Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 20:56:26

Αποστολέας Θέμα: Πορεία εξέλιξης και χρονοεπίδομα σε νέο διορισμό  (Αναγνώστηκε 35683 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

2 Μαΐου 2012, 22:47:16
Αναγνώστηκε 35683 φορές
Αποσυνδεδεμένος

alexike


Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να γνωρίζει σχετικά με τα εξής:
Υπηρετώ ως επιμ. Β' στο Νοσοκομείο Άμφισσας-πρόσφατα έγινε η κρίση για αναβάθμισή μου στο βαθμό Α'.
Παράλληλα, επίκειται νέος διορισμός μου σε άλλη θέση Επιμ. Β' ΕΣΥ.
Γνωρίζει κανείς ποια είναι η πορεία της εξέλιξης στην περίπτωση αυτή; Εννοώ, δηλαδή, τι συμβαίνει εάν έχω αναβαθμισθεί σε επ. Α' και διορισθώ εκ νέου ως επ. Β';
Και, επίσης-το πλέον σημαντικό-αν ο νέος διορισμός περικόπτει το επίδομα χρόνου υπηρεσίας και εάν ναι, κατά πόσο;

3 Μαΐου 2012, 19:16:15
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Αν θυμάμαι καλά η εξέλιξη σε Α' απαιτεί 7 χρόνια υπηρεσία ως Β'. (δεν έχει ως προϋπόθεση στην ίδια θέση αλλά 7 χρόνια στο βαθμό)
Έγινες Α', επομένως έχεις συμπληρώσει τα απαιτούμενα χρόνια.
Στη νέα θέση ως Β', αφού έχεις ήδη υπηρεσία τουλάχιστον 7 χρόνια ως Β', έχεις δικαίωμα άμεσης αίτησης για εξέλιξη σε Α'. Βέβαια θα είναι "τραβηγμένο" να κάνεις άμεσα αίτηση για εξέλιξη σε Α' αφού ουσιαστικά θα ζητάς εισηγήσεις από κάποιους που δεν θα σε έχουν αξιολογήσει ως επιστήμονα.
Σχετικά με το χρονοεπίδομα έχει σταματήσει η ωρίμανση όχι όμως η λήψη του.
Επομένως στη νέα θέση θα λαμβάνεις το ίδιο ποσοστό χρονοεπιδόματος, απλά το ποσό θα είναι μικρότερο αφού θα υπολογίζεται επί του μικρότερου βασικού μισθού ως Β'.

3 Μαΐου 2012, 23:44:41
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αν θυμάμαι καλά η εξέλιξη σε Α' απαιτεί 7 χρόνια υπηρεσία ως Β'. (δεν έχει ως προϋπόθεση στην ίδια θέση αλλά 7 χρόνια στο βαθμό)
Έγινες Α', επομένως έχεις συμπληρώσει τα απαιτούμενα χρόνια.
Στη νέα θέση ως Β', αφού έχεις ήδη υπηρεσία τουλάχιστον 7 χρόνια ως Β', έχεις δικαίωμα άμεσης αίτησης για εξέλιξη σε Α'. Βέβαια θα είναι "τραβηγμένο" να κάνεις άμεσα αίτηση για εξέλιξη σε Α' αφού ουσιαστικά θα ζητάς εισηγήσεις από κάποιους που δεν θα σε έχουν αξιολογήσει ως επιστήμονα.
Σχετικά με το χρονοεπίδομα έχει σταματήσει η ωρίμανση όχι όμως η λήψη του.
Επομένως στη νέα θέση θα λαμβάνεις το ίδιο ποσοστό χρονοεπιδόματος, απλά το ποσό θα είναι μικρότερο αφού θα υπολογίζεται επί του μικρότερου βασικού μισθού ως Β'.
Διαμαντή δε ξέρω κατά πόσο είναι σωστό αυτό που υπογράμμισα.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

4 Μαΐου 2012, 00:29:44
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

alexike


Η απορία μου αυτή-σχετικά με το χρονοεπίδομα-προέκυψε από το γεγονός ότι άκουσα προσφάτως ότι στα πλαίσια τής γενικότερης συρρίκνωσης των αποδοχών μας υπήρξε κάποια ρύθμιση η οποία προβλέπει την "επανεκκίνησή του επιδόματος αυτού από το μηδέν" στην περίπτωση νέου διορισμού.
Προφανώς πρόκειται περί λάθους.
Σάς ευχαριστώ για τη βοήθειά σας.

4 Μαΐου 2012, 00:58:45
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Η απορία μου αυτή-σχετικά με το χρονοεπίδομα-προέκυψε από το γεγονός ότι άκουσα προσφάτως ότι στα πλαίσια τής γενικότερης συρρίκνωσης των αποδοχών μας υπήρξε κάποια ρύθμιση η οποία προβλέπει την "επανεκκίνησή του επιδόματος αυτού από το μηδέν" στην περίπτωση νέου διορισμού.
Προφανώς πρόκειται περί λάθους.
Σάς ευχαριστώ για τη βοήθειά σας.
Εγώ θα το ονόμαζα ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ.

Όποιος διορίζεται μετά την 1/7/2011 δεν λαμβάνει καθόλου χρονοεπίδομα.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

4 Μαΐου 2012, 08:02:04
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

deleteduser


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Η απορία μου αυτή-σχετικά με το χρονοεπίδομα-προέκυψε από το γεγονός ότι άκουσα προσφάτως ότι στα πλαίσια τής γενικότερης συρρίκνωσης των αποδοχών μας υπήρξε κάποια ρύθμιση η οποία προβλέπει την "επανεκκίνησή του επιδόματος αυτού από το μηδέν" στην περίπτωση νέου διορισμού.
Προφανώς πρόκειται περί λάθους.
Σάς ευχαριστώ για τη βοήθειά σας.
Εγώ θα το ονόμαζα ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ.

Όποιος διορίζεται μετά την 1/7/2011 δεν λαμβάνει καθόλου χρονοεπίδομα.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος


Δεν ισχύει - τουλάχιστον στο νοσοκομειο που ανηκω. Απλά έχουν παγώσει τουλάχιστον μεχρι να "πειραχτεί" και το δικό μας μισθολόγιο.

4 Μαΐου 2012, 10:49:00
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Η απορία μου αυτή-σχετικά με το χρονοεπίδομα-προέκυψε από το γεγονός ότι άκουσα προσφάτως ότι στα πλαίσια τής γενικότερης συρρίκνωσης των αποδοχών μας υπήρξε κάποια ρύθμιση η οποία προβλέπει την "επανεκκίνησή του επιδόματος αυτού από το μηδέν" στην περίπτωση νέου διορισμού.
Προφανώς πρόκειται περί λάθους.
Σάς ευχαριστώ για τη βοήθειά σας.
Εγώ θα το ονόμαζα ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ.

Όποιος διορίζεται μετά την 1/7/2011 δεν λαμβάνει καθόλου χρονοεπίδομα.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Tι σχέση έχει το χρονοεπίδομα που λαμβάνουν οι γιατροί ΕΣΥ, στους οποίους συγκαταλλέγονται και οι ειδικευόμενοι, με το νέο ενιαίο μισθολόγιο των δημοσίων υπαλλήλων με το οποίο καμιά σχέση δεν έχουν και το οποίο πλέον ισχύει από το Νοέμβριο του 2011? Ακόμα και σχέση να είχε, έχει εφαρμοστεί το ενιαίο μισθολόγιο των δημοσίων υπαλλήλων και αφού το συνδέουν με την παροχή χρονοεπιδόματος στους γιατρούς, θα έπρεπε να επαναχορηγείται.
Αναφέρομαι στο έγγραφο που παράθεσε ο Τάσος.
« Τελευταία τροποποίηση: 29 Μαΐου 2012, 09:58:25 από ΑΡΗΣ »
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

4 Μαΐου 2012, 15:43:40
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

parpar


Σημερα ενημερωθηκα και εγω οτι δεν δικαιουμαι χρονοεπιδοματος και οτι θα μου το παρουν πιθανοτατα πισω αναδρομικα καθως καταργηθηκε στους νεοδιοριζομενους ιατρους...... Προτεινω να εχουμε το θεμα υπο στενη παρακολουθηση και αν χρειαστει να κινηθουμε νομικα καθοτι δεν νοειται οι παλαιοτεροι να το λαμβανουν και οι νεοτεροι οχι.

4 Μαΐου 2012, 20:05:32
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

timex


Ενας γιατρος, που εχει κανει αγροτικο καιι ειδικοτητα, οταν διοριζεται παλι σε ΚΥ ή νοσοκομειο θεωρειται νεοδιοριζόμενος;

4 Μαΐου 2012, 20:07:43
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ενας γιατρος, που εχει κανει αγροτικο καιι ειδικοτητα, οταν διοριζεται παλι σε ΚΥ ή νοσοκομειο θεωρειται νεοδιοριζόμενος;
Ναι.

Ειδικευόμενος που παραιτήθηκε στις 30/6/2011 και διορίστηκε την επομένη 1/7/2011 στο επόμενο νοσοκομείο για συνέχιση της ειδικότητας δε λαμβάνει το χρονοεπίδομα.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

4 Μαΐου 2012, 20:09:02
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αναφέρομαι στο έγγραφο που παράθεσε ο Τάσος.
Το Γ.Λ.Κ. έκανε ερώτημα στο ΣτΕ ώστε να διευθετηθεί το πρόβλημα και αναμένεται απάντηση.

Στο 2103338350 στον κύριο Χρ. Ζαχαρία στο Γενικό Λογιστήριο του Κράτους μπορείτε να λάβετε όλες τις απαντήσεις.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

29 Μαΐου 2012, 08:53:20
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

athanasia


Δυστυχως, κανενα ερωτημα δεν έκανε το ΓΛΚ στο ΣτΕ, σημερα μιλησα με Κ.Ζαχαρια.Αυτο μπορεί να το κάνει μόνο κάποιος θιγόμενος. Αν υπάρχουν επικουρικοι που τους ζητούν τα χρήματά τους πίσω, θα μπορούσαμε να οργανωθούμε για προσφυγή. Τα μέλη ΔΕΠ θα προσφυγουν τον Ιουνιο.( ο νόμος αφορα όλους των ειδικων μισθολογίων που διορίστικαν μετά την 1η /7/11)

30 Μαΐου 2012, 19:49:44
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

parpar



31 Μαΐου 2012, 14:30:43
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αν θυμάμαι καλά η εξέλιξη σε Α' απαιτεί 7 χρόνια υπηρεσία ως Β'. (δεν έχει ως προϋπόθεση στην ίδια θέση αλλά 7 χρόνια στο βαθμό)
Έγινες Α', επομένως έχεις συμπληρώσει τα απαιτούμενα χρόνια.
Στη νέα θέση ως Β', αφού έχεις ήδη υπηρεσία τουλάχιστον 7 χρόνια ως Β', έχεις δικαίωμα άμεσης αίτησης για εξέλιξη σε Α'. Βέβαια θα είναι "τραβηγμένο" να κάνεις άμεσα αίτηση για εξέλιξη σε Α' αφού ουσιαστικά θα ζητάς εισηγήσεις από κάποιους που δεν θα σε έχουν αξιολογήσει ως επιστήμονα.
Σχετικά με το χρονοεπίδομα έχει σταματήσει η ωρίμανση όχι όμως η λήψη του.
Επομένως στη νέα θέση θα λαμβάνεις το ίδιο ποσοστό χρονοεπιδόματος, απλά το ποσό θα είναι μικρότερο αφού θα υπολογίζεται επί του μικρότερου βασικού μισθού ως Β'.


Να ανακαλέσω όσα έγραψα για το χρονοεπίδομα.
Σε όλους τους νεοδιοριζόμενους από 1η Ιουλίου 2011 δεν χορηγείται. Ως νεοδιοριζόμενοι θεωρούνται και οι ήδη υπηρετούντες στο ΕΣΥ που παραιτήθηκαν για να διοριστούν σε νέα θέση.
Αν αφορά πάγωμα ή "μηδενισμός" και επανεκκίνηση  του χρονοεπιδόματος δεν το γνωρίζω. Το σίγουρο είναι ότι δεν χορηγείται και θα παρακρατηθεί αναδρομικά σε όσους "εκ παραδρομής" χορηγήθηκε.
Συμπληρωματικά έχει παγώσει και η ανά τριετία μισθολογική αύξηση προς το επόμενο βαθμό.
« Τελευταία τροποποίηση: 31 Μαΐου 2012, 14:44:34 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

31 Μαΐου 2012, 15:19:12
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Κι όλα αυτά μέχρι τη θέσπιση του ενιαίου μισθολογίου.
Νόμος 3986/2011, άρθρο 38, παρ. 5.
« Τελευταία τροποποίηση: 31 Μαΐου 2012, 15:33:27 από ΑΡΗΣ »
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ