Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 18:51:44

Αποστολέας Θέμα: Σιδηροθεραπεία –Τι σίδηρο επιλέγουμε;  (Αναγνώστηκε 185534 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

29 Ιουλίου 2012, 12:44:37
Αναγνώστηκε 185534 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Κείμενό μου που υπάρχει και σε άλλο σημείο του φόρουμ. Παίρνω αφορμή να το βάλω και ξεχωριστά, γιατί βλέπω ότι το Legofer συγκαταλέγεται στα 15 πιο συχνά συνταγογραφούμενα φάρμακα στην Ελλάδα:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος




Στην Σουηδία δεν υπάρχει πόσιμος σίδηρος αντίστοιχος του Legofer.

Σαν πρώτη επιλογή συνιστούν δισκία δισθενούς σιδήρου όπως το Tabl. Duroferon (ferrous sulfate) 100 mg. (σαν ουσία αντιστοιχεί με το δικό μας Tardyferon).
 Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Στις 29/07/2012 το κουτί Tabl. Duroferon 100 mg x 200 (δηλαδή με 200 δισκία μέσα) κοστίζει 129,5 Σουηδικές Κορώνες δηλαδή 15,24 ευρώ.
H δοσολογία είναι 1 x 1-4 και αν προτείνουν το 1 x 2, που είναι και το πιο συνηθισμένο, τότε το κόστος για θεραπεία 3 μηνών βγαίνει στους Σουηδούς 15,24 ευρώ.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος


Σε αναλογία στην Ελλάδα, όπου συνηθίζουμε τις Amp. Legofer, για δοσολογία 1 x 2 το κόστος για θεραπεία 3 μηνών βγαίνει σε εμάς 162,18 ευρώ.
(Στις 29/07/2012 οι Amp. Legofer με 5 αμπούλες κοστίζουν 9.01 ευρώ Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος  )


Υπάρχει πάντως και στην Ελλάδα μια καλή και φθηνή λύση: Στις 29/07/2012 το κουτί με Tabl. Tardyferon x 30 κοστίζει 3,18 ευρώ οπότε, για την δοσολογία 1 x 2, το κόστος για θεραπεία 3 μηνών μπορεί να βγει και σε εμάς σε τιμή ανάλογη με την Σουηδική, συγκεκριμένα 19,08 ευρώ.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος


Τα παραπάνω βέβαια δεν πρέπει να τα φωνάζουμε και πολύ – πολύ γιατί διακινδυνεύουμε να βγει το Tardyferon, στην Ελληνική αγορά, σε έλλειψη...ή να το βγάλουν εκτός λίστας... ,όπως κάνανε και με άλλα βασικά και φθηνά φάρμακα όπως το Depon, το Filicine ή το tabl. Neurobion, και να μείνουμε μόνο με το Legofer.
( Μην σαμποτάρετε τα βασικά και φθηνά φάρμακα:   Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος  )

Υστερόγραφο:  Αν οι ασθενείς παίρνουν τον σίδηρό τους κατά την διάρκεια των γευμάτων ή αμέσως μετά τα γεύματα, όπως γράφει και στο Εθνικό Συνταγολόγιο (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος ) τότε η μεγάλη πλειοψηφία τους, ανέχεται τα δισκία σιδήρου καλά. Σε περίπτωση παρενεργειών μπορούμε να μειώσουμε την δόση και να αυξήσουμε τον χρόνο θεραπείας.

Υστερόγραφο 2: Συμφωνώ ότι το Legofer έχει πολύ καλή γεύση. Για όσους όμως επιμένουν στο Legofer, προτείνω να πληρώνουν από την τσέπη τους την διαφορά σε σχέση με το Tardyferon, η οποία διαφορά για μια τρίμηνη θεραπεία ανέρχεται στα 162,18 - 19,08 = 143,1 ευρώ.
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Σεπτεμβρίου 2012, 15:04:23 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

29 Ιουλίου 2012, 12:52:59
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Και μια απάντησή του Βασίλη του Παπαδόπουλου, για ένα καλό και φθηνό σκεύασμα σιδήρου που μου ξέφυγε: Του Resoferon:

Ferrus sulfate έχουμε στην Ελλάδα και ως το καταφρονεμένο Resoferon 125mg με 50 δισκία στα 1,82 ευρώ. Σε φουλ δόση (1 ανά 8ωρο) απαιτεί λιγότερο από 2 κουτιά το μήνα (3,62 ευρώ) - γεγονός που μεταφράζεται σε 10,86 ευρώ για τρίμηνη αγωγή.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 29 Ιουλίου 2012, 13:37:53 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

18 Αυγούστου 2012, 18:39:40
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Loumakis

Επώνυμοι
  Σαφώς Tardyferon. Τα σκευασματα σιδηρου μπορουν να τοποθετηθουν πανω σε ενα φάσμα ανοχης - απορροφητικότητας, με αυτα που εχουν άριστη ανοχη απο το γαστρεντερικό (πχ Legofer) να υστερουν σαφεστατα σε απορρόφηση και, αντίθετα, αυτα που εχουν καλη απορροφητικότητα (πχ σκευασματα θειϊκού σιδηρου) να εχουν μειωμενη ανοχη απο το γαστρεντερικό. Ενας αιματολόγος μου εχει πεί, και εχω προσωπικά επιβεβαιωσει στην πραξη, οτι το Tardyferon ειναι το σκεύασμα σιδηρου με την καλυτερη σχεση απορροφητικότητας και γαστρεντερικης ανοχης. Με την αξιοσημείωτη διαφορά απο τα αλλα σκευασματα θειϊκου σιδηρου οτι δεν πρεπει να λαμβανεται μετα τα γεύματα, αλλά με αδειο στομάχι για καλύτερη απορρόφηση. Η καλύτερη ωρα λήψης ειναι 2 ωρες μετα το βραδινό φαγητό, ωστε να "πεσει" σε αδειο στομάχι και να παραμεινει για απορρόφηση στο πεπτικο συστημα ολη τη διαρκεια της νύκτας (ως σκευασμα βραδειας αποδεσμευσης), μεγιστοποιωντας ετσι την απορρόφηση του σιδηρου. Μάλιστα τις περισσοτερες φορες αρκει η δοσολογία 1Χ1, που ειναι πολυ καλα ανεκτη και αποτελεσματικη ταυτοχρονα.
"Οσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται, ζυγόν δουλείας άς έχωσι. Θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία" (Ανδρέας Κάλβος, ωδή εις Σάμον)
   Συμπέρασμα: η πατρίδα δεν μπορεί να περιμένει σωτηρία απο ενάρετους δειλούς, θα πρέπει να το λέει και η καρδιά τους.

14 Σεπτεμβρίου 2012, 01:32:16
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Η πρώτη απάντηση που θα μου 'ρχότανε, είναι, "Ο Κωτσόβολος είναι στο επόμενο τετράγωνο"  ::) ::)

Δεν είναι προσωπικό περιστατικό, καθότι ανειδίκευτος και άνεργος...

Παρόλα αυτά,

<<< Ρε γιατρέ, δώσανε στη γυναίκα μου ένα σίδερο φοβερό!
Από περιέργεια, ήπια μια γουλιά, και είναι Αϊ Γιωργίτικο σκέτο (!!), και πούπουλο για το στομάχι !!
Της είχα πεί αυτά που μου λεγες εψές,
οτι δηλαδή, το σίδερο που απορροφάει καλύτερα το στομάχι, είναι εκιό που είναι λίγο βαρύ, αλλά είναι φάρμακο,
ενώ ούλα τ'άλλα είναι σκέτο αλεύρι, όπως μου λεγες...

Αλλά ο γιατρός που πάει, ένας καλός άνθρωπος είναι,
τση 'πε, οτι ετούτο, είναι καινούργιο και καλό...!
Δεν πειράζει το στομάχι, έχει ωραία γέψη...ξέρω 'γω, μήπως να το πάρω και εγώ...?
Σου 'φερα το απόκομμα, να το διαβάσεις...
>>>


Δραστική ουσία : Dextriferron (Σύμπλοκο τρισθενούς σιδήρου με πολυμαλτόζη)

SPC και PIL (εγκεκριμένα από τον ΕΟΦ, εννοείται...) :

Σιδηροπενικές  αναιμίες  οποιασδήποτε  αιτιολογίας  και  σιδηροπενικές
καταστάσεις δηλαδή σιδηροπενία χωρίς αναιμίας, (συνήθως αποκαλύπτονται δύσκολα).


Γιατρέ μου, τί σίδερο μού 'δωσες?!!
Μήπως να μου γράψεις ετούτο που παίρνει και η γυναίκα μου...?
Είναι καινούργιο, τση 'πε ο γιατρός τσης...
Πάρ'το να το μάθεις κι εσύ...!


Ειλικρινά, πώς θα αντιδρούσατε...?  :o :o >:(

 

14 Σεπτεμβρίου 2012, 06:53:29
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

14 Σεπτεμβρίου 2012, 08:14:49
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
<<< Ρε γιατρέ, δώσανε στη γυναίκα μου ένα σίδερο φοβερό!
Από περιέργεια, ήπια μια γουλιά, και είναι Αϊ Γιωργίτικο σκέτο (!!), και πούπουλο για το στομάχι !!
Της είχα πεί αυτά που μου λεγες εψές,
οτι δηλαδή, το σίδερο που απορροφάει καλύτερα το στομάχι, είναι εκιό που είναι λίγο βαρύ, αλλά είναι φάρμακο,
ενώ ούλα τ'άλλα είναι σκέτο αλεύρι, όπως μου λεγες...

Αλλά ο γιατρός που πάει, ένας καλός άνθρωπος είναι,
τση 'πε, οτι ετούτο, είναι καινούργιο και καλό...!
Δεν πειράζει το στομάχι, έχει ωραία γέψη...ξέρω 'γω, μήπως να το πάρω και εγώ...?
Σου 'φερα το απόκομμα, να το διαβάσεις...
>>>

Είναι άνθρωπος έμπειρος από τη ζωή και σαν καλός δικηγόρος ξέρει πως να μιλήσει για να κάνει την δουλειά του.
Στοιχεία που αξίζουν σχολιασμού:
α) Οι υπερβολές μας "ούλα τ'άλλα είναι σκέτο αλεύρι" πληρώνονται όταν ο ασθενής ανακαλύψει ότι και το "αλεύρι" κάτι κάνει. Άρα μάθημα πρώτο, ποτέ δεν λέμε υπερβολές στους ασθενείς, λέμε την αλήθεια και την λέμε στη γλώσσα τους. Αν δεν το είπαμε, το τονίζουμε ότι δεν είπαμε ποτέ για "ούλα τ'άλλα είναι σκέτο αλεύρι".
β) Προσπαθούμε να είμαστε ειλικρινείς με τρόπο εκεί που πρέπει: Δηλαδή στο "είναι καινούργιο και καλό", μια εξήγηση που συνήθως δίνω ειναι: "Όχι καλέ μου άνθρωπε, είναι φάρμακο που κυκλοφορεί 10 χρόνια τώρα, αλλά στην ιατρική ακόμη κι ένα φάρμακο που βγήκε πριν 10 χρόνια δεν είμαστε σίγουροι για τις παρενέργειες του στο χρόνο και έτσι το λέμε καινούργιο" Αν και ίσως υπερβολικό  για το σίδηρο, πραγματικό για την συντριπτική πλειοψηφία των φαρμάκων, του έχεις κάψει το επιχείρημα με το οποίο προσπαθεί πονηρά να σε παγιδέψει να δεχτείς ότι δεν το ήξερες σαν επιλογή. Λέει "Σου 'φερα το απόκομμα, να το διαβάσεις" και προσπαθεί να σε αιφνιδιάσει
γ) "μήπως να το πάρω και εγώ", ή "είναι Αϊ Γιωργίτικο σκέτο (!!), και πούπουλο για το στομάχι" εκφράσεις που τύφλα να έχει φαρμακοπώλης. Εκεί μπορούμε να δουλέψουμε με τον ίδιο τρόπο που μας δουλεύει κι αυτός.... "Το έχεις ανάγκη; Η παρέα σου θα πίνει Αϊ Γιωργίτικο και εσύ σίδερο στην Ταβέρνα; Να σου δώσω κι ένα σιρόπι γλύκισμα για την πίεση που υπάρχει και ξέρω;"
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

14 Σεπτεμβρίου 2012, 11:30:35
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

gas_fmy


"ΤΥΦΛΑ ΝΑ ' ΧΕΙ ο ΦΑΡΜΑΚΟΠΩΛΗΣ"
τι επαγγέλλεται αλήθεια στην περίπτωσή σας ο φαρμακοπωλης;

14 Σεπτεμβρίου 2012, 17:57:12
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Είναι άνθρωπος έμπειρος από τη ζωή και σαν καλός δικηγόρος ξέρει πως να μιλήσει για να κάνει την δουλειά του.
Στοιχεία που αξίζουν σχολιασμού:
α) Οι υπερβολές μας "ούλα τ'άλλα είναι σκέτο αλεύρι" πληρώνονται όταν ο ασθενής ανακαλύψει ότι και το "αλεύρι" κάτι κάνει.
Άρα μάθημα πρώτο, ποτέ δεν λέμε υπερβολές στους ασθενείς, λέμε την αλήθεια και την λέμε στη γλώσσα τους.
Αν δεν το είπαμε, το τονίζουμε ότι δεν είπαμε ποτέ για "ούλα τ'άλλα είναι σκέτο αλεύρι".  ;)

β) Προσπαθούμε να είμαστε ειλικρινείς με τρόπο εκεί που πρέπει: Δηλαδή στο "είναι καινούργιο και καλό", μια εξήγηση που συνήθως δίνω ειναι: "Όχι καλέ μου άνθρωπε, είναι φάρμακο που κυκλοφορεί 10 χρόνια τώρα, αλλά στην ιατρική ακόμη κι ένα φάρμακο που βγήκε πριν 10 χρόνια δεν είμαστε σίγουροι για τις παρενέργειες του στο χρόνο και έτσι το λέμε καινούργιο" Αν και ίσως υπερβολικό  για το σίδηρο, πραγματικό για την συντριπτική πλειοψηφία των φαρμάκων,
του έχεις κάψει το επιχείρημα με το οποίο προσπαθεί πονηρά να σε παγιδέψει να δεχτείς ότι δεν το ήξερες σαν επιλογή.
Λέει "Σου 'φερα το απόκομμα, να το διαβάσεις" και προσπαθεί να σε αιφνιδιάσει

γ) "μήπως να το πάρω και εγώ", ή "είναι Αϊ Γιωργίτικο σκέτο (!!), και πούπουλο για το στομάχι"
εκφράσεις που τύφλα να έχει φαρμακοπώλης.
Εκεί μπορούμε να δουλέψουμε με τον ίδιο τρόπο που μας δουλεύει κι αυτός....
"Το έχεις ανάγκη; Η παρέα σου θα πίνει Αϊ Γιωργίτικο και εσύ σίδερο στην Ταβέρνα; Να σου δώσω κι ένα σιρόπι γλύκισμα για την πίεση που υπάρχει και ξέρω;"

Να 'στε καλά κ.Δημήτρη!
Σας ευχαριστώ πολύ για τις, "επί του πρακτέου" επισημάνσεις σας!  ;)

Η αλήθεια είναι, οτι το "χόντρυνα" το περιστατικό,
αν και, οι ατάκες που μου περιέγραφε φιλαράκι από το αγροτικό του, θυμίζουν πραγματικά, εποχές του αείμνηστου Νίκου Σταυρίδη...!  :D

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
"ΤΥΦΛΑ ΝΑ ' ΧΕΙ ο ΦΑΡΜΑΚΟΠΩΛΗΣ"
τι επαγγέλλεται αλήθεια στην περίπτωσή σας ο φαρμακοπωλης;

Αν κατάλαβα καλά τις "μπηχτές", ή πιο απλά τις νύξεις (...)  ;)
Δεν νομίζω οτι έχει νόημα, να αναθερμανθούν διαχρονικές και ατέρμονες κόντρες μεταξύ γιατρών και φαρμακοποιών...

Πάντως, θέλω να σημειώσω οτι,
σε Φαρμακείο της γειτονιάς μου, παρά το οτι η Φαρμακοποιός, ξέρει οτι είμαι γιατρός (έστω και ανειδίκευτο στραβάδι),
όταν της είχα πεί, με ύφος ουδέτερο και "open", οτι ψάχνω έναν σίδηρο για τη μητέρα μου,
αμέσως, και χωρίς τον παραμικρό ενδοιασμό, ακόμα και στο χρώμα της φωνής της,
μου "συνέστησε" :
κάποιον φυσικό φυτικό σίδηρο που δεν βλάπτει το στομάχι (...)

Η κάθε λέξη, έχει τη σημασία της...!

~~"φυσικός, φυτικός" = φυσικό δηλαδή προϊόν, με φόντο την καταπράσινη Φύση, μακριά από (επικίνδυνα) "χημικά" των "εργοστασίων"
~~"που δεν βλάπτει το στομάχι" = δηλαδή, όλες οι άλλες μορφές σιδήρου, και ειδικά αυτός ο "κακόόός" ο δισθενής (καλέ...!), θα σου κάνει το στομάχι σουρωτήρι...!

Είναι βέβαιο, οτι η μητέρα μου, θα είχε ενδώσει, θα είχε εμπιστευτεί τον τόσο φιλικό, χαμογελαστό Σύμβουλο Υγείας της γειτονιάς της (...),
και θα έπαιρνε, τελικά, αυτό που θα της είχε προτείνει,
ή πιο σωστά, έντεχνα συστήσει......

Μου κάνει εντύπωση που, για 145 αναγνώσεις, έγιναν μόνο 3 γραπτά σχόλια...  ::) ::)

Αλήθεια,
εσείς, και απευθύνομαι σε όλα τα μέλη,
σαν πρώτη επιλογή, σε μια μέση -χωρίς ιδιαιτερότητες, περίπτωση Σιδηροπενικής Αναιμίας,
τί είδος σιδήρου συνταγογραφείτε...??

« Τελευταία τροποποίηση: 14 Σεπτεμβρίου 2012, 18:00:50 από anasm »

14 Σεπτεμβρίου 2012, 21:59:34
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

gas_fmy


Νομίζω επιστήμονες είμαστε και μπορούμε να κρίνουμε ποτέ έχουμε να κάνουμε με απλό έμπορο πολύ δε περισσότερο με άσχετο απλό έμπορο.

15 Σεπτεμβρίου 2012, 00:01:19
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Νομίζω επιστήμονες είμαστε και μπορούμε να κρίνουμε ποτέ έχουμε να κάνουμε με απλό έμπορο πολύ δε περισσότερο με άσχετο απλό έμπορο.


Εννοείται συμφωνώ!
Και, ειλικρινά συγγνώμη, αν πάνω στον "οίστρο" μου, άθελά μου, στοχοποίησα ισοπεδωτικά τους Φαρμακοποιούς, που,
οι ρεαλιστικές συνθήκες ζωής, και οι ανάγκες στοιχειώδους διαβίωσης,
τους μετατρέπουν από Φαρμακοποιούς σε Φαρμακοπώλεις.

Πάντως, εγώ θα επιμείνω, γιατί εξ'αρχής, στόχος του Post αυτού, ήταν άλλος :

Αλήθεια,
εσείς, και απευθύνομαι σε όλα τα μέλη,
σαν πρώτη επιλογή, σε μια μέση -χωρίς ιδιαιτερότητες, περίπτωση Σιδηροπενικής Αναιμίας,
τί είδος σιδήρου συνταγογραφείτε...??


« Τελευταία τροποποίηση: 15 Σεπτεμβρίου 2012, 00:03:04 από anasm »

15 Σεπτεμβρίου 2012, 00:27:35
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Xouzouris


Resoferon, Tardyferon, Ferro-sanol στο τσακιρ κεφι αραια και που γιατι ειναι ωραια ύπαρξη η επισκέπτρια της εταιρείας.  ;D

Από ελάχιστα έως κανενα παράπονο σχετικά με την ανοχη.

15 Σεπτεμβρίου 2012, 00:57:27
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Μια σχετική αναφορά έχει γίνει στο θέμα "Legofer ή Tardyferon" εδώ Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Να σημειώσω ότι εγώ, εκτός από τη σημαντική οικονομική διαφορά, σκέφτομαι αρκετές φορές και "οικολογικά" στον πόσιμο σίδηρο. 30 (τουλάχιστον) πλαστικά ή γυάλινα μπουκαλάκια πεταμένα στα σκουπίδια ανά μήνα; Γιατί;
Επίσης τελευταία (για μένα τουλάχιστον) έπεσε στην αντίληψή μου σκεύασμα πόσιμου σιδήρου που έχει τη δραστική ουσία στο πώμα, το οποίο αρχικά χρειάζεται να περιστραφεί αντίστροφα ώστε να πέσει η σκόνη στο διαλύτη, στη συνέχεια να αναδευτεί και τέλος να ξεβιδωθεί το πώμα. Κάτι που δεν το είχε επισημάνει στον ασθενή ούτε ο αιματολόγος παρακαλώ που το είχε συνταγογραφήσει ούτε ο φαρμακοποιός που το είχε πουλήσει. Με αποτέλεσμα ο ασθενής να πίνει μόνο το "Αϊ Γιωργίτικο" (διαλύτη) και να είναι ενθουσιασμένος. Δεν το ήξερα το σκεύασμα ώστε να ξέρω και την τεχνική αλλά το έψαξα όταν ο ασθενής, σε ερώτησή μου, μου είπε ότι δεν είχε μαύρα κόπρανα ενώ το λάμβανε.
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Σεπτεμβρίου 2012, 14:37:23 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

15 Σεπτεμβρίου 2012, 02:04:15
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Resoferon, Tardyferon, Ferro-sanol στο τσακιρ κεφι αραια και που γιατι ειναι ωραια ύπαρξη η επισκέπτρια της εταιρείας.  ;D

Από ελάχιστα έως κανενα παράπονο σχετικά με την ανοχη.

Να χαρώ εγώ, μερακλίδικη συνταγογράφηση !!!  ;) :D


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μια σχετική αναφορά έχει γίνει στο θέμα "Legofer ή Tardyferon" εδώ Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Να σημειώσω ότι εγώ, εκτός από τη σημαντική οικονομική διαφορά, σκέφτομαι αρκετές φορές και "οικολογικά" στον πόσιμο σίδηρο. 30 (τουλάχιστον) πλαστικά ή γυάλινα μπουκαλάκια πεταμένα στα σκουπίδια ανά μήνα; Γιατί;
Επίσης τελευταία (για μένα τουλάχιστον) έπεσε στην αντίληψή μου σκεύασμα πόσιμου σιδήρου που έχει τη δραστική ουσία στο πώμα, το οποίο αρχικά χρειάζεται να περιστραφεί αντίστροφα ώστε να πέσει η σκόνη στο διαλύτη, στη συνέχεια να αναδευτεί και τέλος να ξεβιδωθεί το πώμα.
Χριστός κι η Παναγία...!
Μήπως το Label αναγράφει κάπου NASA's Patent...!  ;)


Κάτι που δεν το είχε επισημάνει στον ασθενή
ούτε ο αιματολόγος παρακαλώ που το είχε συνταγογραφήσει
Τα γ@μωσταυρίδια, μιας και πέρασε η εορτή του Σταυρού,
επιτρέπεται να τα ρίξουμε...?  ???  :(

ούτε ο φαρμακοποιός που το είχε πουλήσει.
Με αποτέλεσμα ο ασθενής να πίνει μόνο το "Αϊ Γιωργίτικο" (διαλύτη) και να είναι ενθουσιασμένος. Εγώ δεν το ήξερα το σκεύασμα ώστε να ξέρω και την τεχνική αλλά το έψαξα όταν ο ασθενής, σε ερώτησή μου, μου είπε ότι δεν είχε μαύρα κόπρανα ενώ το λάμβανε.

Να 'στε καλά κ.Διαμαντή !!!
Έχω ρίξει γέλιο !!!  :D :D

Παρακαλώ, να καταχωρηθεί, για την επόμενη διαφημιστική καμπάνια : "Αυτός δεν είναι σίδηρος, Αϊ Γιωργίτικο είναι μάνα μου !!"  :D :D :D



16 Σεπτεμβρίου 2012, 12:08:29
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Είναι άνθρωπος έμπειρος από τη ζωή και σαν καλός δικηγόρος ξέρει πως να μιλήσει για να κάνει την δουλειά του.
Στοιχεία που αξίζουν σχολιασμού:
α) Οι υπερβολές μας "ούλα τ'άλλα είναι σκέτο αλεύρι" πληρώνονται
όταν ο ασθενής ανακαλύψει ότι και το "αλεύρι" κάτι κάνει.
Άρα μάθημα πρώτο, ποτέ δεν λέμε υπερβολές στους ασθενείς, λέμε την αλήθεια και την λέμε στη γλώσσα τους. Αν δεν το είπαμε, το τονίζουμε ότι δεν είπαμε ποτέ για "ούλα τ'άλλα είναι σκέτο αλεύρι".


Επανέρχομαι, γιατί, δεν μπορώ να δεχθώ, οτι όσοι γράφουν τρισθενή σίδηρο, το κάνουν επειδή έχουν δοσοληψίες με την αντίστοιχη Φαρμακευτική.
Για παράδειγμα,
έτυχε τις προάλλες, σε τυχαία κουβέντα, να διαπιστώσω οτι,
πραγματικά έντιμοι γιατροί, με αληθινό και όχι "δήθεν" πρόσωπο, μεταξύ αυτών και Καθηγητής Παιδιατρικής (...),
το πρώτο σκεύασμα σιδήρου που συνέστηναν, ως 1st line treatment δηλαδή,
σε περιπτώσεις Σιδηροπενικής Αναιμίας νέων ατόμων, χωρίς γαστρεντερικό ιστορικό,
ήταν κάποια πολύ γνωστά ονόματα τρισθενούς......  ??? ???

Γιατί αυτό...?

Ειλικρινά, αν έχετε εύκολης πρόσβασης στατιστικά στοιχεία, που αποδεικνύουν σαφώς,
την ικανοποιητική βιοδιαθεσιμότητα, και συνολικά, την αποτελεσματικότητα σε επίπεδο βιοχημικών δεικτών, από τη λήψη διαφόρων μορφών τρισθενούς σιδήρου,
κάντε έναν κόπο να τα ανεβάσετε.  ???

Εννοείται, δεν αναφέρομαι (μόνο) στον κ.Κουναλάκη, αλλά σε όλα τα μέλη της κουβέντας μας.

17 Σεπτεμβρίου 2012, 09:47:57
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Επανέρχομαι, ...
...
Ειλικρινά, αν έχετε εύκολης πρόσβασης στατιστικά στοιχεία, που αποδεικνύουν σαφώς,
την ικανοποιητική βιοδιαθεσιμότητα, και συνολικά, την αποτελεσματικότητα σε επίπεδο βιοχημικών δεικτών, από τη λήψη διαφόρων μορφών τρισθενούς σιδήρου,
κάντε έναν κόπο να τα ανεβάσετε.  ???

Εννοείται, δεν αναφέρομαι (μόνο) στον κ.Κουναλάκη, αλλά σε όλα τα μέλη της κουβέντας μας.

Καλημέρα σε όλες και όλους.

Σχετικά με το ερώτημα του @anasm θα απαντήσω με βάση τα δικά μου στατιστικά στοιχεία. Οπότε η απάντηση να μην ληφθεί ως "απόλυτη". Επιπλέον, για οικονομία χρόνου, δεν θα μπω σε αριθμητικές λεπτομέρειες και αποτελέσματα στατιστικών δοκιμασιών.

Οι παρατηρήσεις, λοιπόν, των προαναφερθέντων δεδομένων είναι οι εξής:
1. η συντριπτική πλειοψηφία των σιδηροπενικών καταστάσεων οφείλεται σε κακές διαιτητικές συνήθειες και σε "κατάχρηση" γαστροπροστατευτικών φαρμάκων.
2. Η χορήγηση διαφορετικών σκευασμάτων σιδήρου, τόσο τρισθενή όσο και δισθενή, δεν παρουσίασε καμία, στατιστικά σημαντική, διαφορά τόσο στο βαθμό θεραπευτικής απόδοσης όσο και στο μέγεθος και το φάσμα των παρενεργειών. Στους ασθενείς, μάλιστα, που δεν βελτίωσαν τις διαιτητικές τους συνήθειες ή/και συνέχισαν την ίδια κατάχρηση γαστροπροστατευτικών φαρμάκων δεν παρατηρήθηκε βελτίωση της εικόνας τους.
3. Η βελτίωση των διαιτητικών συνηθειών επηρεάζει θετικά την εικόνα της σιδηροπενίας. Εδώ πρέπει να τονίσω ότι η βελτίωση δεν είναι άμεση και απαιτεί κάποιο σημαντικό χρονικό διάστημα. Το διάστημα αυτό, όμως, δύναται να μειωθεί αρκετά εάν χορηγηθεί παράλληλα και κάποιο σκεύασμα σιδήρου. Και σε αυτή την περίπτωση δεν φάνηκε να επηρεάζεται ο βαθμός και η ταχύτητα βελτίωσης από την "διαφορετικότητα" των σκευασμάτων του χορηγούμενου σιδήρου.
4. Εξίσου σημαντικό, στατιστικά, αρνητικό ρόλο διαδραματίζει και η λήψη γαστροπροστατευτικών φαρμάκων, ιδίως πραζολών. Βέβαια ο βαθμός της στατιστικής σημαντικότητας είναι μικρότερος από τον αντίστοιχο των διαιτητικών συνηθειών, όμως παραμένει αρκετά σημαντικός.

Βάσει των ως άνω αναφερθέντων θεωρώ ότι η λήψη ενός σκευάσματος σιδήρου, σε οποιαδήποτε μορφή και χημική σύσταση, δεν μπορεί από μόνη της να διορθώσει την φυσιοπαθολογική κατάσταση του σιδηροπενικού ατόμου, εάν δεν υπάρξει δραστική και άμεση παρέμβαση στις όποιες καταχρήσεις και αποκλίσεις εκ του φυσιολογικού τόσο στις διαιτητικές συνήθειες όσο και στην φαρμακευτική αγωγή στο σύνολό της.

Ευχαριστώ.  
  
« Τελευταία τροποποίηση: 17 Σεπτεμβρίου 2012, 17:38:15 από medicus »
Medicus curat,
Deus sanat

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
13187 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Σεπτεμβρίου 2016, 07:48:39
από Argirios Argiriou
25 Απαντήσεις
12866 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Αυγούστου 2012, 21:10:37
από anasm
0 Απαντήσεις
3215 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Δεκεμβρίου 2014, 21:15:33
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
26451 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Δεκεμβρίου 2017, 21:24:11
από Argirios Argiriou