Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 16:34:59

Αποστολέας Θέμα: ΤΣΑΥ: Ταμείο ανεργίας ή αγροτικό επί θητεία;  (Αναγνώστηκε 12495 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

17 Ιουλίου 2012, 09:49:40
Αναγνώστηκε 12495 φορές
Αποσυνδεδεμένος

timex


Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής γιατί επικοινώνησα με το τοπικό ΤΣΑΥ και το ΤΣΑΥ Θεσσαλονίκης και μου είπαν δυο διαφορετικά πράγματα.

Είμαι σε παράταση ειδικότητας και όταν έρθει ο αντικαταστάτης μου μπορώ να μπω στο ταμείο ανεργίας για ενα χρονο.

Σε περίπτωση που δηλώσω αγροτικό επι θητεία πάω για κάποιους μήνες και μετά θελήσω να δηλώσω θέση ως γενικός γιατρός θα πρέπει να παραιτηθώ απο την προηγούμενη θέση και κατα συνέπεια δε θα μπορώ να μπω στο ταμείο ανεργίας. Ο χρόνος μέχρι το διορισμό ως γενικός ιατρός υπερβαίνει τους 5 μήνες. Πολλές φορές είναι 6 και.

Τι με συμφέρει να κάνω κατα τη γνώμη σας; Να κάνω αγροτικό επι θητεία για 3-4 μήνες και να παραιτηθώ ή να μείνω ταμείο ανεργίας για 12 μήνες μέσα στους οποίους το πιθανότερο είναι να διοριστώ σε κάποια θέση ως γενικός γιατρός;

Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί οι κυρίες στο ΤΣΑΥ με μπέρδεψαν. Η μία μου είπε πως ο ΟΑΕΔ πληρώνει τα συντάξιμα στο ΤΣΑΥ, η άλλη μου είπε ότι δεν τα πληρωνει. Απο τον ΟΑΕΔ μου είπαν πως μου χορηγούν βεβαίωση για το ταμείο ανεργίας και πως μετά μπορώ να τα αναγνωρίσω ως συντάξιμα αλλά δεν ξέρουν αν πρέπει να πληρώσω ή όχι και να ρωτήσω στο ΤΣΑΥ που και εκεί οι απόψεις διίστανται!!

17 Ιουλίου 2012, 10:22:12
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Ο χρόνος ανεργίας δεν είναι συντάξιμος, εκτός κι αν το εξαγοράσεις και πληρώσεις όλη την ασφάλεια.
Ανεργία κάτω των δύο μηνών δεν απαιτεί να πληρώσεις ασφάλιστρα για να είσαι ασφαλισμένη. Για άνω των 2 μηνών πρέπει είτε να είσαι στον ΟΑΕΔ άνεργη είτε να πληρώνεις εσύ τα ασφάλιστρα είτε α κάνεις διακοπή.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
10853 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Ιουλίου 2012, 17:55:38
από medicus
3 Απαντήσεις
30583 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Φεβρουαρίου 2022, 11:12:06
από Argirios Argiriou
7 Απαντήσεις
28485 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Νοεμβρίου 2019, 19:02:31
από Argirios Argiriou
8 Απαντήσεις
5256 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Αυγούστου 2017, 03:16:34
από Αρχίατρος
0 Απαντήσεις
5929 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Νοεμβρίου 2018, 09:06:43
από Argirios Argiriou