Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
16 Απριλίου 2024, 17:57:06

Αποστολέας Θέμα: Kατάπτυστο έγγραφο που θίγει τον ιατρικό κλάδο  (Αναγνώστηκε 6805 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

31 Μαΐου 2012, 16:27:53
Αναγνώστηκε 6805 φορές
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
« Τελευταία τροποποίηση: 1 Ιουνίου 2012, 23:52:08 από anastasios theodoridis »
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

31 Μαΐου 2012, 16:30:03
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Μη έκδοση βεβαίωσης μέλους από τον Ι.Σ. Εύβοιας σε κανένα ιατρό ώστε να μη μπορέσει να εργαστεί στο υδροθεραπευτήριο.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

31 Μαΐου 2012, 16:43:03
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

ΦΙΛΙΩ ΤΟΠΚΑΡΙΔΟΥ


δεν υπαρχει καποιο εγγραφο ή εγω δεν το βλεπω

31 Μαΐου 2012, 17:47:44
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Υπάρχει έγγραφο. Κάνε ένα Ctrl+F5 και θα το δεις μάλλον. (αν θέλει ο Τάσος ας το βάλει και ως συνημμένο).
Φωτογραφικό μου μοιάζει (έκδοση 28/5 λήξη 30/5) απλά έπρεπε να υπάρχει νομιμοποίηση της πρόσληψης.
Άντε με το καλό σε λίγο καιρό και σε ανοιχτούς μειοδοτικούς διαγωνισμούς!
Έχω 1199, μία!

31 Μαΐου 2012, 22:25:42
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Άντε με το καλό σε λίγο καιρό και σε ανοιχτούς μειοδοτικούς διαγωνισμούς!

Μα, είναι ήδη μειοδοτικός διαγωνισμός το παρόν
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

31 Μαΐου 2012, 22:43:03
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

1 Ιουνίου 2012, 00:03:46
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Άντε με το καλό σε λίγο καιρό και σε ανοιχτούς μειοδοτικούς διαγωνισμούς!

Μα, είναι ήδη μειοδοτικός διαγωνισμός το παρόν


Όχι όμως ανοιχτός όπως έγραψα, να πέφτουν επιτόπου οι προσφορές και να μετράει ο τύπος με το σφυράκι!
Αυτός είναι με κλειστές προσφορές! (Προς το παρόν διατηρούμε μια αξιοπρέπεια!)

Προσθήκη: Τώρα είδα στο έντυπο της προσφοράς που υπάρχει στο λινκ που παρέθεσε ο Τάσος ότι αφορά ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ εργασία συμπεριλαμβανομένων  Σαββάτων, Κυριακών και αργιών!!!!! Απνευστί! Τα πάντα όλα!
« Τελευταία τροποποίηση: 1 Ιουνίου 2012, 00:19:20 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

1 Ιουνίου 2012, 08:52:07
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Καλημέρα σε όλες και όλους και καλό μήνα.

Θα ήθελα να παρατηρήσω το εξής. Το συγκεκριμένο έγγραφο το χαρακτηρίζουμε "κατάπτυστο" λόγω, φαντάζομαι, του ύψους της αποζημίωσης και της διαδικασίας(μειοδοτικός διαγωνισμός) που ακολουθείται.

Για να είμαστε όμως δίκαιοι πρέπει να χαρακτηρίσουμε κατάπτυστα και τα παρακάτω:

1) συμβάσεις ΙΚΑ. Μήπως δεν γινόντουσαν με τον "μειοδοτικό" διαγωνισμό του "μέσου" και των "γνωριμιών"; Ή μήπως δεν "εξέταζες" τουλάχιστον 800 άτομα το μήνα για 1200 ευρώ(1,5 ευρώ το άτομο);
2) συμβάσεις ΟΑΕΕ. Μήπως δεν γινόντουσαν με τον "μειοδοτικό" διαγωνισμό του "μέσου" και των "γνωριμιών"; Ή μήπως δεν "εξέταζες" άγνωστο πόσα άτομα το μήνα για 700 ευρώ; Ή μήπως το ταμείο εξοφλούσε πάντα στην ώρα του και όλο το ποσό;
3) συμβάσεις δημοσίου, ΤΥΔΚΥ, ΤΑΠΟΤΕ, ΤΣΑΥ κλπ. Μήπως δεν "εξέταζες" άγνωστο πόσα βιβλιάρια, και όχι απαραίτητα ασθενείς, το μήνα; Ή μήπως το ταμείο εξοφλούσε πάντα στην ώρα του και όλο το ποσό;

Μήπως, λοιπόν, η συγκεκριμένη προτεινόμενη σύμβαση είναι κατάπτυστη επειδή δεν περιλαμβάνει ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΗΣΗ; Διότι όλες οι προαναφερθείσες συμβάσεις, που δεν ήταν κατάπτυστες, είχαν κοινό παρονομαστή τη συνταγοράφηση.

Κατά προσωπική, πάντα, άποψη κατάπτυστη είναι η δική μας συμπεριφορά και εξάρτηση από τη συνταγογράφηση και ό,τι αυτή "προσφέρει".  
« Τελευταία τροποποίηση: 1 Ιουνίου 2012, 11:06:05 από medicus »
Medicus curat,
Deus sanat

1 Ιουνίου 2012, 19:27:36
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Φωτογραφικό μου μοιάζει (έκδοση 28/5 λήξη 30/5) απλά έπρεπε να υπάρχει νομιμοποίηση της πρόσληψης.
Έχω 1199, μία!
Επειδή δεν έχω καταλάβει... τα 1200 (ΖΗΤΩΩΩΩΩ) ειναι για ένα μήνα ή για όλη την περίοδο; Εγώ δεν βλέπω να διευκρινίζεται...
Να συμπληρώσω, μου αρέσει που λέει σύμφωνα με τις διατάξεις εργστικής νομοθεσίας. Χωρίς να ξέρω ακριβώς, αλλά προβλέπεται 8ωρη καθυμερηνη δουλεία χωρίς εξαιρεση αργιών (ή χωρίς παραπάνω χρέωση) στην εργατική νομοθεσία;
Πάντως μάλλον είναι φωτογραφικό - οι συνάδερφοι ήδη προσλήφθηκαν...
Αλλιώς 1198.99

1 Ιουνίου 2012, 21:33:18
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Φωτογραφικό μου μοιάζει (έκδοση 28/5 λήξη 30/5) απλά έπρεπε να υπάρχει νομιμοποίηση της πρόσληψης.
Έχω 1199, μία!
Επειδή δεν έχω καταλάβει... τα 1200 (ΖΗΤΩΩΩΩΩ) ειναι για ένα μήνα ή για όλη την περίοδο; Εγώ δεν βλέπω να διευκρινίζεται...
Να συμπληρώσω, μου αρέσει που λέει σύμφωνα με τις διατάξεις εργστικής νομοθεσίας. Χωρίς να ξέρω ακριβώς, αλλά προβλέπεται 8ωρη καθυμερηνη δουλεία χωρίς εξαιρεση αργιών (ή χωρίς παραπάνω χρέωση) στην εργατική νομοθεσία;
Πάντως μάλλον είναι φωτογραφικό - οι συνάδερφοι ήδη προσλήφθηκαν...
Αλλιώς 1198.99

Την απορία αν αποτελεί ποσό για όλη την περίοδο ή ανά μήνα την είχα κι εγώ καθώς δεν διευκρινίζεται σαφώς.
Θεωρώ ότι δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση να έχουμε πέσει τόσο χαμηλά!
Σχετικά με το φωτογραφικό της υπόθεσης:
Η περίοδος ξεκινούσε 1η Ιουνίου και η προκήρυξη ήταν 28-30 Μαΐου. Ούτε να ενημερωθούν δεν προλάβαιναν τυχόν "μη ενημερωμένοι" συνάδελφοι. Επίσης ήταν τόσο σίγουροι ότι θα βρουν γιατρούς μ' αυτό το φανταστικό ποσό ώστε να βάλουν τη λήξη της "προκήρυξης" 1 μέρα πριν την πρόσληψη; Πώς θα ξεκινούσαν λειτουργία αν τυχόν δεν υπήρχαν υποψήφιοι; (Λέμε τώρα)
« Τελευταία τροποποίηση: 1 Ιουνίου 2012, 21:35:27 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
20457 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Ιουνίου 2012, 13:07:22
από Δ. Κουναλάκης
3 Απαντήσεις
5261 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Μαΐου 2016, 23:24:08
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
5441 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Μαΐου 2018, 07:38:14
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
5440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Μαΐου 2020, 23:19:55
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
3442 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 5 Απριλίου 2021, 23:28:50
από Argirios Argiriou