Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 01:01:30

Αποστολέας Θέμα: Μπορεί ο ιατρός να συνταγογραφεί στον εαυτό του;  (Αναγνώστηκε 38799 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

2 Σεπτεμβρίου 2012, 19:34:09
Αναγνώστηκε 38799 φορές
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Απάντηση του Ε.Τ.Α.Α. στον συνάδελφο Ειδικό Παθολόγο Κυριάκο Κανελλά



Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

2 Σεπτεμβρίου 2012, 21:19:56
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Εξαιρετικό έγγραφο, θα έλεγα. Το επόμενο στάδιο είναι ο ιατρός να παραγγέλνει και τα φάρμακά του μόνος του μέσω ιστοσελίδων, σε τιμές συμφερότερες π.χ. Σκανδιναυίας. Κατόπιν, να υποβάλλει στο ΕΤΑΑ τη συνταγή του και την απόδειξη αγοράς των φαρμάκων και να μην ασχολείται καθόλου με τους φμφ και τα εμπάργκο τους.

Σημειωτέον, οι φμφ ασκούν εμπάργκο στους ασφαλισμένους του ΤΣΑΥ (ΕΤΑΑ) εδώ και πάνω από 1.5 χρόνο!
« Τελευταία τροποποίηση: 2 Σεπτεμβρίου 2012, 21:23:35 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

3 Σεπτεμβρίου 2012, 10:08:51
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εξαιρετικό έγγραφο, θα έλεγα. Το επόμενο στάδιο είναι ο ιατρός να παραγγέλνει και τα φάρμακά του μόνος του μέσω ιστοσελίδων, σε τιμές συμφερότερες π.χ. Σκανδιναυίας. Κατόπιν, να υποβάλλει στο ΕΤΑΑ τη συνταγή του και την απόδειξη αγοράς των φαρμάκων και να μην ασχολείται καθόλου με τους φμφ και τα εμπάργκο τους.


Μακάρι να γινοταν αυτο. Να δεις οικονομία που θα κάναμε στο κράτος και στα ταμεία.

26 Σεπτεμβρίου 2017, 15:04:57
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

27 Σεπτεμβρίου 2017, 10:49:26
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Με βάση αυτό το έγγραφο όντως συνταγογραφούσαμε στον εαυτό μας πριν το ΕΤΑΑ ενταχθεί στον ΕΟΠΥΥ.
Έχω την εκτίμηση ότι ο ΕΟΠΥΥ δεν το επιτρέπει πλέον (δεν ξέρω αν είναι τυχαίο ότι βγαίνει μήνυμα στην ηλεκτρονική συνταγογράφηση ότι βάλαμε το δικό μας ΑΜΚΑ αν πάμε να συνταγογραφήσουμε στον εαυτό μας).
Έχει κάτι κανείς υπόψη του;
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

27 Σεπτεμβρίου 2017, 12:30:12
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

md


Πριν απο λιγες μερες εγραψα στον εαυτο μου καποιες εξετασεις για προληπτικο ελεγχο,εκτος ειδικοτητας.Μου επισημανε οτι εχω εισαγει το δικο μου ΑΜΚΑ και στη συνεχεια ζητουσε αποδοχη και αιτιολογηση επειδη γραφω εκτος ειδικοτητας.Εγραψα οτι κανω προληπτικο ελεγχο του εαυτου μου για να μην χρεωσω τον ΕΟΠΥΥ με επισκεψεις.Απο εκει και μετα ολοκληρωσα την παραπεμπτικογραφια κανονικα.Απο το μικροβιολογικο δεν ειχαν κανενα προβλημα και μαλιστα ηταν πολυ εξοικειωμενοι με την πρακτικη

27 Σεπτεμβρίου 2017, 21:57:43
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πριν απο λιγες μερες εγραψα στον εαυτο μου καποιες εξετασεις για προληπτικο ελεγχο,εκτος ειδικοτητας.Μου επισημανε οτι εχω εισαγει το δικο μου ΑΜΚΑ και στη συνεχεια ζητουσε αποδοχη και αιτιολογηση επειδη γραφω εκτος ειδικοτητας.Εγραψα οτι κανω προληπτικο ελεγχο του εαυτου μου για να μην χρεωσω τον ΕΟΠΥΥ με επισκεψεις.Απο εκει και μετα ολοκληρωσα την παραπεμπτικογραφια κανονικα.Απο το μικροβιολογικο δεν ειχαν κανενα προβλημα και μαλιστα ηταν πολυ εξοικειωμενοι με την πρακτικη
Ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

28 Σεπτεμβρίου 2017, 13:46:32
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Μπορώ να πω ότι το έγγραφο είναι μνημείο ευθυνοφοβίας και βλακείας ταυτόχρονα; Αντί να πουν ναι ή όχι, λένε "σύμφωνα με το νόμο..." και επαναλαμβάνουν τι περιέχει ο νόμος. Ο νόμος λέει αυτά που λέει. Αυτοί όταν θα έχουν στα χέρια τους αυτοπαραπομπή ή αυτοσυνταγογράφηση τι θα κάνουν; Θα διερευνήσουν αν ο γιατρός εξέτασε τον εαυτό του;

23 Οκτωβρίου 2017, 18:50:54
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μπορώ να πω ότι το έγγραφο είναι μνημείο ευθυνοφοβίας και βλακείας ταυτόχρονα; Αντί να πουν ναι ή όχι, λένε "σύμφωνα με το νόμο..." και επαναλαμβάνουν τι περιέχει ο νόμος. Ο νόμος λέει αυτά που λέει. Αυτοί όταν θα έχουν στα χέρια τους αυτοπαραπομπή ή αυτοσυνταγογράφηση τι θα κάνουν; Θα διερευνήσουν αν ο γιατρός εξέτασε τον εαυτό του;

Από βλακείες άλλο τίποτα σε αυτή τη χώρα!

10 Απριλίου 2021, 16:42:37
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Ρωτά στις 10/04/2021 σε ιατρική ομάδα του facebook συνάδελφος:

- Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος εάν δικαιούμαστε να συνταγογραφήσουμε εξετάσεις στον εαυτό μας;

Και του απαντά ένας εργαστηριακός συνάδελφος:

- Καλημέρα! Έχω εργαστήριο και πολλές φορές έχω πάρει εξετάσεις από συναδέλφους που έχουν συνταγογραφήσει στον εαυτό τους.Ποτέ δεν προέκυψε πρόβλημα.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

Λέξεις κλειδιά: