Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 00:48:22

Αποστολέας Θέμα: Εμπειρίες - πώς μας βλέπουν στο Π.Ι.  (Αναγνώστηκε 5109 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

6 Μαΐου 2012, 17:17:41
Αναγνώστηκε 5109 φορές
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Επίσης, για το "πάω να γράψω φάρμακα στον αγροτικό" είναι πάλι στο χέρι μας να ενημερώνουμε τον κόσμο που δε ξέρει τί είναι ο γενικός-οικογενειακός γιατρός. Δεν είναι αγροτικός και δεν είναι παθολόγος. Είναι κάτι περισσότερο και απο τους δύο γιατί έχει εκπαιδευτεί σε περισσότερες κλινικές από τον αγροτικό αλλά κυρίως από τον  παθολόγο.

Ο ασφαλισμένος προτιμά να σε βλέπει σαν το παιδί για τα θελήματα, επειδή έτσι τον εξυπηρετεί. Θέλει να συνεχίσεις να είσαι ένα άβουλο, πειθήνιο εκτελεστικό όργανο που θα τον "εξυπηρετεί" τυφλά χωρίς άποψη και χωρίς περιττές αντιρρήσεις. Το ίδιο και ο φμφ που βρίσκεται πίσω από τον ασφαλισμένο. Και εκεί είναι που πρέπει να δώσουμε τη μάχη  μας, σε προσωπικό επίπεδο, χωρίς ενοχές/υπεκφυγές και χωρίς την υποτέλεια που προσπαθούν να μας επιβάλλουν κάνοντας λόγο για το επάγγελμά μας ως "λειτούργημα".
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Μαΐου 2012, 04:04:52 από Denominator »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

7 Μαΐου 2012, 22:05:56
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Περιθωριακός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Ο ασφαλισμένος προτιμά να σε βλέπει σαν το παιδί για τα θελήματα, επειδή έτσι τον εξυπηρετεί. Θέλει να συνεχίσεις να είσαι ένα άβουλο, πειθήνιο εκτελεστικό όργανο που θα τον "εξυπηρετεί" τυφλά χωρίς άποψη και χωρίς περιττές αντιρρήσεις. Το ίδιο και ο φμφ που βρίσκεται πίσω από τον ασφαλισμένο. Και εκεί είναι που πρέπει να δώσουμε τη μάχη  μας, σε προσωπικό επίπεδο, χωρίς ενοχές/υπεκφυγές και χωρίς την υποτέλεια που προσπαθούν να μας επιβάλλουν κάνοντας λόγο για το επάγγελμά μας ως "λειτούργημα".


Οff topic αλλα ειναι ενα θεμα που με απασχολει, σχεδον αποκλειστικα κιολας, τους τελευταιους μηνες. Το βρισιμο ειναι πλεον ρουτινα (75% αφορα μη αντιγραφη χειρογραφων συνταγων, 20% μη συνταγογραφηση διαφορων αυτοθεραπειων ή θεραπειων γειτονιας -εχθες ηρθε καποιος με omnic tocas που του εδωσε ο γαμπρος του, μαναβης στο επαγγελμα, για να ηρεμει!- καθως και 5%μη εκτελεση παραγγελιων για οτι εξεταση κατεβει στον καθενα-γιατρε γραψε μου μια εξεταση για Ο.Π. και το ιδιο για τον 27χρονο γιο μου!). Σημερα με εβρισε καποιος επειδη ο καρδιολογος του του ειπε οτι δεν εχει δικαιωμα συνταγογραφησης στον ΟΓΑ(οπως του ειχα πει εγω για ολους τους γιατρους) και ''να τα γραφει ο αγροτικος οπως σου τα εγραψα'' (σε λευκο χαρτακι).
Το αρνητικο ειναι οτι αυτη τη γραμμη δεν την ακολουθουν ολοι οι συναδελφοι γενικοι, με αποτελεσμα οσοι το κανουμε να χαρακτηριζομαστε... μη εξυπηρετικοι.
Αλλοι, δεν βριζουν μονο, αλλα το πανε και ενα βημα παραπερα. Μετα το μη ξεπλυμα 3 αντιβιωσεων στην κορη προεδρου χωριου (φροντιζω να μην κανω καμια απολυτως διακριση στην ασκηση της ιατρικης αλλα και των διαδικαστικων), και αφου ο προεδραρας ειδε οτι δεν μπορει να με καταγγειλει για αυτο, φροντησε να με καταγγειλει για αδικαιολογητη απουσια απο την εργασια μου, οταν ελειπα με κανονικη αδεια!!
Φυσικα θα συνεχιστει στα δικαστηρια το θεμα, γιατι οταν δεν εχεις παρει τα μισα ρεπο σου και σχεδον τα 2/3 της αδειας που δικαιουσαι, καπως σε εκνευριζει τετοια καταγγελια σε ημερα κανονικης αδειας, και ας την πεταξε ο διοικητης στο καλαθι των αχρηστων!.
Αυτο που θελω να πω, ειναι οτι η μαχη για να μη σε βλεπουν ως το ''παιδι για τα φαρμακα'', για οσους πανε σε εδαφος παρθενο απο γενικους και μαθημενο σε αγροτικους, ειναι δυσκολη και αρχιζει και γινεται για μενα τοσο ψυχοφθορα που μερικες φορες, για λιγα δευτερολεπτα, μου περναει απο το μυαλο να πηγαινω και να γραφω οτι θελουν για να συνεχισω τη ζωη μου ηρεμος.. αλλα φυσικα αυτο ειναι για λιγα μονο δευτερα...  
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Μαΐου 2012, 04:05:42 από Denominator »

8 Μαΐου 2012, 08:04:47
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

ΦΙΛΙΩ ΤΟΠΚΑΡΙΔΟΥ


εγω δεν εργαζομαι σε περιφερεικο -ιδιωτης- αλλα ως γιατρος του εοπυυ εχω πολλους τετοιους που θελω να τους πεταξω εξω.ειδικα στις εξετασεις"βαλε μου και εναν θυρεοειδη-ολοι το μαθανε πια-να δω που βρισκουμε,και ολιγη χοληστερινη και λπ.μια κυρια ηρθε με omnic στο ιατρειο να της το γραψω γιατι ειχε συχνοουρια και το επαιρνε ο γειτονας και ειχε βελτιωση!!!!!!!!!εφυγε  βριζοντας!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Μαΐου 2012, 04:05:58 από Denominator »

8 Μαΐου 2012, 18:23:27
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

parpar


Μην δινετε σημασια σε αυτους που κανουν καταχρηση των υπηρεσιων σας.
Προσπαθειστε να εξηγησετε ευγενικα το λογο για τον οποιο δεν θελετε να συνταγογραφησετε τα φαρμακα. Προσωπικα στην αρχη μεχρι να με μαθουν για μια και μονο φορα τους εξυπηρετησα στο να αντιγραψω συνταγες απο αλλους ιατρους αλλα τους εξηγησα οτι μονο για χρονιες παθησεις μπορω να τους χορηγω αγωγη  και μονο αν συμφωνω και εγω ο ιδιος με την αγωγη .Ζητησα απο ολους να μου φερουν παλιες εξετασεις , τους εξετασα κλινικα , εδωσα νεες εξετασεις και σε καποιοιους εκανα και καποιες παρεμβασεις.
Το μεγαλυτερο ποσοστο το εκτιμησε .
Με καποιους που δεν το δεχτηκαν τους παροτρυνα να πηγαινουν σον θεράποντα ιατρο τους 4 φορες το χρονο ζητωντας τριμηνες συνταγες.

Συγνωμη για τη πολυλογια μου....
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Μαΐου 2012, 04:06:14 από Denominator »

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
43698 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Οκτωβρίου 2009, 22:56:32
από Δ. Κουναλάκης
0 Απαντήσεις
3317 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Ιουνίου 2016, 10:05:00
από Argirios Argiriou
5 Απαντήσεις
5600 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Νοεμβρίου 2016, 01:18:18
από Αρχίατρος
0 Απαντήσεις
24536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 5 Δεκεμβρίου 2021, 22:47:52
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
23559 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31 Μαρτίου 2022, 22:17:54
από Argirios Argiriou