνο σκεύασμα? Ποιας εταιρείας είναι αυτό?
Εγώ από Δευτέρα θα πρέπει να έχω και κομπιουτεράκι να υπολογίζω την τιμή μονάδας (δισκίου) καθώς άλλα σκευάσματα έχουν 8, άλλα 12 και άλλα 16 δισκία?
« Τελευταία τροποποίηση: 31 Μαρτίου 2012, 19:34:49 από ΑΡΗΣ »
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

31 Μαρτίου 2012, 20:12:49
Απάντηση #47
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Από τα 16 σκευάσματα κεφπροζίλης 500mg, τα 6 ειναι σε συσκευασία των 8 δισκίων, τα 9 σε συσκευασία των 12 δισκίων και μόνο ένα σε συσκευασία των 16 δισκίων.
Τα πρώτα 6 σκευάσματα των 8 δισκίων κοστίζουν 11,76 ευρώ (1,96 ευρώ/δισκίο).
Από τα 9 σκευάσματα των 12 δισκίων, τα 8 κοστίζουν 13,27 ευρώ (1,11 ευρώ/δισκίο) και ένα μόνο που είναι το Procef κοστίζει 14,75 ευρώ (1,23 ευρώ/δισκίο). Πρωτότυπο δηλαδή που είναι φθηνότερο από γενόσημα/αντίγραφα. Υπάρχει επίσης ένα σκεύασμα κεφπροζίλης 500mg με 16 δισκία που κοστίζει 16,10 ευρώ (1 ευρώ/δισκίο).
Ένα μόνο φάρμακο δηλαδή είναι το φθηνότερο αυτής της κατηγορίας. Τι εννοεί το υπουργείο?
Ότι πρέπει να συνταγογραφείται αυτό το ένα και μόνο σκεύασμα? Ποιας εταιρείας είναι αυτό?
Εγώ από Δευτέρα θα πρέπει να έχω και κομπιουτεράκι να υπολογίζω την τιμή μονάδας (δισκίου) καθώς άλλα σκευάσματα έχουν 8, άλλα 12 και άλλα 16 δισκία?

Συνάδελφε, κανένα κομπιουτεράκι δεν θα χρειαστείς.
Εσύ θα βάζεις δραστική ουσία, μορφή, περιεκτικότητα, δοσολογία και διάρκεια θεραπείας.
Τα υπόλοιπα (κομπιουτεράκι, ψαλιδάκι -οσονούπω σέσουλα; - και κουτάκι) είναι δουλειά άλλων πλέον!

31 Μαρτίου 2012, 20:28:42
Απάντηση #48
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Δεν καταλάβατε τις απορίες μου.
Κι αν εγώ είμαι ο άλλος? Ο φαρμακοποιός?
Ποιό από τα 8 φθηνότερα σκευάσματα κεφπροζίλης θα χορηγήσω?
Αυτό που έχω στο φαρμακείο μου?
Γιατί έχω αυτό και όχι κάποιο άλλο?
Δεν διαβάσατε όλα μου τα μηνύματα.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

31 Μαρτίου 2012, 21:06:55
Απάντηση #49
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


CEFUROXIME AXETIL 500mg

ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΚΕΥΑΣΜΑΤΩΝ    ΑΡΙΘΜΟΣ ΔΙΣΚΙΩΝ       ΤΙΜΗ ΚΥΤΙΟΥ     ΤΙΜΗ ΜΟΝΑΔΑΣ
            2                                8                             8,83                    1,10
            1                                8                             9,81                    1,23
           1                               14                          10,70                     0,76            
            8                               14                          11,9                       0,85

Όλη η δουλειά γίνεται για μια εταιρεία.
« Τελευταία τροποποίηση: 31 Μαρτίου 2012, 21:15:58 από ΑΡΗΣ »
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

31 Μαρτίου 2012, 21:37:21
Απάντηση #50
Αποσυνδεδεμένος

_Konstantinos


Μην ξεχνάτε κάτι βασικό. Επίκειται νέο δελτίο τιμών φαρμάκων, το οποίο, αν είναι σύμφωνο με την εκδοθείσα ΥΑ, θα προβλέπει τιμή των φαρμάκων εκτός πατέντας στο 50% της τιμής προ πατέντας max για το πρωτότυπο. Και για τα αντίγραφα 40% το μέγιστο. Και δεν υπάρχει κατώφλι (μπορεί δηλαδή ένα σκεύασμα ομεπραζόλης 20mg χ28 να τιμολογηθεί 2 ευρώ π.χ.).

Το στρεβλό με τα γενόσημα στην Ελλάδα ήταν η τιμή τους κυρίως, και δευτερευόντως η ποιότητα. Ο περιορισμός του 80% της τιμής του πρωτοτύπου κράτησε τεχνηέντως υψηλά την τιμή των φαρμάκων εκτός πατέντας, γιγάντωσε τη διακίνηση μαύρου χρήματος, και έδωσε κίνητρα για προκλητή ζήτηση.



31 Μαρτίου 2012, 21:46:47
Απάντηση #51
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Εγώ μιλάω με βάση την υφιστάμενη κατάσταση και με στοιχεία.
Το τι επίκειται και πώς θα διαμορφωθεί η κατάσταση, θα το δούμε πάλι με στοιχεία.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

31 Μαρτίου 2012, 22:13:31
Απάντηση #52
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν καταλάβατε τις απορίες μου.
Κι αν εγώ είμαι ο άλλος? Ο φαρμακοποιός?
Ποιό από τα 8 φθηνότερα σκευάσματα κεφπροζίλης θα χορηγήσω?
Αυτό που έχω στο φαρμακείο μου?
Γιατί έχω αυτό και όχι κάποιο άλλο?
Δεν διαβάσατε όλα μου τα μηνύματα.

Αυτό μου θύμισε το παλιό "ανέκδοτο": "Εσύ με ποιους είσαι; Με μας ή με τους άλλους;"
Θα μπορούσα χαιρέκακα να πω: "Δεν με ενδιαφέρει ποιό από τα φθηνότερα σκευάσματα θα χορηγήσει ο άλλος", όμως υποθέτω ότι αφού ο γιατρός θα γράφει διάρκεια θεραπείας που συνήθως δεν αντιστοιχεί με πλήρη  κυτία τότε θα γίνεται υπολογισμός της φθηνότερης θεραπείας με βάση το φθηνότερο χάπι και στη συνέχεια ψαλιδάκι, κουτάκι κλπ.

Στο ερώτημα "Γιατί έχω αυτό και όχι κάποιο άλλο;" η απάντηση μπορεί να είναι "Γιατί ο γιατρός γράφει αυτό και όχι κάποιο άλλο;" Μερικά από τα κριτήρια επιλογής μπορεί να είναι τα ίδια!

1 Απριλίου 2012, 10:12:06
Απάντηση #53
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Προκειμένου να προστατευτεί η εμπορική συνταγογράφηση, η κυβίσθηση πραγματοποιήθηκε και μάλιστα σε καίριο timing.

Για να δούμε: Θα πραγματοποιηθεί ανάλογη κυβίσθηση και για τα Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος;

- Στα επίπεδα του 2000 θα πρέπει να έχουν υποχωρήσει οι αποδοχές μέχρι το 2014
- Έρχεται κύμα απολύσεων δημοσίων υπαλλήλων
( από τους κρατικοδίαιτους "επιχειρηματίες", θα απολυθεί κανείς; )
- Κλείνουν φορείς του Δημοσίου και νοσοκομεία
- Νέο πακέτο μέτρων τον Ιούνιο
« Τελευταία τροποποίηση: 1 Απριλίου 2012, 10:15:50 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

1 Απριλίου 2012, 22:32:12
Απάντηση #54
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Συνεχίζω να αναρωτιέμαι πώς βρέθηκε η σετιριζίνη και η φλουκοναζόλη στη λίστα με τις 10 δραστικές ουσίες.
Αφού τελευταία στιγμή ανακλήθηκε ο κατάλογος με τις 10 δραστικές ουσίες που περιείχε το αρχικό ΦΕΚ θα σκέφτηκαν: "Να βάλουμε 10 άλλες"
Έβαλαν ομεπραζόλη, κλαριθρομυκίνη κλπ κάποια στιγμή έφτασαν στις 8 ουσίες και κόλλησαν και οι άλλες 2 (σετιριζίνη, φλουκοναζόλη) μπήκαν για να συμπληρώσουν 10άδα με κριτήριο την ύπαρξη αρκετών αντιγράφων!
« Τελευταία τροποποίηση: 1 Απριλίου 2012, 22:36:42 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

1 Απριλίου 2012, 22:41:33
Απάντηση #55
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


...ύπαρξη αρκετών αντιγράφων...χωρίς διαφορές στην τιμή.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

2 Απριλίου 2012, 07:51:13
Απάντηση #56
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Μήπως έχει εντοπίσει κανείς την πρωτοκολλημένη (και ιδίως την αναρτημένη στη ΔΙΑΥΓΕΙΑ) υπουργική απόφαση για τη συνταγογράφηση των 10 δραστικών ουσιών, το προσχέδιο της οποίας επισυνάπτω;
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

2 Απριλίου 2012, 09:40:09
Απάντηση #57
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
 
Αλλάζουν από σήμερα όλα στη φαρμακευτική περίθαλψη των ελλήνων καθώς ξεκινά να εφαρμόζεται η υποχρεωτική συνταγογράφηση με βάση τη δραστική ουσία και όχι την εμπορική ονομασία για 10 κατηγορίες φαρμάκων. Διαβάστε τι θα αναγράφουν στο εξής οι συνταγές.
 
Να ξεχάσουν τα γνωστά δημοφιλή φάρμακα που λάμβαναν μέχρι σήμερα θα πρέπει οι Έλληνες ασθενείς καθώς από σήμερα Δευτέρα ξεκινά η συνταγογράφηση με βάση τη δραστική ουσία οπότε και θα αρχίσουν να χορηγούνται φθηνά γενόσημα φάρμακα.
 
Το πολυσυζητημένο μέτρο βάση του οποίου οι γιατροί θα πρέπει να γράφουν φάρμακα με βάση τη δραστική ουσία και όχι την εμπορική ονομασία, ξεκινά την πιλοτική του εφαρμογή.
Η έναρξη γίνεται με 10 βασικές κατηγορίες φαρμάκων που αφορούν και 10 αντίστοιχες ασθένειες οι οποίες αυξάνουν κατακόρυφα και τη φαρμακευτική δαπάνη.
Πρόκειται κυρίως για αντιβιοτικά, φάρμακα για την καρδιά, το διαβήτη αλλά και άλλες κατηγορίες που εκτοξεύουν την ετήσια δαπάνη.
Η λίστα καταρτίσθηκε από ειδική ομάδα του ΕΟΦ.
 
Έτσι οι ασθενείς και κυρίως όσοι έχουν χρόνια νοσήματα και είχαν συνηθίσει συγκεκριμένα σκευάσματα, θα αναγκαστούν τώρα να λάβουν και γενόσημα τα οποία θεωρούνται πιο φθηνά σε σχέση με τα πρωτότυπα. Με τη συνταγή που θα παίρνουν από το γιατρό θα πηγαίνουν στο φαρμακοποιό τους και εκείνος θα αποφασίζει πιο είναι το φθηνότερο της κατηγορίας ώστε και να το διαθέσει.
 
Οι συνταγές των φαρμάκων για 10 βασικές κατηγορίες θα αναγράφουν από δω και πέρα τα εξής:
 
OMEPRAZOLE
CLARITHROMYCIN
CIPROFROXACIN
LANSOPRAZOLE
CEFUROXIME ACETIL
CETIRIZINE
AZITHROMYCIN
CEFBROZIL
MELOXICAM
FLUCONAZOLE
 
Η αποτελεσματικότητα των γενοσήμων βέβαια που θα κυριαρχήσουν πια σ αυτές τις κατηγορίες των ασθενειών, δεν υπολείπονται των πρωτοτύπων καθώς περιέχουν την ίδια δραστική ουσία και έχουν την ίδια αποτελεσματικότητα.
 
  Το ζήτημα είναι πάντως τι θα γίνει αν «ξεφύγει» η φαρμακευτική δαπάνη καθώς ο Ανδρέα Λοβέρδος έχει προειδοποιήσει πως σε περίπτωση που δεν τηρηθούν οι αριθμοί που έχουν ορισθεί ως στόχος της φαρμακευτικής δαπάνης, θα επιβάλλει το μέτρο της συνταγογράφησης με βάση τη δραστική ουσία σε όλες τις κατηγορίες φαρμάκων.  :-*
 

Σύμφωνα με τη συμφωνία που έχει γίνει με την τρόικα, η ετήσια φαρμακευτική δαπάνη δε θα πρέπει να ξεπεράσει τα 2,88 δις από περίπου 4,1 δις που ήταν στο παρελθόν. Γεγονός που σημαίνει ότι θα πρέπει να καταναλώνουμε φάρμακα έως 240 εκατ. ευρώ μηνιαίως.
 
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

2 Απριλίου 2012, 09:46:12
Απάντηση #58
Αποσυνδεδεμένος

timex


Οι φαρμακοποιοι μοκο για τη δραστικη ουσια ετσι;
Τριβουν τα χερακια τους!

2 Απριλίου 2012, 10:23:01
Απάντηση #59
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Oι φμφ είναι διχασμένοι. Η πλειοψηφία προτιμά την εμπορική συνταγογράφηση ενώ λιγότεροι τη δραστική.

Πάντως εμένα η καφετιέρα μου πέρασε ένα Ρυθμογγαστρίλ (ομεπραζόλη) με εμπορική!!
« Τελευταία τροποποίηση: 2 Απριλίου 2012, 10:34:36 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3051 Απαντήσεις
1335365 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Αυγούστου 2021, 12:33:41
από pzogr
0 Απαντήσεις
11017 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Οκτωβρίου 2011, 10:09:30
από EzeΤΡΟΛ
0 Απαντήσεις
7147 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Μαΐου 2013, 23:24:54
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
9104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Σεπτεμβρίου 2013, 22:18:17
από Gatekeeper
1 Απαντήσεις
5742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Φεβρουαρίου 2020, 21:53:36
από Αρχίατρος