Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 23:16:56

Αποστολέας Θέμα: Ιατρός "άνευ ειδικότητας" και ηλεκτρονική συνταγογράφηση  (Αναγνώστηκε 20653 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

30 Απριλίου 2012, 15:17:58
Αναγνώστηκε 20653 φορές
Αποσυνδεδεμένος

pitatroul


Καλησπέρα,
Είμαι ιατρός "άνευ ειδικότητας" (νέος στον χώρο και το σάιτ!) και προσπαθώ να καταλάβω αν δικαιούμαι να ανοίξω ιδιωτικό ιατρείο και μέσω αυτού να έχω δικαίωμα στην ηλεκτρονική συνταγογράφηση. Δυστυχώς ούτε ο ιατρικός μου σύλλογος (η απάντηση ήταν "νομίζω παλιότερα δίναμε άδειες ιατρείων σε ανειδίκευτους ιατρούς και στον νόμο που βγήκε στις 13/3 δεν βλέπω κάτι που να σε εμποδίζει" ούτε το τηλέφωνο εξυπηρέτησης της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης ("αρκεί να έχεις ιδιωτικό ιατρείο") μπόρεσαν να μου δώσουν μία σαφή απάντηση. Έψαξα στο σάιτ σε παλιότερες δημοσιοποιήσεις αλλά δεν κατάφερα να βρω μία συγκεκριμένη απάντηση.
μπορεί κάποιος να βοηθήσει;
Ευχαριστώ εκ των των προτέρων.

30 Απριλίου 2012, 16:18:35
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Όλα τα σχετικά έγγραφα που απαιτούνται για έναρξη λειτουργίας ιδιωτικού ιατρείου είναι τα εξής:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος στο άρθρο 4.2.α

Σχετικά με τους συλλόγους είναι γενικώς ΑΣΧΕΤΟΙ με τα νομοθετήματα. Μάλιστα, σε προσπάθεια κάποιων "συναδέλφων" της περιοχής μου(ένας εξ αυτών μέλος του ΔΣ του τοπικού ιατρικού συλλόγου) να κλείσει το ιατρείο μου, με ανάγκασαν να θέσω το ερώτημα στο υπουργείο. Η απάντηση του υπουργείου άμεση και αποστομωτική για τους "κυρίους κυρίους" που νομίζουν ότι οι νόμοι είναι ό,τι αυτούς βολεύει και ό,τι υπάρχει "κολλημένο" στο μυαλό τους.
Καλή αρχή συνάδελφε και πάντα να είσαι ενημερωμένος νομικά, γιατί πολλά θ'ακούσεις και πολλές "αυθεντίες" και "καθηγητές" θα προσπαθήσουν να σου εξηγήσουν πως είναι ο "νόμος". Μην πιστεύεις αν δεν δεις. Και προπάντων μην τους δίνεις σημασία. Τόσα χρόνια βαρέθηκα τις αμπελοφιλοσοφίες τους.
Όποια πληροφορία χρειαστείς στη διάθεσή σου.


« Τελευταία τροποποίηση: 2 Μαΐου 2012, 18:46:12 από medicus »
Medicus curat,
Deus sanat

30 Απριλίου 2012, 18:45:27
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Το ερώτημα περιλαμβάνει επίσης αν μπορεί να πάρει κωδικό για ηλεκτρονική συνταγογράφηση. (Υποθέτω χωρίς να συμβληθεί με ΕΟΠΥΥ).
Αν ναι, με ποιο τρόπο;

30 Απριλίου 2012, 19:12:57
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το ερώτημα περιλαμβάνει επίσης αν μπορεί να πάρει κωδικό για ηλεκτρονική συνταγογράφηση. (Υποθέτω χωρίς να συμβληθεί με ΕΟΠΥΥ).
Αν ναι, με ποιο τρόπο;

Σε αυτό δεν μπορώ ν'απαντήσω, Διαμαντή, διότι δεν το έχω ψάξει, μιας και δεν ενδιαφέρομαι ούτως ή άλλως για ΕΟΠΥΥ. Αν υπάρχει κάποιος που γνωρίζει ας ενημερώσει το συνάδελφο.
Medicus curat,
Deus sanat

30 Απριλίου 2012, 23:18:35
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Στην e-syntagografisi, όταν πας να κάνεις λογαριασμό, στο έτος λήψης ειδικότητας σου δίνει το δικαίωμα να βάλεις «ΑΝΕΥ ΕΤΟΥΣ ΛΗΨΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ»
Επίσης, όταν κάνεις το λογαριασμό και μετά πάς να επεξεργαστείς τα στοιχεία σου και να δηλώσεις ειδικότητα, υπάρχει επιλογή «ΑΝΕΥ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ» χωρίς όμως να υπάρχει χωριστή επιλογή για «ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΣ» ή το «ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ»

Άρα αυτά τι σημαίνουν? Αν δεν μπορεί, τότε τι νόημα έχουν?
Από την άλλη, αφού ο γιατρός από το νόμο έχει δικαίωμα άσκησης του ιατρικού επαγγέλματος και χωρίς ειδικότητα, ο περιορισμός αυτού του του δικαιώματος ΚΑΘΟΛΙΚΑ, νομίζω ότι είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ (Λέω καθολικά γιατί ο φορέας μπορεί να σου πεί «ξέρεις, αφού δεν έχεις ειδικότητα» ή «αφού έχεις την τάδε ειδικότητα», «από εσένα θα δέχομαι το Χ, Ψ, Ω»
Να σου πεί όμως «δεν σε ξέρω» αφού ο νόμος σε «ξέρει» ??? !!!

Για ψάξε το λίγο.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

30 Απριλίου 2012, 23:57:25
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Όταν πας να κάνεις το λογαριασμό ζητάει  "Φορέας Κοινωνικής Ασφάλισης - Νοσοκομεία/Κέντρα Υγείας".
Τι να βάλει κάποιος ιδιώτης (με ειδικότητα ή άνευ) που ξεκινάει τώρα αν δεν θέλει να κάνει σύμβαση με ΕΟΠΥΥ;

1 Μαΐου 2012, 21:44:24
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

timex


Πάντως ένας γνωστός μου, που έχει ιατρείο εδω και καποια χρόνια σε διπλανό νομό, είναι στον ΕΟΠΠΥ και συνταγογραφεί κανονικα.
Δεν έχω ιδέα πως το έκανε βέβαια.

1 Μαΐου 2012, 22:01:50
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Όταν πας να κάνεις το λογαριασμό ζητάει  "Φορέας Κοινωνικής Ασφάλισης - Νοσοκομεία/Κέντρα Υγείας".
Τι να βάλει κάποιος ιδιώτης (με ειδικότητα ή άνευ) που ξεκινάει τώρα αν δεν θέλει να κάνει σύμβαση με ΕΟΠΥΥ;

Κάτι προβλέπεται σίγουρα (ίσως κενό στην επιλογή), αφού οι ιδιώτες μπορούν να έχουν λογαριασμό e-syntagografisi
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

1 Μαΐου 2012, 23:13:25
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Ξέρει κανείς αν ο ΟΓΑ αποδέχεται γνωστοποίηση (ισοδυναμεί με συνταγογραφική δυνατότητα μέσω απόδοσης ενός αριθμού μητρώου) σε περίπτωση που μη ειδικός ανοίξει ιατρείο;
Αν ναι, τότε μπορεί να πιστοποιηθεί κανείς στο e-syntagografisi μέσω ΟΓΑ.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

19 Μαΐου 2012, 14:51:13
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

DrGar


Σημερα  μια συναδελφος   ειδικευμενη  μου ανεφερε  οτι  καταφερε να επικοινωνησει με τον ΕΟΠΥΥ,απ' οπου την ενημερωσαν  οτι   , για να πιστοποιηθει  στο e-syntagografisi  (  χωρις  συμβαση με τον ΕΟΠΥΥ),  υποχρεουται  να  κανει εναρξη ιατρειου.  Με  εναρξη επαγγελματος  ιατρου (  οχι ιατρειου),  δεν εχεις δικαιωμα  πιστοποιησης? Εγω  σε αυτην την   κατηγορια υπαγομαι

19 Μαΐου 2012, 16:23:45
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σημερα  μια συναδελφος   ειδικευμενη  μου ανεφερε  οτι  καταφερε να επικοινωνησει με τον ΕΟΠΥΥ,απ' οπου την ενημερωσαν  οτι   , για να πιστοποιηθει  στο e-syntagografisi  (  χωρις  συμβαση με τον ΕΟΠΥΥ),  υποχρεουται  να  κανει εναρξη ιατρειου.  Με  εναρξη επαγγελματος  ιατρου (  οχι ιατρειου),  δεν εχεις δικαιωμα  πιστοποιησης? Εγω  σε αυτην την   κατηγορια υπαγομαι

Μόνο με άδεια ασκήσεως επαγγέλματος (χωρίς ιατρείο) που θα ασκείς το επάγγελμα; (πλανόδια; από σπίτι σε σπίτι; ) Λογικό το βρίσκω να χρειάζεται άδεια λειτουργίας ιατρείου.
Ας δούμε μια άλλη περίπτωση: Αγροτικός που τελειώνει τη θητεία του (χωρίς να συνεχίσει κάπου π.χ. ειδικότητα) διατηρεί την πιστοποίηση;
Τέτοιες περιπτώσεις αποσκοπεί μάλλον να πιάσει η ρύθμιση του νέου συστήματος όπου σε κάθε σύνδεση σε καλεί να δηλώσεις ως τι συνδέεσαι (ιδιωτικό ιατρείο, νοσοκομείο, ΚΥ, ΠΙ κλπ)
« Τελευταία τροποποίηση: 19 Μαΐου 2012, 16:47:36 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

19 Μαΐου 2012, 23:04:17
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

DrGar


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σημερα  μια συναδελφος   ειδικευμενη  μου ανεφερε  οτι  καταφερε να επικοινωνησει με τον ΕΟΠΥΥ,απ' οπου την ενημερωσαν  οτι   , για να πιστοποιηθει  στο e-syntagografisi  (  χωρις  συμβαση με τον ΕΟΠΥΥ),  υποχρεουται  να  κανει εναρξη ιατρειου.  Με  εναρξη επαγγελματος  ιατρου (  οχι ιατρειου),  δεν εχεις δικαιωμα  πιστοποιησης? Εγω  σε αυτην την   κατηγορια υπαγομαι

Μόνο με άδεια ασκήσεως επαγγέλματος (χωρίς ιατρείο) που θα ασκείς το επάγγελμα; (πλανόδια; από σπίτι σε σπίτι; ) Λογικό το βρίσκω να χρειάζεται άδεια λειτουργίας ιατρείου.
Ας δούμε μια άλλη περίπτωση: Αγροτικός που τελειώνει τη θητεία του (χωρίς να συνεχίσει κάπου π.χ. ειδικότητα) διατηρεί την πιστοποίηση;
Τέτοιες περιπτώσεις αποσκοπεί μάλλον να πιάσει η ρύθμιση του νέου συστήματος όπου σε κάθε σύνδεση σε καλεί να δηλώσεις ως τι συνδέεσαι (ιδιωτικό ιατρείο, νοσοκομείο, ΚΥ, ΠΙ κλπ)



Παρεχω  τις υπηρεσιες μου σε   ιδιωτικο  νοσοκομειο βασει συμβασης. 

19 Μαΐου 2012, 23:59:04
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σημερα  μια συναδελφος   ειδικευμενη  μου ανεφερε  οτι  καταφερε να επικοινωνησει με τον ΕΟΠΥΥ,απ' οπου την ενημερωσαν  οτι   , για να πιστοποιηθει  στο e-syntagografisi  (  χωρις  συμβαση με τον ΕΟΠΥΥ),  υποχρεουται  να  κανει εναρξη ιατρειου.  Με  εναρξη επαγγελματος  ιατρου (  οχι ιατρειου),  δεν εχεις δικαιωμα  πιστοποιησης? Εγω  σε αυτην την   κατηγορια υπαγομαι

Μόνο με άδεια ασκήσεως επαγγέλματος (χωρίς ιατρείο) που θα ασκείς το επάγγελμα; (πλανόδια; από σπίτι σε σπίτι; ) Λογικό το βρίσκω να χρειάζεται άδεια λειτουργίας ιατρείου.
Ας δούμε μια άλλη περίπτωση: Αγροτικός που τελειώνει τη θητεία του (χωρίς να συνεχίσει κάπου π.χ. ειδικότητα) διατηρεί την πιστοποίηση;
Τέτοιες περιπτώσεις αποσκοπεί μάλλον να πιάσει η ρύθμιση του νέου συστήματος όπου σε κάθε σύνδεση σε καλεί να δηλώσεις ως τι συνδέεσαι (ιδιωτικό ιατρείο, νοσοκομείο, ΚΥ, ΠΙ κλπ)



Παρεχω  τις υπηρεσιες μου σε   ιδιωτικο  νοσοκομειο βασει συμβασης. 

Κατ' αρχάς να ζητήσω συγνώμη, γιατί παρασύρθηκα από το τίτλο του θέματος "Ιατρός άνευ ειδικότητας και ηλεκτρονική συνταγογράφηση" και θεώρησα ότι δεν έχεις ειδικότητα. Απ' ότι βλέπω στο προφίλ σου είσαι ειδικευμένος.
Μάλλον το "σύστημα" επιτρέπει σε γιατρό άνευ ειδικότητας να ανοίγει ιατρείο και να πιστοποιείται (αυτό δεν το ξέρω αν ισχύει πλέον) και στην περίπτωσή σου να μην επιτρέπει . Το άτομο που λες ότι κατάφερε να επικοινωνήσει με ΕΟΠΥΥ ρώτησε αν επιτρέπει πιστοποίηση η ύπαρξη τέτοιας σύμβασης;

20 Μαΐου 2012, 14:31:09
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Για γιατρούς με σύμβαση έργου σε ιδιωτική κλινική, τους κωδικούς τους ζητάει η κλινική.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
21663 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Ιουλίου 2011, 07:26:13
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
4311 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Νοεμβρίου 2017, 11:09:40
από Argirios Argiriou
26 Απαντήσεις
91402 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Σεπτεμβρίου 2016, 07:47:02
από Ιωνάθαν Λίβινγκστον
5 Απαντήσεις
11355 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Μαΐου 2015, 16:15:18
από anasm
6 Απαντήσεις
29045 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Δεκεμβρίου 2019, 17:05:36
από pzogr