Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 17:44:08

Αποστολέας Θέμα: ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΟΠΥΥ  (Αναγνώστηκε 9644 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

18 Ιουλίου 2012, 12:49:21
Αναγνώστηκε 9644 φορές
Αποσυνδεδεμένος

mandreou


Απιστευτο κι ομως αληθινο!!! Σημερα μιλησα με υπαλληλο του ΕΟΠΥΥ και εμαθα τα εξης: 1) Ταινιες και αναλωσιμα ολα δωρεαν σε ολους τους διαβητικους
2) που γραφονται? αγνωστο!!!!! Μονο χειρογραφα καμια αλλη ενημερωση δεν ειχαν.
3) Ινσουλινες σε ΣΔ τυπου 2 -> 10%

τηλεφωνο για λοιπες αποριες 2106871718

18 Ιουλίου 2012, 14:10:10
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

mandreou


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Απιστευτο κι ομως αληθινο!!! Σημερα μιλησα με υπαλληλο του ΕΟΠΥΥ και εμαθα τα εξης: 1) Ταινιες και αναλωσιμα ολα δωρεαν σε ολους τους διαβητικους
2) που γραφονται? αγνωστο!!!!! Μονο χειρογραφα καμια αλλη ενημερωση δεν ειχαν.
3) Ινσουλινες σε ΣΔ τυπου 2 -> 10%

τηλεφωνο για λοιπες αποριες 2106871718
Σήμερα μάλλον θα πρέπει να παίξω τζόκερ! Μίλησα και δευτερη φορα με Εοπυυ!! Η υπευθυνη των φαρμακευτικών δαπανων μου είπε  τις ταινιες να τις γραφουμε στο συνταγολογιο του ΙΚΑ! Όταν ρωτησα για το προστιμο ειπε οτι δεν ισχυει για τα αναλωσιμα και οταν ρωτησα σε ποια εγκυκλιο αναφερεται αυτο μου προτεινε να κανουμε ως ΚΥ γραπτο ερωτημα ωστε να μας απαντησει γραπτα!!! Καλα μεχρι τωρα κανενας αλλος δεν ρωτησε ωστε να χουμε μια υπευθυνη απαντηση απο καποιον? Τελος παντων προτεινω να στειλουμε οσοι περισσοτεροι μπορουμε ερωτημα σχετικα με την συνταγογραφηση αναλωσιμων ωστε να αναγκαστουν να παρουν αποφαση!
Η δ/νση που μου ειπε: Προς Εοπυυ, Λεωφόρος Κηφισίας 39, Τ.Κ. :  15123 Μαρουσι ΑΘΗΝΑ, Υποψιν   Διευθυνσης Φαρμακων

« Τελευταία τροποποίηση: 18 Ιουλίου 2012, 14:12:02 από mandreou »

18 Ιουλίου 2012, 14:50:51
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Η υπευθυνη των φαρμακευτικών δαπανων μου είπε  τις ταινιες να τις γραφουμε στο συνταγολογιο του ΙΚΑ! Όταν ρωτησα για το προστιμο ειπε οτι δεν ισχυει για τα αναλωσιμα και οταν ρωτησα σε ποια εγκυκλιο αναφερεται αυτο μου προτεινε να κανουμε ως ΚΥ γραπτο ερωτημα ωστε να μας απαντησει γραπτα!!!
Προφανώς η εν λόγω υπάλληλος είναι υπεράνω του αναθεωρημένου κανονισμού του ΕΟΠΥΥ όπου περιγράφεται σαφώς η διαδικασία χορήγησης αναλωσίμων μέσω γνωμάτευσης και θεώρησης αυτής από τον ελεγκτή χωρίς να διακρίνεται ο θεράπων σε συμβεβλημένο ή μη, ΕΣΥτη κ.λ.π.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

18 Ιουλίου 2012, 14:51:00
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Το πρόστιμο χρεώνεται για κάθε συνταγή που περνάει από χειρόγραφη σε ηλεκτρονική ο φαρμακοποιός.
Για τα φάρμακα του ΙΦΕΤ και τα αναλώσιμα που δεν υπάρχουν στην ΗΣ, ο φαρμακοποιός δεν μπορεί να τα περάσει ηλεκτρονικά και έτσι δεν μπορεί να μπει πρόστιμο 1€

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Η υπευθυνη των φαρμακευτικών δαπανων μου είπε  τις ταινιες να τις γραφουμε στο συνταγολογιο του ΙΚΑ! Όταν ρωτησα για το προστιμο ειπε οτι δεν ισχυει για τα αναλωσιμα και οταν ρωτησα σε ποια εγκυκλιο αναφερεται αυτο μου προτεινε να κανουμε ως ΚΥ γραπτο ερωτημα ωστε να μας απαντησει γραπτα!!!
Προφανώς η εν λόγω υπάλληλος είναι υπεράνω του αναθεωρημένου κανονισμού του ΕΟΠΥΥ όπου περιγράφεται σαφώς η διαδικασία χορήγησης αναλωσίμων μέσω γνωμάτευσης και θεώρησης αυτής από τον ελεγκτή χωρίς να διακρίνεται ο θεράπων σε συμβεβλημένο ή μη, ΕΣΥτη κ.λ.π.
Υπάρχει και η σχετική εγκύκλιος, η οποία αν και πιο παλαιά, ήταν σε ισχύ που πάλι τα ίδια έγραφε ο κανονισμός του ΕΟΠΥΥ
« Τελευταία τροποποίηση: 18 Ιουλίου 2012, 14:53:06 από Δ. Κουναλάκης »
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

18 Ιουλίου 2012, 16:38:02
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Απιστευτο κι ομως αληθινο!!! Σημερα μιλησα με υπαλληλο του ΕΟΠΥΥ και εμαθα τα εξης: 1) Ταινιες και αναλωσιμα ολα δωρεαν σε ολους τους διαβητικους
2) που γραφονται? αγνωστο!!!!! Μονο χειρογραφα καμια αλλη ενημερωση δεν ειχαν.
3) Ινσουλινες σε ΣΔ τυπου 2 -> 10%

τηλεφωνο για λοιπες αποριες 2106871718

Αναλώσιμα σε ΣΔ τύπου ΙΙ (και ιδιαίτερα σε όσους λαμβάνουν δισκία) "δωρεάν";
Και οι ινσουλίνες σε ΣΔ τύπου ΙΙ με 10%;
Έτσι! Έτσι! "Λογικό" το βρίσκω!
Προς το παρόν γράφουμε ο καθένας με ό,τι συμμετοχή και με όποιο τρόπο προμήθειας αναλωσίμων γουστάρει. Ιδιαίτερα στην περιοχή μου οι φαρμακοποιοί επιθυμούν τον παλιό τρόπο με αναγραφή σε συνταγολόγια του ΙΚΑ. No problem! (αφού εκείνοι κινδυνεύουν να μην αποζημιωθούν).

18 Ιουλίου 2012, 17:41:09
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Παράθεση
1) Ταινιες και αναλωσιμα ολα δωρεαν σε ολους τους διαβητικους
3) Ινσουλινες σε ΣΔ τυπου 2 -> 10%

Βάι, βάι, βάι ορέ μπίρομ.

Αλ σικιμέ βουρ ντουβαρά.

Εγώ μέχρι τώρα, έχοντας πραγματοποιήσει 3-4 ανακυβισθήσεις, είχα καταλήξει να γράφω με το παλιό, 0% τις ινσουλίνες και 25% τα αναλώσιμα (για τ2).
Τώρα ειλικρινά με αυτά που διάβασα έπαθα κοκομπλόκο και δεν ξέρω τί να κάνω. Σημειωτέον, ότι πρέπει να βρισκόμαστε εναρμονισμένοι με ό,τι κάνουν και οι υπόλοιποι συνάδελφοι του ίδιου σχηματισμού και γιατί όχι, όλης της περιοχής, Νομού, κ.λπ.

Παράθεση
2) που γραφονται? αγνωστο!!!!! Μονο χειρογραφα καμια αλλη ενημερωση δεν ειχαν.

Η εγκύκλιος του ΕΟΠΥΥ αναφέρει ρητά ότι τα αναλώσιμα χορηγούνται με ιατρική γνωμάτευση που έχει ισχύ ένα έτος.
Όμως, έτσι οι φμφ δεν είχαν πού να οπισθοκολλήσουν το κουπόνι κι έτσι προέκυψε η ανάγκη (που όμως δεν επισημοποιήθηκε από τον ΕΟΠΥΥ) να υπάρχει και χειρόγραφη συνταγή από μπλοκ του πάλαι ποτέ ΙΚΑ.


« Τελευταία τροποποίηση: 18 Ιουλίου 2012, 18:07:41 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

18 Ιουλίου 2012, 18:42:42
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

NewGP


Υπάρχει παρολα αυτά κάποια εγκύκλιος που αναφέρει ότι τα φάρμακα του ΙΦΕΤ εξαιρούνται από τα πρόστιμα;

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το πρόστιμο χρεώνεται για κάθε συνταγή που περνάει από χειρόγραφη σε ηλεκτρονική ο φαρμακοποιός.
Για τα φάρμακα του ΙΦΕΤ και τα αναλώσιμα που δεν υπάρχουν στην ΗΣ, ο φαρμακοποιός δεν μπορεί να τα περάσει ηλεκτρονικά και έτσι δεν μπορεί να μπει πρόστιμο 1€

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Η υπευθυνη των φαρμακευτικών δαπανων μου είπε  τις ταινιες να τις γραφουμε στο συνταγολογιο του ΙΚΑ! Όταν ρωτησα για το προστιμο ειπε οτι δεν ισχυει για τα αναλωσιμα και οταν ρωτησα σε ποια εγκυκλιο αναφερεται αυτο μου προτεινε να κανουμε ως ΚΥ γραπτο ερωτημα ωστε να μας απαντησει γραπτα!!!
Προφανώς η εν λόγω υπάλληλος είναι υπεράνω του αναθεωρημένου κανονισμού του ΕΟΠΥΥ όπου περιγράφεται σαφώς η διαδικασία χορήγησης αναλωσίμων μέσω γνωμάτευσης και θεώρησης αυτής από τον ελεγκτή χωρίς να διακρίνεται ο θεράπων σε συμβεβλημένο ή μη, ΕΣΥτη κ.λ.π.
Υπάρχει και η σχετική εγκύκλιος, η οποία αν και πιο παλαιά, ήταν σε ισχύ που πάλι τα ίδια έγραφε ο κανονισμός του ΕΟΠΥΥ

Επειδή το κάνω μ’ ένα μικρό πλοίο με λένε πειρατή. Αν το έκανα μ’ ένα ολόκληρο στόλο, θα ήμουν αυτοκράτορας. - Ιερός Αυγουστίνος

18 Ιουλίου 2012, 19:11:18
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Το "πρόστιμο" αναφέρεται στον "κόπο" του φαρμακοποιού να μετατρέψει τη χειρόγραφη σε ηλεκτρονική, γεγονός που το επιτρέπει το σύστημα στα σκευάσματα που υπάρχουν στο e-syntagografisi (+1 ευρώ ο φαρμακοποιός - 1 ευρώ ο γιατρός). Είναι οι περιπτώσεις που γράφαμε παλαιότερα όπου ο φαρμακοποιός μπορεί να εκδώσει συνταγή στο όνομα του γιατρού.
Γι' αυτό φωνάζουν κάποιοι του ΙΚΑ που μέχρι τώρα συνταγογραφούσαν χειρόγραφα όλα τα φάρμακα αν και οι μονάδες τους έπρεπε να συνδεθούν από τέλος Μάρτη! (όχι βέβαια ότι τους πείραζε το καθεστώς της χειρόγραφης! Το αντίθετο μάλλον)
Για τα αναλώσιμα (για όσους εφαρμόζουν το "παλιό" σύστημα με τα συνταγολόγια του ΙΚΑ) και για τα φάρμακα ΙΦΕΤ δεν υπάρχει η δυνατότητα μετατροπής της χειρόγραφης σε ηλεκτρονική γιατί πολύ απλά τα σκευάσματα δεν υπάρχουν στο e-syntagografisi, οπότε δεν έχει νόημα να μιλάμε για περίπτωση "προστίμου".
Ας ξεκολλήσουμε απ' αυτό το θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: 18 Ιουλίου 2012, 19:24:17 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

18 Ιουλίου 2012, 19:51:59
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Υπάρχει και η σχετική εγκύκλιος, η οποία αν και πιο παλαιά, ήταν σε ισχύ που πάλι τα ίδια έγραφε ο κανονισμός του ΕΟΠΥΥ
Σωστό, άλλωστε εδώ και κάποιους μήνες τα ΦΕΚ βγαίνουν για το θεαθήναι και η χώρα κυβερνάται με φετφάδες.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

18 Ιουλίου 2012, 21:46:20
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

gnch


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Νομίζω ότι με αυτό απαντάται η ερώτηση ως προς τη συμμετοχή στα φάρμακα. Σε τύπου 2 10% και στις ινσουλίνες. Ως προς τα αναλώσιμα, επικοινώνησε ασθενής μου με τον ΟΑΕΕ όπου του είπαν ΟΛΑ τα αναλώσιμα με 0%, αναγραφή στο βιβλιάριο ΙΚΑ με ταυτόχρονη χορήγηση βεβαίωσης από εμάς.

18 Ιουλίου 2012, 22:21:18
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Νομίζω ότι με αυτό απαντάται η ερώτηση ως προς τη συμμετοχή στα φάρμακα. Σε τύπου 2 10% και στις ινσουλίνες. Ως προς τα αναλώσιμα, επικοινώνησε ασθενής μου με τον ΟΑΕΕ όπου του είπαν ΟΛΑ τα αναλώσιμα με 0%, αναγραφή στο βιβλιάριο ΙΚΑ με ταυτόχρονη χορήγηση βεβαίωσης από εμάς.

Όπως παραθέτεις τις λίστες του ΕΟΦ για τις συμμετοχές έτσι μπορεί να παραθέσει κάποιος και το ΦΕΚ για την διαδικασία προμήθειας αναλωσίμων!
Αναρωτιέμαι αν ο κάθε ασφαλισμένος που παίρνει αναλώσιμα έχει συμφέρον να μεταφέρει ότι του είπαν όλα με 0%;
Επίσης αν θέλει αναγραφή σε συνταγολόγιο του ΙΚΑ, σημαίνει ότι μόνο οι συμβεβλημένοι μπορούν να γράφουν αναλώσιμα; Γιατί το ΦΕΚ λέει γνωμάτευση από όλους τους γιατρούς (συμβεβλημένους και μη), αγορά και στη συνέχεια αναζήτηση - απόδοση δαπάνης.
Επαναλαμβάνω: Γράφουμε όπως κρίνει ο καθένας. Έτσι κι αλλιώς κανείς δεν ξέρει και κανείς δεν ελέγχει.
Τρανό παράδειγμα οι προηγούμενοι μήνες που σε κάποιες περιοχές αποζημιώθηκαν αναλώσιμα με 25% κι αλλού με 0%
« Τελευταία τροποποίηση: 18 Ιουλίου 2012, 22:23:56 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

18 Ιουλίου 2012, 22:29:49
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

ΦΙΛΙΩ ΤΟΠΚΑΡΙΔΟΥ


λογω της οδηγιας του ιατρικου συλλογου  εδωσα γνωματευση σε ασθενη του ικα πουπηγε να την θεωρησει και τελικα μιλησα με τον διευθυντη του ικα ο οποιος δεν ηταν ενημερος για την διαδικασια με την γνωματευση και  αφου τον ενημερωσα μου ειπε οτι αν δεν γραφτουν σε χειρογραφη συνταγη αδικα ταλαιπωρουνται οι ασθενεις.......υποθετω οτι η αναρχια θα συνεχιστει.. εχω μιλησει με 2-3 συναδελφους και ο καθενας κανει αλλα, αρα σε πανελληνιο επιπεδο  ισχυει το απολυτο αλαλουμ.....αυτο το προβλημα δημιουργηθηκε γιατι δουλευουμε ως πυθειες ππροσπαθωντας να ερμηνευσουμε τι θελει να πει ο ποιητης-νομοθετης και τι θα μασησει  την επομενη για να τα φερει τουμπα.....τι θα γινει με τις συνταγες που δωσαμε μεχρι τωρα με σδ 2 0%,η τα αναλωσιμα 25%...οτι να'ναι.....

18 Ιουλίου 2012, 23:07:37
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

gnch


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Νομίζω ότι με αυτό απαντάται η ερώτηση ως προς τη συμμετοχή στα φάρμακα. Σε τύπου 2 10% και στις ινσουλίνες. Ως προς τα αναλώσιμα, επικοινώνησε ασθενής μου με τον ΟΑΕΕ όπου του είπαν ΟΛΑ τα αναλώσιμα με 0%, αναγραφή στο βιβλιάριο ΙΚΑ με ταυτόχρονη χορήγηση βεβαίωσης από εμάς.

Όπως παραθέτεις τις λίστες του ΕΟΦ για τις συμμετοχές έτσι μπορεί να παραθέσει κάποιος και το ΦΕΚ για την διαδικασία προμήθειας αναλωσίμων!
Αναρωτιέμαι αν ο κάθε ασφαλισμένος που παίρνει αναλώσιμα έχει συμφέρον να μεταφέρει ότι του είπαν όλα με 0%;
Επίσης αν θέλει αναγραφή σε συνταγολόγιο του ΙΚΑ, σημαίνει ότι μόνο οι συμβεβλημένοι μπορούν να γράφουν αναλώσιμα; Γιατί το ΦΕΚ λέει γνωμάτευση από όλους τους γιατρούς (συμβεβλημένους και μη), αγορά και στη συνέχεια αναζήτηση - απόδοση δαπάνης.
Επαναλαμβάνω: Γράφουμε όπως κρίνει ο καθένας. Έτσι κι αλλιώς κανείς δεν ξέρει και κανείς δεν ελέγχει.
Τρανό παράδειγμα οι προηγούμενοι μήνες που σε κάποιες περιοχές αποζημιώθηκαν αναλώσιμα με 25% κι αλλού με 0%

Συμφωνώ απολύτως με το ότι κανείς δεν ξέρει. Η αλήθεια είναι ότι όλοι αυτοσχεδιάζουμε, προσπαθώντας να ερμηνεύσουμε εγκυκλίους ανθρώπων που πιθανότατα ιατρείο έχουν αντικρύσει μόνο ως ασθενείς. Ως προς το ΦΕΚ, πάλι έχεις δίκιο, ο ΙΣΑ όμως με σημερινή του ανακοίνωση ερώτημα στον ΕΟΠΥΥ, αυτό ακριβώς επισημαίνει, ότι δηλαδή οι πιστοποιημένοι μη συμβεβλημένοι έχουν απλά αποκλειστεί από την αναγραφή αναλωσίμων. Καταλήγω, παραθέτοντας απλά ό,τι καλύτερο έχει γραφεί επανειλημμένα από διακεκριμένο μέλος του forum: ΑΓΝΟ ΧΑΟΣ

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2548 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Μαρτίου 2015, 21:14:36
από Argirios Argiriou
6 Απαντήσεις
10466 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Μαΐου 2018, 18:24:15
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
37987 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Δεκεμβρίου 2020, 01:07:30
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
4069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Απριλίου 2021, 21:10:00
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
2891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Οκτωβρίου 2023, 23:35:43
από Argirios Argiriou