Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
19 Απριλίου 2024, 03:15:06

Αποστολέας Θέμα: Πορεία εξέλιξης και χρονοεπίδομα σε νέο διορισμό  (Αναγνώστηκε 35722 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

2 Νοεμβρίου 2012, 10:48:33
Απάντηση #30
Αποσυνδεδεμένος

stathis


φιλε nart εχεις κανει χρηση του 4057 για τους ηδη διορισμενους;εγω ειναι να παερουσιαστω στο καινουργιο νοσοκομειο σε 15-20 μερες. Πιστευεις οτι μεχρι να παρουμε την πρωτη μισθοδοσια θα εχει τακτοποιηθει το θεμα; αν θελεις στειλε pm για να ανταλλαξουμε πληροφοριες

6 Νοεμβρίου 2012, 10:37:37
Απάντηση #31
Αποσυνδεδεμένος

nart


Καλημέρα. Στο μεσοπρόθεσμο αναφέρεται και το εξής.

38.   α. Στο τέλος της περίπτωσης α) της παραγράφου 5 του άρθρου 38 του ν. 3986/2011 (Α΄ 152), προστίθεται, από τότε που ίσχυσε, το ακόλουθο εδάφιο:
 «Στους αμειβόμενους με ειδικά μισθολόγια που διορίζονται, προσλαμβάνονται, κατατάσσονται ή μετατάσσονται μετά την 30.6.2011 αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία τους μέχρι και την εν λόγω ημερομηνία, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις, για τη χορήγηση επιδόματος χρόνου υπηρεσίας. »

Δηλαδή θα υπάρχει πλέον κανονικά η αναγνώριση χρόνου υπηρεσίας και η απόδοση του χρονοεπιδόματος?? !

6 Νοεμβρίου 2012, 15:00:25
Απάντηση #32
Αποσυνδεδεμένος

athanasia


Παρακληση, οτι νεότερη ενημέρωση υπάρχει για το θέμα, να ενημερώνετε και το forum, ευχαριστώ.

6 Νοεμβρίου 2012, 19:05:28
Απάντηση #33
Αποσυνδεδεμένος

deleteduser


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Παρακληση, οτι νεότερη ενημέρωση υπάρχει για το θέμα, να ενημερώνετε και το forum, ευχαριστώ.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

7 Νοεμβρίου 2012, 08:52:20
Απάντηση #34
Αποσυνδεδεμένος

athanasia


ευχαριστώ, συναδελφε. Υπηρέτησα ως επικουρικός γιατρός απο 7/11 εως 7/12 και μου ζήτησαν πίσω το χρονοεπίδομα, το οποίο και έδωσα. Γνωρίζει κανείς αν η ρύθμιση έχει αναδρομική ισχύ και μπορώ να το διεκδικήσω πίσω; (τώρα δεν εργάζομαι)

7 Νοεμβρίου 2012, 11:15:38
Απάντηση #35
Αποσυνδεδεμένος

deleteduser


α. Στο τέλος της περίπτωσης α) της παραγράφου 5 του άρθρου 38 του ν. 3986/2011 (Α΄ 152), προστίθεται, από τότε που ίσχυσε, το ακόλουθο εδάφιο:
 «Στους αμειβόμενους με ειδικά μισθολόγια που διορίζονται, προσλαμβάνονται, κατατάσσονται ή μετατάσσονται μετά την 30.6.2011 αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία τους μέχρι και την εν λόγω ημερομηνία, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις, για τη χορήγηση επιδόματος χρόνου υπηρεσίας. »


η φραση "απο τότε που ίσχυσε" δηλώνει την αναδρομικότητα του μετρου. Κατά συνεπεια το δικαιούσαι. Καλύτερα παντως να επικοινωνήσεις με τη μισθοδοσια. Το τμήμα ανεξαρτητως νοσοκομειου συνηθίζει να κανει λάθη - κατά κανόνα εις βάρος του εργαζομενου - ή να ερμηνεύει τους νομους κατά το δοκούν -πάλι κατά κανόνα εις βάρος του εργαζομενου.

7 Νοεμβρίου 2012, 12:13:41
Απάντηση #36
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Αν το καταλαβαίνω καλά,
σε όσους διορίστηκαν κλπ μετά την 30.6.2011 αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία μέχρι τη μέρα διορισμού τους (ή μήπως μέχρι την 30.6.2011; ) και πρέπει να τους αποδοθεί αναδρομικά μέχρι σήμερα (εφόσον ψηφιστεί φυσικά το εδάφιο).

ΟΜΩΣ η εξέλιξη του χρονοεπιδόματος (ανά 2ετία +4% στο βασικό) παραμένει παγωμένη για όλους έτσι;

7 Νοεμβρίου 2012, 12:42:46
Απάντηση #37
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Ξεπαγώνει με την ψήφιση του επικείμενου νομοσχεδίου όπως αναφέρεται στο 38 β.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

7 Νοεμβρίου 2012, 13:38:03
Απάντηση #38
Αποσυνδεδεμένος

timex



Τι θα γινει με οσους μετα την 30.6.2011 δικαιούνταν μεγαλύτερο χρονοεπίδομα και δεν το πήραν;
Θα το πάρουν αναδρομικά;

7 Νοεμβρίου 2012, 16:40:40
Απάντηση #39
Αποσυνδεδεμένος

deleteduser


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Τι θα γινει με οσους μετα την 30.6.2011 δικαιούνταν μεγαλύτερο χρονοεπίδομα και δεν το πήραν;
Θα το πάρουν αναδρομικά;

To χρονοεπιδομα παραμενει παγωμενο από 30/6 μεχρι την ημερομηνία ψηφισης. Η εξελιξη συνεχιζεται μετά από αυτή.

Αν κάποιος για παραδειγμα ήταν να "πιάσει" το επόμενο κλιμακιο στις 30/12/11, θα το "πιάσει" 6 μηνες μετα την ψήφιση.

7 Νοεμβρίου 2012, 18:01:20
Απάντηση #40
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Τι θα γινει με οσους μετα την 30.6.2011 δικαιούνταν μεγαλύτερο χρονοεπίδομα και δεν το πήραν;
Θα το πάρουν αναδρομικά;

To χρονοεπιδομα παραμενει παγωμενο από 30/6 μεχρι την ημερομηνία ψηφισης. Η εξελιξη συνεχιζεται μετά από αυτή.

Αν κάποιος για παραδειγμα ήταν να "πιάσει" το επόμενο κλιμακιο στις 30/12/11, θα το "πιάσει" 6 μηνες μετα την ψήφιση.
Παγώνει η χορήγηση και όχι ο χρόνος ο οποίος προσμετράται για την καταβολή του χρονοεπιδόματος.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

18 Νοεμβρίου 2012, 17:10:24
Απάντηση #41
Αποσυνδεδεμένος

tas-ser


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
ευχαριστώ, συναδελφε. Υπηρέτησα ως επικουρικός γιατρός απο 7/11 εως 7/12 και μου ζήτησαν πίσω το χρονοεπίδομα, το οποίο και έδωσα. Γνωρίζει κανείς αν η ρύθμιση έχει αναδρομική ισχύ και μπορώ να το διεκδικήσω πίσω; (τώρα δεν εργάζομαι)
από το γραφείο μισθοδοσίας του νοσοκομείου σύρου, και αφού μου είχε ζητηθεί εγγράφως να επιστρέψω το χρονοεπίδομα που είχα πάρει πέρσι ως επικουρικός, με ειδοποίησαν προ εβδομάδος να μην επιστρέψω τελικά τα χρήματα..

19 Νοεμβρίου 2012, 17:56:36
Απάντηση #42
Αποσυνδεδεμένος

kokoris


καλησπερα σε ολους τους σθναδελφους και καλο κουραγιο.
Θα ήθελα να ρωτήσω τους πιο εμπείρους η πιο ενημερωμένους συναδέλφους που εργάζονται στο ε.σ.υ. , προσλήφθηκα η προσβλήθηκα από το ε.σ.υ. τον Φεβρουάριο του 2012,πηρα το χρονοεπίδομα για  3 μήνες και εν συνεχεία μου το αφαίρεσαν .η ερώτηση είναι απλή , θα πάρω ποτέ χρονοεπίδομα? Πως θα εξελίχθω  μισθολογικά? Αν οι προφητείες των Mayas 21-12-2012 δεν ισχύσουν τελικά.
Ευχαριστώ  προκαταβολικά και συγγνώμη αν η ερώτηση μου έχει απαντηθεί και δεν το έχω καταλάβει

19 Νοεμβρίου 2012, 18:16:49
Απάντηση #43
Αποσυνδεδεμένος

deleteduser


Θα παρεις αναδρομικά το ιδιο επίδομα και θα συνεχίσεις να το παίρνεις αναλλοιωτο μέχρι να κλείσεις σε αυτο διετια. Στη διετία αυτή όμως δεν θα υπολογισεις το διαστημα από 1/7/11 (για σενα 2/2012) μέχρι την ημερομηνια δημοσίευσης του μεσοπρόθεσμου στην Ε.Κ.

Πέραν της ωριμανσης (δηλαδη του χρονοεπιδόματος) υπάρχει και η βαθμολογική μισθολογική εξελιξη η οποία συνεχίζεται κανονικά απο την ημέρα πρόσληψής σου. Στο μέσο μεταξυ 2 βαθμών (3,5 χρόνια) παιρνεις και το μισο της διαφοράς του μισθου μεταξυ του βαθμου σου και του επόμενου και το υπόλοιπο μισό όταν αλλάξεις βαθμό βεβαιως
« Τελευταία τροποποίηση: 20 Νοεμβρίου 2012, 16:09:06 από Απόστολος Βασιλείου »

20 Νοεμβρίου 2012, 14:46:31
Απάντηση #44
Αποσυνδεδεμένος

athanasia


απο το γραφειο προσωπικου του νοσοκομείου, μου είπαν πως θα υπογραφεί πρώτα υπουργική αποφαση, η οποία θα αποσταλλεί στο ΗΔΙΚΑ (ή κάπως έτσι) και στο νοσοκομειο, και μετά θα πιστωθεί το πόσο του χρονοεπιδόματος στο λογαριασμό μισθοδοσίας μου.
Στη περίπτωσή μου, δε μου ζήτησαν χρήματα πίσω όταν ανέστειλαν την καταβολή χρονοεπιδόματος, αλλά μου τα παρακράτησαν απο τον επόμενο μισθό κατευθείαν. (είχαν τέτοιο δικαίωμα;)
Αν κανείς ενημερωθεί πότε θα υπογραφεί αυτή η υπουργική απόφαση, ας ενημερώσει και τους υπόλοιπους. ευχαριστώ.