Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 00:38:26

Αποστολέας Θέμα: Κρίση και Απόγνωση-Αυτοκτονίες  (Αναγνώστηκε 15067 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

6 Απριλίου 2012, 12:44:33
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Ο αυτόχειρας θέλω να πιστεύω ότι έπαιρνε μια ικανοποιητική σύνταξη, για τα οικονομικά δεδομένα της χώρας μας, ακόμη και μετά τις περικοπές. Τα χρήματα που έπαιρνε ως σύνταξη θα μπορούσαν να θεωρηθούν αρκετά, υποθέτω, από έναν εργαζόμενο των 500 ευρώ. Σίγουρα κατά την πορεία της ζωής του είχαν περάσει από τα χέρια του σημαντικά ποσά, με σημαντικότερο παράδειγμα την πώληση της άδειας του φαρμακείου όπως αποδεικνύεται από το σημείωμα του φαρμακευτικού συλλόγου. (ελπίζω να μην αμφισβητεί κανείς τι σημαίνει η συστέγαση με άλλο φαρμακοποιό λίγες μέρες πριν την συνταξιοδότησή του). Το τι έγιναν αυτά τα ποσά δεν μας αφορά. Αν είχαν όμως καταναλωθεί ή χαθεί σε λανθασμένες επενδύσεις θα  μπορούσαν να αποτελούν μια από τις αιτίες τις αυτοκτονίας;
Πριν λίγες μέρες έβλεπα στην τηλεόραση έναν κύριο να ωρύεται γιατί είχε επενδύσει 400 χιλιάδες ευρώ σε ομόλογα και με το κούρεμα είχαν γίνει 100 χιλιάδες σε ορίζοντα 30ετίας. Αν ο κύριος αυτός είχε επιλέξει τον ίδιο δρόμο της αυτοχειρίας θα είχε την ίδια αντιμετώπιση από τα ΜΜΕ και εμάς;
Το όριο της αξιοπρεπούς διαβίωσης για κάθε άνθρωπο είναι διαφορετικό κι ακόμη διαφορετικότερο το όριο της αυτοχειρίας.
« Τελευταία τροποποίηση: 6 Απριλίου 2012, 19:19:20 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

6 Απριλίου 2012, 15:51:06
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πριν λίγες μέρες έβλεπα στην τηλεόραση έναν κύριο να ωρύεται γιατί είχε επενδύσει 400 χιλιάδες ευρώ σε ομόλογα και με το κούρεμα είχαν γίνει 100 χιλιάδες σε ορίζοντα 30ετίας. Αν ο κύριος αυτός είχε επιλέξει τον ίδιο δρόμο της αυτοχειρίας θα είχε την ίδια αντιμετώπιση από τα ΜΜΕ και εμάς;

Γύρω-γύρω από την βρύση πας. Νερό δεν πίνεις;
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

6 Απριλίου 2012, 16:30:54
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτρης Μακρέας

Επώνυμοι
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω καθόλου όλη αυτή τη συζήτηση.
Εικασίες επί εικασιών, προθέσεις επί προθέσεων, υποθέσεις επί υποθέσεων, μονοσήμαντες αναγνώσεις με τρόπο που να βολεύει τον "αναγνώστη".
Πούλησε -δεν πούλησε, έπαιρνε μικρή-μεγάλη σύνταξη, τα έφαγε-δεν τα έφαγε...
Όπως βολεύει τον καθένα. Ο κάθε Κουκουλόπουλος για μιλήσει για τα πάρτυ των φαρμάκων, ο Διακομιστής για να θρέψει την εμμονή του, το αντιμνημονιακό μπλοκ για να μιλήσει για το μνημόνιο.
Λες και μια αυτοκτονία είναι ένα μονοσήμαντο γεγονός που αφορά μόνο το φλοιό της ανθρώπινης συνειδητότητας. Το μήνυμα του αυτόχειρα ήταν σαφές. Πιθανώς τα τελευταία βιώματα που σημάδεψαν την ύπαρξή του, να περιγράφονται στο μήνυμα του. Ποιος είναι όμως αυτός, που με ασφάλεια μπορεί να ερμηνεύσει την πορεία μιας ολόκληρης ζωής, όλα αυτά τα δυναμικά που ακόμα και ο ίδιος αγνοούσε?
Επηρεάζουν οι κοινωνικές-οικονομικές συνθήκες τη ζωή και τη θέληση για ζωή των ανθρώπων? Σαφέστατα ναι.
Το κουβάρι είναι όμως πάρα πολύ μπλεγμένο. Μπορεί να ανιχνεύουμε γενικές τάσεις και κοινά δυναμικά, αλλά πίσω από κάθε αυτοκτονία κρύβεται μια μοναδική, απόλυτα προσωπική ιστορία.

6 Απριλίου 2012, 17:33:12
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...πίσω από κάθε αυτοκτονία κρύβεται μια μοναδική, απόλυτα προσωπική ιστορία.

Όπως, επίσης, και πίσω από κάθε "σχόλιο" και "εμμονή".

Χωρίς να επαναλάβω τα όσα εξέφρασα σε προηγούμενη δημοσίευσή μου, σχετικά με το γεγονός θα πρότεινα να κλειδωθεί το συγκεκριμένο νήμα, ως ένδειξη σεβασμού προς έναν αποθανόντα(όποιος και ότι και αν ήταν) που, αν μη τι άλλο, δεν μπορεί να απαντήσει ή να απολογηθεί στις κατηγορίες που του προσάπτονται. Μακαρία η μνήμη του και ας αφήσουμε την κρίση του(σε όσους πιστεύουν) σε άλλα "χέρια".

Συγγνώμη και ευχαριστώ.

 
Medicus curat,
Deus sanat

6 Απριλίου 2012, 17:38:52
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Χωρίς να επαναλάβω τα όσα εξέφρασα σε προηγούμενη δημοσίευσή μου, σχετικά με το γεγονός θα πρότεινα να κλειδωθεί το συγκεκριμένο νήμα, ως ένδειξη σεβασμού προς έναν αποθανόντα(όποιος και ότι και αν ήταν) που, αν μη τι άλλο, δεν μπορεί να απαντήσει ή να απολογηθεί στις κατηγορίες που του προσάπτονται. Μακαρία η μνήμη του και ας αφήσουμε την κρίση του(σε όσους πιστεύουν) σε άλλα "χέρια".
Έδωσα το συμφωνώ αλλά ταυτόχρονα στηρίζω δημόσια την πρόταση του @medicus απευθυνόμενος προς τους αγαπητούς μου συναδέλφους συνδιαχειριστές.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

6 Απριλίου 2012, 17:49:36
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πριν λίγες μέρες έβλεπα στην τηλεόραση έναν κύριο να ωρύεται γιατί είχε επενδύσει 400 χιλιάδες ευρώ σε ομόλογα και με το κούρεμα είχαν γίνει 100 χιλιάδες σε ορίζοντα 30ετίας. Αν ο κύριος αυτός είχε επιλέξει τον ίδιο δρόμο της αυτοχειρίας θα είχε την ίδια αντιμετώπιση από τα ΜΜΕ και εμάς;

Γύρω-γύρω από την βρύση πας. Νερό δεν πίνεις;

Οι λόγοι της αυτοκτονίας ήταν, σύμφωνα με το σημείωμα, ότι δεν μπορούσε να ζει αξιοπρεπώς με τη σύνταξη και τα άλλα πιθανά εισοδήματα που είχε (αν είχε).
Στην περίπτωση που ανέφερα ο λόγος θα μπορούσε να είναι η απώλεια 300 χιλιάδων ευρώ από τους χειρισμούς της κυβέρνησης.
Θα μπορούσε να είναι κάποιος εφοπλιστής που "έπεσαν τα καράβια του έξω".
Θα μπορούσε να είναι κάποιος άνεργος που δεν βρίσκει δουλειά ή απολύθηκε.
Θα μπορούσε να είναι κάποιος που απογοητεύθηκε ερωτικά.
Θα μπορούσε να είναι κάποιος που είχε τύψεις για κάποιες παράνομες ή ανήθικες πράξεις του. (θυμάστε το παλιό nickname του διακομιστή και τη σχετική ιστορία. Όταν ενώ χαροπάλευε ο παρολίγον αυτόχειρας, οι εφημερίδες έβγαζαν DVD με τις ερωτικές συνευρέσεις του).

Γιατί η πρώτη περίπτωση μετατρέπεται σε σύμβολο; Πόσοι άνθρωποι ΖΟΥΝ με αξιοπρέπεια με πολύ λιγότερα χρήματα; Πόσοι άνθρωποι ζουν χωρίς αξιοπρέπεια με πολύ περισσότερα χρήματα;
Αν η περικοπή της σύνταξης ήταν ο λόγος, όπως αναφέρθηκε στο σημείωμα, τότε το θεωρώ λάθος γιατί σύμφωνα πάντα με την προσωπική μου άποψη υπάρχουν δυσκολότερες περιπτώσεις που συνεχίζουν να παλεύουν.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το κουβάρι είναι όμως πάρα πολύ μπλεγμένο. Μπορεί να ανιχνεύουμε γενικές τάσεις και κοινά δυναμικά, αλλά πίσω από κάθε αυτοκτονία κρύβεται μια μοναδική, απόλυτα προσωπική ιστορία.

Σ' αυτό που έγραψε ο κ. Μακρέας συμφωνώ.
Να μην κλειδώσει το θέμα αλλά να αφαιρεθούν όσα σχόλια αφορούσαν το θέμα της αυτοκτονίας διαφορετικά ας μεταφερθούν σε άλλο θέμα το οποίο να κλειδώσει.
« Τελευταία τροποποίηση: 6 Απριλίου 2012, 17:52:53 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

6 Απριλίου 2012, 17:52:13
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...
Να μην κλειδώσει το θέμα αλλά να αφαιρεθούν όσα σχόλια αφορούσαν το θέμα της αυτοκτονίας διαφορετικά ας ςμεταφερθούν σε άλλο θέμα το οποίο να κλειδώσει.

Συμφωνώ. Ως "θέμα" εννοούσα την αυτοκτονία, συγγνώμη για την παράλειψη.
Medicus curat,
Deus sanat

7 Απριλίου 2012, 00:06:47
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Προσωπικά δεν έχω καταλάβει καθόλου αυτή τη συζήτηση.
Ή είμαι μωρότερος των οδηγούντων αυτή τη συζήτηση ή αρνούμαι να μπώ στον πειρασμό να «πλιατσικολογήσω» πάνω σε ένα θάνατο. Ας το κρίνουν όσοι προσπαθούν να δούν τον ψυχισμό των άλλων ως ειδικοί της κλειδαρότρυπας. Εμένα ποσώς με απασχολεί.

Αναγκάζομαι όμως να πώ τελικά τα παρακάτω:
1.   Το να αυτοκτονεί κανείς είναι δικαίωμά του. Διαφωνώ κάθετα με αυτή την επιλογή, αλλά δεν έχω δικαίωμα να κρίνω αυτόν που την επιλέγει.
2.   2. Το πόσα έβγαλε και πώς κανείς στο παρελθόν δεν αναιρούν το ενδεχόμενο να βρίσκεται σήμερα σε απόγνωση. Ούτε κανείς μας είναι –εκ της ηθικής απόψεως- εντεταλμένος να τον κρίνει.
3.   Το πόσα βγάζω σήμερα δεν σημαίνουν τίποτε για το αν κατατάσσομαι στους ευρισκόμενους σε αδιέξοδο ή όχι. Αυτό συναρτάται με το πόσα βγάζω, σε τι έχω επενδύσει και τι οικονομικές υποχρεώσεις έχω αναλάβει, με το πόσο είναι δυνατόν να «ρευστοποιήσω» αυτό που «έκτισα» σε καλές εποχές για να αντεπεξέλθω σήμερα στις δύσκολες, με το πόσο, αν δεν αντεπεξέλθω, θα καταστραφώ ή απλά θα «ζοριστώ» Και με τόσα άλλα που επεισέρχονται στα «του οίκου» του καθ’ ενός και στα όρια ανοχής του.

Για να το κάνω πιο σαφές:
ο Α. παίρνει 500 ευρώ το μήνα. Δεν έχει ενοίκιο και τα χρειάζεται να φάει και να κινηθεί, να ντυθεί και να πληρώσει το ρεύμα. Άρα περνάει ζόρικα.
Ο Β παίρνει 2000 ευρώ το μήνα. Είναι δημόσιος υπάλληλος και κατηγορίας τέτοιας που άλλοι συνάδελφοί του στο ιδιωτικό –με τα ίδια προσόντα και χρόνια- παίρνουν 5000+.
Εμπιστεύτηκε τον εργοδότη του ως «αξιόπιστο» και το δεδομένο της μονιμότητά του (που δεν το δημιούργησε αυτός, αλλά έτσι ήταν το σύστημα στο οποίο εισήλθε) και αφού έπαιρνε 3500 ευρώ, και αφού ήταν ολιγαρκής στην καθημερινότητά του και αφού δε βρήκε από τον μπαμπά τίποτε, αποφάσισε να βάλει ένα δάνειο να αγοράσει ένα σπίτι 150.000 και να χτίσει ένα απλό στο κτήμα που είχε.
Δέσμευσε λοιπόν με τα δάνεια αυτά τα 1700 ευρώ το μήνα και περνούσε πολύ άνετα με τα υπόλοιπα.
Σήμερα παίρνει 2000. Από αυτά μένουν για όλα όσα καλύπτει ο Α ( διατροφή, ρεύμα κ.λ.π.) 300 ευρώ.
Το σπίτι θέλει να το πουλήσει αλλά δεν πιάνει πάνω από 120.000 πιά και αυτά που χρωστάει στην τράπεζα είναι 130.000. Άσε που όσο και αν το έβαλε σε αγγελίες, ούτε ένα τηλέφωνο δεν πήρε.
Παρόμοια είναι και η κατάσταση για το κτήμα που επίσης προσπάθησε να πουλήσει για να αντεπεξέλθει στις καθημερινές ανάγκες του.

Τελικό αποτέλεσμα: ο Α. παίρνει 500 αλλά έχει διαθέσιμα για την καθημερινότητά του 500.
Ο Β παίρνει 2000 αλλά έχει διαθέσημα για την καθημερινότητά του 300 και με καμία δυνατότητα απαλλαγής των βαρών.

Με ποιο δικαίωμα λοιπόν εσύ λές ότι αυτός (ο Β) «κάτι καλό παίρνει», αντέχει, δεν διακιούται να αγανακτεί, δεν εξαθλιώνεται με τις πολιτικές επιλογές που έχουν γίνει?

Οι τελικοί συσχετισμοί μετράνε για την κατάντια που βρισκόμαστε και όχι οι απόλυτοι αριθμοί.

4.   Τελικά –για τους λόγους που εκείνος ήξερε και που δεν μας αφορούν άμεσα σα σύνολο- αυτός ο άνθρωπος κατέληξε να βλέπει τον εαυτό του έτοιμο να μπεί στο σκουπιδιοντενεκέ για να βρεί τον επιούσιο. Άσχετα από τις επιλογές του πιο πρίν, κατέληξε εκεί.
Και είχε την υπερηφάνεια να μην επιτρέψει στον εαυτό του να το κάνει.

5.   Πέρα όμως από τις δικές του επιλογές που μπορεί να επηρέασαν ακουσίως (όπως τον αγοραστή του σπιτιού της Β περίπτωσης του παραδείγματός μου), ποιος ευθύνεται για αυτό τον εκτροχιασμό του προγραμματισμού όλης της κοινωνίας που για πολλές χιλιάδες (πιστεύω εκατομμύρια) συμπολίτες μας είναι τέτοιος αυτός ο εκτροχιασμός που τους καταβαράθρωσε?
Σαφώς οι πολιτικές επιλογές της παράδοσης της χώρας μας σε κατακτητές και λήσταρχους που το μόνο που τους νοιάζει είναι να μην «χρεοκοπήσει η χώρα» (βλέπε πληρωθούν τα δανεικά) και ας χρεοκοπήσει και ας εκμηδενιστεί ο κάθε «χωριανός» (βλέπε «απλός πολίτης») είναι αυτές που πυροδότησαν την σκανδάλη και σε αυτό το περιστατικό, όπως και σε πολλά άλλα.
Αλλά και εκεί που δεν την πυροδότησαν οδήγησαν από την αξιοπρέπεια σε ανθρώπινα ράκη πολλούς συμπολίτες μας.



Εγώ προσωπικά περίμενα να δώ συζήτηση πάνω σ’ αυτό το σημείο με αφορμή τον επίσημο αυτόχειρα (γιατί υπάρχουν και άλλοι που πέρασαν στην αφάνεια, αφού δεν επέλεξαν την πλατεία Συντάγματος για την πράξη τους), την οποία όμως δυστυχώς δεν είδα.

Γι’ αυτό δεν κλειδώνω προσωρινά το θέμα, ελπίζοντας ότι δεν θα επανέλθουμε σε συζητήσεις που δεν εστιάζουν στην τραγικότητα των καιρών που οδηγούν στην απόγνωση και -υπό ορισμένες προϋποθέσεις- κάποιους συμπολίτες μας στην αυτοχειρία. Δεν θα συνεχίσουμε σε ατραπούς που δεν οδηγούν στην αναζήτηση ελπίδας, αλλά θα συνεχίσουμε εστιάζοντας σε αυτά τα ουσιώδη σημεία.
Αν αυτό δεν συμβεί, προσωπικά θα είμαι υποχρεωμένος να κλειδώσω το θέμα, γιατί το πώς και το γιατί των προσωπικών επιλογών και στάσεων του καθ’ ενός, αποκομμένο από το γενικό κοινωνικό σύνολο και τις «δημόσιες» αιτίες που οδηγούν σε αδιέξοδα, δεν αφορούν κανέναν από όσους ψάχνουν τη ζύμωση, την ανταλλαγή και προώθηση ιδεών, την αλήθεια που αφορά την κοινωνία και τέλος την ύπαρξή μας ως ΑΝΘΡΩΠΩΝ.
« Τελευταία τροποποίηση: 7 Απριλίου 2012, 00:11:24 από D-Michalis »
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

7 Απριλίου 2012, 00:50:41
Απάντηση #23
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Αγαπητέ Δημήτρη,
ενδιαφέροντα τα παραδείγματά σου που αναδεικνύουν μια πλευρά του νομίσματος.
Μπορώ κι εγώ όμως να πω μερικά:
Ο Α παίρνει 500 ευρώ (ίσως κι άλλα τόσα ο/η σύζυγος αν είναι τυχερός) έχει ενοίκιο και παιδιά. Μπορεί να περάσει πολύ ζόρικα;
Ο Β παίρνει 1100 ευρώ (έστω ότι πριν λίγο καιρό έπαιρνε 1800) είναι ηλικιωμένος (σύνταξη), ζει μόνος  κι έχει ιδιόκτητο σπίτι ή έστω μένει στο νοίκι. Μπορεί να περάσει καλά έως άνετα;
Θα μπορούσε ο Β να μείνει με τα παιδιά του (αν υποθέσουμε ότι έμενε στο νοίκι) να τον "γηροκομήσουν" και να τους δίνει τη σύνταξη; Θα αποτελούσε, ό,τι έμενε από τη σύνταξη,  μια ενίσχυση στα παιδιά του;

Να περάσω και στο δικό σου παράδειγμα με τα έσοδα 2000 το μήνα και το δάνειο των 1700.
Αν αυτοκτονήσει τα δάνεια διαγράφονται; Ή μήπως περνάνε στους κληρονόμους του με τις ίδιες -ή και περισσότερες- δυσκολίες αποπληρωμής;
« Τελευταία τροποποίηση: 7 Απριλίου 2012, 00:58:33 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

7 Απριλίου 2012, 01:06:54
Απάντηση #24
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Αγαπητέ Αδαμάντιε.
Τα παραδείγματα αποτελούν μόνο παραδείγματα.
Σαφώς υπάρχουν και άνθρωποι με διαφορετικά δεδομένα, όπως αυτά που ανέφερες. Αυτό δεν αναιρεί την δύσκολη κατάσταση των άλλων παραδειγμάτων (που ερίσθω εν παρόδω δεν είναι παραδείγματα).

Το νόημα είναι ένα. Δεν μπορείς να μετράς νούμερα. Τα αδιέξοδα ή μη κάποιου δεν απεικονίζονται από μεμονωμένα νούμερα, αφού είναι συσχετισμός πολλών παραμέτρων.

Το ένα όμως που είναι σίγουρο είναι το ότι οι περισσότεροι συρθήκαμε σε μία μιζέρια και μία ζωή χωρίς προοπτική από τις πολιτικές επιλογές των τελευταίων ετών, ενώ παράλληλα καταλύθηκε και το στοιχειώδες οικοδόμημα κοινωνικής προστασίας που διαθέταμε.
Το αν καταφέρνει κάποιος να ξεφύγει από την ασφυξία πουλώντας κάτι που είχε (ποιός μπορεί άραγε να πουλήσει σήμερα?) ή πηγαίνοντας να ζήσει με συγγενείς για να μειώσει τα κόστη, αυτά είναι τακτικές «επιβίωσης» και δεν καταλαβαίνω σε τι «απαλύνουν» τη φρίκη των γενομένων πολιτικών επιλογών.

Αυτά είναι που εγώ θεωρώ ότι αξίζει να σταθούμε.

(Υ.Γ.Όσο για τα δάνεια, χαίρομαι που θέτεις τον προβληματισμό γιατί διαπιστώνω ότι δεν χρειάστηκες να πάρεις στεγαστικό.
Αλλιώς θα ήξερες ότι όλα τα στεγαστικά (ή τουλάχιστον όλες οι περιπτώσεις που εγώ γνωρίζω) είναι ασφαλισμένα για «θάνατο» Αυτό σημαίνει ότι αν πεθάνει ο δανειολήπτης, μένει «καθαρό» το σπίτι στους απογόνους.

Μη μπείς όμως στον πειρασμό να πείς, τότε ας αυτοκτονήσουν οι δανειολήπτες για να ξεχρεωθούν, γιατί δεν ξέρω μήπως στα «ψιλά» προβλέπεται εξαίρεση αυτής της περίπτωσης θανάτου !!)
« Τελευταία τροποποίηση: 7 Απριλίου 2012, 01:20:31 από D-Michalis »
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

7 Απριλίου 2012, 01:11:15
Απάντηση #25
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ο συνολικός αριθμός των αυτοκτονιών οι οποίες εκτελέστηκαν ή επιχειρήθηκαν στην Ελλάδα αυξήθηκαν το 2010 κατά 27,6% σε σύγκριση με το 2009: 622 από 507 (στοιχεία ΕΛ.ΑΣ).
Δυστυχώς στην Ελλάδα ποτέ δε θα έχουμε σωστή ενημέρωση στα νούμερα των αυτοκτονιών. Τα παραπάνω νούμερα είμαι 100% σίγουρος πως δεν μπορούν να ληφθούν ως σοβαρά έρευνα αφού αυτή δε μπορεί να πραγματοποιηθεί λόγω έλλειψης στοιχείων.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

7 Απριλίου 2012, 01:17:55
Απάντηση #26
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εγώ προσωπικά περίμενα να δώ συζήτηση πάνω σ’ αυτό το σημείο με αφορμή τον επίσημο αυτόχειρα (γιατί υπάρχουν και άλλοι που πέρασαν στην αφάνεια, αφού δεν επέλεξαν την πλατεία Συντάγματος για την πράξη τους), την οποία όμως δυστυχώς δεν είδα.
Την ίδια ημέρα έγιναν άλλα τρία περιστατικά. Κρήτη, Εύβοια, Θεσσαλονίκη...δυστυχώς για τα ΜΜΕ όχι σε κεντρικές πλατείες.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

7 Απριλίου 2012, 01:29:50
Απάντηση #27
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Από το σημείωμα του αυτόχειρα:

Έχουν ακουστεί διάφορα και έχουν γραφτεί ακόμα περισσότερα.
1. Ο αυτόχειρας άφησε ένα σημείωμα στους συγγενείς και ένα το οποίο βρέθηκε επάνω του.
2. Το παραπάνω σημείωμα είναι αυτό που άφησε στους συγγενείς και όχι αυτό που βρέθηκε επάνω του.

Και τώρα να θέσω τα δικά μου ερωτήματα:
1. Αυτό το σημείωμα είναι γραμμένο από τον αυτόχειρα;
2. Σημείωμα που αφήνει ένας αυτόχειρας σε συγγενείς κάνει αναφορά στους ίδιους, γίνεται πουθενά αναφορά στο παραπάνω σημείωμα σε αυτούς;
3. Υπάρχει περίπτωση αυτό το σημείωμα να βρέθηκε επάνω του γιατί ο αυτόχειρας ήθελε να γίνει γνωστό στις αρχές; Αν ναι, πως βρέθηκε στα χέρια δημοσιογράφων;

Προσωπικά εκφράζω τις επιφυλάξεις μου για τη γνησιότητα του σημειώματος. Είναι πρώτη φορά που βλέπω "τέτοιο" σημείωμα από αυτόχειρα. Έχω δει δεκάδες σημειώματα που αφήνουν πίσω τους οι αυτόχειρες, δυστυχώς δεν μπορώ να δημοσιεύσω κανένα γιατί αποτελούν μέρος της ανάκρισης ώστε να βλέπαμε τις διαφορές.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

7 Απριλίου 2012, 09:07:50
Απάντηση #28
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Και αυτό το "Να πάρουμε τα Καλάσνικωφ, να καθαρίσουμε τους Τσολάκογλου και να κρεμάσουμε τους Μουσολίνι (μαζί με τις Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος προφανώς)", δεν είναι λίγο extreme αν το πάρουμε τοις μετρητοίς;
Αλήθεια, πώς βρίσκει κανείς ένα Καλάσνικωφ (ή τουλάχιστο ένα περίστροφο) ; Ποιοί είναι οι Τσολάκογλου και ποιοί οι Μουσολίνι;
Ξέρω, ο καθένας μπορεί να έχει τις απόψεις του, που ταυτίζονται ή όχι με αυτές των άλλων.

Η δύναμή μας όμως να μην εκτελούμε ανθρώπους σαν τους Μουσολίνι, είναι αυτή που μας ξεχωρίζει από εκείνους.
Τέσπα.
« Τελευταία τροποποίηση: 7 Απριλίου 2012, 15:19:08 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

7 Απριλίου 2012, 12:03:56
Απάντηση #29
Αποσυνδεδεμένος

Περιθωριακός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος


Η δύναμή μας όμως να μην εκτελούμε ανθρώπους σαν τους Μουσολίνι, είναι αυτή που μας ξεχωρίζει από εκείνους. Το ίδιο και το να μην οπλοφορούμε.
Τέσπα.

Nαι, αυτη ειναι η πολιτισμικη διαφορα μας. Αλλα οταν η κοινωνια μας αρχιζει να μοιαζει με ζουγκλα, ο πολιτισμος και το να ξεχωριζουμε απο τα ''ζωα'' θα γινει και η αιτια του αφανισμου μας.
Σκεψου φιλε διακο(σ)μι(σ)τη σε καιρο πολεμου, να μην πιανουμε το οπλο, και να αντιτασσουμε επιχειρηματα στο ενοπλο και αδηφαγο ασπονδυλο που ερχεται να καρπωθει τους κοπους μας.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
3636 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Μαρτίου 2009, 01:10:24
από Δ. Κουναλάκης
1 Απαντήσεις
1902 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Απριλίου 2017, 19:56:14
από Ορθοπαιδικός
0 Απαντήσεις
1956 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Σεπτεμβρίου 2018, 00:07:41
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
4416 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Ιανουαρίου 2020, 11:37:25
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
31366 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Οκτωβρίου 2020, 17:02:37
από Argirios Argiriou