Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 13:29:22

Αποστολέας Θέμα: ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΓΙΑ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΕΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΑΠΟ ΙΟΥΛΙΟ  (Αναγνώστηκε 24962 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

11 Ιουλίου 2012, 11:33:51
Απάντηση #30
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
"Αναλαμβάνουν" εκείνοι το βάρος του 1 ευρώ ανά συνταγή

Να τους χρεώνουμε και το ΦΠΑ 23%, total amount 1.23 ανά χειρόγραφη συνταγή.
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Ιουλίου 2012, 12:27:10 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

11 Ιουλίου 2012, 11:38:11
Απάντηση #31
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
"Αναλαμβάνουν" εκείνοι το βάρος του 1 ευρώ ανά συνταγή

Να τους χρεώνουμε και το ΦΠΑ 23%, total amount 1.23% ανά χειρόγραφη συνταγή.
και 2% χαρτόσημο για να βγαίνουν στρογγυλά τα νούμερα.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

11 Ιουλίου 2012, 12:15:30
Απάντηση #32
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Είμαι σίγουρος ότι αν γινόταν ποτέ debate μεταξύ Δ. Κουναλάκη και Διακομιστή θα είχε τρομερό ενδιαφέρον...
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

13 Ιουλίου 2012, 09:25:44
Απάντηση #33
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Γεια σας!!!

Με λενε Jack και εχω 5 μερες να γραψω συνταγη!

Τις 2 πρωτες μερες ειχα πολυ εντονα συμπτωματα στερησης.Ταχυκαρδιες,τρομος,εφιδρωσεις,παραισθησεις,κοιλιακα άλγη,διαρροιες,...
Μετα την 3 μερα καπως ηρεμησα.Οχι εντελώς αλλα ειμαι καλυτερα...

Ομολογω πως απο χρονια ειμαι χρηστης και δη των πολυ σκληρων,της χειρογραφης συνταγογραφησης δηλαδη
Μου λειπει βασανιστικα το συνταγολογιο μου,οι σφραγιδες μου η μυρωδια της μελανης στην ατμοσφαιρα ,η ιδια η μελανη στα δαχτυλα μου,αυτο το ηδονιστικο συμπληρωμα με τικαρισμα στα κουτακια συμμετοχων,η αναγραφη των ΑΜΚΑ,ο σχεδον σα μουσικη ηχος απο το σκισιμο των συμπληρωμενων συνταγων απο το συνταγολογιο.
Ναι διάλοε,δε ντρεπομια να το πω, βλεπω συναδελφους σε Κεντρα Υγειας να κανουν χρηση υποκαταστατων (ηλεκτρονικη συνταγογραφηση) και νιωθω κάπως.Ας ειχα εστω και αυτο...το λιγο,το κάπως,το υποκαταστατο για να ερθω καπως στα ισα μου.
Το ξερω,δεν ειναι το ιδιο με τη χειρογραφη ,δε σε απογειωνει,δε σε κανει να πετας,δε σε ανεβαζει στα συννεφα αλλα κατι ειναι και η ηλεκτρονικη,ενα μικρο βαλσαμο στην πληγη μου,ενα τρανταγμα στο απόλυτο κενο της ανυπαρξιας.Γιατι κακα τα ψεμματα,αν μαθεις στη χειρογραφη ...ειναι σα να μην υπαρχει ζωη χωρις αυτη.Ναι,ντρεπομαι πολυ αλλα το παραδεχομαι,δε συνταγογραφουσα για να ζησω ...ζουσα για να συνταγογραφω...και γουσταρα πολυ και ας ηξερα πως ο δρομος αυτος με οδηγουσε στην αβυσο,στο πουθενα.Αλλα ήταν τρελο αυτο το ταξιδι ...οσο διαρκουσε.

Τωρα σιωπη, σκοταδι και κρυο.Παλευω να βρω λογο να ζησω.Η χειρογραφη απαγορευθηκε,τέλος.Απόφαση του Υπουργειου.Μπορει να εχουν και δικιο.Ζωη με εξαρτηση ειναι κόλαση.Και ας ζω μικρους παραδεισους οσο κραταει η χειοργραφη.Γενικα ειναι κόλαση.

Αν θελω να συνεχισω να ζω πρεπει να ψαξω για νεο νοημα στη ζωη μου.Το υποκαταστατο της ηλεκτρονικης ειναι μια ηλιαχτιδα,ενα δεκανικι,μια αφετηρια.Μου λειπει απιστευτα  η χειρογραφη αλλα νομιζω θα τα καταφερω και χωρις αυτη.Ναι ετσι νομιζω.Καιρος να ζησω πραγματικα,καιρος να σπάσω τις αλυσιδες....

Με λένε Jack,
και ειμαι 5 μερες καθαρος....
+

14 Ιουλίου 2012, 09:00:03
Απάντηση #34
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος Ακούς εκεί!

Απο την στιγμη που σταματησε η χειρογραφη συνταγογραφηση φαρμακων μας ενημερώσανε πως δεν θα ξαναερθει αγροτικος ιατρος γιατι δεν υπαρχει ιντερνετ. Ελεος στην Ελλαδα του 2012!!! Πως τα γεροντακια θα γραφουνε τα φαρμακα τους ενας θεος ξερει…

Αναγνώστης (που παίζει να είναι φμφ, κρίνοντας από την προσφιλή στους κύκλους τους ορολογία "γεροντάκια")
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

14 Ιουλίου 2012, 17:05:04
Απάντηση #35
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος Ακούς εκεί!

Απο την στιγμη που σταματησε η χειρογραφη συνταγογραφηση φαρμακων μας ενημερώσανε πως δεν θα ξαναερθει αγροτικος ιατρος γιατι δεν υπαρχει ιντερνετ. Ελεος στην Ελλαδα του 2012!!! Πως τα γεροντακια θα γραφουνε τα φαρμακα τους ενας θεος ξερει…

Αναγνώστης (που παίζει να είναι φμφ, κρίνοντας από την προσφιλή στους κύκλους τους ορολογία "γεροντάκια")

Φυσικά το πώς έρχεται ή ερχόταν ο γιατρός σε κάθε τοπική κοινότητα και ραχούλα δεν έχει απασχολήσει ποτέ κανένα, ε;
Μήπως με το δικό του μεταφορικό μέσο και με δικά του έξοδα μετακίνησης;
Σημασία έχει τα γεροντάκια να γράφουν τα φάρμακά τους!
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Ιουλίου 2012, 21:17:57 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

15 Ιουλίου 2012, 10:55:11
Απάντηση #36
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Απλα προσοχη συναδελφοι:
Συμφωνω να μη γραφουμε τα φαρμακα χειρογραφα αλλα το να μην πας καθολου στα χωρια ουτε ηθικο ειναι ουτε νομιμο.Ο ιατρος οφειλει να τηρει την επισκεψιμοτητα των χωριων του γιατι εκτος απο τακτικη συνταγογραφηση υπάρχει και η εξεταση-επανεξεταση ασθενων.Οπότε μη τα ισοπεδωνουμε όλα γιατι αν κάποιος θελει μπορει να μας καταγγειλει.Απλα οσο κρατει η μπορα με τη χειρογραφη-προστιμο πάμε στα χωρια μας κανονικα-βαση προγραμματος(εστω και αν φευγουμε νωριτερα ;)) και δινουμε κανονικα το παρον.Προσωπικα αυτο κανω και νομιζω ειναι η καλυτερη σταση.Δεν περναει η ωρα?Πάρε το λαπτοπακι σου μαζι και δες μια ταινιουλα ή διαβασε κανα βιβλιαρακι
Χωρια που ο ασθενης σε σεβεται και κατανοει καλυτερα το αιτημα σου.Ο γιατρος δε λουφαρει και ηρθε κανονικα στο χωριο ως οφειλε απλα το ρημαδι το κρατος δε τον αφηνει να μας γραψει τα φαρμακα...
+

15 Ιουλίου 2012, 16:51:29
Απάντηση #37
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Απλα προσοχη συναδελφοι:
Συμφωνω να μη γραφουμε τα φαρμακα χειρογραφα αλλα το να μην πας καθολου στα χωρια ουτε ηθικο ειναι ουτε νομιμο.Ο ιατρος οφειλει να τηρει την επισκεψιμοτητα των χωριων του γιατι εκτος απο τακτικη συνταγογραφηση υπάρχει και η εξεταση-επανεξεταση ασθενων.Οπότε μη τα ισοπεδωνουμε όλα γιατι αν κάποιος θελει μπορει να μας καταγγειλει.Απλα οσο κρατει η μπορα με τη χειρογραφη-προστιμο πάμε στα χωρια μας κανονικα-βαση προγραμματος(εστω και αν φευγουμε νωριτερα ;)) και δινουμε κανονικα το παρον.
Συμφωνώ συνάδελφε.
 Ας έχουμε επίσης υπ' όψη μας πως μερικοί Διοικητές σε συνεννόηση με τοπικούς φορείς(?) προσπαθούν να συμπτύξουν τις επισκέψεις σε Εξεταστήρια
των συνεξυπηρετούμενων Κοινοτήτων των Περιφερειακών Ιατρείων, ή να μετακινήσουν τους γιατρούς στα ΚΥ κατά το πέρας του ωραρίου τους για την
ηλεκτρονική καχώρηση των συνταγών, μετά από καταγραφή των στοιχείων των ασθενών και της φαρμακευτικής αγωγής τους κατά τη πρωινή επισκεψη.
 Ανάλογες αξιώσεις πρέπον είναι να διαβιβάζονται εγγράφως.

15 Ιουλίου 2012, 19:47:10
Απάντηση #38
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
μερικοί Διοικητές σε συνεννόηση με τοπικούς φορείς(?) προσπαθούν να συμπτύξουν τις επισκέψεις σε Εξεταστήρια
των συνεξυπηρετούμενων Κοινοτήτων των Περιφερειακών Ιατρείων, ή να μετακινήσουν τους γιατρούς στα ΚΥ κατά το πέρας του ωραρίου τους για την
ηλεκτρονική καχώρηση των συνταγών, μετά από καταγραφή των στοιχείων των ασθενών και της φαρμακευτικής αγωγής τους κατά τη πρωινή επισκεψη.
 Ανάλογες αξιώσεις πρέπον είναι να διαβιβάζονται εγγράφως.

Αυτο ενδεχομενως αποτελει μια πολυ ευκολη λυση για αυτους που θα επρεπε να δωσουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ λυση αλλα βαριουνται (δε δεχομαι οτι δε μπορουν).
Ο γιατρος δεν ειναι ταχυδρομος να παέι το γραμμα ουτε ταριφας να γραφει χιλιομετρα.
Το να μου ζητηθει μετα το περας του ωραριου μου να μεταβω στο ΚΥ αφενος ειναι κουραστικο αφετερου παρανομο γιατι καλουμαστε να συνταγογραφησουμε απουσια ασθενους ενω προκυπτει το ερωτημα ποιος θα κανει το μοιρασμα των συνταγων μετα(πάλι ο ιατρος?) .Θα κουβαλαμε μαζι μας συνταγες?Θα τα πάμε πορτα-πορτα?Ελεος!!!

Δε μπορω επισης να δεχθω πως σε ενα περιφερειακο ιατρειο που απαρτιζεται πχ απο 6-8-12 αγροτικα ιατρεια δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑ που να πληρει τις προυποθεσεις εγκαταστασης ηλεκτρονικης.Αν καποιος Γενικος Ιατρος η υποχρεος υπηρεσιας υπαιθρου πχ εχει 6-8-12 ιατρεια στην επιβλεψη του ας βαλουν ηλεκτρονικη στα μισα απο αυτα και ας ερχεται ο κοσμος να συνταγογραφει εκει.ΠΩΣ?Μα με τον ιδιο τροπο που καιι ενας ηλικιωμενος σε μεγαλο αστικο κεντρο παιρνει το λεωφορειο και πάει στο τοπικο υποκαταστημα ΕΟΠΥΥ εχοντας κλεισει ραντεβου μερες πριν.Μην κοροιδευομαστε ,οι κατοικοι χωριων ειναι πολυ πιο ευνοημενοι μεχρι σημερα σε θεματα συνταγογραφησης γιατι σε τακτα διαστημετα ειχαν τον ιατρο να ερχεται εκει και ουτε ραντεβου εκλειναν ουτε τιποτα.Οσοι περιμεναν εξω θα τους εξυπηρετουσες και ας ηταν και 30-40--80-100!!!Καμμια ουδος- κανενα οριο.Δωσεεεεεεεεεεεεε!!!!Εξαλλου ποσο απεχει το ενα χωριο απο το άλλο?

Ας βαλουν μεταφορικα μεσα οι κοινοταρχες ή ας βοηθησει και η ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.Εγω θα συνταγογραφω εκει που ειμαι διορισμενος και παρουσια ασθενη.Στα χωρια θα συνεχισω την επισκεψιμοτητα προς εξεταση-αλλαγες καθετηρων,τραυματων κτλ.Αλλά μεχρι εκει.Χαμαλικια του τυπου "παω στα χωρια,παιρνω παραγγελια σα γκαρσονι από τον κοσμο και μετα παω στο ΚΥ και ψηνω στον εναν καφε,στον αλλο ανοιγω μπυρα και στον τριτο κανω μια μακαρανοδα και τους τα φερνω πίσω,εννοειται ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΠΟΤΕ".Οχι μονο γιατι ειναι θεμα στοιχειωδους αξιοπρεπειας αλλα ειναι και ΠΑΡΑΝΟΜΟ.


+

18 Ιουλίου 2012, 14:55:14
Απάντηση #39
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Νέο μου κείμενο σχετικά στο Daily Health Δείτε σελίδα 5 στο επισυναπτόμενο
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

18 Ιουλίου 2012, 15:23:39
Απάντηση #40
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Νέο μου κείμενο σχετικά στο Daily Health Δείτε σελίδα 5 στο επισυναπτόμενο

Μπραβο Δημητρη!
Πολυ καλο αρθρο,με στιλιτευσεις εκει που χρειαζεται και ακομπλεξαριστο
Ομολογω πως τις λεπτομερειες -τεχνικα εννοω οτι χρειαζεται για καθε τικαρισμα σε κουτακι να υπαρχει διασυνδεση συνεχης του υπολογιστη του γιατρου με το συστημα-δε το ηξερα.Νομιζα απλα εμπαινεσ στο συστημα και ολα "ετρεχαν" στο τελος.
Πραγματικα πολυ καλο!
+

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
6397 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Απριλίου 2014, 10:13:52
από spyros
0 Απαντήσεις
5946 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Οκτωβρίου 2014, 20:57:42
από Ορθοπαιδικός
1 Απαντήσεις
4354 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Μαρτίου 2015, 20:34:58
από Ορθοπαιδικός
3 Απαντήσεις
4243 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Οκτωβρίου 2015, 20:34:37
από Denominator
1 Απαντήσεις
26706 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Αυγούστου 2018, 15:25:21
από Argirios Argiriou