Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
23 Απριλίου 2024, 20:35:19

Αποστολέας Θέμα: Θέση Επωνύμων  (Αναγνώστηκε 199044 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

31 Οκτωβρίου 2009, 00:39:12
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

orfeo


Συνάδελφε Koterakis,
Σε ένα φόρουμ, οι συνομιλητές συστήνονται μεταξύ τους και αναγνωρίζονται από αλλήλους αρχικά απ' το όνομα που επιλέγουν. Όπως και στην πραγματική ζωή όπου κάθε συνομιλητής μας έχει κάποιο πρόσωπο, κάποια αναγνωρίσιμα εξωτερικά χαρακτηριστικά, έτσι και στο φόρουμ έχει το όνομά του είτε αυτό είναι ψευδώνυμο, είτε πραγματικό. Το γεγονός ότι κάποιος γράφει ανώνυμα δε σημαίνει ότι εκφράζει ασυνεπείς προς τον πραγματικό του χαρακτήρα απόψεις - τουλάχιστον έτσι πιστεύω ότι συνηθίζουν ώριμοι ενήλικες που συμμετέχουν σε ένα φόρουμ επιστημονικού-επαγγελματικού χώρου όπως η ΠΦΥ. Επίσης, όπως έχει γραφεί διεξοδικά και στο παρελθόν (απ' τον iGP, νομίζω), ένα αληθοφανές όνομα μπορεί κάλλιστα να είναι ψευδώνυμο. Προσωπικά, ελάχιστους απ' το φόρουμ γνωρίζω δια ζώσης και απ' τους υπόλοιπους δε γνωρίζω αν κάποιος δίνει τα αληθή του στοιχεία ή όχι, αλλά αυτό δεν έχει τελικά και καμία ιδιαίτερη σημασία. Αναπόφευκτα, μετά κάποιο διάστημα, ο κάθε συμμετέχων σχηματίζει για τους υπόλοιπους μια εικόνα που διαμορφώνεται κυρίως απ' τις διατυπωμένες τους απόψεις-με δεδομένο φυσικά ότι κανείς δε μένει υποχρεωτικά αμετακίνητος, αλλά εξελίσσεται και πιθανώς διαφοροποιείται ανάλογα με διάφορους παράγοντες μέσα στο χρόνο. Η εικόνα αυτή αντανακλά μέρος -μεγαλύτερο ή μικρότερο- της προσωπικότητας του συνολικού, πραγματικού προσώπου, ανάλογα με το πόσο ο κάθε χρήστης θέλει να εκτεθεί.
Βέβαια, υπάρχει η παραδοχή ότι το ίδιο όνομα αντιστοιχεί κάθε φορά στον ίδιο χρήστη και επίσης ότι ο κάθε χρήστης έχει ένα και μόνο λογαριασμό. Αυτό δεν είναι δύσκολο να καταλάβετε γιατί ισχύει, αν το μεταφέρετε στην εξωδικτυακή σας ζωή: Φανταστείτε ότι συμμετέχετε σε μια συζήτηση με άλλα 4 άτομα, όπου ο καθένας έχει 3 διαφορετικές γνώμες ταυτόχρονα για το ίδιο ζήτημα ή αποδεικνύεται πως οι τρεις απ' αυτούς είναι στην πραγματικότητα το ίδιο πρόσωπο που μεταμφιέζεται και μπαινοβγαίνει στο δωμάτιο...Πολύ ενδιαφέρον για σενάριο ονείρου προς ψυχανάλυση αλλά πολύ μακριά απ' το σκοπό αυτού του φόρουμ, δε νομίζετε; Επίσης, σκεφτείτε το αποτέλεσμα μιας ψηφοφορίας χωρίς να μας εγγυάται κανείς ότι καθένας ψηφίζει μόνο μια φορά-εσείς δεν είχατε διατυπώσει την άποψη ότι το φόρουμ μπορεί να υποκαταστήσει συνελεύσεις; Είχατε πει επίσης ότι πρέπει να χρησιμοποιούνται με φειδώ τα "ευχαριστώ" και να μη διατυπώνουν οι διαχειριστές επώνυμα τις απόψεις τους για να μη διστάζουν οι νεώτεροι να συμμετέχουν. Εδώ όμως,
Παράθεση
Κοίταξε τώρα με υποβαθμίζεις, αλλά άν 12 ακόμη συνφορουμίστες (οι 12 ακόμη ανώνυμοι λογαριασμοί που θα μπορούσα να έχω) βγούν και σε δαγκάσουν, τότε δε θα το ξαναπείς.
φαίνεται πολύ καλά πόση επίδραση μπορεί να έχει η γνώμη που τεχνητά πολλαπλασιάζεται, πράγμα που προσπαθήσατε άλλωστε να κάνετε και εδώ:
Παράθεση
Έτσι επιχείρησα με τον επώνυμο να δώσω έμφαση και ζωντάνια στον ανώνυμο που εξέθετε το πρόβλημα ανώνυμα
Συνοψίζοντας, η απάντηση στο
Παράθεση
ποιά λογική μου απαγορεύει να έχω και δεύτερο λογαριασμό;
είναι απλά θέμα κοινής λογικής, εντιμότητας, αυτοσεβασμού και ωριμότητας.

31 Οκτωβρίου 2009, 00:47:09
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

Βέρρας Οδυσσέας

Επώνυμοι
Έτσι.Απλά, λιτά, ξεκάθαρα.
« Τελευταία τροποποίηση: 31 Οκτωβρίου 2009, 00:50:11 από iGP »
Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ!

31 Οκτωβρίου 2009, 01:37:53
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

Koterakis

Επώνυμοι
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Αυγούστου 2010, 07:15:04 από Koterakis »

31 Οκτωβρίου 2009, 09:50:47
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

Koterakis

Επώνυμοι
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Αυγούστου 2010, 07:15:21 από Koterakis »

31 Οκτωβρίου 2009, 10:12:52
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

Βέρρας Οδυσσέας

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ίσως είχα επηρεαστεί από αυτή τη θέση του iGP περί καμίας ουσίας για το ποιός/πως είναι αυτός που γράφει.


Τα έχεις μπερδέψει τα πράγματα, αλλά δεν πειράζει, έχει κι αυτό το γούστο του. Keep walking!
Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ!

31 Οκτωβρίου 2009, 10:16:21
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

Koterakis

Επώνυμοι
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Αυγούστου 2010, 07:17:50 από Koterakis »

31 Οκτωβρίου 2009, 10:27:24
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

Βέρρας Οδυσσέας

Επώνυμοι
Δυστυχώς δε θα μπορέσω.Από τότε που διέγραψα γύρω στα 200 μηνύματά μου, αποφάσισα να παρακολουθώ  και να συμμετέχω με κατά το δυνατό περισσότερο "ανώδυνα" μηνυματάκια, τύπου μουσική, φωτογραφίες κλπ. Καλά, καμιά φορά δεν κρατιέμαι και ξεφεύγω κιόλας, αλλά καμία σχέση με πριν. Τώρα, απλά δεν έχω και πολύ όρεξη. Sorry, φίλε Άκη. Θα τύχει να τα πούμε κάποια στιγμή από κοντά, όπως έτυχε τις προάλλες.
Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ!

31 Οκτωβρίου 2009, 10:32:49
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

Koterakis

Επώνυμοι
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Αυγούστου 2010, 07:17:36 από Koterakis »

31 Οκτωβρίου 2009, 10:51:25
Απάντηση #23
Αποσυνδεδεμένος

Βέρρας Οδυσσέας

Επώνυμοι
Τα μηνύματα για το συγκεκριμένο θέμα, δεν τα διέγραψα, γιατί πολύ απλά δε μπορούσα.Ανήκουν στην κατηγορία "ανακοινώσεις για τη λειτουργία του forum", στην οποία τα απλά μέλη δεν έχουν δικαίωμα να διαγράψουν τα μηνύματά τους.
Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ!

31 Οκτωβρίου 2009, 11:06:58
Απάντηση #24
Αποσυνδεδεμένος

orfeo


Παράθεση
ακριβώς πάλι νομίζω συμφωνούμε
Ούτε ακριβώς, ούτε πάλι, ούτε συμφωνούμε...
Δεν πειράζει όμως, ο διαδικτυακός χώρος για γράψιμο, είναι ανεξάντλητος, συνεχίστε...

31 Οκτωβρίου 2009, 11:11:15
Απάντηση #25
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Παράθεση
ακριβώς πάλι νομίζω συμφωνούμε
Ούτε ακριβώς, ούτε πάλι, ούτε συμφωνούμε...

Κι εγώ που κάποτε υποπτευόμουν ότι ο orfeo ήταν ένας ακόμη χαρακτήρας του koterakis...

(Συγγνώμη φίλε orfeo.)
« Τελευταία τροποποίηση: 31 Οκτωβρίου 2009, 13:49:17 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

31 Οκτωβρίου 2009, 11:18:31
Απάντηση #26
Αποσυνδεδεμένος

Koterakis

Επώνυμοι
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Αυγούστου 2010, 07:17:09 από Koterakis »

31 Οκτωβρίου 2009, 11:48:44
Απάντηση #27
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Εγώ ομολογώ πως όλα αυτά με ξένισαν κάπως...
Θα μπορούσε ο κατά τα άλλα συμπαθής Κοτεράκης να δημιουργήσει ένα δικό του φόρουμ και να πλάσει 20 διαφορετικούς χαρακτήρες μόνος του.Μετά θα μπορούσε να μπαίνει κάθε φορά με διαφορετικό χαρακτήρα και να ανοίγει ολόκληρες συζητήσεις με έντονες αντιπαραθέσεις ακόμη αν θέλετε.Δεν ξέρω αν κάποιος που θα κατάφερνε κάτι τέτοιο θα ήταν ιδιοφυία ή παρανοικός.Για μένα πάλι το όλο εγχείρημα μου θυμίζει κάτι σα να παίζιεις μια παρτίδα σκάκι μόνος σου.Να έχεις και τα μαύρα και τα άσπρα πιόνια.Και φανταστείτε τώρα να έχεις δημιουργήσει 12 διαφορετικούς σκακιστές.Κάνεις ολόκληρο τουρνουά μόνος σου...Έχει νόημα???

Η ανωνυμία είναι επιλογή.Προτιμώ ένα καυστικό ανώνυμο από ένα συγκαταβατικό επώνυμο.Ο ανώνυμος μπορεί να είναι δειλός(?) αλλά ο συγκαταβατικός επώνυμος είναι υποκριτικός.Με συγχωρείτε  αλλά προσωπικά προτιμώ το άτολμο ανώνυμο.Γιατί η αλήθεια θα βγει μάλλον από αυτόν...
Εύχομαι κάποια στιγμή να γίνουμε όλοι τολμηροί επώνυμοι.Προσωπικά δεν έχω ωριμάσει τόσο ή δεν εξορκίσει τους δαίμονές μου...Θα ήταν όμως μεγάλη επιτυχία του φόρουμ.Αλλά προυποθέτει αλληλοσεβασμό ακόμη και στην έντονη διαφορετικότητα!
+

31 Οκτωβρίου 2009, 11:59:29
Απάντηση #28
Αποσυνδεδεμένος

Koterakis

Επώνυμοι
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Αυγούστου 2010, 07:16:16 από Koterakis »

31 Οκτωβρίου 2009, 12:01:17
Απάντηση #29
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Πάντως η κριση ειλικρίνειας(?) του Κοτεράκη βάζει σε κίνδυνο την ομαλή λειτουργεία του φόρουμ.Μπαίνουμε σε ένα παιχνίδι κυνηγιού μαγισών όπου η υπόσταση του καθενός υποβαθμίζεται ή αμφισβειτείται τελείως και πλέον κοιτάμε τον κάθε συμφορουμίστα με καχυποψία.Ό,τι έχει ειπωθεί μέχρι σήμερα ήταν άποψη υπαρκτού προσώπου η χειραγωγία-παιχνίδι φανταστικού χαρακτήρα.Και απά εδώ και πέρα πως μπορούμε να συζητούμε  και να  διαφωνούμε έντονα με κάποιον και κάποιος άλλος,με διαφορετικό όνομα,που είναι όμως ο ίδιος που διαφωνεί μαζί μας,τώρα συμφωνεί μαζί μας?Έτσιι για το παιχνίδι ή για να ακουστούν και άλλες απόψεις...Καταλαβαίνετε τη ζημιά που γίνετια?Μπαίνει το σαράκι της αμφιβολίας.Και το φόρουμ γίνεται μπάχαλο...

Λυπάμαι για αυτή την εξέλιξη.Αποτελεί απαξίωση ενος πολυ σοβαρου εγχειρήματος που στήθηκε με μεράκι

Φίλε Κοτεράκη μη το πάρεις προσωπικά...απλά δε νομίζω να βοήθησε η τοποθέτησή σου.Μάλλον έσπειρες το μικρόβιο της αμφιβολίας.Δε σε ξέρω και ίσως να σε παρεξηγώ καταθέτωντας πως μπορεί να έγινε και εκ του πονηρού η όλη δήλωση.Ακόμη και για το ΚΟΤΕΡΑΚΙΣ αμφιβάλλω πλέον...Συγνώμη για το καυστικό ύφος αλλά σκέψου το....
+

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
20333 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Ιανουαρίου 2012, 22:24:57
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
6 Απαντήσεις
80500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31 Ιουλίου 2013, 15:42:30
από thepap
0 Απαντήσεις
3115 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Μαρτίου 2016, 08:38:27
από DoctorX
5 Απαντήσεις
21440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Δεκεμβρίου 2022, 20:45:35
από Γιάννα Γ
0 Απαντήσεις
2456 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Ιουλίου 2023, 16:27:35
από Argirios Argiriou