Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 07:27:08

Αποστολέας Θέμα: Οι σουπιές και το μελανι  (Αναγνώστηκε 11920 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

4 Ιουνίου 2013, 13:33:26
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Ότι εγώ δεν θα μπορούσα ποτέ να μαζέψω παραπάνω από 5-6 υπογραφές και εντυπωσιάζομαι από μαζικές εκδηλώσεις υποστήριξης κατοίκων προς τον γιατρό τους.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

4 Ιουνίου 2013, 13:45:32
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ανάλογο,πρόσφατο περιστατικό

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αντιγράφω μία παράγραφο του άρθρου:
«Αυτή είναι η Ελλάδα του 2013» είπε ο πρόεδρος της Τοπικής Κοινότητας Τραγανού κ. Νίκος Τσάκωνας και συνέχισε: «Τι μπορεί να κάνει η ιατρός σε ένα άδειο ιατρείο, όταν δεν έχει μελάνι για να τυπώσει τις συνταγές στον κόσμο; Βιώνουμε καταστάσεις πραγματικά τριτοκοσμικές. Καταστάσεις που δεν περιμέναμε ποτέ ότι θα τις ζήσουμε…»

Θα περίμενα κάποιος γιατρός, στη θέση του οποίου θα μπορούσα να ήμουν κι εγώ, να παρέμεινε στη θέση του, να εξέταζε και να καταχωρούσε ηλεκτρονικά τις συνταγές (καταχωρώντας τα φάρμακα και στα βιβλιάρια) και τα παραπεμπτικά, απλά δηλώνοντας αδυναμία εκτύπωσης. Νομίζω ότι και την ουσία θα διαφύλαττε και θα ήταν εντάξει με το νόμο. Αλλά με τα αλλόκοτα που έχουμε να αντιμετωπίσουμε πού να μείνουμε ψύχραιμοι...
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

4 Ιουνίου 2013, 14:34:23
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Σαφώς το ιατρείο έπρεπε να είναι ανοικτό και οποιαδήποτε συνταγογράφηση να γίνεται χειρόγραφα στα κατάλληλα έντυπα.
Όμως ανοίγοντας το ιατρείο υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να εμφανιστεί κάποιος "δωρητής" με ένα πακέτο Α4 ή/και ένα μελάνι ή ακόμη και με άλλο εκτυπωτή, οπότε μετά ο γιατρός βρίσκεται σε δύσκολη θέση. Αν εμμείνει στην εκτύπωση μόνο με υπηρεσιακά υλικά (που δεν υπάρχουν) κινδυνεύει να χαρακτηριστεί "γραφειοκράτης", "τυπολάτρης", "λουφατζής" κ.α.
Κλείνοντας το ιατρείο αναδεικνύεται το πρόβλημα αλλά εκτίθεται (και) ο γιατρός.

Πάντως μου έκανε εντύπωση η αποδοχή από τον κοινοτάρχη ότι το άδειο ιατρείο γεμίζει μόνο με μελάνι...............
« Τελευταία τροποποίηση: 4 Ιουνίου 2013, 14:43:33 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

4 Ιουνίου 2013, 15:09:41
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Τι σας παραξενευει;
Ο κόσμος έχει υιοθετήσει πλήρως την άποψη των ΦμΦ.
Τα Π.Ι είναι κέντρα συνταγογραφησης και μόνο.
Δυστυχώς ο συνάδελφος με την λογική του lock out επιβεβαιώνει την άνω άποψη.
Επι ΟΓΑ είχαν κάποιο λόγο ύπαρξης. Επι ΕΟΠΥΥ πρέπει να κλείσουν οι αργομισθίες.
Ακου εκεί κλειστό λόγω έλλειψης μελάνης......
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

4 Ιουνίου 2013, 17:08:28
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτρης Μακρέας

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τι σας παραξενευει;
Ο κόσμος έχει υιοθετήσει πλήρως την άποψη των ΦμΦ.
Τα Π.Ι είναι κέντρα συνταγογραφησης και μόνο.
Δυστυχώς ο συνάδελφος με την λογική του lock out επιβεβαιώνει την άνω άποψη.
Επι ΟΓΑ είχαν κάποιο λόγο ύπαρξης. Επι ΕΟΠΥΥ πρέπει να κλείσουν οι αργομισθίες.
Ακου εκεί κλειστό λόγω έλλειψης μελάνης......

Εντυπωσιακή γενίκευση και αρκετά προσβλητική...
Υπάρχουν πολλές όψεις του θέματος.
Αν θεωρούμε-κοινά αποδεκτό πιστεύω-ότι τα αναλώσιμα για την ηλ/κή συνταγογράφηση αποτελούν στοιχειώδη όρο λειτουργίας, τότε στο συγκεκριμένο ιατρείο δεν πληρούνταν οι όροι λειτουργίας.
Το που βρισκόταν ο γιατρός δεν το γνωρίζουμε , μπορεί κάλλιστα να βρισκόταν στην έδρα τουι ΠΙ ή στο ΚΥ.
Το περασμένο δίμηνο αντιμετώπισα πρόβλημα δολιοφθοράς με τη σύνδεση του ίντερνετ στα Κουνουπιδιανά.
Η σύνδεση που έχω σε αυτό το ιατρείο (μόνος μου έτρεχα για να γίνει και ξεκίνησα Η/Λ από του πρώτους γιατρούς ΕΣΥ) , είναι μέσω του Πολυτεχνείου.
Η σύνδεση γινόταν από την κεραία στο ιατρείο μέσω εξωτερικού καλωδίου.
Τις δύο πρώτες φορές που κόπηκε θεωρούσαμε ότι ήταν λόγω φθοράς και καιρικών συνθηκών.
Την τρίτη δε μπορούσαμε να καταλάβουμε γιατί ολοκαίνουργια καλώδια εμφάνιζαν βλάβη.
Την τέταρτη και την πέμπτη τα βρήκαμε τελείως κομμένα.
Το αποτέλεσμα ήταν να μη μπορώ να δουλέψω και να χρεώνομαι και όλη τη δυσαρέσκεια.
Τελικά με έσωσε το ολοσχερώς κατεστραμμένο καλώδιο το οποίο έδειξα στους κατοίκους, στο Δήμο, το κοινοποίησα στο ΚΥ.
Όσο διάστημα που υπήρχε η δυσλειτουργία πήγαινα στα Κουνουπιδιανά , εξέταζα τα επείγοντα, όσα χρόνια χρειάζονταν ρύθμιση χωρίς ανάγκη συνταγογραφίας και στη συνέχεια πήγαινα στο Αρώνι όπου είναι και η έδρα του ιατρείου.
Φλέρταρα αρκετά με την ιδέα να σταματήσω τελείως να πηγαίνω στα Κουνουπιδιανά , από τη στιγμή που δεν πληρούσαν τους όρους λειτουργίας και θεωρώ ότι η υποχρέωση ομαλής λειτουργίας δεν είναι δική μου , τουλάχιστον όχι μόνο δική μου...

Και τέλος επειδή πολύ σπέκουλα και αφορισμός παίζει, υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που κάνουν εξαιρετική δουλειά σε απαράδεκτες συνθήκες και με συνεχή πόλεμο. Φυσικά υπάρχουν και αργόμισθοι και φραγκοφονιάδες.
Αλλά αν θέλετε συζητάμε και τι έχουν πράξει πολλοί ιδιώτες , με μαζικούς όρους, από την ίδρυση του ΕΟΠΥΥ...

4 Ιουνίου 2013, 21:39:16
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

deleteduser


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ότι εγώ δεν θα μπορούσα ποτέ να μαζέψω παραπάνω από 5-6 υπογραφές και εντυπωσιάζομαι από μαζικές εκδηλώσεις υποστήριξης κατοίκων προς τον γιατρό τους.

Ουτε κι εγω ή η Αλεξία θα μπορούσαμε να μαζεψουμε πολλες παραπάνω. Αλλιως θα κατέβαιναμε για δήμαρχοβουλευτές.
Τις υπογραφες όμως τις μαζέψαν οι κάτοικοι. Και πιστευω ότι αντιληφθηκαν το αυτονόητο. Καποιοι μας κανουν πολεμο θέλοντας να μας αναγκασουν να φυγουμε. Και δεν θα βρεθούν εύκολα δυο γιατροί (και δη ειδικευμένοι) που θα ερθουν να μεινουν κιολας στην περιοχη. Μην ξεχνάμε ότι ο Πτελεος είναι σχετικά απομονωμένη περιοχή στη Μαγνησία.

Λίγο ακαιρο το σχολιο σου και δηκτικό χωρίς λόγο . Αλλά εκ στόματος κόρακος «κρα» εξελεύσεται.

5 Ιουνίου 2013, 20:37:17
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 Είμαι αρκετά δύσπιστος όσον αφορά τις μαζικές εκδηλώσεις συμπαράστασης προς τους γιατρούς των Περιφερειακών Ιατρείων. Στο παρελθόν, και άσχετα
ότι πολλές φορές πιθανότατα είναι καλοπροαίρετες, καταλήγουν εις βάρος των γιατρών σε τελική ανάλυση.  Εύκολα ο Διοικητής του Νοσοκομείου ή ο
Διευθυντής του Κ.Υ. θα αντιστρέψει τα πυρά που λογικότατα έχουν τον ίδιο ή τους ίδιους ως τελικούς αποδέκτες, με την αιτιολογία της υπόθαλψης του
πληθυσμού ευθύνης. Το ίδιο ισχύει και σε περιπτώσεις ''μη εξυπηρέτησης'' με διάφορες αναφορές και τέτοια.
 Δυστυχώς ο κόσμος δεν είναι σε θέση να κρίνει. Θεωρώ σώφρον λοιπόν ο γιατρός να αποστασιοποιείται από ανάλογες καταστάσεις.

6 Ιουνίου 2013, 00:36:19
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Κι εγώ νομίζω ότι τα "Ωσαννά" του πληθυσμού προς τον ιατρό-διαχειριστή των οικονομικών πόρων του ΕΟΠΥΥ, υπάρχει κίνδυνος να οδηγήσουν σε εγγραφή υποθηκών που θα διεκδικηθούν εν είδει ανταποδοτικών παροχών. Αφήστε που πολύ εύκολα μετατρέπονται σε "Άρον άρον σταύρωσον αυτόν". Καλό είναι γενικώς ο ιατρός να διατηρεί την ανεξαρτησία του.
Επίσης, καλό είναι ν΄αποφεύγουμε τις κακοτοπιές τώρα που πολύ εύκολα μπορεί κάποιος να θεωρηθεί "επίορκος" και επομένως επιλέξιμος να τεθεί σε κινητικότητα ή σε άλλης μορφής δυσμενή αντιμετώπιση.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

Λέξεις κλειδιά: