Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 01:00:53

Αποστολέας Θέμα: Νόμος για το ότι απαγορεύεται η φύλαξη βιβλιαρίων υγείας στο Ιατρείο;  (Αναγνώστηκε 5622 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

24 Σεπτεμβρίου 2012, 16:45:53
Αναγνώστηκε 5622 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Έχω πρόβλημα στο ιδιωτικό μου Ιατρείο, με αρκετούς ασθενείς που βαριούνται να περιμένουν στην σειρά τους και επιμένουν να μου αφήνουν τα βιβλιάριά τους στο Ιατρείο για να τους γράψω φάρμακα ή εξετάσεις, και να έρθουν μετά να τα πάρουν έτοιμα.

Αν θυμάμαι καλά υπάρχει νομός που απαγορεύει να φυλάσσονται τα βιβλιάρια των ασθενών σε Ιατρεία ή σε φαρμακεία.

Θυμάται κανείς ποιος νόμος είναι;
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

24 Σεπτεμβρίου 2012, 17:56:59
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Έχω πρόβλημα στο ιδιωτικό μου Ιατρείο, με αρκετούς ασθενείς που βαριούνται να περιμένουν στην σειρά τους και επιμένουν να μου αφήνουν τα βιβλιάριά τους στο Ιατρείο για να τους γράψω φάρμακα ή εξετάσεις, και να έρθουν μετά να τα πάρουν έτοιμα.

Αν θυμάμαι καλά υπάρχει νομός που απαγορεύει να φυλάσσονται τα βιβλιάρια των ασθενών σε Ιατρεία ή σε φαρμακεία.

Θυμάται κανείς ποιος νόμος είναι;

Αργύρη όταν υπάρχει πρόβλημα με τις εφαρμογές δεν κρατάω τα βιβλιάρια παρά μόνο τα στοιχεία (ΑΜΚΑ, Αν. μητρώου και ταμείο).
Στα βιβλιάρια περνάω τις εξετάσεις/τα φάρμακα όταν (ξανα)έρθει ο αασθενής.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

24 Σεπτεμβρίου 2012, 20:45:31
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Υπάρχουν διάφορες κανονιστικές αποφάσεις των Ταμείων (ίσως και στον κανονισμό του ΕΟΠΥΥ να υπάρχει).
Σίγουρα όμως ισχύει.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

24 Σεπτεμβρίου 2012, 23:12:26
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
με αρκετούς ασθενείς που βαριούνται  ;D να περιμένουν στην σειρά τους και επιμένουν να μου αφήνουν τα βιβλιάριά τους στο Ιατρείο

Μην δεχτεις ΚΑΝΕΝΑ ασυνόδευτο βιβλιάριο, με την πρώτη ευκαιρία ΟΛΟΙ αυτοι.... θα σε κατηγορήσουν για συνταγογράφηση ...εν αγνοία τους .   :P

Υποχρεώσεις των ασφαλισμένων κατά την παροχή φαρμακευτικής περίθαλψης και κυρώσεις

Σύμφωνα με το ΠΔ 191/20-9-2005 που δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ 234/27-9-2005, τεύχος Α, καθορίζονται ενιαία οι υποχρεώσεις των ασφαλισμένων, συνταξιούχων και μελών των οικογενειών τους έναντι των ασφαλιστικών οργανισμών σχετικά με τη χρήση, θεώρηση και έλεγχο του ατομικού τους συνταγολογίου και βιβλιαρίου υγείας κατά την παροχή της φαρμακευτικής περίθαλψης και καθορίζονται οι κυρώσεις που επιβάλλονται σε περίπτωση μη τήρησης τους.
Σύμφωνα με το παραπάνω Π.Δ.:
Α. Οι ασφαλισμένοι και συνταξιούχοι των ασφαλιστικών οργανισμών καθώς και τα μέλη της οικογένειας τους, κατά την παροχή της φαρμακευτικής περίθαλψης υποχρεούνται:
1. Να χρησιμοποιούν αυστηρά προσωπικά το θεωρημένο από τον ασφαλιστικό τους φορέα βιβλιάριο υγείας και συνταγολόγιο, φροντίζοντας να το διατηρούν σε άριστη κατάσταση, ως δημόσιο έγγραφο.
2. Να προσκομίζουν το συνταγολόγιο στους γιατρούς που είναι αρμόδιοι για την παροχή περίθαλψης στους ασφαλισμένους του κάθε φορέα. Το συνταγολόγιο συνοδεύεται απαραίτητα από το βιβλιάριο υγείας του ασφαλισμένου.
3. Να προσκομίζουν για θεώρηση στο αρμόδιο όργανο του φορέα κάθε συνταγή για την οποία, σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία, απαιτείται θεώρηση, εντός 5 ημερών. Δεν λαμβάνεται υπόψη η ημέρα έκδοσης της συνταγής.
4. Να προσκομίζουν την συνταγή εντός 5 εργασίμων ημερών από την ημερομηνία έκδοσης της σε συμβεβλημένο με το φορέα τους φαρμακείο για την εκτέλεση της.
5. Να προσυπογράφουν στην θέση «παραλήπτης» του συνταγολογίου, υπέχοντας ευθύνη για την παραλαβή των φαρμάκων που αναγράφονται στην σχετική συνταγή, χωρίς να επιτρέπεται αντικατάσταση τους, και για την παραλαβή της αντίστοιχης απόδειξης για την καταβολή του ποσού συμμετοχής.
6. Να μην αφήνουν για κανένα λόγο το συνταγολόγιο ή το βιβλιάριο υγείας τους στον ιατρό ή τον φαρμακοποιό.
7. Να δηλώνουν αμέσως την απώλεια ή κλοπή του συνταγολογίου στις αρμόδιες υπηρεσίες του ασφαλιστικού τους οργανισμού, υποβάλλοντας σχετική δήλωση και, σε περίπτωση μη αυτοπρόσωπου κατάθεσης αυτής, με βεβαίωση του γνησίου της υπογραφής.
8. Να αντικαθιστούν το συνταγολόγιο τους όταν χρειάζεται στις αρμόδιες υπηρεσίες του φορέα τους και να φυλάσσουν επί εξάμηνο το παλαιό συνταγολόγιο, το οποίο θα επιδεικνύουν σε πρώτη ζήτηση.
9. Να μη χρησιμοποιούν το συνταγολόγιο μετά τη λήξη της ασφαλιστικής τους ικανότητας.
10. Να αποδέχονται κάθε έλεγχο σχετικό με τα χορηγούμενα φάρμακα, τη χρήση του συνταγολογίου και του βιβλιαρίου υγείας, όπως προβλέπεται από τις διατάξεις του παρόντος και την νομοθεσία του οικείου ασφαλιστικού οργανισμού.
Β. Σε περίπτωση μη τήρησης των υποχρεώσεων των ασφαλισμένων, επιβάλλονται οι κυρώσεις που προβλέπονται από τους κανονισμούς των ασφαλιστικών οργανισμών.
Ειδικά σε παραβάσεις των περιπτώσεων 1,5,6,7,9,10 του παρόντος άρθρου, εκτός των τυχόν ποινικών κυρώσεων, επιβάλλεται στέρηση της χρήσης του συνταγολογίου από τον ασφαλισμένο για χρονικό διάστημα από 10 ημέρες έως 3 μήνες, ύστερα από αιτιολογημένη απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου του αρμόδιου οργάνου κάθε ασφαλιστικού οργανισμού.
Επίσης, ανάλογα με την σοβαρότητα του παραπτώματος καταλογίζεται η ζημία που υπέστη ο ασφαλιστικός οργανισμός σε βάρος του ασφαλισμένου, μετά από αιτιολογημένη απόφαση του αρμόδιου οργάνου του φορέα.
Η παράλειψη υποβολής δήλωσης για απώλεια ή κλοπή του συνταγολογίου, σύμφωνα με τα οριζόμενα στην περίπτωση 7 της παρ. Α. συνεπάγεται καταλογισμό σε βάρος του ασφαλισμένου της ζημίας που υπέστη ο ασφαλιστικός οργανισμός από χρήση του συνταγολογίου εκ μέρους τρίτου προσώπου.
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

24 Σεπτεμβρίου 2012, 23:22:59
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Έχω πρόβλημα στο ιδιωτικό μου Ιατρείο, με αρκετούς ασθενείς που βαριούνται να περιμένουν στην σειρά τους και επιμένουν να μου αφήνουν τα βιβλιάριά τους στο Ιατρείο για να τους γράψω φάρμακα ή εξετάσεις, και να έρθουν μετά να τα πάρουν έτοιμα.

Αν θυμάμαι καλά υπάρχει νομός που απαγορεύει να φυλάσσονται τα βιβλιάρια των ασθενών σε Ιατρεία ή σε φαρμακεία.

Θυμάται κανείς ποιος νόμος είναι;

Δες Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το είχα αναρτήσει έξω από το Π.Ι. Πτολεμαΐδας όταν υπηρετούσα το αγροτικό μου  ;)
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

25 Σεπτεμβρίου 2012, 07:52:46
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

30 Σεπτεμβρίου 2012, 02:06:05
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Νίκος Αγγελής


εγώ να δείς πάντως στο δικό μου ιατρείο τι γίνεται...συνταγογράφηση τουλάχιστον 100 ατόμων την ημέρα, δευτέρες υπάρχει το παζάρι και έρχονται μιλιούνια από τα γύρω χωριά να γράψουν τη δευτέρα και την τρίτη, τα αραιά δρομολόγια των κτελ (μόνο ένα δρομόλογιο την εβδομάδα και ο πιο σημαντικός λόγος ότι το μισό χωριό είναι συγγενείς και φίλοι και γνωρίζω όλα τα περιστατικά, με αναγκάζουν να κάθομιαι μέχρι τις 3και 4 ώρα το απόγευμα και πολλές φορές και νύχτα να γράφω τα βιβλιάρια...
στην αρχή του αγροτικού μου είχα αφιερώσει πολύ χρόνο να κάτσω να γνωρίσω το κάθε περιστατικό ξεχωριστά μιας και μετά την ειδικότητα θα επιστρέψω μόνιμα στο χωριό σαν ειδικός πλέον και όχι αγροτικός...μετά από αυτό τότε και μόνο επέτρεψα να έρχονται και να αφήνουν βιβλιάρια αλλιώς δεν βγαίνει συνάφελφε!

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3341 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Αυγούστου 2011, 22:57:46
από alfie
16 Απαντήσεις
14370 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Ιουλίου 2017, 19:35:55
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
5666 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 5 Ιανουαρίου 2014, 23:31:05
από Δ. Κουναλάκης
0 Απαντήσεις
2043 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Μαρτίου 2015, 12:19:25
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
1914 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Νοεμβρίου 2017, 15:47:01
από Argirios Argiriou