Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 11:20:08

Αποστολέας Θέμα: Μπλοκ παροχής υπηρεσιών για εφημερίες σε ιδιωτική Κλινική...?  (Αναγνώστηκε 232058 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

30 Σεπτεμβρίου 2012, 23:22:25
Απάντηση #30
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
εγώ πάντως δεν κατάλαβα συνάδελφοι...μπορώ να έχω το αμάξι μου με όλα τα απαραίτητα μέσα και να πηγαίνω κατ'οίκον επισκέψεις και να κόβω απόδειξη (ενδεχομένως να συνταγογραφώ στο σπίτι) χωρίς να έχω ιατρείο?ναι ή οχι?
Εκ της νομοθεσίας οφείλεις να έχεις έδρα. Εάν δεν είναι ο χώρος που είσαι υπάλληλος, πρέπει να έχεις ένα ιατρείο.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

1 Οκτωβρίου 2012, 00:03:51
Απάντηση #31
Αποσυνδεδεμένος

DrGar


Δραττομαι της  ευκαιριας   να  σας  ρωτησω  κ εγω   ποιο   βιβλιο συμπληρωνει καποιος   συναδελφος  που εργαζεται αποκλειστικα σε   ιδιωτικη κλινικη, με το καθεστως   των ΑΠΥ  , οχι σε σταθερη σχεση εργασιας. Το  βιβλιο  εσοδων-εξοδων ή το  βιβλιο ασθενων ( αν κ δεν εχω  επαγγελματικη στεγη  ο λογιστης  μου  μου ζητησε  να εχω  κ αυτο το βιβλιο) .Τωρα  ομως   , διαβαζοντας   τα   προηγουμενα  ποστς  , εχω   μπερδευτει..

1 Οκτωβρίου 2012, 08:56:42
Απάντηση #32
Αποσυνδεδεμένος

Xouzouris



1 Οκτωβρίου 2012, 15:45:10
Απάντηση #33
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
εγώ πάντως δεν κατάλαβα συνάδελφοι...μπορώ να έχω το αμάξι μου με όλα τα απαραίτητα μέσα και να πηγαίνω κατ'οίκον επισκέψεις και να κόβω απόδειξη (ενδεχομένως να συνταγογραφώ στο σπίτι) χωρίς να έχω ιατρείο?ναι ή οχι?
Εκ της νομοθεσίας οφείλεις να έχεις έδρα. Εάν δεν είναι ο χώρος που είσαι υπάλληλος, πρέπει να έχεις ένα ιατρείο.

Υπάρχουν όμως εταιρίες που παρέχουν ιατρικές υπηρεσίες αποκλειστικά κατ' οίκον! Αυτό είναι επιτρεπτό/νόμιμο για μια εταιρία (που απασχολεί γιατρούς) και παράνομο για έναν γιατρό μόνο του;

1 Οκτωβρίου 2012, 15:54:17
Απάντηση #34
Αποσυνδεδεμένος

vlyras


Οκ..έκανα πολύ πρόσφατα έναρξη ελεύθερου επαγγέλματος..με έδρα την οικία μου. Διαθέτω θεώρημενες ΑΠΥ και βιβλίο εσοδων-εξόδων. Πιστοποιουμε απο τον εοππυ για απόκτηση κωδικών χωρίς πρόβλημα..μόνο που αντί για ιατρειο έγραψα έδρα στο έντυπο που αποστελλουμε. Όλο χαρά μπαίνω στο συστημα και τι διαπιστώνω? δεν μπορείς να συνταγογραφησεις απο την οικία σου. Όπου αλλού βρ´ισκεσαι κόβεις θεωρημενη ΑΠΥ Μα ένα λεπτό..πάω σπιτι κάποιου ασθενή..τι θα κάνω? αν κόψω απόδειξη και την άλλη μέρα γράψω συνταγή απο το σπιτι μου η εφορία θα μου πει ότι κάνω παράνομο ιατρειο σπιτι μου.
ΠΑιρνω τηλ το e-dapy κανείς δεν ήξερε..και τελικά μου είπαν ότι συνταγή γράφεται σπιτι σας και διαλέγεται ως τοποθεσίας ιδιωτικό ιατρειο. Το έιπαν για να ξεμπερδευουν διότι όταν τυπωθει συνταγή με ένδειξη ιδιωτικό ιατρειο η εφορία θα βγάλει καπνούς...
 Συμπέρασμα μπορεί να ισχύει ότι τελικά το ιατρειο είναι υποχρεωτικό και το αλλαλουμ καλά κρατεί...αν όχι βοηθειστε με ...
Φυσικά και δεν έχω εργοδότη είμαι γιατρός που όλοι λένε οτι δυναμαι να ασκησω το επαγγελμα με εδρα το σπιτι αλλα τελικα μαλλον δεν δυναμαι....

1 Οκτωβρίου 2012, 16:18:05
Απάντηση #35
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Υπάρχουν δύο περιπτώσεις:
α) ιατρός σε εργοδότη, ιατρείο σε χώρο του εργοδότη, έδρα εφορίας σπίτι του, χωρίς βιβλίο ασθενών, θεωρημένο μπλοκ εφορίας μόνο, επισκέψεις κατ οίκον μέσω του εργοδότη του.
β) ιατρός με δικό του ιατρείο (με άδεια), έδρα εφορίας το ιατρείο, μπορεί να επισκέπτεται ασθενείς στο σπίτι (κόβει θεωρημένη ΑΠΥ), έχει βιβλίο ασθενών για το ιατρείο με αθεώρητες για όσους προσέρχονται στο ιατρείο.

Ο δεύτερος μπορεί να δουλεύει και σε εργοδότη κάποιες ώρες αλλά οφείλει να διατηρεί ιατρείο.
Ο δεύτερος μπορεί και το 90% του τζίρου του να είναι επισκέψεις στο σπίτι. Αλλά έχει ιατρείο.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

31 Οκτωβρίου 2012, 23:12:10
Απάντηση #36
Αποσυνδεδεμένος

depy


Καλησπέρα!

Ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση από τους συναδέλφους που ως πιο πεπειραμένοι μας διαφωτίζουν σχετικά με θέματα εμάς τους νεότερους.

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
Ζω μόνιμα σ'έναν νομό Α και θέλω να κάνω εφημερίες με μπλοκ παροχής υπηρεσιών σε ιδιωτική κλινική που ανήκει σε διπλανό νομό (Β) {ακριβώς στα σύνορα με τον Α, γι'αυτό και μπορώ να πηγαινοέρχομαι}.
Θέλοντας να κάνω έναρξη επαγγέλματος και έχοντας μοναδική έδρα να δηλώσω στον νομό Α, σε ποια εφορία θα κάνω έναρξη επαγγέλματος?
Σε ποιον ιατρικό σύλλογο θα εγγραφώ?

1 Νοεμβρίου 2012, 00:07:22
Απάντηση #37
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλησπέρα!

Ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση από τους συναδέλφους που ως πιο πεπειραμένοι μας διαφωτίζουν σχετικά με θέματα εμάς τους νεότερους.

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
Ζω μόνιμα σ'έναν νομό Α και θέλω να κάνω εφημερίες με μπλοκ παροχής υπηρεσιών σε ιδιωτική κλινική που ανήκει σε διπλανό νομό (Β) {ακριβώς στα σύνορα με τον Α, γι'αυτό και μπορώ να πηγαινοέρχομαι}.
Θέλοντας να κάνω έναρξη επαγγέλματος και έχοντας μοναδική έδρα να δηλώσω στον νομό Α, σε ποια εφορία θα κάνω έναρξη επαγγέλματος?
Σε ποιον ιατρικό σύλλογο θα εγγραφώ?
Μετά το Ν 3919/2011 και την εφαρμοστική του εγκύκλιο, μπορεί ένας γιατρός να δουλεύει όπου θέλει. Η επιλογή φορολογικής έδρας δεν επηρεάζει αυτές τις δυνατότητες.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

1 Νοεμβρίου 2012, 07:42:59
Απάντηση #38
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Μετά το Ν 3919/2011 και την εφαρμοστική του εγκύκλιο, μπορεί ένας γιατρός να δουλεύει όπου θέλει. Η επιλογή φορολογικής έδρας δεν επηρεάζει αυτές τις δυνατότητες.

Δηλαδη με τον νόμο αυτό, μπορώ να έχω ιατρείο σε ένα νομό που θα το δουλεύω το πρωι πχ και να έχω και ένα δεύτερο σε διπλανό νομό που θα το δουλεύω το απόγευμα; Και αν ισχύει αυτό σε ποιον από τους δυο συλλόγους θα ανήκω; που μπορώ να μάθω περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το θέμα;

1 Νοεμβρίου 2012, 08:41:32
Απάντηση #39
Αποσυνδεδεμένος

Xouzouris


Σε οποιον συλλογο απο τους δυο (ή περισσοτερους) θες. Εχω συναδελφο που κανει ιατρειο (δικο του ιατρειο με παπα και με κουμπαρο, οχι λαθραια σε ιατρειο αλλουνου) μια φορα την εβδομαδα στην Καλαμάτα και τις αλλες μερες στην Αθηνα οπου και κατοικοεδρεύει.

4 Νοεμβρίου 2012, 20:41:03
Απάντηση #40
Αποσυνδεδεμένος

depy


Και άλλη μία ερώτηση, μπορεί κάποιος με πρόσληψη (ασφάλεια σε ΙΚΑ κ ΤΣΑΥ) με μερική απασχόληση να διατηρεί και μπλοκ παροχής υπηρεσιών για να συμπληρώσει εισόδημα?

5 Νοεμβρίου 2012, 00:56:19
Απάντηση #41
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Και άλλη μία ερώτηση, μπορεί κάποιος με πρόσληψη (ασφάλεια σε ΙΚΑ κ ΤΣΑΥ) με μερική απασχόληση να διατηρεί και μπλοκ παροχής υπηρεσιών για να συμπληρώσει εισόδημα?

Βεβαίως. Κάθε ιατρός ιδιωτικός υπάλληλος εταιρείας μπορεί να έχει και ατομική δραστηριότητα ελεύθερου επαγγελματία.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

5 Νοεμβρίου 2012, 20:11:33
Απάντηση #42
Αποσυνδεδεμένος

depy


Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!!!!!!!!

5 Νοεμβρίου 2012, 23:37:26
Απάντηση #43
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Και άλλη μία ερώτηση, μπορεί κάποιος με πρόσληψη (ασφάλεια σε ΙΚΑ κ ΤΣΑΥ) με μερική απασχόληση να διατηρεί και μπλοκ παροχής υπηρεσιών για να συμπληρώσει εισόδημα?

Βεβαίως. Κάθε ιατρός ιδιωτικός υπάλληλος εταιρείας μπορεί να έχει και ατομική δραστηριότητα ελεύθερου επαγγελματία.

Γειά σας!

Άραγε, τώρα με τα νέα Μέτρα, και την κατάργηση του Αφορολόγητου για τους Ελεύθερους Επαγγελματίες,
για κάποιον, χωρίς ιδιαίτερο "Κύκλο Εργασιών" -μερικές μόνο εφημερίες το μήνα,
συμφέρει το "μπλοκάκι", ή καταλήγει σε απίστευτα "αρνητικό ισοζύγιο"...?  :(
 

31 Δεκεμβρίου 2012, 00:14:12
Απάντηση #44
Αποσυνδεδεμένος

depy


Καλησπέρα, χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους εύχομαι!!!!!!!!!!!

Έχοντας μπλοκ απόδειξης παροχής υπηρεσιών, μπορώ να κάνω ηλ. συνταγογράφηση ή πρεπει να διατηρώ ιατρείο με βιβλίο ασθενών?
κ κάτι ακόμη μπορώ να έχω συνταγολόγιο με μονή κόκκινη γραμμή?

Ευχαριστώ....
κ πάλι τις ευχές μου...

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3799 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Απριλίου 2011, 19:52:07
από Sperfect
5 Απαντήσεις
5736 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Απριλίου 2012, 18:18:21
από Πετράκης Νϊκος
3 Απαντήσεις
6378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 5 Δεκεμβρίου 2012, 21:26:08
από anasm
12 Απαντήσεις
27752 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Νοεμβρίου 2022, 21:31:29
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
33895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Ιουλίου 2021, 08:17:33
από Argirios Argiriou