Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 22:59:49

Αποστολέας Θέμα: Πως βγάζουμε με χειρουργικό τρόπο αγκάθια από αχινούς;  (Αναγνώστηκε 25552 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

5 Ιουνίου 2012, 09:26:11
Αναγνώστηκε 25552 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Φίλος γενικός χειρουργός, με τον οποίο μίλησα σχετικά με αυτό το θέμα, μου πρότεινε να χρησιμοποιώ βελόνες χορήγησης ινσουλίνης που τις κάνω λίγο γαμψές, και τις οποίες τις χρησιμοποιώ ως μικρούς γάντσους για να τραβώ προς τα έξω τα αγκαθάκια του αχινού από το δέρμα του ασθενούς. Αυτό βέβαια μπορεί να πάρει 2 ώρες..

Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

5 Ιουνίου 2012, 14:35:09
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

timex


Στη χειρουργική μου είπαν πως βγάζεις με λαβίδα όσα αγκάθια είναι έξω έξω και αν υπάρχουν και άλλα που είναι βαθιά βάζεις λάδι,το δένεις και έρχεται μετά από ενα 24ωρο και βγάζεις τα υπόλοιπα τα οποία έχουν γλιστρήσει προς τα έξω. Εκείνο που μου τόνισαν είναι πως με τίποτα δε χρησιμοποιείς νυστέρι γιατί μπορεί να τα χάσεις!
Δεν έτυχε να αντιμετωπίσω τέτοιο περιστατικό ακόμη.
Ίσως κάποιος που είναι κοντά σε παραθαλάσσιο μέρος να μας πει ένα καλύτερο τρόπο.

5 Ιουνίου 2012, 14:57:54
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος



5 Ιουνίου 2012, 16:17:50
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αυτό βέβαια μπορεί να πάρει 2 ώρες..

οπότε καλύτερα...

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Βάλε λάδι κι έλα...........μεθαύριο (που θα έχω ρεπό)

Παρεμπιπτώντως, δεν παραλείπουμε να μάθουμε και σε ποιά παραλία πάτησε τους αχινούς, για να μην πάμε κι εμείς στην ίδια.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

5 Ιουνίου 2012, 18:34:26
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 Tα αγκάθια του αχινού είναι δυστυχώς (εξ εμπειρίας) φτιαγμένα με τέτοιο τρόπο ούτως ώστε να αφήνουν την άκρη τους μέσα στο δέρμα,
ειδικά στα δάκτυλα του χεριού. Η οποιαδήποτε προσπάθεια να αφαιρεθούν εξ ολοκλήρου και με τη μία αποδυκνείεται μάταιη. Χρειάζεται
υπομονή για ότι απομένει μέσα στην επιδερμίδα, η κορυφή πλαστικοποιείται κατά κάποιο τρόπο και αφαιρείται μαζί με τον ινώδη ιστό που
με το καιρό τα περιβάλλει. Λάδια και τέτοια δεν χρησιμεύουν σε τίποτα αν όχι placebo. Πιο εύκολη είναι η περιοχή της πτέρνης για τη πλούσια
κεράτινη στοιβάδα της περιοχής, εξαρτάται όμως πάλι σε τι βάθος έχουν παρεισφρύσει.

6 Ιουνίου 2012, 23:47:28
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

ZArk


Από προσωπική εμπειρία έχω αφαιρέσει πάρα πολλές φορές αγκάθια αχινών.
Εγώ χρησιμοποιώ βελόνα ινσουλίνης αλλα χωρίς να την κάμψω, την οποία εισάγω ακριβώς δίπλα απο το αγκάθι και προσπαθώντας να το πετύχω, κάνω χειρισμούς μοχλού ώστε να το σπρώξω προς την επιφάνεια. Αν δεν έχουν γίνει χειρισμοί απο τον παθόντα και δεν έχει περπατήσει μέχρι να φτάσει το εγχείρημα στέφεται απο επιτυχία στις περισσότερες περιπτώσεις. Σίγουρα απαιτείται χρόνος και υπομονή αλλα και πολλες δοκιμές ωστε να αποκτήσεις πρακτική. Σε δύσκολες περιπτώσεις βάζω ένα παχύ στρώμα βαζελίνης με χαλαρή επίδεση και συστήνω επάνοδο την επομένη χωρίς να πατήσει καθόλου το πόδι.

"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

9 Ιουνίου 2012, 13:16:36
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

timex


Ακριβώς το ίδιο μου είπαν και εμένα.
Λάδι ή βαζελίνη.
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.

6 Αυγούστου 2012, 19:08:01
Απάντηση #7
Συνδεδεμένος

schumifer


Όταν μου έρχεται ασθενής λαδωμένος, απλά ρωτάω αν έφερε ντομάτα μαζί του και ρίγανη...
Προσωπικά με βελόνα προσπαθώ (αν υπάρχει διαθέσιμη ινσουλίνης, αλλιώς μπλε)
Όταν όμως ο ασθενής έχει περπατήσει ή προσπαθήσει μόνος του, τότε έχει χρειαστεί κάποιες φορές να του κάνω μισό cc ξυλοκαϊνης και να δουλεύω με mosquito

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Ιουλίου 2009, 01:22:36
από anastasios theodoridis
29 Απαντήσεις
33671 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Δεκεμβρίου 2011, 22:14:56
από anastasios theodoridis
1 Απαντήσεις
5386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Ιουλίου 2014, 17:02:45
από Ορθοπαιδικός
0 Απαντήσεις
36055 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Μαΐου 2015, 21:50:20
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
2166 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Ιουνίου 2017, 08:55:44
από GirousisN