Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 21:00:41

Αποστολέας Θέμα: Πως επιλέγουμε, αντικειμενικά (...) μεταξύ αντιγράφων φαρμάκων??  (Αναγνώστηκε 12868 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

13 Αυγούστου 2012, 21:42:13
Αναγνώστηκε 12868 φορές
Αποσυνδεδεμένος

anasm



Για παράδειγμα, και οι 40 (!!) εμπορικές ονομασίες,
που έχουν πάρει Έγκριση από τον ΕΟΦ
και κυκλοφορούν στην ελληνική Αγορά,
ως αντίγραφα Αλενδρονικού οξέος (Διφωσφονικά για τη χρόνια θεραπεία της Οστεοπόρωσης),
μπορεί ποτέ να είναι, θεραπευτικά, εξίσου αποτελεσματικά...?


Αλήθεια ο ΕΟΦ, τί επίπεδα Ελέγχου πραγματοποιεί για να εγκρίνει ένα σκεύασμα ως φαρμακευτικό ισοδύναμο??
Φαντάζομαι δεν αρκεί, απλά και μόνο,
μια χημική ανάλυση, που να πιστοποιεί την παρουσία συγκεκριμένης ποσότητας της αντίστοιχης δραστικής ουσίας.
Κανονικά,
θα πρέπει να γίνονται Συγκριτικές Μελέτες Βιοδιαθεσιμότητας και Φαρμακοκινητικής, του οποιουδήποτε «προς έγκριση» σκευάσματος...?

Πολλές φορές,
αντικειμενικά πάντα (...),
καθοριστικότατο κριτήριο στην επιλογή μεταξύ «ισοδύναμων αντιγράφων»,
είναι το κύρος της Φαρμακευτικής Εταιρείας (...)
Όμως και πάλι,
αντικειμενικά, πώς καθορίζεται το κύρος και η αξιοπιστία μιας Φαρμακευτικής...?

Κάθε σκέψη και εμπειρία σας, θα είναι σίγουρα ιδιαίτερα χρήσιμη…!  ??? ??? :)


13 Αυγούστου 2012, 22:08:25
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν υπάρχει ποτέ και τίποτα σίγουρα αλλά προσωπικά ακολουθώ την εξής ταχτική:
1) Σκευάσματα που στην ιστοσελίδα του ΕΟΦ (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος) δεν έχουν spc αποκλείονται εξ ορισμού.
2) Διαβάζω το SPC και ψάχνω να βρω τι διαφορετικό έχει όπως το θεραπευτικό μόριο και τα έκδοχα. Όσο περισσότερο διαφορετικά είναι τόσο αυξάνει η πιθανότητα να έχουν τελείως άλλη βιοδιαθεσιμότητα και φαρμακοκινητική.
3) Κοιτάζω να δω τι διαφορές έχουν στις αναφερόμενες παρενέργειες σε σχέση με το πρωτότυπο και την φυσιολογία/παθοφυσιολογία της ουσίας με βάση την φαρμακοκινητική της.
4) Κοιτάζω στο Internet να δω εάν υπάρχει σαν όνομα και κυκλοφορεί και σε άλλη χώρα. (Η συντριπτική πλειοψηφία από τα ελληνικής παραγωγής είναι ανύπαρκτα έξω).
5) Το δοκιμάζω σε ασθενείς με όσο το δυνατόν λιγότερα φάρμακα, που είναι προσβάσιμοι και εύκολο να δω πως πάνε και πάντα αλλάζοντας από ένα της ίδιας ουσίας και συγκέντρωσης για να μπορώ να έχω μέτρο σύγκρισης.

Τώρα για αυτά που θέλουν μήνες να δεις το αποτέλεσμα η καλύτερη λύση είναι το χημείο και ο Θεός βοηθός.

Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

13 Αυγούστου 2012, 23:12:52
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν υπάρχει ποτέ και τίποτα σίγουρα αλλά προσωπικά ακολουθώ την εξής ταχτική:
1) Σκευάσματα που στην ιστοσελίδα του ΕΟΦ (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος) δεν έχουν spc αποκλείονται εξ ορισμού.
2) Διαβάζω το SPC και ψάχνω να βρω τι διαφορετικό έχει όπως το θεραπευτικό μόριο και τα έκδοχα. Όσο περισσότερο διαφορετικά είναι τόσο αυξάνει η πιθανότητα να έχουν τελείως άλλη βιοδιαθεσιμότητα και φαρμακοκινητική.
3) Κοιτάζω να δω τι διαφορές έχουν στις αναφερόμενες παρενέργειες σε σχέση με το πρωτότυπο και την φυσιολογία/παθοφυσιολογία της ουσίας με βάση την φαρμακοκινητική της.
4) Κοιτάζω στο Internet να δω εάν υπάρχει σαν όνομα και κυκλοφορεί και σε άλλη χώρα. (Η συντριπτική πλειοψηφία από τα ελληνικής παραγωγής είναι ανύπαρκτα έξω).
5) Το δοκιμάζω σε ασθενείς με όσο το δυνατόν λιγότερα φάρμακα, που είναι προσβάσιμοι και εύκολο να δω πως πάνε και πάντα αλλάζοντας από ένα της ίδιας ουσίας και συγκέντρωσης για να μπορώ να έχω μέτρο σύγκρισης.

Τώρα για αυτά που θέλουν μήνες να δεις το αποτέλεσμα η καλύτερη λύση είναι το χημείο και ο Θεός βοηθός.


Γειά σας!  :)

Καταρχάς, ίσως βέβαια και να κάνω λάθος,
αλλά νομίζω οτι, κάποιες φορές, για λόγους καθαρά "τεχνικούς", μπορεί να μην εμφανίζεται στην ιστοσελίδα του ΕΟΦ, το spc ενός οποιοδήποτε φαρμάκου...
Άρα,
εφόσον μέσα στο κουτάκι του αντίστοιχου φαρμακευτικού σκευάσματος, υπάρχει το σχετικό spc, όπου και αναγράφεται χαρακτηριστικά :

"Το παρόν φύλλο οδηγιών εγκρίθηκε για τελευταία φορά στις 09/10/2009"

μάλλον θα ήταν άδικο, για "τεχνικούς λόγους", να το απορρίψετε...?!

Επίσης, ειδικά για τα Διφωσφονικά (και συγκεκριμένα το Αλενδρονικό), που ήταν η αφορμή για το προσωπικό μου ψάξιμο,
είναι εκπληκτικό,
το πόσο πιστό -ακριβές copy/paste χαρακτηρίζει το εσωκλειόμενο spc μεταξύ των διαφορετικών αντιγράφων που ξεφύλλισα...!




13 Αυγούστου 2012, 23:22:30
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Γειά σας!  :)

Καταρχάς, ίσως βέβαια και να κάνω λάθος,
αλλά νομίζω οτι, κάποιες φορές, για λόγους καθαρά "τεχνικούς", μπορεί να μην εμφανίζεται στην ιστοσελίδα του ΕΟΦ, το spc ενός οποιοδήποτε φαρμάκου...
Άρα,
εφόσον μέσα στο κουτάκι του αντίστοιχου φαρμακευτικού σκευάσματος, υπάρχει το σχετικό spc, όπου και αναγράφεται χαρακτηριστικά :

"Το παρόν φύλλο οδηγιών εγκρίθηκε για τελευταία φορά στις 09/10/2009"

μάλλον θα ήταν άδικο, για "τεχνικούς λόγους", να το απορρίψετε...?!
Τι τεχνικούς λόγους μπορεί να έχει μια φαρμακευτική εταιρία τον 21ο αιώνα για να μην παραδώσει στον ΕΟΦ σε pdf το SPC; Είναι αποδεκτός πχ λόγος ότι η γραφομηχανή της δεν βγάζει pdf;
Επίσης, καλό θα ήταν κάθε γιατρός που θέλει να έχει δικαίωμα να συνταγογραφεί (είτε σε συνταγή είτε σε χαρτοπετσέτα) να μάθει κάποτε την διαφορά μεταξύ του Summary of Product Characteristics (SPC) και του Patient information leaflet που βρίσκεται μέσα στο κουτί του σκευάσματος.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Επίσης, ειδικά για τα Διφωσφονικά (και συγκεκριμένα το Αλενδρονικό), που ήταν η αφορμή για το προσωπικό μου ψάξιμο,
είναι εκπληκτικό,
το πόσο πιστό -ακριβές copy/paste χαρακτηρίζει το εσωκλειόμενο spc μεταξύ των διαφορετικών αντιγράφων που ξεφύλλισα...!
Όσο περισσότερο copy-paste βλέπω τόσο κατεβαίνει στην εκτίμηση μου το συγκεκριμένο σκεύασμα.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

13 Αυγούστου 2012, 23:38:12
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Γειά σας!  :)

Καταρχάς, ίσως βέβαια και να κάνω λάθος,
αλλά νομίζω οτι, κάποιες φορές, για λόγους καθαρά "τεχνικούς", μπορεί να μην εμφανίζεται στην ιστοσελίδα του ΕΟΦ, το spc ενός οποιοδήποτε φαρμάκου...
Άρα,
εφόσον μέσα στο κουτάκι του αντίστοιχου φαρμακευτικού σκευάσματος, υπάρχει το σχετικό spc, όπου και αναγράφεται χαρακτηριστικά :

"Το παρόν φύλλο οδηγιών εγκρίθηκε για τελευταία φορά στις 09/10/2009"

μάλλον θα ήταν άδικο, για "τεχνικούς λόγους", να το απορρίψετε...?!
Τι τεχνικούς λόγους μπορεί να έχει μια φαρμακευτική εταιρία τον 21ο αιώνα για να μην παραδώσει στον ΕΟΦ σε pdf το SPC; Είναι αποδεκτός πχ λόγος ότι η γραφομηχανή της δεν βγάζει pdf;
Επίσης, καλό θα ήταν κάθε γιατρός που θέλει να έχει δικαίωμα να συνταγογραφεί (είτε σε συνταγή είτε σε χαρτοπετσέτα) να μάθει κάποτε την διαφορά μεταξύ του Summary of Product Characteristics (SPC) και του Patient information leaflet που βρίσκεται μέσα στο κουτί του σκευάσματος.


Πολύ δυνατή η επισήμανσή σας (!!),
και εννοείται, δεν έχω κανέναν ιδιαίτερο λόγο να την πάρω προσωπικά, αφού ακόμα, επαγγελματικά, είμαι "στα σπάργανα"...  8) :( :(

Παρόλα αυτά, η παρακάτω (παραπάνω) φράση, που σταθερά βρίσκεται στο patient information leaflet :

"Το παρόν φύλλο οδηγιών εγκρίθηκε για τελευταία φορά στις 09/10/2009"

Δεν υπονοεί, και εμπεριέχει σχετική Έγκριση από τον ΕΟΦ...??
Γιατί, αν ΔΕΝ (...), τότε έχουμε βγάλει είδηση...!  ::) ::)

14 Αυγούστου 2012, 08:59:20
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πολύ δυνατή η επισήμανσή σας (!!),
και εννοείται, δεν έχω κανέναν ιδιαίτερο λόγο να την πάρω προσωπικά, αφού ακόμα, επαγγελματικά, είμαι "στα σπάργανα"...  8) :( :(

Παρόλα αυτά, η παρακάτω (παραπάνω) φράση, που σταθερά βρίσκεται στο patient information leaflet :

"Το παρόν φύλλο οδηγιών εγκρίθηκε για τελευταία φορά στις 09/10/2009"

Δεν υπονοεί, και εμπεριέχει σχετική Έγκριση από τον ΕΟΦ...??
Γιατί, αν ΔΕΝ (...), τότε έχουμε βγάλει είδηση...!  ::) ::)
Τι είδηση έβγαλες;
ότι έχει πάρει έγκριση από τον ΕΟΦ όταν κατέθεσε σε χάρτινη μορφή το φύλλο οδηγιών για τον ασθενή;
Ή ότι έχει περάσει το SPC σε χάρτινη μορφή επίσης και δεν έχει κανένα ενδιαφέρον αν το διαβάσουν οι γιατροί; Το είδες να το έχει σε κάποια ιστοσελίδα της εταιρείας εάν δεν το έχει στον ΕΟΦ; (Προσωπικά, ρωτάω τους φαρμακευτικούς επισκέπτες στο άσχετο εάν υπάρχει κάποιο site από την εταιρία.)

Τι καταλαβαίνεις συνεπώς;
Ότι η προώθηση του φαρμάκου είναι βάση "προσωπικών επαφών" με ότι αυτό συνεπάγεται....
Και μην πει κανείς ότι δεν τους περισσεύουν χρήματα. Τα Γενόσημα στην Ελλάδα κοστίζουν τα τριπλά από ότι στη Σουηδία.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

14 Αυγούστου 2012, 09:43:58
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το είδες να το έχει σε κάποια ιστοσελίδα της εταιρείας εάν δεν το έχει στον ΕΟΦ; (Προσωπικά, ρωτάω τους φαρμακευτικούς επισκέπτες στο άσχετο εάν υπάρχει κάποιο site από την εταιρία.)
Δημήτρη, υπάρχει το site του Συνδέσμου Φαρμακευτικών Επιχειρήσεων Ελλάδας που στη σελίδα Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος έχει τα spc των φαρμάκων. Δεν ξέρω αν έχει ελλείψεις...
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

14 Αυγούστου 2012, 09:56:19
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το είδες να το έχει σε κάποια ιστοσελίδα της εταιρείας εάν δεν το έχει στον ΕΟΦ; (Προσωπικά, ρωτάω τους φαρμακευτικούς επισκέπτες στο άσχετο εάν υπάρχει κάποιο site από την εταιρία.)
Δημήτρη, υπάρχει το site του Συνδέσμου Φαρμακευτικών Επιχειρήσεων Ελλάδας που στη σελίδα Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος έχει τα spc των φαρμάκων. Δεν ξέρω αν έχει ελλείψεις...

Σε αυτή την ιστοσελίδα το 70% των φαρμάκων απουσιάζει. Πληρέστερη είναι αυτη του ΕΟΦ αν και μια φορά μου έτυχε ο sfee να έχει πιο φρέσκια έκδοση του SPC
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

14 Αυγούστου 2012, 11:37:55
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Η αποτελεσματικότητα ενός φαρμάκου(εννοώντας σε αυτή την περίπτωση την εμπορική ονομασία) εξαρτάται, κυρίως, από δύο παράγοντες.

Ο ένας είναι, σίγουρα, ο ασθενής και η φυσιοπαθολογική του κατάσταση και ιδιοσυγκρασία. Είναι γενικά αποδεκτό και αποδεδειγμένο ότι ο ασθενής, ως δυναμική και όχι στατική οντότητα, μεταβάλλεται διαρκώς και με ακαθόριστο τρόπο. Άρα, ακόμη και το ίδιο φάρμακο δεν μπορεί να έχει επάνω στον ίδιο ασθενή ποτέ τα ίδια αποτελέσματα μέσα στη διάσταση του χρόνου. Άρα μπορώ να δώσω στον ασθενή φάρμακο για παραπάνω από ένα μικρό χρονικό διάστημα, χωρίς να ελέγχω τα μεσοδιαστήματα;

Ο έτερος παράγοντας είναι η ποιότητα του ίδιου του φαρμάκου. Και εδώ είναι βέβαιο ότι ακόμη και για το ίδιο φάρμακο δεν μπορεί να διασφαλιστεί η απόλυτη ταύτιση δύο εμβαλαγίων(ιδιοσκευασμάτων) τόσο μέσα στην ίδια παραγωγική μονάδα(παρτίδα) όσο και ανάμεσα σε διαφορετικές παρτίδες. Πολύ περισσότερο, βέβαια, δεν δύναται να υπάρξει απόλυτη ταύτιση μεταξύ διαφορετικών μονάδων παραγωγής και χημικών συστατικών(π.χ. έκδοχα). Επιπλέον, για την ποιότητα του φαρμάκου, εγγυάται η «ελεγκτική» επιτροπή. Μπορούμε, ως ιατροί, να ελέγχουμε ένα-ένα εμβαλάγιο; Είναι ασφαλής η «κρίση» της όποιας «ελεγκτικής» επιτροπής;

Κατά προσωπική άποψη, τα παραπάνω ερωτήματα για να απαντηθούν απαιτούν τον προκαθορισμό της σκεπτιστικής οδού, ειδάλλως θα μας οδηγήσουν σε εκ διαμέτρου διαφορετικές απαντήσεις με αποτέλεσμα την μη απάντησή τους.

Αν απαντήσουμε βάσει της νομικής οδού και της ιστορικά κοινωνιολογικής τεχνογνωσίας, τότε καταλήγουμε τάχιστα στο συμπέρασμα ότι όλα τα όμοια φάρμακα είναι, στατιστικώς, ισοδύναμα και οι ελεγκτικές επιτροπές διασφαλίζουν αυτή την ισοδυναμία. Επίσης, ανεξάρτητα από την κοινώς αποδεχόμενη άποψη ότι ο ασθενής είναι δυναμική και όχι στατική οντότητα, είμαστε καθόλα νομότυποι να δίνουμε σε ασθενή φάρμακο για μεγάλο χρονικό διάστημα, χωρίς ενδιάμεσους ελέγχους.

Στην περίπτωση που οι απαντήσεις μας βασιστούν σε παραφυσικό και γενικώς φιλοσοφικό ιντετερμινιστικό ιδεολόγημα, τότε τα πράγματα γίνονται χαοτικά και δεν μπορεί να υπάρξει απάντηση, πολύ δε περισσότερο σύγκλιση απόψεων. Θα πρέπει διαρκώς, ο ιατρός-θεραπευτής, να παρακολουθεί τόσο την ποιότητα του κάθε εμβαλαγίου όσο και την φυσιοπαθολογική κατάσταση του ασθενούς, ελέγχοντας και μεταβάλλοντας τις παρεμβάσεις του, επάνω στον ασθενή, ανά απείρως μικρά χρονικά διαστήματα.

Πιστεύω ότι και οι δύο παραπάνω προσεγγίσεις δεν οδηγούν πουθενά και κινούνται εκτός φυσικών και ηθικών ορίων, σε ότι αφορά την ρεαλιστική και συνάμα φθαρτή συμπαντική υπόσταση. Σίγουρα ο ασθενής είναι δυναμική οντότητα αλλά σε μακροσκοπικό, και όχι σε μικροσκοπικό ή κβαντικό επίπεδο, πολλές δυναμικές καταστάσεις της φυσιοπαθολογίας του τείνουν να ομοιάσουν με στατικές, για διάφορα χρονικά διαστήματα ανά περίπτωση. Άρα, πάντα ανά περίπτωση, ο ιατρός κρίνει(μακροσκοπικά) το ασφαλές διάστημα χορήγησης φαρμάκου χωρίς ενδιάμεσο έλεγχο. Σχετικά με τους ελέγχους και την ποιότητα του φαρμάκου, πρακτικά είναι αποδεδειγμένο και παραδεδεγμένο ότι η όλη διαδικασία είναι υπολειμματική. Αφού, λοιπόν, κανείς ιατρός δεν γνωρίζει ποιο φάρμακο και κατά πόσο είναι το καλύτερο, χρησιμοποιεί αυτό που ήδη γνωρίζει ως αποτελεσματικό(πάντα μακροσκοπικά) μέσω της εμπειρικής διαδικασίας τόσο δικής του όσο και έμπιστων και αξιόπιστων συναδέλφων. Βέβαια, πάντα ο ιατρός πρέπει να βρίσκεται σε επαφή με τους ασθενείς του και σε εγρήγορση προκειμένου να αντιληφθεί απόκλιση εκ του αναμενόμενου αποτελέσματος.

Μην ξεχνάμε, τέλος, ότι σπάνια ο ασθενής(όπως και ο ιατρός ως άνθρωπος) τηρεί τα προβλεπόμενα και δέοντα με συνέπεια την μερική ή και καθολική αλλοίωση του προσδοκώμενου αποτελέσματος μίας θεραπευτικής αγωγής, προστιθέμενης και της φθαρτής ανθρώπινης οντότητας.

Συμπερασματικά, θεωρώ ότι το καλύτερο είναι ο ιατρός να έχει τη δυνατότητα να επιλέγει το φαρμακευτικό σκεύασμα που θα χορηγήσει, ως θεραπευτικό μέσο, στον ασθενή. Ακόμη και η συσκευασία που περιλαμβάνει το φάρμακο μπορεί να επηρεάσει θετικά ή αρνητικά τόσο τον ιατρό όσο και τον ασθενή με απροσδόκητα, πολλές φορές αποτελέσματα. Γι'αυτό το λόγο, στην αρχή του κειμένου, έγραψα για δύο κύριους παράγοντες. Διότι υπάρχουν αρκετοί ακόμη που μπορεί να μην επηρεάζουν σε μεγάλο βαθμό αλλά σίγουρα συμβάλλουν στην βελτίωση της αποτελεσματικότητας μίας θεραπείας. Και επειδή δεν είμαι υπέρμαχος της υπερσυνταγογράφησης ή της ανταποδοτικής συνταγογράφησης, πιστεύω ότι υπάρχουν πλείστοι άλλοι τρόποι πάταξης των προαναφερθέντων άνομων και, προπάντων, ανήθικων καταστάσεων.

Ευχαριστώ και Καλό Δεκαπενταύγουστο. 
Medicus curat,
Deus sanat

14 Αυγούστου 2012, 13:29:14
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το είδες να το έχει σε κάποια ιστοσελίδα της εταιρείας εάν δεν το έχει στον ΕΟΦ; (Προσωπικά, ρωτάω τους φαρμακευτικούς επισκέπτες στο άσχετο εάν υπάρχει κάποιο site από την εταιρία.)
Δημήτρη, υπάρχει το site του Συνδέσμου Φαρμακευτικών Επιχειρήσεων Ελλάδας που στη σελίδα Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος έχει τα spc των φαρμάκων. Δεν ξέρω αν έχει ελλείψεις...

Σε αυτή την ιστοσελίδα το 70% των φαρμάκων απουσιάζει. Πληρέστερη είναι αυτη του ΕΟΦ αν και μια φορά μου έτυχε ο sfee να έχει πιο φρέσκια έκδοση του SPC

Πάντως, σε παλαιότερη επικοινωνία μου, μέσω e-mail, με τον ΣΦΕΕ, για άλλο θέμα,
μου έδωσαν να καταλάβω, οτι για λόγους που δεν σχετίζονται απαραίτητα με την ποιότητα -αποτελεσματικότητα του φαρμακευτικού προϊόντος,
υπάρχουν Φαρμακευτικές Εταιρείες, που ΔΕΝ αποτελούν μέλη του ΣΦΕΕ...

Ως εκ τούτου, ΔΕΝ υπάρχει καμμία αναφορά των σκευασμάτων τους στα αρχεία του ΣΦΕΕ,
χωρίς αυτό να σημαίνει, οτι οι Εταιρείες αυτές είναι "πειραματικές", παράνομες ή αναξιόπιστες...!


14 Αυγούστου 2012, 13:55:56
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Συμπερασματικά, θεωρώ ότι το καλύτερο είναι ο ιατρός να έχει τη δυνατότητα να επιλέγει το φαρμακευτικό σκεύασμα που θα χορηγήσει, ως θεραπευτικό μέσο, στον ασθενή. Ακόμη και η συσκευασία που περιλαμβάνει το φάρμακο μπορεί να επηρεάσει θετικά ή αρνητικά τόσο τον ιατρό όσο και τον ασθενή με απροσδόκητα, πολλές φορές αποτελέσματα. Γι'αυτό το λόγο, στην αρχή του κειμένου, έγραψα για δύο κύριους παράγοντες. Διότι υπάρχουν αρκετοί ακόμη που μπορεί να μην επηρεάζουν σε μεγάλο βαθμό αλλά σίγουρα συμβάλλουν στην βελτίωση της αποτελεσματικότητας μίας θεραπείας. Και επειδή δεν είμαι υπέρμαχος της υπερσυνταγογράφησης ή της ανταποδοτικής συνταγογράφησης, πιστεύω ότι υπάρχουν πλείστοι άλλοι τρόποι πάταξης των προαναφερθέντων άνομων και, προπάντων, ανήθικων καταστάσεων.

Ευχαριστώ και Καλό Δεκαπενταύγουστο. 


Αν και, για να είμαι ειλικρινής, τα 'βαλα με τη μάνα μου, που δεν ξέρω που έχει φυλαγμένα τα αναβράζοντα Panadol Extra (...)  ::) ;),

Παρόλα αυτά,
πέρα από τη διάθεση, την έμπνευση, και τη γενικότερη "ψυχολογία της στιγμής",
που μπορεί να λειτουργήσει υποσυνείδητα και καθοριστικά (!!) στην επιλογή ενός φαρμάκου που θα συστήσουμε,
το δικό μου ζητούμενο είναι,
ένας, το δυνατόν, Αλγόριθμος, με αντικειμενικά -ρεαλιστικά και αναμφισβήτητα ενδιάμεσα βήματα,
που θα μας οδηγεί, ανεξαρτήτου διάθεσης, και στο μέτρο του δυνατού, να ξεχωρίζουμε την ήρα από το σιτάρι...


Για παράδειγμα,
Με αφορμή το Αλενδρονικό οξύ, μεταξύ των 40 τρέχοντων αντιγράφων του στην ελληνική Αγορά,
υπάρχει και κάποιο ονόματι ZEMAROS (...)
Αυτό, όπως το "κόβω",
ειδικά, αν είναι και πρωί, δεν έχω πιεί καφέ, χθές το βράδυ μάλλον δεν επήλθε βαθιά ψυχοσεξουαλική κάθαρση (!!),
θα με πιάσουν τα γέλια,
και θα πώ, σιγά μη γράψω τον "Τζίμαρο"...!

Αν όμως λειτουργώ, βάσει ενός αντικειμενικού αλγόριθμου,
ίσως, θα πρέπει να παραμερίσω την "προδιάθεση της στιγμής", και να λάβω υπόψη μου οτι η αντίστοιχη Φαρμακευτική του, είναι U.K. Ltd (...)
  ??? ???



14 Αυγούστου 2012, 14:22:26
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Τι είδηση έβγαλες;
ότι έχει πάρει έγκριση από τον ΕΟΦ όταν κατέθεσε σε χάρτινη μορφή το φύλλο οδηγιών για τον ασθενή;
Ή ότι έχει περάσει το SPC σε χάρτινη μορφή επίσης και δεν έχει κανένα ενδιαφέρον αν το διαβάσουν οι γιατροί;
Το είδες να το έχει σε κάποια ιστοσελίδα της εταιρείας εάν δεν το έχει στον ΕΟΦ; (Προσωπικά, ρωτάω τους φαρμακευτικούς επισκέπτες στο άσχετο εάν υπάρχει κάποιο site από την εταιρία.)

Τι καταλαβαίνεις συνεπώς;
Ότι η προώθηση του φαρμάκου είναι βάση "προσωπικών επαφών" με ότι αυτό συνεπάγεται....
Και μην πει κανείς ότι δεν τους περισσεύουν χρήματα. Τα Γενόσημα στην Ελλάδα κοστίζουν τα τριπλά από ότι στη Σουηδία.

Το καταλαβαίνω οτι, εν έτει 2012, δεν νοείται όλη αυτή η τσαπατσουλιά, η χαρτούρα,
και γενικότερα η αισθητική -νοοτροπία "τσαντίρι", αν και θα προτιμούσα τη λέξη καραπ_τσαριό......  >:( >:(
Ειλικρινά συγνώμη...!  8)

Βέβαια σ'αυτό, φταίει και η Αγορά (...), και κυρίως ο γιατρός, που μένει στις φιλικές -κολακευτικές στιχομυθίες με τον ιατρικό επισκέπτη,
και δεν επιμένει στις απαιτήσεις του απέναντι στη Φαρμακευτική...τις "επιστημονικές" απαιτήσεις του εννοείται...

Άρα, εν ολίγοις, πέρα από την όποια αίσθηση αισθητικής και updated,
επειδή, είτε σε χαρτί, είτε σε pdf, η ποιότητα της πληροφορίας παραμένει η ίδια,
το μη δημοσιευμένο spc, στη σελίδα του ΕΟΦ,
αποτελεί, τελικά, ένα μη ουσιαστικό κριτήριο για την επιλογή ανάμεσα στον πακτωλό των αντιγράφων...??


14 Αυγούστου 2012, 16:02:55
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Τι είδηση έβγαλες;
ότι έχει πάρει έγκριση από τον ΕΟΦ όταν κατέθεσε σε χάρτινη μορφή το φύλλο οδηγιών για τον ασθενή;
Ή ότι έχει περάσει το SPC σε χάρτινη μορφή επίσης και δεν έχει κανένα ενδιαφέρον αν το διαβάσουν οι γιατροί;
Το είδες να το έχει σε κάποια ιστοσελίδα της εταιρείας εάν δεν το έχει στον ΕΟΦ; (Προσωπικά, ρωτάω τους φαρμακευτικούς επισκέπτες στο άσχετο εάν υπάρχει κάποιο site από την εταιρία.)

Τι καταλαβαίνεις συνεπώς;
Ότι η προώθηση του φαρμάκου είναι βάση "προσωπικών επαφών" με ότι αυτό συνεπάγεται....
Και μην πει κανείς ότι δεν τους περισσεύουν χρήματα. Τα Γενόσημα στην Ελλάδα κοστίζουν τα τριπλά από ότι στη Σουηδία.

Το καταλαβαίνω οτι, εν έτει 2012, δεν νοείται όλη αυτή η τσαπατσουλιά, η χαρτούρα,
και γενικότερα η αισθητική -νοοτροπία "τσαντίρι", αν και θα προτιμούσα τη λέξη καραπ_τσαριό......  >:( >:(
Ειλικρινά συγνώμη...!  8)

Βέβαια σ'αυτό, φταίει και η Αγορά (...), και κυρίως ο γιατρός, που μένει στις φιλικές -κολακευτικές στιχομυθίες με τον ιατρικό επισκέπτη,
και δεν επιμένει στις απαιτήσεις του απέναντι στη Φαρμακευτική...τις "επιστημονικές" απαιτήσεις του εννοείται...

Άρα, εν ολίγοις, πέρα από την όποια αίσθηση αισθητικής και updated,
επειδή, είτε σε χαρτί, είτε σε pdf, η ποιότητα της πληροφορίας παραμένει η ίδια,
το μη δημοσιευμένο spc, στη σελίδα του ΕΟΦ,
αποτελεί, τελικά, ένα μη ουσιαστικό κριτήριο για την επιλογή ανάμεσα στον πακτωλό των αντιγράφων...??

Δεν κατάλαβες τι γράφω. Και δεν έχω χρόνο να το ξαναγράψω. Εάν σε ενδιαφέρει, ξαναδιάβασε μέχρι να το καταλάβεις.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

14 Αυγούστου 2012, 17:24:13
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Συμπερασματικά, θεωρώ ότι το καλύτερο είναι ο ιατρός να έχει τη δυνατότητα να επιλέγει το φαρμακευτικό σκεύασμα που θα χορηγήσει, ως θεραπευτικό μέσο, στον ασθενή. Ακόμη και η συσκευασία που περιλαμβάνει το φάρμακο μπορεί να επηρεάσει θετικά ή αρνητικά τόσο τον ιατρό όσο και τον ασθενή με απροσδόκητα, πολλές φορές αποτελέσματα. Γι'αυτό το λόγο, στην αρχή του κειμένου, έγραψα για δύο κύριους παράγοντες. Διότι υπάρχουν αρκετοί ακόμη που μπορεί να μην επηρεάζουν σε μεγάλο βαθμό αλλά σίγουρα συμβάλλουν στην βελτίωση της αποτελεσματικότητας μίας θεραπείας. Και επειδή δεν είμαι υπέρμαχος της υπερσυνταγογράφησης ή της ανταποδοτικής συνταγογράφησης, πιστεύω ότι υπάρχουν πλείστοι άλλοι τρόποι πάταξης των προαναφερθέντων άνομων και, προπάντων, ανήθικων καταστάσεων.

Ευχαριστώ και Καλό Δεκαπενταύγουστο. 


Αν και, για να είμαι ειλικρινής, τα 'βαλα με τη μάνα μου, που δεν ξέρω που έχει φυλαγμένα τα αναβράζοντα Panadol Extra (...)  ::) ;),

Παρόλα αυτά,
πέρα από τη διάθεση, την έμπνευση, και τη γενικότερη "ψυχολογία της στιγμής",
που μπορεί να λειτουργήσει υποσυνείδητα και καθοριστικά (!!) στην επιλογή ενός φαρμάκου που θα συστήσουμε,
το δικό μου ζητούμενο είναι,
ένας, το δυνατόν, Αλγόριθμος, με αντικειμενικά -ρεαλιστικά και αναμφισβήτητα ενδιάμεσα βήματα,
που θα μας οδηγεί, ανεξαρτήτου διάθεσης, και στο μέτρο του δυνατού, να ξεχωρίζουμε την ήρα από το σιτάρι...


Για παράδειγμα,
Με αφορμή το Αλενδρονικό οξύ, μεταξύ των 40 τρέχοντων αντιγράφων του στην ελληνική Αγορά,
υπάρχει και κάποιο ονόματι ZEMAROS (...)
Αυτό, όπως το "κόβω",
ειδικά, αν είναι και πρωί, δεν έχω πιεί καφέ, χθές το βράδυ μάλλον δεν επήλθε βαθιά ψυχοσεξουαλική κάθαρση (!!),
θα με πιάσουν τα γέλια,
και θα πώ, σιγά μη γράψω τον "Τζίμαρο"...!

Αν όμως λειτουργώ, βάσει ενός αντικειμενικού αλγόριθμου,
ίσως, θα πρέπει να παραμερίσω την "προδιάθεση της στιγμής", και να λάβω υπόψη μου οτι η αντίστοιχη Φαρμακευτική του, είναι U.K. Ltd (...)
  ??? ???


Θέλω να πιστεύω ότι το κείμενό μου είναι ευανάγνωστο και με σαφή τοποθέτηση. Νομίζω ότι αδικούμαι όταν, βασιζόμενος σε μία φράση, αλλοιώνετε και παραφράζετε εννοιολογικά όλο το περιεχόμενό του.

Το παράδειγμα με την συσκευασία έχει τοποθετηθεί για να τονίσει το μέγεθος μικρότερων παραγόντων, που ενώ μεμονωμένα δεν επηρεάζουν την επιλογή ενός ιατρού στο σύνολό τους όμως το κάνουν, με την προϋπόθεση ότι έχουμε ήδη καταλήξει σε κάποιες επιλογές βάσει των πρώτων δύο κριτηρίων, όπως αναλύονται στο κείμενο.

Μία καλύτερη ανάγνωση του κειμένου, ολόκληρου, και με τη δέουσα προσοχή σε παραγράφους και σημεία στίξης θα σας αποκάλυπτε την απάντησή μου στο ερώτημά σας. Ανεξάρτητα από το αν ο αναγνώστης συμφωνεί ή όχι, θεωρώ ότι έχω απαντήσει. Άλλο, λοιπόν, το ότι δεν συμφωνείτε με την απάντηση και άλλο ότι δεν απάντησα. 

Για να ελαφρύνουμε και λίγο το κλίμα, για ποια αντικειμενικότητα ψάχνουμε όταν μου γράφετε ότι 13:55 είναι πρωί; Αν δεν μπορούμε να εφαρμόσουμε τα "αντικειμενικά-ρεαλιστικά" και "αδιαμφισβήτητα" κριτήρια στην χρονική διαίρεση μίας ημέρας, ας φανταστούμε το μπέρδεμα σε πιο πολύπλοκα θέματα.

Ευχαριστώ. 
Medicus curat,
Deus sanat

14 Αυγούστου 2012, 19:29:29
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Τι είδηση έβγαλες;
ότι έχει πάρει έγκριση από τον ΕΟΦ όταν κατέθεσε σε χάρτινη μορφή το φύλλο οδηγιών για τον ασθενή;
Ή ότι έχει περάσει το SPC σε χάρτινη μορφή επίσης και δεν έχει κανένα ενδιαφέρον αν το διαβάσουν οι γιατροί;
Το είδες να το έχει σε κάποια ιστοσελίδα της εταιρείας εάν δεν το έχει στον ΕΟΦ; (Προσωπικά, ρωτάω τους φαρμακευτικούς επισκέπτες στο άσχετο εάν υπάρχει κάποιο site από την εταιρία.)

Τι καταλαβαίνεις συνεπώς;
Ότι η προώθηση του φαρμάκου είναι βάση "προσωπικών επαφών" με ότι αυτό συνεπάγεται....
Και μην πει κανείς ότι δεν τους περισσεύουν χρήματα. Τα Γενόσημα στην Ελλάδα κοστίζουν τα τριπλά από ότι στη Σουηδία.

Το καταλαβαίνω οτι, εν έτει 2012, δεν νοείται όλη αυτή η τσαπατσουλιά, η χαρτούρα,
και γενικότερα η αισθητική -νοοτροπία "τσαντίρι", αν και θα προτιμούσα τη λέξη καραπ_τσαριό......  >:( >:(
Ειλικρινά συγνώμη...!  8)

Βέβαια σ'αυτό, φταίει και η Αγορά (...), και κυρίως ο γιατρός, που μένει στις φιλικές -κολακευτικές στιχομυθίες με τον ιατρικό επισκέπτη,
και δεν επιμένει στις απαιτήσεις του απέναντι στη Φαρμακευτική...τις "επιστημονικές" απαιτήσεις του εννοείται...

Άρα, εν ολίγοις, πέρα από την όποια αίσθηση αισθητικής και updated,
επειδή, είτε σε χαρτί, είτε σε pdf, η ποιότητα της πληροφορίας παραμένει η ίδια,
το μη δημοσιευμένο spc, στη σελίδα του ΕΟΦ,
αποτελεί, τελικά, ένα μη ουσιαστικό κριτήριο για την επιλογή ανάμεσα στον πακτωλό των αντιγράφων...??

Δεν κατάλαβες τι γράφω. Και δεν έχω χρόνο να το ξαναγράψω. Εάν σε ενδιαφέρει, ξαναδιάβασε μέχρι να το καταλάβεις.

Γειά σας!

Η αλήθεια είναι, οτι αυτό που κατάλαβα, είναι οτι :

Τα σχετικά διαπιστευτήρια, τα οποία απαιτείται να υποβληθούν στον ΕΟΦ, έτσι ώστε,
ένα νέο φαρμακευτικό σκεύασμα, να αξιολογηθεί και να πάρει ή όχι τη σχετική Έγκριση -Άδεια Κυκλοφορίας στην Αγορά,
απλά,
έχουν συσταθεί "με χαρτί και μολύβι", λες και είμαστε 20 χρόνια πίσω...

Παρόλα αυτά, αυτό καθ'εαυτό, δεν πρόκειται να αλλοιώσει το όποιο θεραπευτικό δυναμικό εμπεριέχεται σε κάθε ταμπλέτα του συγκεκριμένου σκευάσματος.

Το οτι, το αντίστοιχο spc, υπεβλήθη στον ΕΟΦ, σε έντυπη και όχι ηλεκτρονική μορφή,
είναι "φάουλ", ας πούμε λειτουργικό, και όχι ποιοτικό...
Το οτι, δεν μπορώ να έχω σ'αυτό άμεση πρόσβαση, μέσω internet, όπως συμβαίνει με το spc άλλων αντίστοιχων σκευασμάτων,
μου δίνει το δικαίωμα,
να τα χώσω στην Εταιρεία, και να τους στείλω ένα διαφημιστικό φυλλάδιο από το "Πλαίσιο", για να αγοράσουν υπολογιστές (...),
δεν μου δίνει το δικαίωμα, να χαρακτηρίζω το ιδιοσκεύασμά τους ως άχρηστο,
αφού ο ίδιος ο ΕΟΦ, αξιολογώντας, την έστω και "προπολεμική φυλλάδα", τούς έδωσε το Approval...

Συγνώμη, αλλά εγώ, αυτό κατάλαβα... :(
Όταν βρείτε το χρόνο, θα το εκτιμήσω πραγματικά, να μου γράψετε τις όποιες διευκρινίσεις... :( ???

Να 'στε καλά!  :)


Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
37 Απαντήσεις
185550 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Αυγούστου 2023, 18:06:24
από Denominator
0 Απαντήσεις
1856 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Οκτωβρίου 2013, 19:14:18
από Gatekeeper
0 Απαντήσεις
3756 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Ιανουαρίου 2014, 02:10:17
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
3215 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Δεκεμβρίου 2014, 21:15:33
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
9395 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Νοεμβρίου 2021, 17:17:40
από Argirios Argiriou