Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
18 Απριλίου 2024, 11:52:42

Αποστολέας Θέμα: Λοβέρδος: "Άνανδρε που παριστάνεις τον γιατρό!"  (Αναγνώστηκε 28629 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

12 Ιουνίου 2012, 00:57:52
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
και τους διευθυντές του ΕΣΥ;

Συμφωνώ με τα γραφόμενα, αλλά δεν δίδω "συμφωνώ" καθ' ότι, δεν ξέρω ποιούς δ/ντες εκφράζει (ή μάλλον ξέρω, αλλά άστο), αλλά εμένα ΔΕΝ ΜΕ ΕΚΦΡΑΖΕΙ η ΟΕΝΓΕ
« Τελευταία τροποποίηση: 12 Ιουνίου 2012, 01:44:42 από D-Michalis »
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

12 Ιουνίου 2012, 12:01:33
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
και τους διευθυντές του ΕΣΥ;
Συμφωνώ με τα γραφόμενα, αλλά δεν δίδω "συμφωνώ" καθ' ότι, δεν ξέρω ποιούς δ/ντες εκφράζει (ή μάλλον ξέρω, αλλά άστο), αλλά εμένα ΔΕΝ ΜΕ ΕΚΦΡΑΖΕΙ η ΟΕΝΓΕ
Εννοείτε τις θέσεις , τις αποφάσεις της ή τα πρόσωπα, ή μήπως ως θεσμικό όργανο?

Η ΟΕΝΓΕ ως ομοσπονδία πρέπει να μας εκφράζει όλους . Είναι θεμελιώδης  ανάγκη σε μια δημοκρατία να συμμετέχουμε όλοι στα κοινά και να καταθέτουμε την άποψή μας συζητώντας μεταξύ μας και η σύνθεση αυτών των απόψεων πρέπει να εκφράζονται από το κεντρικό όργανο, το οποίο πρέπει να παίζει ρόλο συντονιστικό και εκτελεστικό των αποφάσεων που θα παίρνονται μετά από μια τέτοια διαδικασία. Για να μπορεί το κεντρικό όργανο να εκφράζει όλο το σώμα, σημαίνει συμμετοχή όλων ως μονάδες στην σύνθεση αυτών των θέσεων. Τα πρόσωπα που εκλέγονται ίσως να μην εκφράζουν το σύνολο του σώματος, αλλά αυτό δεν είναι καθαρά ευθύνη αυτών των προσώπων , αλλά βασικά  ευθύνη του καθενός από εμάς που είτε δεν συμμετέχουμε σε αυτές τις διαδικασίες, είτε όταν συμμετέχουμε ,αρκούμαστε στο να ψηφίζουμε κάποιον με πρόσκαιρα και τελείως επιφανειακά ή άλλα  κριτήρια και να του αναθέτουμε όλη την ευθύνη των αποφάσεων για να  «μην κουραζόμαστε» εμείς και να μην σπαζοκεφαλιάζουμε να αξιολογούμε τις καταστάσεις να μελετήσουμε τα δεδομένα  και να προσπαθήσουμε να κάνουμε μια επιλογή ή πρόταση  προς όφελος όλου του σώματος. Άρα δεν είναι θέμα μόνο προσώπων ή οργάνου , αλλά βασικά είναι θέμα κατά πόσο τα μελή αυτού του σώματος συμμετέχουν και με ποιον ουσιαστικό τρόπο συμμετέχουν. Μην ξεχνάμε ότι αυτοί που εκλέγονται σε αυτές τις θέσεις, εκλέγονται από όλους εμάς και νε μεν μπορούμε να κάνουμε αυστηρή κριτική σε αυτούς , αλλά πιστεύω ότι δεν έχουμε δικαίωμα να λέμε ότι δεν μας εκφράζει το όργανο ως θεσμός. Βέβαια με την έλλειψη δημοκρατίας (ελλιπής συμμετοχή για εμένα) και με τον τρόπο που λειτουργεί η διαδικασία εκλογής αυτών , ίσως υπάρχει πρόβλημα στην εκπροσώπηση, αλλά αυτά είναι προβλήματα θεσμικά και όχι καθαρά ατομικά στα πρόσωπα που εκλέγονται. Άλλωστε στις εκλογές έχουμε το δικαίωμα εάν κάτσουμε και αναλύσουμε όλα αυτά να κάνουμε την επόμενη φορά καλύτερη επιλογή.
Για να μην παρεξηγηθώ να υπενθυμίσω ότι εγώ ήμουν από τους πρώτους που έκανα αυστηρή κριτική στις αποφάσεις της ΟΕΝΓΕ για εκείνην την περίοδο του 48ωρου και βγήκα και εδώ στο φόρουμ  και μίλησα για την διαφωνία μου στον τρόπο που κινούνται οι οργανώσεις, κάνοντας κριτική πρώτα στην ένωση που ανήκω (μίλησα για ψευτοαγωνιστικότητα που θα μας οδηγήσει σε άλλα πέραν των διεκδικήσεων που έμπαιναν τότε) και αυτό το κατέθεσα πριν τις τελικές αποφάσεις στις τελευταίες γενικές συνελεύσεις της ένωσης.
Αυτοί είναι και οι λόγοι για τους οποίους δεν συμμετέχω στις εκλογικές διαδικασίες. Η έλλειψη συμμετοχής μεγάλου μέρους του σώματος και η επιλογή προσώπων με επιφανειακή ή καθόλου αξιολόγηση προτάσεων και θέσεων, αλλά με άλλα κριτήρια, με αποτρέπει στο να θέσω τον εαυτό μου σε αυτήν την κρίση από τα μέλη του σώματος. Η συμμετοχή μου στα κοινά δεν παύει και αυτό το ξέρουν όσοι με γνωρίζουν.

12 Ιουνίου 2012, 13:18:09
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
«πολυδιευθυντικό»

 Χάριν αντιλόγου και με τη προσήκουσα υπόληψη απέναντι σε αξιόλογους συναδέλφους Διευθυντές που κυκλοφορούν σε αυτό το forum,
το πολυδιευθυντικό του 3754/09, πάγιο αίτημα της ΟΕΝΓΕ ήτοι αρκετών εκ των Ενώσεων των Νοσοκομειακών γιατρών και Ιατρικών Συλλόγων
ήταν μια ιστορικά δημοκρατική εξέλιξη της βασιλείας του μονοδιευθυντικού σε ισχύ από το 1985, όπως εξ άλλου εφαρμόζεται σε αρκετά
Ευρωπαικά κράτη Καναδά και ΗΠΑ.
 Δεν είναι υπερβολή να παραδεχτούμε πως η μέχρι τότε κατάσταση -του μονοδιευθυντικού- στο ΕΣΥ καταστρατήγησε οποιαδήποτε
δημοκρατική ισονομία, παραγκωνισμό αξιόλογων συναδέλφων, και σε τελική ανάλυση αχρήστευση ιατρικού δυναμικού.
 Εχουμε όλοι μας δυστυχώς προσωπική εμπειρία από ανάλογες μεθόδους δια του διαιρείν διοίκησης, αδιαφορίας για οποιαδήποτε έννοια
του Κώδικα Ιατρικής Δεοντολογίας ή ευπρέπειας αρμόζουσα σε Δημόσιους λειτουργούς, σε ένα χώρο όπου ο σεβασμός και η ιεραρχική τάξη
εμπνέονται.
 Εξ άλλου με τον ίδιο νόμο θεσμοθετήθηκε και η θέση του Συντονιστή Διευθυντή για όσους αρέσκονται σε επιτελικούς ρόλους.

Μάνο έχουμε μπερδέψει σαν λαός την δημοκρατία με την ισοπέδωση.
με τον τρόπο που το αναφέρεις γιατί οι βουλευτές και οι δημοτικοί σύμβουλοι εκλέγονται; Έπρεπε όλοι οι πολίτες να μπορούν να γίνουν από μια μέρα έστω βουλευτές και δημοτικοί σύμβουλοι. Αυτό μας λέει η ΟΕΝΓΕ και αυτό ήταν ο αγώνας;
- Γιατί η ΟΕΝΓΕ (οι ενωσεις, δηλαδή εμείς) δεν πάλεψε να μην είναι ισόβιος ο κάθε διευθυντής; Ή μήπως ο αγώνας τερματίστηκε με την παγίωση χωρίς καμιά κρίση όσων ήταν ήδη συντονιστές διευθυντές κι ας ισχύσει ο νόμος για τους επόμενους.
- Γιατί η ΟΕΝΓΕ ((οι ενωσεις, δηλαδή εμείς)) δεν πρότεινε και δεν διεκδίκησε αξιοκρατικές κρίσεις για όλους σε τακτά χρονικά διαστήματα αντί του άθλιου συστήματος κρίσεων που υπήρχε και υπάρχει;
- Γιατί η ΟΕΝΓΕ δέχτηκε ένα σύστημα που υποτάσσει με δουλοπρέπεια τον κατώτερο στην ιεραρχία και χωρίς κανένα αξιοκρατικό κριτήριο;
- Και τέλος, για το πολυδιευθυντικό ξεπουλήσαμε το 48ωρο;

Τελικά, η ΟΕΝΓΕ εκφράζει κανένα άλλο εκτός από τους ήδη συνδικαλιστές και τους διευθυντές του ΕΣΥ;
Συγνώμη εάν έθιξα το καμάρι τους....
Η απάντηση Δημήτρη σε αυτά είναι ότι η ΟΕΝΓΕ εννοείται?? ότι  συνέθεσε τις προτάσεις των ενώσεων (αυτό λέει και ο Πατρωνάκης) οι οποίες μετά από γενικές συνελεύσεις (στις οποίες συμμετείχε μόνο ένα 30%του σώματος) πάρθηκαν αποφάσεις για το τι διεκδικούμε. Έχεις όμως  δίκιο στο ότι ενώ η ομοσπονδία έβαζε το πλαίσιο της διεκδίκησης (48ωρου) στο τέλος το ξεπούλησε?? χάριν άλλων πραγμάτων και σε αυτό ευθυνόμαστε όλοι μας. Εάν πραγματικά η πλειοψηφία το πιστεύει αυτό (ότι ξεπούλησε το 48ωρο παρά την αντίθετη άποψη του σώματος), ας μπει θέμα και έκτακτο συνέδριο και καθαίρεση του συγκεκριμένου προεδρείου αφού δεν εκπροσωπεί τις αποφάσεις του σώματος. Αυτό το δικαίωμα το παρέχει το καταστατικό, αλλά προϋποθέτει αυτήν την άποψη και θέση να την έχει το σώμα μέσα από τις γενικές συνελεύσεις  και όχι κάποιοι μεμονωμένα (μέσα στους οποίους μπορεί να είμαι και εγώ).
Πάντως εγώ πριν την κλαδική συμφωνία, είδα ότι τουλάχιστον η απόφαση της γενικής συνέλευσης στην ένωση Ηρακλείου, κινούταν σε άλλο δρόμο (πολυδιευθυντικό) και όχι στον δρόμο τις διεκδίκησης του 48ωρου και αυτό το είχα καταθέσει τότε και εδώ στο φόρουμ μιλώντας για ψευτοαγωνιστικότητα της ένωσης Ηρακλείου.
« Τελευταία τροποποίηση: 12 Ιουνίου 2012, 13:20:18 από Γ.Κτιστάκης »

12 Ιουνίου 2012, 13:43:36
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτρης Μακρέας

Επώνυμοι
Η ΟΕΝΓΕ δε μπορεί παρά να είναι η αντανάκλαση του κατακερματισμού του συνδικάτου γιατρών ΕΣΥ και των πολλαπλών -συχνά αντικρουόμενων- συμφερόντων των μελών της. Διευθυντές-επιμηλητές, ειδικοί-ειδεικευόμενοι, φακελάκηδες-έντιμοι, αργόμισθοι-ξεζουμισμένοι, εργαστηριακοί-κλινικοί κτλ. Στην πραγματικότητα σχεδόν για κάθε έναν από εμάς υπάρχει ένας διαφορετικός τρόπος αντίληψης της εργασίας και τουκοινωνικού μας ρόλου (αν υποτεθεί ασχοληθήκαμε με αυτόν).
Σε μια ιδιαίτερα κρίσιμη περίοδο κατάργησης και τωντελευταίων ψηγμάτων δημόσιου χαρακτήρα του ΕΣΥ, η ηγεσία της ΟΕΝΓΕ διατήρησε έναν διακηρηκτικό λόγο υπεράσπισης του δημόσιου και κοινωνικού χαρακτήρα του ΕΣΥ, που είχε ένα τεράστιο μειονέκτημα. Ήταν ψευδεπίγραφος , γιατί δεν αντιστοιχούσε στο επίπεδο διάθεσης για σύγκρουση και ουσιαστικής υπεράσπισης του ΕΣΥ από τη μεριά του συνόλου των γιατρών. Βολεμένοι στην ατομικότητά μας, κάθε άλλο παρά προσπαθήσαμε να έχουμε έναν χειραφετημένο λόγο που να ανταποκρίνεται στις ανάγκες και τις ιδιαιτερότητες της εποχής. Πολύ σύντομα θα κληθούμε να κάνουμε ιατρική σε συνθήκες κοινωνικής καταστροφής -πιθανώς με ελάχιστα μέσα- και εμείς ακόμα θα αναπολούμε τα μεγαλεία του παρελθόντος.
Για την ηγεσία της ΟΕΝΓΕ μπορεί κανείς να ασκήσει κριτική σε πάρα πολλά, αλλά δυστυχώς το πρόβλημα δεν είναι η ηγεσία...

Θυμίζω και μερικές σχετικές σκέψεις στο ξεκίνημα της κρίσης.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

12 Ιουνίου 2012, 23:54:53
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Διαφωνώ με όλο τον τρόπο που δομείται.
Διαφωνώ με πρόσωπα που όποια και αν είναι, δεν εκφράζουν συνήθως τη βάση (τουλάχιστον στις εποχές Λαοπόδη –Τσούκαλου –Βαρνάβα, που εγώ έχω ζήσει).
Διαφωνώ με τις επιλογές και προτεραιότητες που μπαίνουν (και συνήθως άσχετα από τις απόψεις της πλειοψηφίας της βάσης).
Διαφωνώ τέλος με την ελιτίστικη στάση τους απέναντι στα μέλη και τις απόψεις μικρότερων –περιφερειακών ενώσεων.

Δεν θα το αναλύσω. Αρκετά έχουν ειπωθεί σε άλλα –καταλληλότερα σημεία.
Όμως η ΟΕΝΓε εκπροσωπεί τόσο ετερόκλιτες ομάδες που εν τέλει είναι αδύνατον να ασκήσει συλλογική δράση γι’ αυτό ασκεί εν πολλοίς «προσωπική» ή έστω δράση που εκφράζει την «κύρια ομάδα που εκπροσωπεί»
Και αυτή πραγματώνεται με τις επιλογές των επικεφαλής και όχι των περιφερικότερων ομάδων.
Γι’ αυτό μίλησα για πρόσωπα και σχολίασα πρόσωπα.

Όσο για το «…την ευθύνη των αποφάσεων για να  «μην κουραζόμαστε» εμείς…», ξέρεις καλά φίλε ότι ούτε εμένα, ούτε τον Κουναλάκη που επίσης μίλησε ακουμπάει αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: 13 Ιουνίου 2012, 21:46:59 από D-Michalis »
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

13 Ιουνίου 2012, 19:11:55
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Διαφωνώ με όλο τον τρόπο που δομείται.
Διαφωνώ με πρόσωπα που όποια και αν είναι, δεν εκφράζουν συνήθως τη βάση (τουλάχιστον στις εποχές Λαοπόδη –Τσούκαλου –Βαρνάβα, που εγώ έχω ζήσει).
Διαφωνώ με τις επιλογές και προτεραιότητες που μπαίνουν (και συνήθως άσχετα από τις απόψεις της πλειοψηφίας της βάσης).
Διαφωνώ τέλος με την ελιτίστικη στάση τους απέναντι στα μέλη και τις απόψεις μικρότερων –περιφερειακών ενώσεων.

Δεν θα το αναλύσω. Αρκετά έχουν ειπωθεί σε άλλα –καταλληλότερα σημεία.
Όμως η ΟΕΝΓε εκπροσωπεί τόσο ετερόκλιτες ομάδες που εν τέλει είναι αδύνατον να ασκήσει συλλογική δράση γι’ αυτό ασκεί εν πολλοίς «προσωπική» ή έστω δράση που εκφράζει την «κύρια ομάδα που εκπροσωπεί»
Και αυτή πραγματώνεται με τις επιλογές των επικεφαλής και όχι των περιοδικότερων ομάδων.
Γι’ αυτό μίλησα για πρόσωπα και σχολίασα πρόσωπα.

Όσο για το «…την ευθύνη των αποφάσεων για να  «μην κουραζόμαστε» εμείς…», ξέρεις καλά φίλε ότι ούτε εμένα, ούτε τον Κουναλάκη που επίσης μίλησε ακουμπάει αυτό.

Το γνωρίζω και αναγνωρίζω την τεράστια προσφορά και των δυο σας. Σε εσάς φίλε  Μιχάλη (δεν λέω Δημήτρη για να μην μπερδευτούμε με τον Κουναλάκη) είχα μια απορία για το τι ακριβώς εννοούσατε για την ΟΕΝΓΕ. Πήρα την απάντηση. Επειδή γνωρίζω αρκετές από τις θέσεις σας και δεν γνώριζα αυτή την άποψή σας, ζήτησα διευκρίνηση. Η άποψη που κατέθεσα είναι γενική για τον τρόπο που λειτουργεί το συνδικαλιστικό κίνημα στον χώρο μας και δεν έχει καμία προσωπική αιχμή σε κανέναν..  Άλλωστε έχω βάλει ερωτηματικά σε κάποια σημεία  και εννοώ αυτά ακριβώς που περιγράφετε, αλλά λόγο  της μικρής εμπειρίας μου δεν έχω την σιγουριά  όπως εσείς. Έχω βάλει κάποια πρέπει κατά την ταπεινή μου γνώμη. Πρόσθεσα απλά ότι ευθύνη για όλα αυτά έχουμε όλοι μας. Φυσικά και τα πρόσωπα (όποια και εάν είναι ) που είναι σε τέτοιες θέσεις τους αναλογεί  μεγαλύτερο κομμάτι ευθύνης.

14 Ιουνίου 2012, 10:21:01
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Υπονοούμενα ότι ο κ. Ανδρέας Λοβέρδος ευνόησε φαρμακευτικές εταιρείες ως υπουργός Υγείας, αφήνει ο πρόεδρος της Ομοσπονδίας νοσοκομειακών γιατρών (ΟΕΝΓΕ).

Ο κ. Δημήτρης Βαρνάβας επικαλείται ραδιοφωνικές εκπομπές, στις οποίες έγινε αναφορά σε nonpaper υπηρεσιακών παραγόντων που μετέχουν στην Επιτροπή Τιμολόγησης Φαρμάκων.

Οι παράγοντες καταθέτουν πως η τιμολόγηση που έκανε ο κ. Λοβέρδος στο δελτίο τιμών φαρμάκων στις 4 Αυγούστου 2011, ουσιαστικά χάρισε στις πολυεθνικές φαρμακευτικές εταιρείες το ποσό των 527 εκατομμυρίων ευρώ!

Σύμφωνα με τον κ. Βαρνάβα, '...παραδόξως, ο ευέξαπτος κ. Λοβέρδος ποιεί τη νήσσα, αν και πρόκειται για σκάνδαλο πρώτου μεγέθους και βρίσκεται σε πλήρη αντιστοίχηση με τον χαρακτηρισμό του ντίλερ ιδιωτικών συμφερόντων...'.

Ο πρόεδρος της ΟΕΝΓΕ σημειώνει ότι στην πρόσφατη τηλεοπτική αντιπαράθεση που είχε με τον κ. Λοβέρδο, ο τέως υπουργός Υγείας απέφυγε να δώσει απάντηση σε ερώτημά που του υποβλήθηκε γιατί προέβη ο ίδιος στην τιμολόγηση φαρμάκων δύο μέρες πριν προκηρυχτούν οι πρόσφατες εκλογές στις 6 Μαϊου, ενώ κάτι τέτοιο ανήκει στην αρμοδιότητα του ΕΟΦ.

Συκοφαντίες

Στις αιτιάσεις του κ. Βαρνάβα απάντησε με μακροσκελή γραπτή δήλωση ο γενικός γραμματέας Δημόσιας Υγείας κ. Αντώνης Δημόπουλος, ο οποίος έχει την αρμοδιότητα τιμολόγησης των φαρμάκων:

'Οι πρόσφατες δηλώσεις του προέδρου της ΟΕΝΓΕ είναι απαράδεκτες, ψευδείς και, επειδή γίνονται επί τούτου και σκοπίμως, συκοφαντικές, που μόνο σκοπό έχουν να δημιουργούν εντυπώσεις μέσα στο ήδη οξυμένο προεκλογικό κλίμα.

Η ανάγκη του να 'στοιχειοθετήσει' τις υποτιθέμενες καταγγελίες του, τον οδηγεί στο να βασίζεται σε αποσπασματικά 'στοιχεία' και ερμηνείες εξαιρετικά εσφαλμένες σε θέματα ιδιαίτερα σοβαρά.

Η Γραμματεία Δημόσιας Υγείας του υπουργείου Υγείας, σε συνεργασία με τις αντίστοιχες Γραμματείες των Υπουργείων Εργασίας και Εμπορίου, υλοποίησε μια σειρά μέτρων τα έτη 2010 έως 2012, με σκοπό τη ριζική μείωση της φαρμακευτικής δαπάνης.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα μια σημαντική μείωση της Δημόσιας φαρμακευτικής δαπάνης (νοσοκομεία και ασφαλιστικά Ταμεία) από τα 7,8 δισ. ευρώ στα τέλη του 2009 στα 3,8 δισ. που υπολογίζεται για το 2012. Τα μέτρα που αφορούσαν τις φαρμακευτικές εταιρείες ήταν η χρήση του κανόνα τιμολόγησης με τις τρεις χαμηλότερες τιμές της Ευρώπης - μέτρο που απέδωσε μείωση τιμών στη διετία 2010-2011 μεσοσταθμικά 18% - Πραγματικά, μπορεί κανείς να αμφισβητήσει ότι το Πλαβίξ έπεσε από τα 67 ευρώ στα 30; , οι επιστροφές (Rebate) και οι λίστες.

Ειδικά τον Αύγουστο του 2011 με την ανακοστολόγηση, επιχειρήθηκε η διεύρυνση του καταλόγου των ακριβών φαρμάκων του νόμου 3816/2010, η σταδιακή μεταφορά τους από τα ιδιωτικά φαρμακεία στα νοσοκομεία και η ριζική μείωση του ποσοστού κέρδους των φαρμακοποιών.

Ταυτόχρονα, έγινε η εφαρμογή για πρώτη φορά της Θετικής λίστας (Σεπτέμβριος 2011) με άμεσο κέρδος 260 εκατ. ευρώ από τις εταιρείες στα ασφαλιστικά Ταμεία.



Η τιμολόγηση του Απριλίου 2012 ήταν η υποχρεωτική ανά τρίμηνο τιμολόγηση η προβλεπόμενη από το νόμο (η προηγούμενη έγινε τον Δεκέμβριο του 2011) με μειώσεις τιμών μεσοσταθμικά 250 – 300 εκατ. ευρώ.

Η μεταφορά της τιμολόγησης στον ΕΟΦ νομοθετήθηκε από τον πρώην υπουργό Υγείας, κ. Ανδρέα Λοβέρδο τον Μάρτιο του 2012, με σκοπό την ολοκληρωμένη παρακολούθηση του φαρμάκου από ένα Δημόσιο φορέα και εκ των πραγμάτων δεν μπορούσε να ολοκληρωθεί πριν το καλοκαίρι του 2012.

Όσον αφορά στο επίμαχο non paper, το οποίο έσπευσε να υιοθετήσει με καθυστέρηση επτά μηνών ο πρόεδρος της ΟΕΝΓΕ, τον ενημερώνουμε ότι δεν ήταν τίποτα παραπάνω από εισήγηση ενός μέλους της Επιτροπής Τιμών Φαρμάκων, που κατέθεσε προς αυτήν και πως κάποια στοιχεία της εν λόγω εισήγησης υιοθετήθηκαν και κάποια όχι.

Είναι λυπηρό μια απόλυτα διαφανής και συστηματική προσπάθεια όλων των εμπλεκομένων στην πολιτική του φαρμάκου (εταιρίες, φαρμακοποιοί, γιατροί, Ταμεία, νοσοκομεία) να γίνεται αντικείμενο εκ των υστέρων απόδοσης χαρακτηρισμών απόλυτα απαξιωτικών και τελείως αναληθών.

Καλούμε τον πρόεδρο της ΟΕΝΓΕ, ανταποκρινόμενος στις απαιτήσεις της θεσμικής του θέσης, να σταματήσει τους φαιδρούς παροξυσμούς του και να συμβάλλει, έστω και την τελευταία στιγμή, στην προσπάθεια αποτίναξης των φαινομένων που αλλοιώνουν τον δημόσιο χαρακτήρα του Εθνικού Συστήματος Υγείας'.
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Ιουνίου 2012, 10:28:30 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

14 Ιουνίου 2012, 11:49:17
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πολύ χρόνο για να διαθέσω, απλά προς αποφυγή παρεξηγήσεων.
Όσο κι αν ακούγομαι πολλές φορές απόλυτος, δεν είμαι. Δεν είναι όλοι οι διευθυντές το ίδιο. Ευτυχώς, υπάρχουν και εξαιρέσεις.
Τώρα σχετικά με τον ποιον εκφράζει η ΟΕΝΓΕ και γιατί τα πράγματα είναι απλά:

Τα πρόσωπα είναι στημένα. Η ψηφοφορία είναι σε κάθε νοσοκομείο. Τα περισσότερα νοσοκομεία είναι πολύ μικρά και οι ψήφοι προβλέψιμοι. Η γραμμή για το ποιοι θα ψηφιστούν σχετίζεται άμεσα με το αποτέλεσμα των επόμενων κρίσεων για τους χαμηλότερους ιεραρχικά. Οι κρίσεις είναι με υποκειμενικά κριτήρια. Πίσω από κάθε εκπρόσωπο υπάρχει κόμμα και παράταξη. Κάποιοι γίνονται και υποψήφιοι βουλευτές συν τω χρόνο. Οι τοπικοί εκπρόσωποι εκλέγουν το κεντρικό όργανο της ΟΕΝΓΕ. Ο νόμος με το πολυδιευθυντικό έρχεται να κάνει τις κρίσεις ακόμη ποιο διαβλητές και ελεγχόμενες από τις τοπικές φατρίες. Αυτό ήθελε η ΟΕΝΓΕ;

Τελικά το να εκλέγεσαι σε οποιαδήποτε θέση σχετίζεται με την ΟΕΝΓΕ και τις κατα τόπους ενώσεις είναι απόδειξη του τι είσαι.
Επειδή ακούγεται πολύ απόλυτο, υπάρχει ένα <5% εξαίρεση που υπογραμμίζει τον κανόνα.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

15 Ιουνίου 2012, 03:11:20
Απάντηση #23
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Για λόγους ισότητας, προβάλλουμε και την απόπειρα απάντησης της άλλης πλευράς (αν και δεν πείθει κανένα).

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Την ύπαρξη non paper στελέχους της Επιτροπής Τιμολόγησης Φαρμάκων ομολογεί δελτίο τύπου του Υπουργείο Υγείας,  το οποίο προειδοποιούσε τον Α. Λοβέρδο ότι ο τρόπος τιμολόγησης φαρμάκων που επρόκειτο να γίνει στις 4/8/2011 θα προσπόριζε 527 εκατ. ευρώ (πεντακόσια είκοσι επτά εκατ. ευρώ!!) στις πολυεθνικές φαρμακοβιομηχανίες. Το non paper αποκάλυψε ρεπορτάζ του ΣΚΑΙ στις 11 και 12 Ιουνίου ενώ μετά την δημοσιοποίηση του ο πρόεδρος της ΟΕΝΓΕ Δ. Βαρνάβας ζήτησε από τον πρώην υπουργό Υγείας να δώσει άμεσα εξηγήσεις. Σύμφωνα με τον κ. Βαρνάβα ο κ. Λοβέρδος κράτησε σιγή ιχθύος μέχρι που ήρθε δελτίο τύπου από το Υπουργείο Υγείας και συγκεκριμένα από τον γεν. γραμματέα κ. Δημόπουλο στο οποίο ομολογείται τόσο η ύπαρξη του επίμαχου non paper όσο και το γεγονός πως Α. Λοβέρδος επανέλαβε νέα τιμολόγηση φαρμάκων δύο μόλις μέρες πριν πρόσφατες  εκλογές της 6ης Μαΐου 2012, χωρίς μάλιστα να έχει τέτοια αρμοδιότητα. Να σημειωθεί ότι το δελτίο Τύπου δημοσιεύτηκε ανυπόγραφο χωρίς να έχει ενημερωθεί ο υπηρεσιακό Υπουργός.
Όπως συγκεκριμένα αναφέρει ο κ. Βαρνάβας "Το εν λόγω δελτίο τύπου, αν και γεμάτο από προπετείς ύβρεις, ομολογεί την ύπαρξη του επίμαχου non paper, όπως επίσης ομολογεί πως ο Α. Λοβέρδος επανέλαβε νέα τιμολόγηση φαρμάκων δύο μόλις μέρες πριν πρόσφατες  εκλογές της 6ης Μαΐου 2012, χωρίς μάλιστα να έχει τέτοια αρμοδιότητα, διότι με νόμο η τιμολόγηση φαρμάκων είχε μεταβιβαστεί στον ΕΟΦ."

"Αντιπαρερχόμαστε τις ύβρεις και τις λαθροχειρίες του κ. Δημόπουλου" τονίζει ο πρόεδρος της ΟΕΝΓΕ ρωτώντας  για δεύτερη φορά τον  κ. Λοβέρδο"

"Αναγνωρίζει ότι η τιμολόγηση φαρμάκων της 4/8/2011 προσπόρισε 527 εκατ. ευρώ στους φαρμακοβιομήχανους;  ??? ( οι παλιές τιμές ήταν καλύτερες; )
Αναγνωρίζει πως οι τιμές που έδωσε σε πολλά γενόσημα φάρμακα ήταν εξόφθαλμα υψηλές (εδώ η παρατήρηση είναι σωστή, οι τιμές των γενοσήμων δεν πρέπει να ξεπερνούν το 10% της αρχικής τιμής του πρωτοτύπου), ενώ ταυτόχρονα επέβαλλε στους γιατρούς να συνταγογραφούν σχεδόν αποκλειστικά γενόσημα φάρμακα;  ??? ( πού είναι το κακό; από τη στιγμή που τον λογαριασμό πληρώνει ο κρατικός ΕΟΠΥΥ, το κράτος μπορεί και πρέπει να έχει λόγο στο πού θα πάνε τα λεφτά του )

Αναγνωρίζει ότι επέδειξε περίεργο ενδιαφέρον να διεκπεραιώνει ο ίδιος τη διαδικασία τιμολόγησης φαρμάκων, ενώ αυτή είχε μεταβιβαστεί σε άλλο φορέα;"  ??? (να άφηνε το πάρτι και τους παρτάκηδες να διαιωνίζονται; )
Τέλος καλεί τον κ. Λοβέρδο " να πάψει να κρύβεται" και επισημαίνει ότι "Εκών ή άκων θα δώσει απάντηση στα παραπάνω ερωτήμα" ( ποιό ερώτημα ακριβώς; )
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Ιουνίου 2012, 03:25:39 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
26053 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Μαΐου 2010, 02:52:44
από Δημήτριος
0 Απαντήσεις
45843 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Μαρτίου 2011, 14:40:05
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
2824 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Δεκεμβρίου 2011, 16:01:13
από carlita
2 Απαντήσεις
3027 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Νοεμβρίου 2014, 00:54:50
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
4 Απαντήσεις
1520 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Μαρτίου 2024, 18:18:09
από Argirios Argiriou