ΠΦΥ -Εκπαίδευση > Συζητήσεις πάνω σε ιατρικά θέματα

Περί Τρίμηνων & δίμηνων συνταγών...

<< < (3/5) > >>

EzeΤΡΟΛ:
Πολύ ενδιαφέρουσες οι απόψεις που αναπτύσσονται εδώ υπέρ και κατά των τρίμηνων. Προσωπικά, τάσσομαι υπέρ, για τον επιπλέον λόγο ότι ο ασφαλισμένος απαλλάσσεται από τα άγχη:
- της εξεύρεσης κάθε μήνα ιατρού που δεν θα του πειράξει τα φάρμακα με ετσιθελικές (αναιτιολόγητες) αλλαγές
- των επισχέσεων εργασίας που προκηρύσσονται στο ΕΣΥ κάθε τρεις και λίγο και άρα της μη έκδοσης συνταγών: Στο Νομό μας, γνωστός συνδικαλιστής ξεκινά από τη Δευτέρα μια ακόμη από τις περίφημες "επισχέσεις"  (αερίων-κοπράνων) του, που βασανίζουν τους ασφαλισμένους και δοκιμάζουν τα νεύρα των ευσυνείδητων συναδέλφων. Βέβαια, ο ίδιος δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα ως προς το πού θα γράψει τα δικά του φάρμακα και "επίσχεση" για εκείνον σημαίνει παραμονή σε ασφαλή-κλιματισμένο χώρο μακριά από ασφαλισμένους, συνεντεύξεις σε ΜΜΕ, ενημερώσεις με συναδέλφους και επισκέψεις σε άλλα Νοσοκομεία για την αποτίμηση της πορείας των "αγωνιστικών κινητοποιήσεων", συγγραφή των ευφάνταστων κειμένων που διαβάζουμε σε γνωστό σάιτ και οπωσδήποτε σε καμιά περίπτωση αντιμετώπιση πρόσωπο με πρόσωπο εκατοντάδων εξαγριωμένων ασφαλισμένων (κάτι που το αποφεύγει όπως ο Χότζας το λιβάνι).

Argirios Argiriou:
Στη Σουηδία και τη Νορβηγία, τους ρυθμισμένους ασθενείς χρόνιων ασθενειών όπως αρτηριακή υπέρταση, δυσλιπιδαιμία ή άσθμα, τους  γράφαμε εξαμηνιαίες συνταγές.
Για κάποιες άλλες ασθένειες όπως π.χ. υποθυρεοειδισμό μπορεί να τους γράφαμε συνταγή και για ένα ολόκληρο έτος.

Δ. Κουναλάκης:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΘα πρεπει μάλλον να υποθέσω οτι βλεπετε  καθημερινά πολυ περισσότερους ασθενείς απο ότι εγώ.
Ισως έτσι ο ασθενής να έχει την πολυτέλεια να προσέρχεται για «επίσκεψη στον ιατρό του » και όχι στο
ιατρείο Super Market ή περίπτερο  για την προμήθεια της μάρκας των φαρμάκων του.
Πιθανότατα αν ΄και γω ήμουν υποχρεωμένος να δω πάνω απο 10-15 άτομα σε ένα πρωινό να υιοθετούσα
τον ρόλο του ιατρού διεκπεραιωτή συνταγογράφου προκειμένου να ανταπεξέλθω στον φόρτο εργασίας.
Η μηνιαία επίσκεψη για την μεταξύ άλλων συνταγογράφηση του επόμενου μήνα δεν αφορά κάποια ιδιαίτερη εργ/ριακή-παρακλινική έξέταση.
Αφορά την απλό κλινικό έλεγχο ρουτίνας.Αν π.χ πρόκειται για εναν υπερτασικό 1) δίνω κάποιο χρόνο για το ιστορικό ( τα επίπεδα μετρήσεων
που κάνει στο σπίτι,τυχόν παρενέργειες της αγωγής,αλληλεπιδράσεις με αγωγές ιατρών άλλων ειδικοτήτων κλπ 2) μετράω την πίεση ο ίδιος αμφίχειρα σε όρθια
και υπτια θέση 3) τον εξετάζω κλινικά ( και ναι κυρ.Κουναλάκη,η ακρόαση του θώρακα περιλαμβάνεται στην απλή εξέταση ρουτίνας..) ελέγχοντας μεταξύ άλλων
σφύξεις στα ανω και κάτω άκρα και τέλος.. 4) ΗΚΓ....Θα μου πέιτε «μα καλά ,άν το κάνεις καθε 2 ή 3 μήνες αυτό ,ποιά η διαφορά ; »
Ίσως καμία.Όμως για μένα έιναι σημαντικό να δίδεται στον ασθενή μια κοντινή ημερομηνία για επανέλεγχο.Μερικές φορές ,φαινομενικά ασήμαντες ενοχλήσεις
του ασθενή για της οποίες δεν θα ζητούσε άμεση βοήθεια υποκρύπτουν σοβαρές παρενέργειες απο την αγωγή ή την κατάσταση του.Άλλες φορές πάλι μπορεί να θέλει να βρεί λύση ή
απάντηση σε κάποιο πρόβλημα που για τον ίδιο έιναι σημαντικό όμως για προσωπικούς λόγους δεν προσέρχεται εσπευσμένα και αναμένει την επόμενη επίσκεψη
για να το συζητήσει  με τον ιατρό του όταν αυτή δεν έιναι πολύ μακριά.
Είναι σίγουρα δύσκολο να βάλεις σε χρονοδιαγράμματα της ιδιαίτερες ανάγκες κάθε ασθενή.΅Εχω την πολυτέλεια ακόμα να διατηρώ μια προσωπική σχέση με πολλούς
απο τους ασθενείς που βλέπω στο ιατρείο μου.Μπορεί να είναι επιπολεότητα εκ μέρους μου που  προσπαθώ να μην γίνομαι διεκπεραιωτής ιατρός συνταγογράφος.
'Οσο  όμως οι αριθμοί των ασθενών μου το επιτρέπουν θα διατηρώ αυτόν τον ιδεαλισμό σε πείσμα της σημερινής κατάντιας της πρωτοβάθμιας φροντίδας υγείας.

--- Τέλος παράθεσης ---

Δυσκολεύομαι να φανταστώ ασθενή που δεν έχει εκπαιδευτεί ποια είναι τα όρια της ΑΠ που θα τον κάνουν να αναζητήσει τον γιατρό του. Αλήθεια, εάν χθες έφυγε κάποιος από το ιατρείο σου και αύριο αρχίσει για χ λόγους να κάνει 200mmHg διαστολική σε ηρεμία είναι ασφαλής μέχρι τον επόμενο μήνα που θα τον ξαναδείτε;

Τι διαφορά έχει σε σχέση με τα παραπάνω από κάποιον που έχει τρίμηνη, παρακολουθεί την πίεση του και όταν δει ότι ξεφεύγει έχει το ελεύθερο να επικοινωνήσει με το γιατρό του; Τουλάχιστον εγώ αυτό προσπαθώ σε ασθενείς με ρυθμισμένη υπέρταση.
Προσωπικά, μη όντας καρδιολόγος, συνηθίζω να ενημερώνω τον ασθενή για φάρμακα ή άλλους παράγοντες που μπορεί να οδηγήσουν σε αύξηση της πίεσης. Επίσης, σε κάθε αλλαγή αγωγής ή και προληπτικά (πχ σε αλλαγή περιβαλλοντολογικών συνθηκών, εποχές νηστείας, κλπ) είμαι προσεκτικός και μπορεί να κάνω τα φάρμακα από τρίμηνη σε μηνιαία θεραπεία αλλά αυτό σε ένα εκπαιδευμένο ασθενή αρχίζει να είναι χωρίς πρόβλημα.

Τώρα αν θέλεις να το δούμε και πιο επιστημονικά και να ξεχωρίσουμε το θέατρο από την πραγματικότητα, θα με ενδιέφερε σαν ειδικός καρδιολόγος εάν ξέρετε το pre-test probability της κάθε εξέτασης που γίνεται μηνιαίως στο ιατρείο σας για όλους τους ασθενείς. Έχετε μετρήσει διαφορές και ως προς τι και το επιλέξατε; Έχετε στοιχεία που το τεκμηριώνουν και σας έχουν οδηγήσει σε αυτή την πρακτική σε όλους τους ασθενείς που φαντάζομαι κοστίζει και στον ασθενή ή/και στο ταμείο του ή απλά είναι η επιλογή σας;

Αν δείτε πάμπολλες μελέτες στην βιβλιογραφία περιγράφουν την ιατρική πρακτική σαν επηρεαζόμενη από κυρίως οικονομικούς και όχι ιατρικούς λόγους και θα με ενδιέφερε η όποια τεκμηρίωση δείχνει το αντίθετο.

Zachariadis:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΤώρα αν θέλεις να το δούμε και πιο επιστημονικά και να ξεχωρίσουμε το θέατρο από την πραγματικότητα, θα με ενδιέφερε σαν ειδικός καρδιολόγος εάν ξέρετε το pre-test probability της κάθε εξέτασης που γίνεται μηνιαίως στο ιατρείο σας για όλους τους ασθενείς. Έχετε μετρήσει διαφορές και ως προς τι και το επιλέξατε; Έχετε στοιχεία που το τεκμηριώνουν και σας έχουν οδηγήσει σε αυτή την πρακτική σε όλους τους ασθενείς που φαντάζομαι κοστίζει και στον ασθενή ή/και στο ταμείο του ή απλά είναι η επιλογή σας;
Αν δείτε πάμπολλες μελέτες στην βιβλιογραφία περιγράφουν την ιατρική πρακτική σαν επηρεαζόμενη από κυρίως οικονομικούς και όχι ιατρικούς λόγους και θα με ενδιέφερε η όποια τεκμηρίωση δείχνει το αντίθετο.

--- Τέλος παράθεσης ---

2 παρατηρήσεις:
-- Διαπιστώνω ότι γίνεται συχνή χρήση της έννοιας του «ρυθμισμένου ασθενή» και με βάση αυτήν την «ρύθμιση» στοιχειοθετείται το επιχείρημα για τρίμηνη και εξάμηνη
συνταγογραφήση.Θεωρώ ότι γενικά όλα τα χρόνια νοσήματα είναι απο την φύση τους σε μια δυναμική κατάσταση και όχι στατική.Μεταβολές μπορεί να συμβούν με άλλοτε άλλη ταχύτητα και ένταση ,είναι όμως βέβαιο ότι θα συμβούν.Επιπλέον πολύ συχνά το πρόβλημα δεν περιορίζεται σε μία παράμετρο ,πχ. υπέρταση, αλλα σε πολλές ταυτόχρονα π.χ υπέρταση σε διαβητικό με δυσλιπιδαιμία, που αυξάνουν σημαντικά τόσο την δυναμική κατάσταση της υγείας του περιορίζοντας ταυτόχρονα την δυνατότητα ουσιαστικής «ρύθμισης» ή «ελέγχου».
Όταν λοιπόν μου λέτε ότι
--- Παράθεση ---Εισαγωγή παράθεσης
Συμφωνω απολυτα με τις τριμηνες σε οσους ασθενεις εχω εξετασει και ειναι ρυθμισμενοι.
--- Τέλος παράθεσης ---
δεν μπορώ παρα να αναλογιστώ το αβάσιμο του επιχειρήματος που προυποθέτει ότι
μία εξέταση ανα τρίμηνο (διάρκειας πόσο;5-10 λεπτών ή και καθόλου όταν μας λέει ότι όλα είναι «μια χαρά ιατρέ»...) είναι αρκετή και απόδειξη «ρύθμισης» του ασθενή,σαν να πρόκειται
για μηχανή αυτοκινήτου της οποίας επιτυχώς έχουμε ρεγκουλάρει το ρελαντί.

--- Το pre test probability,έχει νόημα για ειδικές (συχνά πολυδάπανες )εξετάσεις και όχι στα πλάισια της απλής φυσικής εξέτασης του ασθενή.Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η ΗΚΓ δοκιμασία κόπωσης.Πολλές φορές έχουν έρθει στο ιατρείο μου ζητώντας ένα "check up" με δοκιμασία κόπωσης και τους εξηγώ τους λόγους για τους οποίους μια τέτοια εξέταση το μόνο που θα προσφέρει είναι χρήματα για την τσέπη μου και τίποτε άλλο.Δυστηχώς ή ευτυχώς δεν έχω ακόμα αποδεχτεί και κάνει πράξη τον ρόλο μου ως επιχειρηματία ιατρό.
Δεν βάζω Holter ρυθμού σε κάθε ασθενή με κοιλιακή έκτακτη συστολή ούτε «βλέπω» προπτώσεις μιτροειδούς στον υπέρηχο σε όλες της νεαρές γυναίκες που να χρήζουν εξάμηνης επανεξέτασης...
Τώρα για το pre test probability της... ψηλάφησης της οπίσθιας κνημιαίας και ραχιαίας του ποδός,της ακρόασης των καρωτίδων ή της αμφίχειρης μέτρησης της αρτ.πίεσης ομολογώ δεν την γνωρίζω.Είναι όμως εξετάσεις απλές,ανώδυνες και χωρίς κανένα κόστος.
Και μιάς και αναφέρθηκε η έννοια του «κόστους»:Το να έρχεται ο ασθενής στο ιατρείο μου για εξέταση και συνταγή μιά φορά τον μήνα  αντί για καθε 2 ή 3 μήνες ,η οικονομική επιβάρυνση (για τον ΕΟΠΥΥ,αφού ο ίδιος δεν πληρώνει τίποτα για την επίσκεψη)είναι ελάχιστα μεγαλύτερη.Θέλω να πιστεύω ότι μακροπρόθεσμα είναι και προς το συμφέρων της υγείας των ασθενών μου.Θα λεγα εδώ ότι μακροπρόθεσμα είναι και για το συμφέρων του ΕΟΠΥΥ και της πολιτείας ,αλλά δεν είμαι καθόλου βέβαιος γι'αυτό.

EzeΤΡΟΛ:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος-- Διαπιστώνω ότι γίνεται συχνή χρήση της έννοιας του «ρυθμισμένου ασθενή» και με βάση αυτήν την «ρύθμιση» στοιχειοθετείται το επιχείρημα για τρίμηνη και εξάμηνη
συνταγογραφήση.Θεωρώ ότι γενικά όλα τα χρόνια νοσήματα είναι απο την φύση τους σε μια δυναμική κατάσταση και όχι στατική.Μεταβολές μπορεί να συμβούν με άλλοτε άλλη ταχύτητα και ένταση ,είναι όμως βέβαιο ότι θα συμβούν.Επιπλέον πολύ συχνά το πρόβλημα δεν περιορίζεται σε μία παράμετρο ,πχ. υπέρταση, αλλα σε πολλές ταυτόχρονα π.χ υπέρταση σε διαβητικό με δυσλιπιδαιμία, που αυξάνουν σημαντικά τόσο την δυναμική κατάσταση της υγείας του περιορίζοντας ταυτόχρονα την δυνατότητα ουσιαστικής «ρύθμισης» ή «ελέγχου».

--- Τέλος παράθεσης ---

Διαπιστώνω ότι γίνεται μια προσπάθεια να υποχρεώσουμε τον ασφαλισμένο να γυρίζει γύρω-γύρω από εμάς, σαν να είμαστε το κέντρο του κόσμου (του). Θα πρότεινα λοιπόν, για καλύτερα "αποτελέσματα", να εισάγουμε στην Ελλάδα την εβδομαδιαία συνταγή, και γιατί όχι, ακόμη και αυτή την ημερήσια.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση