Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 16:17:10

Αποστολέας Θέμα: Επιδότηση από το ΤΣΑΥ για αγορά γυαλιών.  (Αναγνώστηκε 13468 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

1 Αυγούστου 2008, 01:40:38
Αναγνώστηκε 13468 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Οι ασφαλισμένοι στο ΤΣΑΥ δικαιούμαστε από το ΤΣΑΥ επιδότηση 50 Ευρώ κάθε 2 χρόνια για διορθωτικά γυαλιά οράσεως ( φακούς και σκελετό μαζί ), για οποιαδήποτε οφθαλμολογική πάθηση.

Γράφω παρακάτω τι ενέργειες έκανα πρόσφατα για να πάρω την επιδότηση αυτή.

Πήγα σε ένα ιδιώτη οφθαλμίατρο που έχει σύμβαση με το ΤΣΑΥ (όσοι έχουν σύμβαση με το Δημόσιο, έχουν και με το ΤΣΑΥ από ότι κατάλαβα), ο οποίος εξέτασε την οπτική μου οξύτητα και μου έγραψε μια Εντολή Υγειονομικής Δαπάνης ότι χρειάζομαι γυαλιά και μια συνταγή που γράφει τι είδους διορθωτικών φακών πρέπει να φοράω στα γυαλιά (πόσες διοπτρίες σε κάθε μάτι).

Μετά πήγα στην Διεύθυνση Υγείας στην οικεία Νομαρχία και ο ελεγκτής του Δημοσίου, που είναι και ελεγκτής του ΤΣΑΥ, ενέκρινε την Εντολή Υγιειονομικής Περίθαλψης πάνω στην οποία ο Οφθαλμίατρος είχε γράψει ότι χρειάζομαι γυαλιά.

Μετά πήγα σε κατάστημα οπτικών, αγόρασα τα γυαλιά και μου δώσαν απόδειξη.

Τέλος έστειλα συστημένα στο παράρτημα του ΤΣΑΥ Θεσσαλονίκης (για εμάς που ζούμε στη Καβάλα) στην διεύθυνση

26ης Οκτωβρίου 90
(Porto Center)
546 28 Θεσσαλονίκη

( Τηλέφωνα: 2310 – 513 452  και 2310 – 513 458 )

τα παρακάτω:



1) Την Εντολή Υγιεονομικής Δαπάνης από τον οφθαλμίατρο που έχει εγκριθεί ως άνω από τον ελεγκτή του ΤΣΑΥ.

2) Την συνταγή από τον οφθαλμίατρο που γράφει τι είδους διορθωτικών φακών πρέπει να φοράω στα γυαλιά (τι διοπτρίες σε κάθε μάτι).

3) Tην απόδειξη από το κατάστημα οπτικών ότι αγόρασα τα γυαλιά.

4) Από μία φωτοτυπία των 2 πρώτων φύλλων του Ατομικού Βιβλιαρίου Υγείας του ΤΣΑΥ όπου μεταξύ άλλων υπάρχει η φωτογραφία μου, καθώς και σφραγίδα ότι το βιβλιάριό μου ισχύει για το τρέχον έτος.

5) Αίτηση.










Σύμφωνα με πληφοφορίες από το οικείο ΤΣΑΥ του Νομού Καβάλας τα λεφτά θα τα πάρω μετά από περίπου 6 μήνες.

Για να δούμε…

Υστερόγραφο:
Από ότι κατάλαβα, αντί να κάνει κανείς την παραπάνω διαδικασία μπορεί να αφαιρέσει το έξοδο αγοράς γυαλιών από το φορολογητέο του εισόδημα. Δεν είμαι όμως 100 % βέβαιος για αυτό ούτε και για το ποια ακριβώς διαδικασία ακολουθείται τότε. Μήπως ξέρει κανείς;


( Οι διατάξεις όμως που διέπουν την παραπάνω φοροαπαλλαγή αλλάζουν σύμφωνα με τον λογιστή μου από χρόνο σε χρόνο. )
« Τελευταία τροποποίηση: 1 Αυγούστου 2008, 01:43:47 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

1 Αυγούστου 2008, 10:47:18
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

timex


Επειδή το έχω κάνει να σου πω τι θα πάρεις.
Θα σου στείλουν απο το ΤΣΑΥ ένα χαρτί ,εμένα μου το έστειλαν σε ένα μήνα, με το οποίο πας στην τράπεζα για να πάρεις όχι 50 αλλά περίπου 45 ευρω.
Στο χαρτί έγραφε ότι πρέπει να πάω στην Εθνική.
Πήγα λοιπόν και με τις κρατήσεις τις τράπεζας ,πήρα 41,67 ευρώ.
Εντάξει απο το τίποτα καλό είναι και αυτό...
Έχασα βέβαια μια μέρα για να κάνω τα χαρτιά όταν τα έστειλα και άλλη μια για να περιμένω στην τράπεζα.

Βέβαια σε άλλα ταμεία παίρνεις περισσότερα αλλά τεσπα.

4 Αυγούστου 2009, 01:32:19
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Οι ασφαλισμένοι στο ΤΣΑΥ δικαιούμαστε από το ΤΣΑΥ επιδότηση 50 Ευρώ κάθε 2 χρόνια για διορθωτικά γυαλιά οράσεως ( φακούς και σκελετό μαζί ), για οποιαδήποτε οφθαλμολογική πάθηση.
Κι ενώ στο Προεδρικό Διάταγμα 67/90, άρθρο 3, παράγραφος 1ε αναφέρει ότι "Διορθωτικά γυαλιά (σκελετό και φακούς) ένα ζεύγος για κοντά και ένα για μακρυά, κάθε 2 χρόνια (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος), στο ατομικό βιβλιάριο ασθενείας αναφέρεται ΠΑΡΑΝΟΜΑ πως η παραπάνω χορήγηση γίνεται ανά τριετία.

Ενημερώνοντας τα κεντρικά γραφεία του ΤΣΑΥ, ως ελεγκτής ιατρός του δημοσίου μου δόθηκε η απάντηση πως "μάλλον έγινε κάποιο λάθος".

Όσο για την υπόλοιπη διαδικασία πράγματι είναι έτσι όπως τα περιγράφει ο συνάδελφος Αργυρίου, αλλά προσωπικά πιστεύω πως δεν αξίζει να μπει κάποιος στον κόπο για 40+ ευρώ.
Ενημερωτικά στο Ι.Κ.Α. είναι 135€ περίπου.


Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
83285 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 5 Σεπτεμβρίου 2011, 18:35:52
από Denominator
24 Απαντήσεις
18451 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Σεπτεμβρίου 2011, 09:02:19
από Δ. Κουναλάκης
2 Απαντήσεις
11965 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Απριλίου 2013, 20:50:34
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
6908 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Σεπτεμβρίου 2021, 18:46:41
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
5100 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Φεβρουαρίου 2022, 21:28:13
από Argirios Argiriou