Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 19:55:44

Αποστολέας Θέμα: Συνταγές που κατατίθενται στον Ε.Ο.Π.Υ.Υ  (Αναγνώστηκε 104945 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

6 Σεπτεμβρίου 2012, 14:42:30
Αναγνώστηκε 104945 φορές
Αποσυνδεδεμένος

thepap


Οι συνταγές που εκδίδονται κατα την διάρκεια της απεργείας των φαρμακοποιών και δεν εκτελούνται, αλλα κατατίθενται στα ταμεία μαζι  με τις αποδείξεις και τα κουπόνια, εμφανίζονται φυσικά στην ηλ. συνταγογράφηση με την ένδειξη ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΗΜΕΝΗ. Οπότε έχω την εντύπωση ότι όποιος ασφαλισμένος θελει μπορεί να συνταγογραφήσει τα φάρμακα που τυχόν χρωστάει στο φαρμακείο η για οποιοδήποτε άλλο λόγο τουλάχιστον 2 φορες  τον.ιδιο  μήνα. 1 φορά να τα καταθέσει και 1 φορά να εκτελέσει στο φαρμακείο όταν με το καλό λήξει ή απεργία.(την δεύτερη φορά μπορεί να έρθει και να σου πεί ψευδως  ότι συνταγογραφήθηκαν αλλά τα πλήρωσε και δεν κατέθεσε τα δικαιολογητικα στο ταμείο του)
Έχει κανείς κάποια ιδέα πως θα μπορούσαμε να το ελέγξουμε αυτό ώστε να μην εκτεθούμε?

6 Σεπτεμβρίου 2012, 15:37:42
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Xouzouris


Δεν νομιζω να μπορεις να το ελεγξεις, μπορεις όμως να κανεις δυο πράγματα:

1) Να μην ξαναγραψεις δευτερη φορα μεσα στον ιδιο μηνα φάρμακα. Για το ταμείο, δεν ισχυει η δικαιολογια "εληξε η προθεσμια εκτελεσης της συνταγης, δεν προλαβε να τα παρει κι ετσι και του τα ξανάγραψα", δεν βλεπω γιατι να πρεπει να ισχυσει για σένα. Εαν καποιος εχει αναγκη τα φαρμακα του, εκτελει την συνταγη. Εαν δεν την εκτελεσει, μαλλον δεν τα εχει και τοση αναγκη. Εαν παλι η δικαιολογια ειναι "τα πλήρωσα", τον καλεις να καταθεσει την συνταγη σου με την αποδειξη του φαρμακείου στο ταμειο του.

2) Εαν παρ'ολα αυτα επιμενεις να θελεις να κανεις την εξυπηρετηση, μπορεις παντα να ακυρωσεις την πρωτη συνταγή. Εαν το ταμειο αποζημιώσει ακυρωμενη συνταγή στον ασφαλισμενο χωρις να την ελεγξει πρωτα, κακο του κεφαλιου του. Εαν καποιος σου ζητησει ρεστα γιατι εγραψες δις μεσα στο μηνα φαρμακα όμως, κατα την γνωμη μου παλι εκθετος θα είσαι δεδομενου οτι η παραπανω δικαιολογιες δεν "περνάνε". Τουλαχιστον ομως θα εχεις ακυρωσει την μια συνταγή.

6 Σεπτεμβρίου 2012, 16:47:47
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

thepap


Ευχαριστώ. την ακύρωση προηγούμενης συνταγής δεν την είχα σκεφτεί...

6 Σεπτεμβρίου 2012, 18:40:15
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
2) Εαν παρ'ολα αυτα επιμενεις να θελεις να κανεις την εξυπηρετηση, μπορεις παντα να ακυρωσεις την πρωτη συνταγή. Εαν το ταμειο αποζημιώσει ακυρωμενη συνταγή στον ασφαλισμενο χωρις να την ελεγξει πρωτα, κακο του κεφαλιου του. Εαν καποιος σου ζητησει ρεστα γιατι εγραψες δις μεσα στο μηνα φαρμακα όμως, κατα την γνωμη μου παλι εκθετος θα είσαι δεδομενου οτι η παραπανω δικαιολογιες δεν "περνάνε". Τουλαχιστον ομως θα εχεις ακυρωσει την μια συνταγή.
Συμφωνώ με την ακύρωση - Για επιπλέον ασφάλεια προσπαθώ να γράφω στα "σχόλια" της συνταγής τον αριθμό της συνταγής που αντικαταστάθηκε καθώς και το λόγο.
Δεν ξέρω όμως αν τώρα με την καινούρια εφαρμογή μπορεί να ακυρωθεί μεμονωμένο φύλλο τρίμηνης. Το έχει δοκιμάσει κανείς;
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

6 Σεπτεμβρίου 2012, 19:09:17
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

chrisdimitrak


Είχα δοκιμάσει τέλος Αυγούστου να ακυρώσω μεμονωμένο φύλλο τρίμηνης, αλλά δεν το επέτρεπε.

6 Σεπτεμβρίου 2012, 19:16:45
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 Εκτός της ακύρωσης της συνταγής η οποία όπως είναι φυσικό στο διαδίκτυο φαίνεται ως συνταγογραφημένη,  άσχετα ότι αυτοακυρούται
μετά τη παρέλευση προθεσμίας εκτέλεσης, υπάρχει και η εξής άλλη λύση η οποία βασίζεται στο παρακάτω  λογικό(?) ερώτημα.
 Από τα φάρμακα που εγώ συνταγογράφησα, πως μπορώ να ξέρω ποιά από αυτά ή σε ποιά ποσότητα χορηγήθηκαν στον άρρωστο;
Αν δηλαδή συνταγογραφήσω δύο κουτιά Crestor 10άρια και τη τελευταία στιγμή ο άρρωστος είδε στο Φαρμακείο πως δεν του βγαίναν τα λεφτά
για να γυρίσει στο σπίτι του, ή αν ο Φαρμακοποιός είχε ένα μόνο κουτί Crestor 10άρι στο ράφι και ο άρρωστος μας σκέφτηκε
''Ασε μωρέ θα τα αραιώσω λίγο να κάνω και οικονομία. Και αυτό του ουρικού θα το κόψω.''
  Βάσει λοιπόν της ανωτέρω λογικής, υποχρέωση του Φαρμακοποιού είναι δίπλα στη σφραγίδα του γιατρού με ημερομηνία που θα αναγράφει
απλά, π.χ. 6.9.12 Η/Σ φαρμακευτικής αγωγής, ο Φαρμακοποιός με τη σειρά του να αναφέρει ποιά τελικά σκευάσματα παραδώθηκαν
και σε ποιά ποσότητα, δηλ. Crestor 10 Bt I (ένα). Μα ακόμα και αν σε πάρει τηλέφωνο και σου πει δεν έχω βρε γιατρέ το Amloτάδε αλλά έχω το
Amloδίνα να το δώκω; Αυτό να αναφέρεται. Προσέξτε υπάρχει και πρόσφατο έγγραφο του ΕΟΠΥΥ -μόλις το βρώ θα το επισυνάψω εδώ.
Διακομιστή βοήθα λίγο- το οποίο ''ευγενικά'' υπενθυμίζει στους Φαρμακοποιούς αυτήν την υποχρέωση. Υποχρέωση η οποία με τα χρόνια
και με το παρε δώσε των Φαρμακοποιών με τους Διοικητικούς του εκάστοτε Ασφαλιστικού φορέα φοτώθηκε και αυτή στη πλάτη μας. ''Δε πειράζει
νωρίς είναι ακόμα, θα μάθει το παιδί. Πόσος πολύτιμος εξοικονομείται;
 Στη περίπτωση της χειρόγραφης -για οποιοδήποτε λόγο- συνταγής τα σκαναρίσματα και η αδυναμία ελέγχου ηλεκτρονικά της συνταγής
επιβάλουν ο γιατρός να αντιγράφει τα φάρμακα και στο βιβλιάριο ασθενείας, αλλά και πάλι ο Φαρμακοποιός να αναφέρει τυχόν τροποποιήσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 6 Σεπτεμβρίου 2012, 19:26:39 από Πατρωνάκης Μάνος »

6 Σεπτεμβρίου 2012, 19:26:40
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εκτός της ακύρωσης της συνταγής η οποία όπως είναι φυσικό στο διαδίκτυο φαίνεται ως συνταγογραφημένη,  άσχετα ότι αυτοακυρούται
μετά τη παρέλευση προθεσμίας εκτέλεσης, υπάρχει και η εξής άλλη λύση η οποία βασίζεται στο παρακάτω  λογικό(;) ερώτημα.
 Από τα φάρμακα που εγώ συνταγογράφησα, πως μπορώ να ξέρω ποιά από αυτά ή σε ποιά ποσότητα χορηγήθηκαν στον άρρωστο;
Αν δηλαδή συνταγογραφήσω δύο κουτιά Crestor 10άρια και τη τελευταία στιγμή ο άρρωστος είδε στο Φαρμακείο πως δεν του βγαίναν τα λεφτά
για να γυρίσει στο σπίτι του, ή αν ο Φαρμακοποιός είχε ένα μόνο κουτί Crestor 10άρι στο ράφι και ο άρρωστος μας σκέφτηκε
''Ασε μωρέ θα τα αραιώσω λίγο να κάνω και οικονομία. Και αυτό του ουρικού θα το κόψω.''
Οι συνταγές αυτές φαίνονται ως "ΜΕΡΙΚΑ ΕΚΤΕΛΕΣΜΕΝΕΣ".
Αν κάνουμε αναζήτηση συνταγής και επιλέξουμε τον αριθμό, θα δούμε τις λεπτομέρειες.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

6 Σεπτεμβρίου 2012, 20:10:11
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 Nαι, φαίνονται ως μερικώς εκτελεσμένες όπως και το ονοματεπώνυμο του Φαρμακοποιού. Απλά η λογική της παρέμβασης μου είναι
στο να μην υποβιβάζουν το επιστημονικό μας κύρος για καθαρά γραφειοκρατικές αλχημείες και πάντα σε σχέση με τη εξοικονόμηση
πολύτιμου χρόνου από την εξέταση του αρρώστου.

6 Σεπτεμβρίου 2012, 20:34:35
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

thepap


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εκτός της ακύρωσης της συνταγής η οποία όπως είναι φυσικό στο διαδίκτυο φαίνεται ως συνταγογραφημένη,  άσχετα ότι αυτοακυρούται
μετά τη παρέλευση προθεσμίας εκτέλεσης, υπάρχει και η εξής άλλη λύση η οποία βασίζεται στο παρακάτω  λογικό(?) ερώτημα.
 Από τα φάρμακα που εγώ συνταγογράφησα, πως μπορώ να ξέρω ποιά από αυτά ή σε ποιά ποσότητα χορηγήθηκαν στον άρρωστο;
Αν δηλαδή συνταγογραφήσω δύο κουτιά Crestor 10άρια και τη τελευταία στιγμή ο άρρωστος είδε στο Φαρμακείο πως δεν του βγαίναν τα λεφτά
για να γυρίσει στο σπίτι του, ή αν ο Φαρμακοποιός είχε ένα μόνο κουτί Crestor 10άρι στο ράφι και ο άρρωστος μας σκέφτηκε
''Ασε μωρέ θα τα αραιώσω λίγο να κάνω και οικονομία. Και αυτό του ουρικού θα το κόψω.''
  Βάσει λοιπόν της ανωτέρω λογικής, υποχρέωση του Φαρμακοποιού είναι δίπλα στη σφραγίδα του γιατρού με ημερομηνία που θα αναγράφει
απλά, π.χ. 6.9.12 Η/Σ φαρμακευτικής αγωγής, ο Φαρμακοποιός με τη σειρά του να αναφέρει ποιά τελικά σκευάσματα παραδώθηκαν
και σε ποιά ποσότητα, δηλ. Crestor 10 Bt I (ένα).
Εφόσον ο φαρμακοποιός πουλάει στον ασφαλισμένο (με μετρητά) καί δεν χρεώνει στον Ε.Ο.Π.Υ.Υ. , έχω την εντύπωση ότι δεν πρεπει να σφραγίσει στο βιβλιάριο.
Όπως και να έχει όσο επικρατεί το μπάχαλο αυτό (δυνατότητα χειρόγραφης και ηλεκρονικής) μάλλον είμαστε έκθετοι όσο και να προσέχουμε.
Γιατί έχω την εντύπωση ότι σ αυτη τη χώρα τετοιου είδους μπάχαλα βολεύουν κόσμο και δεν γίνεται τίποτα για απλοποίηση διαδικασιών ?

7 Σεπτεμβρίου 2012, 09:24:47
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Στο βιβλιάριο δε θα έπρεπε να σημειώνεται όλη η αγωγή;
Εννοώ και ό,τι δίνεται με απλή συνταγή.
Αυτό καθώς το βιβλιάριο θα έπρεπε να είναι καθρέπτης της πραγματικής και όχι της ταμειακής ιατρικής.
Με την ίδια λογική τα φαρμακεία θα έπρεπε να σφραγίζουν ότι παρέδωσαν τα φάρμακα στον ασθενή.
« Τελευταία τροποποίηση: 7 Σεπτεμβρίου 2012, 09:52:43 από Denominator »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

7 Σεπτεμβρίου 2012, 09:32:20
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
ο ιατρός εκδίδει μια συνταγή με τη σφραγίδα του πάνω. Αυτή η συνταγή, τυπωμένη, χρειάζεται είτε στην κατάθεση μαζί με την απόδειξη αγοράς για την επιστροφή χρημάτων είτε στην εκτέλεση της από το φαρμακοποιό. Άρα η ίδια συνταγή δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί διπλά. Προσωπικά, χρησιμοποιώ ειδικό χαρτί & στυλό ώστε να μην υπάρξουν τυχόν έγχρωμες φωτοτυπίες.

Αν ξαναεκδόσεις τον ίδιο μήνα απλά φροντίζεις να ακυρώσεις την προηγούμενη.
Αν έχει εκδοθεί από άλλο γιατρό (αυτή που υποτίθεται δεν έχει εκτελεστεί), στέλνεις τον ασθενή στον πρώτο γιατρό.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

7 Σεπτεμβρίου 2012, 12:38:53
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εκτός της ακύρωσης της συνταγής η οποία όπως είναι φυσικό στο διαδίκτυο φαίνεται ως συνταγογραφημένη,  άσχετα ότι αυτοακυρούται
μετά τη παρέλευση προθεσμίας εκτέλεσης, υπάρχει και η εξής άλλη λύση η οποία βασίζεται στο παρακάτω  λογικό(;) ερώτημα.
 Από τα φάρμακα που εγώ συνταγογράφησα, πως μπορώ να ξέρω ποιά από αυτά ή σε ποιά ποσότητα χορηγήθηκαν στον άρρωστο;
Αν δηλαδή συνταγογραφήσω δύο κουτιά Crestor 10άρια και τη τελευταία στιγμή ο άρρωστος είδε στο Φαρμακείο πως δεν του βγαίναν τα λεφτά
για να γυρίσει στο σπίτι του, ή αν ο Φαρμακοποιός είχε ένα μόνο κουτί Crestor 10άρι στο ράφι και ο άρρωστος μας σκέφτηκε
''Ασε μωρέ θα τα αραιώσω λίγο να κάνω και οικονομία. Και αυτό του ουρικού θα το κόψω.''
Οι συνταγές αυτές φαίνονται ως "ΜΕΡΙΚΑ ΕΚΤΕΛΕΣΜΕΝΕΣ".
Αν κάνουμε αναζήτηση συνταγής και επιλέξουμε τον αριθμό, θα δούμε τις λεπτομέρειες.

Εδώ υπάρχει ένας λάθος που κι εγώ το κατάλαβα τώρα τελευταία.
"Μερικά εκτελεσμένη" φαίνεται η συνταγή που πρόκειται να εκτελεστεί κατά το υπόλοιπο εντός σύντομου χρονικού διαστήματος. Στο παράδειγμα, γράφεις 2 κουτιά Crestor, ο φαρμακοποιός έχει άμεσα διαθέσιμο το 1, το δίνει, η συνταγή καταχωρείται ως μερικά εκτελεσμένη κι όταν φέρει και δώσει και το δεύτερο κουτί τη μετατρέπει σε εκτελεσμένη. (άλλοι φαρμακοποιοί, για να γλιτώσουν τη διαδικασία, εκτελούν τη συνταγή αφού δώσουν το σύνολο των σκευασμάτων σε περίπτωση που "χρωστάνε" κάποια)
ΟΜΩΣ
όταν η συνταγή δεν εκτελεστεί ως προς μέρος της π.χ. ο ασθενής αποφασίζει ότι δεν θα πάρει ένα σκεύασμα ή μέρος ποσότητας κάποιων σκευασμάτων ή υπάρχει αδυναμία εξεύρεσης σκευάσματος λόγω σοβαρής έλλειψης (π.χ. μέχρι πρόσφατα το Kerlone)  τότε η συνταγή καταχωρείται ως εκτελεσμένη κι ας μην έχει εκτελεστεί στο σύνολό της. Ο μόνος τρόπος για να το δεις είναι να ανοίξεις τη συνταγή, που φαίνεται εκτελεσμένη, και να δεις αν υπάρχουν σκευάσματα που δεν δόθηκαν. Φυσικά αν γινόταν αναλυτικές καταχωρήσεις στο βιβλιάριο από τους γιατρούς ή/και τους φαρμακοποιούς δεν θα γινόμασταν ντετέκτιβ.
« Τελευταία τροποποίηση: 7 Σεπτεμβρίου 2012, 12:46:03 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

7 Σεπτεμβρίου 2012, 13:35:16
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Διαμαντή ευχαριστούμε για τη διευκρίνιση!
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

7 Σεπτεμβρίου 2012, 15:31:15
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Τροποποίηση: Έψαξα στο αρχείο των συνταγών μου ασθενείς που λαμβάνουν Kerlone, στο οποίο υπήρχε σημαντική έλλειψη, και είδα ότι υπάρχουν κάποιες παλιές (άνω του μήνα) συνταγές με την ένδειξη "Μερικώς εκτελεσμένη" που προφανώς δεν εμπίπτουν στην περίπτωση που ανέφερα παραπάνω δηλ. να προστεθεί το σκεύασμα εκ των υστέρων. Άρα έχουν κατατεθεί ως "Μερικώς εκτελεσμένες".
Παράλληλα υπάρχουν άλλες παλιές συνταγές που εμφανίζονται ως "Εκτελεσμένες" και όταν τις ανοίγω βλέπω ότι δεν έχει δοθεί το Kerlone.
Ίσως κάποιος φαρμοκοποιός του φόρουμ να μπορέσει να μας διαφωτίσει. Αν δηλαδή οι πρακτικά μερικώς εκτελεσμένες συνταγές μπορεί να εμφανίζονται στο σύστημα και ως "μερικώς εκτελεσμένες" και ως "εκτελεσμένες" και αντίστοιχα να έχουν υποβληθεί στον ΕΟΠΥΥ.

24 Οκτωβρίου 2012, 17:02:20
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 Το τελευταίο φιρμάνι του ΕΟΠΥΥ που επισυνάπτω παρακάτω αποδεικνύει την έλλειψη reality test των ανευθυνουπεύθυνων όσον αφορά
το σκέλος της φαρμακευτικής αγωγής. Από τη μια εκτυπώνεις το δάσος του Αμαζονίου και από τη άλλη χειροκίνητα.
 Το απλό ερώτημα μου παραμένει αναπάντητο.
''Από τα σκευάσματα που συνταγογραφήθηκαν ποια και πόσα παραδώθηκαν στον ασθενή στο Φαρμακείο? Μήπως είναι σε τελική
ανάλυση καθήκον του Φαρμακοποιού η αγγαρεία ετούτη?''
« Τελευταία τροποποίηση: 24 Οκτωβρίου 2012, 19:37:24 από Πατρωνάκης Μάνος »

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
24 Απαντήσεις
16560 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Φεβρουαρίου 2011, 21:45:10
από D-Michalis
0 Απαντήσεις
24715 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Απριλίου 2011, 12:14:24
από Argirios Argiriou
40 Απαντήσεις
24962 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Ιουλίου 2012, 15:23:39
από Harper
4 Απαντήσεις
5282 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Σεπτεμβρίου 2012, 13:22:44
από EzeΤΡΟΛ
54 Απαντήσεις
116946 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Φεβρουαρίου 2023, 10:23:04
από Argirios Argiriou