Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
13 Μαΐου 2024, 11:48:23

Αποστολέας Θέμα: Triplex ή Doppler;  (Αναγνώστηκε 8695 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

9 Ιουλίου 2012, 13:21:21
Αναγνώστηκε 8695 φορές
Αποσυνδεδεμένος

NewGP


Triplex καρωτίδων άμφω 148 ευρώ; Διαβάζω καλά; Μηπως να γραφω doppler?

Triplex αρτηριών και φλεβων κατω ακρων: 74x2 και 53χ2 = 148 + 106 = 254 ευρώ!!!

Ειναι οι τιμές τελείως αναντίστοιχες με τις υπόλοιπες του ΕΟΠΥΥ ή είναι η ιδέα μου;

Επειδή το κάνω μ’ ένα μικρό πλοίο με λένε πειρατή. Αν το έκανα μ’ ένα ολόκληρο στόλο, θα ήμουν αυτοκράτορας. - Ιερός Αυγουστίνος

9 Ιουλίου 2012, 14:53:17
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Triplex καρωτίδων άμφω 148 ευρώ; Διαβάζω καλά; Μηπως να γραφω doppler?

Triplex αρτηριών και φλεβων κατω ακρων: 74x2 και 53χ2 = 148 + 106 = 254 ευρώ!!!

Ειναι οι τιμές τελείως αναντίστοιχες με τις υπόλοιπες του ΕΟΠΥΥ ή είναι η ιδέα μου;


α) Γιατί σημειώνετε το x2; Πού λέει η τιμολόγηση ότι απευθύνεται μόνο στο ένα σκέλος;
β) Γιατί και φλεβών και αρτηριών; Οι παθήσεις - και αντίστοιχα η σημειολογία - είναι πολύ-πολύ διαφορετικές. Ας επιλέξουμε τι απαιτείται.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

9 Ιουλίου 2012, 16:16:30
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

NewGP


α) Υπέθεσα ότι παει αντιστοιχα π.χ. με τον υπερηχο μαστου όπου το επιλέγουμε διπλά αν θελουμε και τους 2 μαστους. Μάλλον έχετε δίκιο

β) Σωστό, αλλά υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις που συνυπάρχουν αρτηριοπάθεια και φλεβοπάθεια κάτω άκρων. Πάντως και μεμονωμένα η αρτηριογραφία ή φλεβογραφία μου φαίνεται ακριβή εξέταση, όταν το Doppler τιμολογείται με 8 ευρώ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Triplex καρωτίδων άμφω 148 ευρώ; Διαβάζω καλά; Μηπως να γραφω doppler?

Triplex αρτηριών και φλεβων κατω ακρων: 74x2 και 53χ2 = 148 + 106 = 254 ευρώ!!!

Ειναι οι τιμές τελείως αναντίστοιχες με τις υπόλοιπες του ΕΟΠΥΥ ή είναι η ιδέα μου;


α) Γιατί σημειώνετε το x2; Πού λέει η τιμολόγηση ότι απευθύνεται μόνο στο ένα σκέλος;
β) Γιατί και φλεβών και αρτηριών; Οι παθήσεις - και αντίστοιχα η σημειολογία - είναι πολύ-πολύ διαφορετικές. Ας επιλέξουμε τι απαιτείται.
Επειδή το κάνω μ’ ένα μικρό πλοίο με λένε πειρατή. Αν το έκανα μ’ ένα ολόκληρο στόλο, θα ήμουν αυτοκράτορας. - Ιερός Αυγουστίνος

9 Ιουλίου 2012, 16:55:24
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

NewGP


Το θέμα ειναι σε ποιες περιπτώσεις χρειάζεται το triplex και σε ποιες περιπτώσεις αρκει το doppler. Έχω την αίσθηση οτι το doppler είναι συνηθως επαρκες για να διαγνώσει μια φλεβική ανεπάρκεια, περιφερειακή αρτηριακή νόσο ή στένωση καρωτίδος.
Επειδή το κάνω μ’ ένα μικρό πλοίο με λένε πειρατή. Αν το έκανα μ’ ένα ολόκληρο στόλο, θα ήμουν αυτοκράτορας. - Ιερός Αυγουστίνος

9 Ιουλίου 2012, 17:08:06
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το θέμα ειναι σε ποιες περιπτώσεις χρειάζεται το triplex και σε ποιες περιπτώσεις αρκει το doppler. Έχω την αίσθηση οτι το doppler είναι συνηθως επαρκες για να διαγνώσει μια φλεβική ανεπάρκεια, περιφερειακή αρτηριακή νόσο ή στένωση καρωτίδος.
Το doppler είναι κατά βάση επείγουσα εξέταση που θα σας δώσει την πληροφορία αν υπάρχει ροή.
Το triplex θα σας προσθέσει πληροφορίες κυρίως σχετικά με την κατεύθυνση και την ταχύτητα της ροής.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

10 Ιουλίου 2012, 17:06:46
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

NewGP


Π.χ. μετα από ένα εγκεφαλικό ή για τη διερεύνηση μιας ζάλης, αστάθεια κλπ, πιστεύετε ότι χρειάζεται triplex; Γιατί νομίζω ότι το πάμφθηνο doppler είναι αρκετο.


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το θέμα ειναι σε ποιες περιπτώσεις χρειάζεται το triplex και σε ποιες περιπτώσεις αρκει το doppler. Έχω την αίσθηση οτι το doppler είναι συνηθως επαρκες για να διαγνώσει μια φλεβική ανεπάρκεια, περιφερειακή αρτηριακή νόσο ή στένωση καρωτίδος.
Το doppler είναι κατά βάση επείγουσα εξέταση που θα σας δώσει την πληροφορία αν υπάρχει ροή.
Το triplex θα σας προσθέσει πληροφορίες κυρίως σχετικά με την κατεύθυνση και την ταχύτητα της ροής.
Επειδή το κάνω μ’ ένα μικρό πλοίο με λένε πειρατή. Αν το έκανα μ’ ένα ολόκληρο στόλο, θα ήμουν αυτοκράτορας. - Ιερός Αυγουστίνος

10 Ιουλίου 2012, 17:39:18
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το θέμα ειναι σε ποιες περιπτώσεις χρειάζεται το triplex και σε ποιες περιπτώσεις αρκει το doppler. Έχω την αίσθηση οτι το doppler είναι συνηθως επαρκες για να διαγνώσει μια φλεβική ανεπάρκεια, περιφερειακή αρτηριακή νόσο ή στένωση καρωτίδος.
Το doppler είναι κατά βάση επείγουσα εξέταση που θα σας δώσει την πληροφορία αν υπάρχει ροή.
Το triplex θα σας προσθέσει πληροφορίες κυρίως σχετικά με την κατεύθυνση και την ταχύτητα της ροής.

Καλησπέρα σε όλες και όλους. Θα ήθελα να κάνω μία κακόβουλη παρατήρηση.

Ο Denominator(θα σε προτιμούσα Terminator!!!) ως ειδικός παθολόγος(και δεν το λέω ειρωνικά) δίνει με ορθότητα και πλήρη σαφήνεια σε δύο, σύντομες και υπερκατανοητές, προτάσεις την απάντηση στο ερώτημα που τέθηκε. Αυτό που με προβλημάτισε ήταν ότι το ερώτημα τέθηκε από έναν, επίσης "ειδικό" ιατρό, και μάλιστα μίας ειδικότητας που δεν επιτρέπει την αμάθεια ή έστω και την ημιμάθεια σε τέτοιο επίπεδο(ο νοών νοείτω!). Αλλά και αν ακόμη κάποιος "ειδικός" δεν γνωρίζει μπορεί να ενημερωθεί "εν κρυπτώ" από τα ιατρικά του συγγράμματα ή από το διαδίκτυο. Δόξα τω Θεώ απαντήσεις σε τέτοιου είδους ερωτήματα υπάρχουν σε χιλιάδες, τουλάχιστον, ιστότοπους και σε μυριάδες γλώσσες.

Φανταστείτε πως κρινόμαστε από τον μη ιατρικό κόσμο που διαβάζει τέτοιου είδους μηνύματα(όπως το "έχω την αίσθηση"). Και για να είμαι ειλικρινής, αυτή την παρατήρηση μού την έκανε ένα συγγενικό μου πρόσωπο, που παρακολουθεί το φόρουμ και δεν έχει καμία σχέση με ιατρική παιδεία.

Ευχαριστώ.  
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Ιουλίου 2012, 17:45:38 από medicus »
Medicus curat,
Deus sanat

10 Ιουλίου 2012, 18:12:53
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

NewGP


Αντιπαρερχομαι το σχολιο γιατι μαλλον ο συναδελφος και οι φιλομαθεις συναναγνωστες του μαλλον δεν καταλαβαν την ουσια των λεγομενων μου...
Υπονοουσα το οτι στην Ελλαδα φθηνες εξετασεις οπως ο υπερηχος doppler υποχρησιμοποιουνται ενω ακριβες εξετασεις υπερχρησιμοποιουνται. Αυτο εχει αποδειχτει με στοιχεια όταν η Ελλάδα την περίοδο που η αξονική τομογραφία αποζημειωνόταν με 170 ευρώ, η Ελλάδα ήταν πρώτη σε αξονικές τομογραφίες στον ΟΟΣΑ και τελευταία σε υπερήχους. Αυτές οι εκατομυρια αξονικές πρέπει να εγιναν απο συναδελφους που είχαν μελετήσει πολύ καλά στα συγγράμματα τους τις ενδείξεις της αξονικής...

Κατα τα άλλα, δεν θα μπω σε αντιπαραθεση με οσους -οπως δηλώνουν οι ίδοι- κανουν κακοβουλα σχολια...


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το θέμα ειναι σε ποιες περιπτώσεις χρειάζεται το triplex και σε ποιες περιπτώσεις αρκει το doppler. Έχω την αίσθηση οτι το doppler είναι συνηθως επαρκες για να διαγνώσει μια φλεβική ανεπάρκεια, περιφερειακή αρτηριακή νόσο ή στένωση καρωτίδος.
Το doppler είναι κατά βάση επείγουσα εξέταση που θα σας δώσει την πληροφορία αν υπάρχει ροή.
Το triplex θα σας προσθέσει πληροφορίες κυρίως σχετικά με την κατεύθυνση και την ταχύτητα της ροής.

Καλησπέρα σε όλες και όλους. Θα ήθελα να κάνω μία κακόβουλη παρατήρηση.

Ο Denominator(θα σε προτιμούσα Terminator!!!) ως ειδικός παθολόγος(και δεν το λέω ειρωνικά) δίνει με ορθότητα και πλήρη σαφήνεια σε δύο, σύντομες και υπερκατανοητές, προτάσεις την απάντηση στο ερώτημα που τέθηκε. Αυτό που με προβλημάτισε ήταν ότι το ερώτημα τέθηκε από έναν, επίσης "ειδικό" ιατρό, και μάλιστα μίας ειδικότητας που δεν επιτρέπει την αμάθεια ή έστω και την ημιμάθεια σε τέτοιο επίπεδο(ο νοών νοείτω!). Αλλά και αν ακόμη κάποιος "ειδικός" δεν γνωρίζει μπορεί να ενημερωθεί "εν κρυπτώ" από τα ιατρικά του συγγράμματα ή από το διαδίκτυο. Δόξα τω Θεώ απαντήσεις σε τέτοιου είδους ερωτήματα υπάρχουν σε χιλιάδες, τουλάχιστον, ιστότοπους και σε μυριάδες γλώσσες.

Φανταστείτε πως κρινόμαστε από τον μη ιατρικό κόσμο που διαβάζει τέτοιου είδους μηνύματα(όπως το "έχω την αίσθηση"). Και για να είμαι ειλικρινής, αυτή την παρατήρηση μού την έκανε ένα συγγενικό μου πρόσωπο, που παρακολουθεί το φόρουμ και δεν έχει καμία σχέση με ιατρική παιδεία.

Ευχαριστώ.  
Επειδή το κάνω μ’ ένα μικρό πλοίο με λένε πειρατή. Αν το έκανα μ’ ένα ολόκληρο στόλο, θα ήμουν αυτοκράτορας. - Ιερός Αυγουστίνος

10 Ιουλίου 2012, 19:04:33
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αντιπαρερχομαι το σχολιο γιατι μαλλον ο συναδελφος και οι φιλομαθεις συναναγνωστες του μαλλον δεν καταλαβαν την ουσια των λεγομενων μου...
Υπονοουσα το οτι στην Ελλαδα φθηνες εξετασεις οπως ο υπερηχος doppler υποχρησιμοποιουνται ενω ακριβες εξετασεις υπερχρησιμοποιουνται. Αυτο εχει αποδειχτει με στοιχεια όταν η Ελλάδα την περίοδο που η αξονική τομογραφία αποζημειωνόταν με 170 ευρώ, η Ελλάδα ήταν πρώτη σε αξονικές τομογραφίες στον ΟΟΣΑ και τελευταία σε υπερήχους. Αυτές οι εκατομυρια αξονικές πρέπει να εγιναν απο συναδελφους που είχαν μελετήσει πολύ καλά στα συγγράμματα τους τις ενδείξεις της αξονικής...

Κατα τα άλλα, δεν θα μπω σε αντιπαραθεση με οσους -οπως δηλώνουν οι ίδοι- κανουν κακοβουλα σχολια...


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το θέμα ειναι σε ποιες περιπτώσεις χρειάζεται το triplex και σε ποιες περιπτώσεις αρκει το doppler. Έχω την αίσθηση οτι το doppler είναι συνηθως επαρκες για να διαγνώσει μια φλεβική ανεπάρκεια, περιφερειακή αρτηριακή νόσο ή στένωση καρωτίδος.
Το doppler είναι κατά βάση επείγουσα εξέταση που θα σας δώσει την πληροφορία αν υπάρχει ροή.
Το triplex θα σας προσθέσει πληροφορίες κυρίως σχετικά με την κατεύθυνση και την ταχύτητα της ροής.

Καλησπέρα σε όλες και όλους. Θα ήθελα να κάνω μία κακόβουλη παρατήρηση.

Ο Denominator(θα σε προτιμούσα Terminator!!!) ως ειδικός παθολόγος(και δεν το λέω ειρωνικά) δίνει με ορθότητα και πλήρη σαφήνεια σε δύο, σύντομες και υπερκατανοητές, προτάσεις την απάντηση στο ερώτημα που τέθηκε. Αυτό που με προβλημάτισε ήταν ότι το ερώτημα τέθηκε από έναν, επίσης "ειδικό" ιατρό, και μάλιστα μίας ειδικότητας που δεν επιτρέπει την αμάθεια ή έστω και την ημιμάθεια σε τέτοιο επίπεδο(ο νοών νοείτω!). Αλλά και αν ακόμη κάποιος "ειδικός" δεν γνωρίζει μπορεί να ενημερωθεί "εν κρυπτώ" από τα ιατρικά του συγγράμματα ή από το διαδίκτυο. Δόξα τω Θεώ απαντήσεις σε τέτοιου είδους ερωτήματα υπάρχουν σε χιλιάδες, τουλάχιστον, ιστότοπους και σε μυριάδες γλώσσες.

Φανταστείτε πως κρινόμαστε από τον μη ιατρικό κόσμο που διαβάζει τέτοιου είδους μηνύματα(όπως το "έχω την αίσθηση"). Και για να είμαι ειλικρινής, αυτή την παρατήρηση μού την έκανε ένα συγγενικό μου πρόσωπο, που παρακολουθεί το φόρουμ και δεν έχει καμία σχέση με ιατρική παιδεία.

Ευχαριστώ.  

Οφείλω να σας ζητήσω δημόσια συγγνώμη, διότι όπως είχε γραφτεί και είχε απαντηθεί το αρχικό μήνυμα, μου έδινε την εντύπωση ερωτήματος και όχι ειρωνικού σχολιασμού. Λίγο η ζέστη, λίγο η παρανόηση φαίνεται ότι παρεξήγησα τα γραφόμενα, τόσο τα δικά σας όσο και του Denominator. Ευχαριστώ για το διευκρινιστικό μήνυμα και πάλι συγγνώμη.  
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Ιουλίου 2012, 19:09:15 από medicus »
Medicus curat,
Deus sanat

10 Ιουλίου 2012, 21:34:23
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

NewGP


Δεκτή. Κανένα πρόβλημα!
Επειδή το κάνω μ’ ένα μικρό πλοίο με λένε πειρατή. Αν το έκανα μ’ ένα ολόκληρο στόλο, θα ήμουν αυτοκράτορας. - Ιερός Αυγουστίνος

11 Ιουλίου 2012, 00:59:37
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Το Doppler θα σε βοηθήσει να βγάλεις διάγνωση. Το triplex θα σε βοηθήσει να καταλάβεις εάν απαιτείται χειρουργείο ή όχι.
Θα συμφωνήσω με τον Terminator ότι κάθε μια από αυτές τις εξετάσεις (που δεν γράφονται εις διπλούν για κάθε σκέλος) έχουν συγκεκριμένες ιατρικές ενδείξεις και δεν γίνονται ιατρικώς σε πακέτα ούτε βάση πρωτοκόλλου αλλά αποτελούν βοηθητικά εργαλεία μετά από σημεία στην κλινική εξέταση για να υπάρξει ιατρική απόφαση για την τελική διαχείριση της νόσου και των συμπτωμάτων.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

11 Ιουλίου 2012, 08:22:39
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα συμφωνήσω με τον Terminator ότι...

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ο Denominator(θα σε προτιμούσα Terminator!!!) ως ειδικός παθολόγος...   

Λέτε τελικά να αλλάξω όνομα;
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

11 Ιουλίου 2012, 08:42:40
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
μπα..... βαρέθηκα να προσθέσω συμφωνώ στον medicus και να το εξειδικεύσω.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

11 Ιουλίου 2012, 09:02:36
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα συμφωνήσω με τον Terminator ότι...

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ο Denominator(θα σε προτιμούσα Terminator!!!) ως ειδικός παθολόγος...   

Λέτε τελικά να αλλάξω όνομα;

Θα σου πρότεινα συνδυασμό των δύο παραπάνω(DETERMINATOR + TERMINATOR) και να γίνει DETERMINANT, μιας και η πλειοψηφία των παρεμβάσεών σου είναι καθοριστικής σημασίας για την εξέλιξη των "διαλόγων" μέσα στο φόρουμ.   
Medicus curat,
Deus sanat

Λέξεις κλειδιά: τρίπλεξ ντόπλερ ΕΟΠΥΥ