Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
18 Απριλίου 2024, 04:08:59

Αποστολέας Θέμα: ΚΥΘΗΡΑ=ΑΝΤΙΚΥΘΗΡΑ  (Αναγνώστηκε 168408 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

27 Αυγούστου 2012, 21:57:29
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

ΛΟΥΜΙΩΤΗΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ



Υποθέτω ο κος Λουμιώτης εννοεί ότι πρέπει να υπάρχουν 2 γιατροί μόνιμα στο νησί ώστε σε περίπτωση διακομιδής ο ένας συνοδεύει το περιστατικό κι ο άλλος είναι στο νησί για αντιμετώπιση πιθανού νέου έκτακτου περιστατικού.
Μ' αυτή τη λογική όλα τα ιατρεία σε νησιά θα έπρεπε να είναι (τουλάχιστον) διθέσια ενώ ξέρουμε νησιά και νησάκια, με πολύ μεγαλύτερο πληθυσμό από 35 άτομα, που είναι μονοθέσια.
Αν δείτε το πρόγραμμα Αυγούστου παρουσίας γιατρών στο νησί, που παραθέτει κάπου ο κος Λουμιώτης, υπάρχει διάστημα 10 ημερών και εμβόλιμα διαστήματα 1-2 ημερών που το νησί μένει επίσημα χωρίς γιατρό.
[/quote]

ΠΡΑΓΜΑΤΙ  ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΟΥΝ(-ουν)...αλλά τα εμβόλιμα διαστήματα και λοιπά όπως και τώρα μετά την παραίτηση μου συμβαίνουν διότι απλά υπάρχουν '"πατρίκιοι" και "πλήβειοι"...αν προσέξατε πιο πάνω μιλάω για την αδικία η μετακίνηση στα Αντί-κύθηρα να αφορά πάντα ότι πατάει στο νησί ασχέτως του τι δήλωσε ο κάθε συνάδελφος που φτάνει εκεί μέσω των προκηρύξεων αγροτικών,ανεξαρτήτως τι προυπηρεσία,κλπ έχει...ότι πατάει στα  ΚΥΘΗΡΑ είναι αναλώσιμο σε μία κλίκα του ιδιόρρυθμου εκεί καθεστώτος του νοσοκομείου-25 κλίνες-που ελέγχει ΑΠΟΛΥΤΑ το Κ.Υ..
        ΕΠΙΣΗΣ για τους 2 γιατρούς μόνιμα, το χειμώνα(απο οκτώβριο) δεν είναι καν 35 άτομα,απ'ότι ακούω είναι λιγότεροι απο 25..αλλά όπως λένε οι Αντικυθήριοι: όλα τα δάκτυλα του χεριού δεν είναι ίδια, έτσι και το νησί τους εν σχέσει με άλλα άγονα.Απαιτούν και κερδίζουν...

27 Αυγούστου 2012, 22:07:54
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

ΛΟΥΜΙΩΤΗΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Να ρωτήσω κάτι άσχετο με το θέμα...στην ίδια ΥΠΕ δεν είναι που αποψη νομικου συμβουλου ήταν να πληρώνονται οι εφημερίες στους γιατρούς με δωρεάν φαγητό (ή κάπως έτσι το έλεγε ) ;

Timex,είσαι διαβασμένος και αυτό μου αρέσει...ναι αυτο είναι όπως το είπες και κατόπιν η πρώην υπεδάρχισσα διαχώρισε την θέση της...Επίσης επειδή όλα τα προβλήματα είναι θέμα πολιτικής  όταν θα έχω πιο πολύ ηρεμία θα αναλύσω και τις πολιτικές αποχρώσεις στο συγκεκριμμένο θέμα και ίσως χαρτογραφήσω πολιτικά το θέμα.

27 Αυγούστου 2012, 22:14:13
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

ΛΟΥΜΙΩΤΗΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Να ρωτήσω κάτι άσχετο με το θέμα...στην ίδια ΥΠΕ δεν είναι που αποψη νομικου συμβουλου ήταν να πληρώνονται οι εφημερίες στους γιατρούς με δωρεάν φαγητό (ή κάπως έτσι το έλεγε ) ;

Timex,είσαι διαβασμένος και αυτό μου αρέσει...ναι αυτο είναι όπως το είπες και κατόπιν η πρώην υπεδάρχισσα διαχώρισε την θέση της...Επίσης επειδή όλα τα προβλήματα είναι θέμα πολιτικής  όταν θα έχω πιο πολύ ηρεμία θα αναλύσω και τις πολιτικές αποχρώσεις στο συγκεκριμμένο θέμα και ίσως χαρτογραφήσω πολιτικά το θέμα.

Εννοώ στο Γ.Ν ΚΥΘΗΡΩΝ...

28 Αυγούστου 2012, 01:26:24
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Να ρωτήσω κάτι άσχετο με το θέμα...στην ίδια ΥΠΕ δεν είναι που αποψη νομικου συμβουλου ήταν να πληρώνονται οι εφημερίες στους γιατρούς με δωρεάν φαγητό (ή κάπως έτσι το έλεγε ) ;
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

5 Σεπτεμβρίου 2012, 00:11:58
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

ΛΟΥΜΙΩΤΗΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ


ΣΑΝ ΒΓΕΙΣ ΣΤΟΝ ΠΗΓΑΙΜΟ ΓΙΑ ΑΝΤΙΚΥΘΗΡΑ,ΕΚΕΙ ΘΑ ΣΕ ΘΑΨΟΥΝ!
    ΚΥΘΗΡΑ =ΑΝΤΙΚΥΘΗΡΑ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΕ ΑΦΗΝΟΥΝ ΟΥΤΕ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙΣ,ΡΕ ΔΕΝ Σ'ΑΦΗΝΟΥΝ ΛΕΩ,ΕΛΕΟΣ!

5 Σεπτεμβρίου 2012, 01:10:23
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

ΛΟΥΜΙΩΤΗΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ


15 ημέρες μετά και ύστερα από την 2η παραίτηση,έξω από το σπιτάκι που νοίκιαζα βρήκα επικολλημένο το συγκεκριμμένο έγγραφο,και ενώ μαζύ με την 1η παραίτηση είχα ζητήσει εγγράφως και την κανονική που δικαιούμαι πρό της απολύσεως.
Προφανώς μπορεί να υφίσταμαι κάποια ιδιαίτερη "δίωξη",αλλά οι μόνοι λόγοι που που δικαιολογούν κάτι τέτοιο είναι είτε κακοήθεια,είτε παραφροσύνη.
Σημειωτέον ,από 1η Αυγούστου-16 Αυγούστου και ενώ σύμφωνα με την απόφαση της ΔΥΠΕ στις 13/7/2012 (που έστω και αν εχω προσφύγει κατα αυτής,λέει διαφορετικά πράγματα απότι γράφει το εξώδικο γι'αυτό και την επισυνάπτω) έπρεπε σαν ο νεότερος να πάω εγώ ή έστω ο άλλος Γ.Ιατρός ΚΑΙ ΟΜΩΣ  ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ!Αντίθετα από τίς 16/08 και μετά "θάβανε"το Λουμιώτη και μόνο στά Αντικύθηρα,α! και την αγροτικό των αντικυθήρων(έκανε το"λάθος") η οποία λέει δεν εκπαιδεύεται τα σαββατοκύριακα και μέχρι τις 08/09 που λήγει η θητεία της (λέτε να ζητήσει παράταση?)δεν θα κάνει η συνάδελφος κανένα σαββατοκύριακο,και φυσικά ούτε λόγος για την κανονική που της χρωστάνε...και φυσικά παρόλο που δεν υπάρχει Π/Θ  κλινική στο εν λόγω νοσοκομείο κάνει εκπαίδευση καλυπτόμενη από τον καρδιολόγο που είναι και Δ.Ι.Υ ,αλλά και α.α Διοικητής μέχρι 16/08 λόγω αποχώρησης της προηγούμενης διοικήτριας..εεε?  "αγνό χάος.." έτσι δεν το λέει κάποιος .
   Εν μέσω τουριστικής (λέει  στο εξώδικο)σεζόν , και 1-16 Αυγούστου τι είναι? φούλ τουριστική σεζόν δεν είναι?Και όμως,τό Π.Ι Αντικυθήρων έχει ανάγκες όταν  αποφασίζει η εκάστοτε διοίκηση ....και ξέχωρα απ΄'ολα αυτά ΥΠΑΡΧΕΙ ο αγροτικός των Αντικυθήρων,μόνο που ύστερα από 10 μήνες στο βράχο λάλησε ο συνάδελφος, και ...ζήτησε το αυτονόητο,δηλ. την τρίμηνη εκπαίδευση(διορίστηκε σεπτέμβριο του 2011-υπόχρεος),και σίγουρα η συνάδελφος θα ήθελε σας βεβαιώ να ήτανε στο Τζάνειο,η στη Σύρο για τον 1 μήνα Παθολογίας.
  Σημ:σε μια χώρα που σπαράσσεται στο θέμα της Υγείας θεώρησα καλό να μεταβώ σύμφωνα με την απόφαση της 13/07(την νομιμότηταψτης οποίας έχω προσβάλλει βάσει του νόμου 2519 αρθ 26 παρ1) στα Αντικύθηρα να βοηθήσω στο πρόβλημμα ,πράγματι πήγα 16-17-18 Αυγ και στίς 19 /08 επέστρεψα στα Κύθηρα μέσω  Κρήτης(μεγάλη ταλαιπωρία ,8 ώρες αναμονή στο  Κίσσαμο) και μετά στα Κύθηρα εφημερία στις 20/08 και εντολή μετακίνησης εκ νέου στα Αντικύθηρα το πρωΐ 21/08 .....ε    παραιτήθηκα δεν άντεξα

5 Σεπτεμβρίου 2012, 11:57:08
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Λυπάμαι συναδελφε για την ολη κατασταση.Οπως το αντιλαμβανομαι εκανες μια λανθασμενη επιλογη λογω αγνοιας και τωρα ταλαιπωρεισαι.Επικροτω την προσπαθεια σου να μεταφερεις το ζοφερο κλιμα και ενδεχομενως να λειτουργησεις αποτρεπτικα για ενδεχομενους επιδοξους μελλοντικους συναδελφους που θα παγιδευθουν ομοιως.Να ξερεις ομως πως δεν εισαι ο μονος που παγιδευθηκε σε επιλογη του.Διαβασε αναφορες συναδελφων περι εφημερευσεων ενος και μονο  ιατρου σε εφημερια ΚΥ ανα τη Ελλαδα ή περι διακομιδων.Δυστυχως ζουμε σε ενα απροσωπο και αναλγητο κρατος που αποφασιζει και διατασει.Οφειλουμε βεβαια να σεβαστουμε και τις αναγκες των μονιμα εξορισμενων κατοικων του ΒΡΑΧΟΥ και κάθε ΒΡΑΧΟΥ που ως Ελληνες πολιτες εχουν και αυτοι δικαιωμα στο αγαθο της υγειας.Αλλά σεβαστη και η αδυναμια κάποιων εξ ημων να μεταμορφωθουμε σε Ραμπο.
Καλως επραξες και παραιτηθηκες.Και εγω το ιδιο θα εκανα.Ειναι η πιο εντιμη οδος και ενδεχομενως η συντομοτερη για να βαλεις τελος στην ταλαιπωρια σου και ας εχει και κοστος.Απλά προσπερασε το οσο γρηγοροτερα μπορεις .Ελπιζω να μην εχεις προβλημα με το εξωδικο ή μη σου δημιουργησουν μελλοντικα και άλλα προβληματα.(σορρυ αλλά λογω έλλειψης χρονου δεν διαβασα πολλους από τους υπερσυνδεσμους που παραθετεις και που ενδεχομενως απαντας σε αυτο το τελευταιο)

Καλη συνεχεια και καλυτερη επιλογη ιατρειου την άλλη φορα.Σε σενα και σε πολλους από εμας!
Γιατι τα πραγματα εχουν σφιξει για πολλους σε πολλα μερη...
+

5 Σεπτεμβρίου 2012, 18:17:06
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

ΛΟΥΜΙΩΤΗΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Λυπάμαι συναδελφε για την ολη κατασταση.Οπως το αντιλαμβανομαι εκανες μια λανθασμενη επιλογη λογω αγνοιας και τωρα ταλαιπωρεισαι.Επικροτω την προσπαθεια σου να μεταφερεις το ζοφερο κλιμα και ενδεχομενως να λειτουργησεις αποτρεπτικα για ενδεχομενους επιδοξους μελλοντικους συναδελφους που θα παγιδευθουν ομοιως.Να ξερεις ομως πως δεν εισαι ο μονος που παγιδευθηκε σε επιλογη του.Διαβασε αναφορες συναδελφων περι εφημερευσεων ενος και μονο  ιατρου σε εφημερια ΚΥ ανα τη Ελλαδα ή περι διακομιδων.Δυστυχως ζουμε σε ενα απροσωπο και αναλγητο κρατος που αποφασιζει και διατασει.Οφειλουμε βεβαια να σεβαστουμε και τις αναγκες των μονιμα εξορισμενων κατοικων του ΒΡΑΧΟΥ και κάθε ΒΡΑΧΟΥ που ως Ελληνες πολιτες εχουν και αυτοι δικαιωμα στο αγαθο της υγειας.Αλλά σεβαστη και η αδυναμια κάποιων εξ ημων να μεταμορφωθουμε σε Ραμπο.
Καλως επραξες και παραιτηθηκες.Και εγω το ιδιο θα εκανα.Ειναι η πιο εντιμη οδος και ενδεχομενως η συντομοτερη για να βαλεις τελος στην ταλαιπωρια σου και ας εχει και κοστος.Απλά προσπερασε το οσο γρηγοροτερα μπορεις .Ελπιζω να μην εχεις προβλημα με το εξωδικο ή μη σου δημιουργησουν μελλοντικα και άλλα προβληματα.(σορρυ αλλά λογω έλλειψης χρονου δεν διαβασα πολλους από τους υπερσυνδεσμους που παραθετεις και που ενδεχομενως απαντας σε αυτο το τελευταιο)

Καλη συνεχεια και καλυτερη επιλογη ιατρειου την άλλη φορα.Σε σενα και σε πολλους από εμας!
Γιατι τα πραγματα εχουν σφιξει για πολλους σε πολλα μερη...
Δεν ε'ιναι άγνοια,είναι μη εφαρμογή του νόμου ΚΑΜΜΙΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ δεν επιτρέπεται στήν πρώτη θητεία δι'οιονδήποτε τρόπο ΝΟΜΟΣ 2519 ΑΡΘ 26 παρ 1,ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΡΩΤΑΣ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΤΟ ΥΠΕΡ-ΑΓΟΝΟ ΔΥΣΠΡΟΣΙΤΟ 30  μίλλια νότια στο πουθενά...άς μή συγκρίνουμε μετακίνηση μέσα στα όρια μιάς βατής περιοχής με αυτό τον εξοστρακισμό.
Είναι μια ΚΑΛΟΣΤΗΜΕΝΗ ΠΑΓΙΔΑ..ένα άγκιστρο που μέχρι πρότινος έπιανε τούς ανυποψίαστους υπόχρεους που ..δήλωναν Κύθηρα!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΜΠΟΝΕΤΙΚΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ,πάντως ο Ι.Σ.Πειραιά δεν ενδιαφέρθηκε και τόσο...έτσι ενημερωτικά...μόνος παλεύω.

5 Σεπτεμβρίου 2012, 21:21:34
Απάντηση #23
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Θες να μας πεις τι έκανες μετά την υποβολή της πρώτης παραίτησης; Γιατί αν ισχύουν όσα γράφει το εξώδικο που έλαβες, υπάρχει πρόβλημα!
Μπορεί να ζήτησες την άδεια που σου απέμενε αλλά απ' ό,τι κατάλαβα δεν εγκρίθηκε.
Παρέμεινες στην εργασία σου ή αποχώρησες; Αν αποχώρησες, με ποια αιτιολογία; (γιατί η υποβολή παραίτησης δεν ευσταθεί αφού δεν είχε ακόμη γίνει αποδεκτή ή/και δημοσιευθεί σε ΦΕΚ)

6 Σεπτεμβρίου 2012, 00:29:16
Απάντηση #24
Αποσυνδεδεμένος

ΛΟΥΜΙΩΤΗΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θες να μας πεις τι έκανες μετά την υποβολή της πρώτης παραίτησης; Γιατί αν ισχύουν όσα γράφει το εξώδικο που έλαβες, υπάρχει πρόβλημα!
Μπορεί να ζήτησες την άδεια που σου απέμενε αλλά απ' ό,τι κατάλαβα δεν εγκρίθηκε.
Παρέμεινες στην εργασία σου ή αποχώρησες; Αν αποχώρησες, με ποια αιτιολογία; (γιατί η υποβολή παραίτησης δεν ευσταθεί αφού δεν είχε ακόμη γίνει αποδεκτή ή/και δημοσιευθεί σε ΦΕΚ)

Αγαπητέ συνάδελφε το τι έκανα απο εκεί και πέρα αφορά το πώς θα απαντήσω στις διώξεις  για λόγους ευνόητους δεν θα αναπτύξω επί της παρούσης...Πάντως  πληροφοριακά όταν παραιτείσαι  και μάλιστα ύστερα απο άσκηση παράνομης  και καταχρηστικής εξουσίας εις βάρος σου,και έχεις ήδη προσφύγει νομικά γιάυτό και όταν μιλάμε για κατάχρηση εξουσίας πουθέτει σε κίνδυνο την υγεία σου και επι 1 μήνα επισημαίνεις αυτό τότε μάλλον οι ασκούντες αυτή την συμπεριφορά έχουν πρόβλημα.
    Βγαίνεις σε κανονική άδεια μέχρι συμπληρώσεως τουλάχισον 15θημέρου,οπότε και με την 2η υποβολή της παραίτησης λύεται αυτοδίκαια η σχέση....αλλά ξέρετε τι λέω εγώ: Σας δείχνω το δάσος και βλέπετε το δέντρο ή μάλλον το δάχτυλο..για την κατάφωρη αδικία τι  γνώμη έχετε(και βέβαια δεν θα'λλάξει άμεσα κάτι αλλά μακροπρόθεσμα ίσως) πιστέψτεμε πάντως,θα έχω πολύ λιγότερο πρόβλημα απ'οτι αν ήμουν εξώριστος στο βράχο..."υγιείας απούσης πάντα άχρεια.."  ΟΚ?


6 Σεπτεμβρίου 2012, 00:39:42
Απάντηση #25
Αποσυνδεδεμένος

ΛΟΥΜΙΩΤΗΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ


Ενημερωτικά,ο Ι.Σ. Πειραιά στην προσπάθεια μου να επικοινωνήσω με το νομικό τμήμα και αφού έστειλα κάποια ενημερωτικά,τελικά ύστερα απο πολλά με πληροφόρησαν ότι δεν υπάρχει σταθερό νομικό τμήμα αλλά ...ανάλογα με την περίπτωση επιλέγουν δικηγόρο!
Επ'αυτού κάποιο σχόλιο κανείς?

6 Σεπτεμβρίου 2012, 01:32:06
Απάντηση #26
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ενημερωτικά,ο Ι.Σ. Πειραιά στην προσπάθεια μου να επικοινωνήσω με το νομικό τμήμα και αφού έστειλα κάποια ενημερωτικά,τελικά ύστερα απο πολλά με πληροφόρησαν ότι δεν υπάρχει σταθερό νομικό τμήμα αλλά ...ανάλογα με την περίπτωση επιλέγουν δικηγόρο!
Επ'αυτού κάποιο σχόλιο κανείς?
Το ίδιο γίνεται στον Ι.Σ.Ξάνθης.
Υπάρχει και το νομικό συμβούλιο του ΠΙΣ, εφόσον παραπεμφθεί εκεί το θέμα από τον Ι.Σ.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

6 Σεπτεμβρίου 2012, 09:06:21
Απάντηση #27
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Καλημέρα σε όλες και όλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω πόσο "πραγματικό" πληθυσμό έχουν τα Κύθηρα και αν υπάρχουν ιδιωτικά ιατρεία. Απλά σκέφτομαι, αν φυσικά υπάρχει πληθυσμιακή δυναμική, την εναλλακτική οργάνωσης ενός ιδιωτικού ιατρείου αντί του διορισμού σε ένα Κέντρο Υγείας, για έναν ειδικευμένο Γενικό Ιατρό. Η προσφορά δεν σταματάει στο Δημόσιο και ειδικότερα για τους Γενικούς Ιατρούς που έχουν εξειδικευτεί στην Πρωτοβάθμια Υγεία και έχουν αποκτήσει την ικανότητα αντιμετώπισης περιστατικών σε διάφορες συνθήκες, γεωγραφικές και πολιτισμικές. Η Γενική Ιατρική είναι "πρώτης γραμμής" ιατρική ειδικότητα και, κατά προσωπική άποψη, βρίσκει καλύτερη εφαρμογή σε "δύσκολα" μέρη. Με ένα ιδιωτικό ιατρείο Πρωτοβάθμιας Υγείας απαλλάσσεται ο ιατρός από διοικητικά "καθήκοντα" και "επιταγές ανωτέρων". Όσο για το οικονομικό κομμάτι δεν τίθεται θέμα συζήτησης, για όποιον φυσικά θέλει να είναι ειλικρινής με τον εαυτό του.

Ευχαριστώ.     
Medicus curat,
Deus sanat

6 Σεπτεμβρίου 2012, 16:07:05
Απάντηση #28
Αποσυνδεδεμένος

ΛΟΥΜΙΩΤΗΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ


ΜΙΑ ΚΑΛΟΣΤΗΜΜΕΝΗ ΠΑΓΙΔΑ....ΚΥΘΗΡΑ=ΑΝΤΙ-ΚΥΘΗΡΑ ,ΚΑΙ σημειωτέον ,οι μετακινούμενοι στο βράχο των Αντικυθήρων υπόχρεοι συνάδελφοι δεν έχουν ούτε τα προνόμια του δυσπρόσιτου..και στοιχίζουν φυσικά φθηνότερα.
    Οσο,για το ιδιωτικό ιατρείο στα Κύθηρα:3500 το χειμώνα πληθυσμός,αλλάμόνο 1 παθολόγος τελικά υπάρχει ,σύζυγος κάποιου αυτόχθονα επιχειρηματία...οσοι θέλετε προσπαθείστε,αλλά δεν θα σας το συνιστούσα...συνήθως ιδιώτες αλλά και ΕΣΥτες ιατροί φεύγουν απ'οτι έχω διασταυρώσει απο το μέρος.

6 Σεπτεμβρίου 2012, 17:16:02
Απάντηση #29
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
    Βγαίνεις σε κανονική άδεια μέχρι συμπληρώσεως τουλάχισον 15θημέρου,οπότε και με την 2η υποβολή της παραίτησης λύεται αυτοδίκαια η σχέση....αλλά ξέρετε τι λέω εγώ: Σας δείχνω το δάσος και βλέπετε το δέντρο ή μάλλον το δάχτυλο..για την κατάφωρη αδικία τι  γνώμη έχετε(και βέβαια δεν θα'λλάξει άμεσα κάτι αλλά μακροπρόθεσμα ίσως) πιστέψτεμε πάντως,θα έχω πολύ λιγότερο πρόβλημα απ'οτι αν ήμουν εξώριστος στο βράχο..."υγιείας απούσης πάντα άχρεια.."  ΟΚ?

Για την κατάφωρη αδικία εις βάρος σου έναντι του άλλου Γ.Ι. έχω αναφέρει παραπάνω ότι έχεις χίλια δίκια. Όπως επεσήμανα ότι θεωρώ αδικία να "χώνονται" μόνο οι αγροτικοί έναντι των ειδικευμένων. Αφού δεν υπάρχει συναδελφικότητα μεταξύ όλων, τότε ο καθένας πράττει ότι νομίζει καλύτερο για να προασπίσει το συμφέρον του! Για το αν θα αλλάξει κάτι άμεσα, όπως γράφεις, πιστεύω ότι και άμεσα και μακροπρόθεσμα θα αλλάξει. Μόνο που θα είναι πάντα προς το χειρότερο. Όσες ενδιαφέρουσες και πρακτικές προτάσεις κι αν κατατεθούν.
Μια απορία που μου δημιουργήθηκε από όλο αυτό το θέμα: Πριν δηλώσεις τη συγκεκριμένη θέση δεν είχες πληροφόρηση; (προσωπική εμπειρία το θεωρώ απίθανο αφού λογικά δεν θα είχες δηλώσει). Είχες λανθασμένη πληροφόρηση; Δε μπορεί το πρόβλημα με τα Αντικύθηρα να δημιουργήθηκε μόλις παρουσιάστηκες.