Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
18 Απριλίου 2024, 21:04:26

Αποστολέας Θέμα: Υπολογίζοντας το κέρδος του φαρμακοποιού  (Αναγνώστηκε 37427 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

14 Σεπτεμβρίου 2012, 13:21:50
Απάντηση #45
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Μπορουμε να παιζουμε την κολοκυθια ωρες.Κατανοητη και η ενταση...

Θα κανω μονο μια επισημανση:
Γενικευετε για τους ιατρους αναφερομενοι στις λαμογιες καποιων- ενδεχομενων και πολλω εξ ημων- επιορκων.Σαφως και υπαρχουν τετοιοι-μπορει να ειναι και πλειοψηφια,οκ- αλλα ειναι ισοπεδωτικο να βαζετε ΟΛΟ τον ιατρικο κοσμο στο ιδιο τσουβαλι.Αδικειτε πολλους και ισως σας φαινεται απιστευο αλλα ακομη καποιοι παιζουν για τη φανελα..Δεν ξερω αν  συμφωνειτε με  αυτο
Γενικευουμε και εμεις για τους φαρμακοποιους οχι ομως για το ποιόν τους αλλα για το μεχρι σημερα κερδος σας και αυτο ειναι κατι ΑΠΟΛΥΤΟ.
Αν αρχισω να ομιλω και εγω για διαπλεκομενους φαρμακοποιους και φαρμακα σε πηγαδια δε θα τελειωσουμε ποτε...
Δεν ειπα ποτε οτι οι φαρμακοποιοι ειναι επιορκοι ή λαμογια αλλα οτι απολαμβανατε ολα αυτα τα χρονια ενα μεγαλο ποσοστο κερδους.Αν καποιοι δεν προλαβαν την εποχη του "παρτυ" κριμα για αυτους αλλα δε φταιμε εμεις...
Οποτε παρακαλω μην απαντατε σε μια κοινη διαπιστωση για τα κερδη σας  με μια ισοπεδωτικη συμπεριφορολογικη-χαρακτηρολογικη γενικευση για εμας.Ειναι ασχημο.

Το να βαλετε πλατη ισως δε το καταλαβατε.Το κρατος ηξερε τοσο καιρο τα κερδη σας και ενδεχομενως η πιεση που σας ασκει τωρα εχει να κανει με αυτο.
Περιμενει και ενδεχομενως ΑΠΑΙΤΕΙ να ανταποδωσετε...Δεκτο οτι καποια πιο μικρα φαρμακεια ή αυτα που λειτουργησαν πιο προσφατα να αδυνατουν να βαλουν πλατη ελλειψει κεφαλαιων αλλά η πλειοψηφια και σιγουρα οι ¨μεγαλοι" του χωρου σας εχουν ενοχικο αισθημα λογω παρελθουσης κραυγαλεας κονομας και εκει πιεζει το κρατος συμπαρασυροντας και τους "αδυναμους" εξ υμων
+

14 Σεπτεμβρίου 2012, 13:26:00
Απάντηση #46
Αποσυνδεδεμένος

farmakopoios


το ωράριο των φαρμακείων έιναι ανοικτό. όποιος θέλει μπορεί να ανοίγει από τις 8 το πρωί μέχρι τις 11 το βράδυ. εγώ φταίω που κανένας δεν θέλει; εξάλλου αν εγώ αρρωστήσω παράδειγμα  σε δύο μήνες δεν έχω το δικαίωμα να λείψω από το φαρμακείο καθώς δεν θα δικαιούμαι άδεια. τα μεγάλα φαρμακεία μπορούν να κάνουν ότι θέλουν. εξάλλου με τη μορφή εταιριών μπορεί πχ ο γιαννακόπουλος να φτιάξει ένα πολυόροφο με ιατρικό προσωπικό, πιο κάτω φαρμακείο να παίρνεις τα φάρμακά σου, πιο κάτω οδοντίατρο να σου ρίχνει ένα καθαρισμό και τέλος κομμωτήριο να χτενίζεσαι να πας έτοιμη στο ράντεβού σου!

14 Σεπτεμβρίου 2012, 13:37:35
Απάντηση #47
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Ο Νόμος απαγορεύει τη συστέγαση ιατρείου με φαρμακείο.

Όντως, και δυστυχώς, υπάρχει οξύ πρόβλημα για τους νέους φμφ -πολλοί τους πρώην φχφ- που μπήκαν τελευταίοι στο επάγγελμα και δεν πρόλαβαν τα πάρτι επί Στεφανή, Κακλαμάνη, Αβραμόπουλου, Μαριλίζας κ.α.
Και το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι οι παλαιοί φμφ τους εκμεταλλεύονται και τώρα για μία ακόμη φορά, αφού επικαλούνται τα αδιέξοδα των πρώην φχφ για να πετύχουν τη συνέχιση των προνομίων των παλιών φμφ!
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Σεπτεμβρίου 2012, 13:40:37 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

14 Σεπτεμβρίου 2012, 13:38:28
Απάντηση #48
Αποσυνδεδεμένος

gas_fmy


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
όχι μιλάω για πραγματικά γεγονότα γιατί τρέχουμε να διορθώσουμε λάθη στις συνταγές και δεν τους βρίσκουμε. όχι μόνο επιμελητές αλλά και αγροτικοί και όχι μόνο κάποιες μέρες αλλά ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΤΙΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ άρα δεν είναι κάτι τυχαίο!
Μην μπάίνεις στην διαδικασία του κοινωνικού αυτοματισμού που βολεύει τους οπαδούς του διαίρει και βασίλευε και πίστεψέ με υπάρχουν σεσημασμένοι μεν αρκετοί δε και σ'αυτό το φόρουμ που μας φιλοξενεί.
 
 Ζήτησα σε συγκεκριμμένο "φίλο"των φαρμακοποιών να βάλει ημερομηνίες  σε επιταγές μου με βάση το χρονοδιάγραμμα πληρωμής του υπουργείου,κόλησε στα ποσά,με έβγαλε SUPERPHARM (υπερφαρμακείο),ΔΙΑΣΠΑΣΤΗ των ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ μου,αλλά τα νούμερα στα μαγικά χαρτάκια ΑΚΟΜΑ ΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ. Σε αντιδιαστολή βέβαια στα δικά σου νούμερα  που κατηγορήθηκες για "αποτυχημένη"επαγγελματίας.

ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ με απλά μαθηματικά να καταδείξω οτι τα ποσοστά δεν δείχνουν πάντα την αλήθεια,και ξεκινήσαμε πάλι από την περαίωσή μου,για να καταλήξουμε στο παιχνίδι των εκατοστών στα ποσοστά του rebate.ΤΙΠΟΤΑ βέβαια για το ότι το ποσοστό τελικά μετά και από τους φόρους είναι στην καλύτερη περίπτωση περίπου 10%.

Ατελείωτη λοιπόν συζήτηση με συμπεράσματα μακριά από την πραγματικότητα (αλήθεια δήλωσες νοσοκομείο και μιλάς για εισοδήματα,δηλώνει shit και δε μας γράφει πότε αδειάζει το βόθρο).

 Απέφυγα λοιπόν συνειδητά να απαντώ και όπως συμβαίνει σ'αυτές τις περιπτώσεις  υπάρχει ελεύθερο πεδίο για ανοιχτές αιχμές  στους προλαλήσαντες.  
Απαντώ λοιπόν:
  "ΛΕΦΤΑ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ"
 ¨Εχω μάθει  να θεωρώ έισοδήματα από την εργασία μου τα χρήματα που μπορώ να τα χρησιμοποιήσω όποτε και όπως θέλω (ο καθαρός σας μισθός),διαφορετικά αν θεωρούσα το 90% των χρημάτων που διαχειρίζομαι δικά μου,θα χρειαζόμουν τροικα για να με σώσει και μάλιστα αν της έδινα τα λογιστικά ποσοστά που έχουν αναφερθεί  θα έψαχνε ακόμα τον πάτο του βαρελιού.ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΤΕ δεν θεώρησα ως δεδομένο οτι είναι "μαγαζάκι"μου το ενοικιασμένο οίκημα της επιχείρησής μου,ειδικότερα δε αν δεν συμμετέχω στα λειτουργικά του έξοδα,κρίνοντας εκ του ασφαλούς και ανέξοδα καποιον που συνεισφέρει το 44% του δηλωθέντος εισοδήματός του.

 "ΔΡΑΣΤΙΚΗ ΟΥΣΙΑ"
 ΒΕΒΑΙΩΣ και θέλω η τιμή της να πάει στο πραγματικό κόστος (και χαμηλότερα αν έιναι  από τη Σουηδία),συγχρόνως βεβαίως πιστεύω και σείς να συμφωνείτε,ότι η δική σας υπηρεσία σταματά από την στιγμή που  συνταγογραφείτε τη δραστική ουσία και αφήσετε  τους ειδικούς επιστήμονες να χορηγήσουν το σκεύασμα.

 ΤΕΛΟΣ σχετικά με το ID που χρησιμοποιώ στο φόρουμ fmy,το(f) σημειώνει το φαρμακοποιός που ετσι και αλλιώς  το γράφω (μέχρι και ο διακομιστής το κατάλαβε),(m) με και (y) ελεύθερο να βάλει ο καθένας όποια λέξη θέλει ανάλογα με τις ΕΜΜΟΝΕΣ του,(ημουν σιγουρος ότι ο διακομιστής ό,τι λέξη και να έβαζε θα περιείχε ...φαρμακείο).

14 Σεπτεμβρίου 2012, 13:58:04
Απάντηση #49
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Το "Deep in shit" το είχε χρησιμοποιήσει ο πάλαι ποτέ Dominique Strauss-Kahn για να περιγράψει την κατάσταση στην οποία έχει περιέλθει η χώρα μας.

Βοθρατζή δεν μπορώ να βρω εύκολα, γιατί είναι κλειστό επάγγελμα.

Για την Εφορία μην έχετε αμφιβολία ότι βάζει βαθιά την αρπάγη της και στην δική μας τσέπη, δεδομένου μάλιστα ότι δεν μπορούμε ν΄αποκρύψουμε ούτε cent (οι του ΕΣΥ). Α, και αν χρειάζεται να το ξαναακούσετε ...έξτρα εισόδημα δεν παίζει (όπως ανέλυσε και ο @jack). Το να μου προσάπτετε ότι "τα παίρνω" ( από ποιούς άραγε ; ) είναι ισοδύναμο με το να σας καταλογίζω ότι διατηρείτε πηγάδι με φάρμακα.

Δυστυχώς, η συνδικαλιστική σας ηγεσία δεν φαίνεται να υποστηρίζει τη δραστική. Τα ίδια και χειρότερα συμβαίνουν δυστυχώς και με τη δική μας (ΟΕΝΓΕ) που έχει περιχαρακωθεί πίσω από τσιτάτα του τύπου "Ο ιατρός είναι αυτός που θεραπεύει", "Όχι στα τριτοκοσμικά φάρμακα" κ.λπ.
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Σεπτεμβρίου 2012, 13:59:36 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

14 Σεπτεμβρίου 2012, 13:59:32
Απάντηση #50
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

 ΤΕΛΟΣ σχετικά με το ID που χρησιμοποιώ στο φόρουμ fmy,το(f) σημειώνει το φαρμακοποιός που ετσι και αλλιώς  το γράφω (μέχρι και ο διακομιστής το κατάλαβε),(m) με και (y) ελεύθερο να βάλει ο καθένας όποια λέξη θέλει ανάλογα με τις ΕΜΜΟΝΕΣ του,(ημουν σιγουρος ότι ο διακομιστής ό,τι λέξη και να έβαζε θα περιείχε ...φαρμακείο).


J.A.C.K.=Just Another Careclo Kentauros (του ΕΣΥ εννοειται!!!) ;D
+

14 Σεπτεμβρίου 2012, 17:51:13
Απάντηση #51
Αποσυνδεδεμένος

farmakopoios


επειδή αναφέρθηκε ότι είμαι αποτυχημένη σαν επαγγελματίας να ξεκαθαρίσω: τα χρήματα που πήρα στο χέρι είναι από τις καθυστερήσεις των ταμείων. το δηλωθέν εισόδημα στη εφορία εφόσον τα ταμεία πλήρωναν στην ώρα τους ήταν το διπλάσσιο, φαντάζομαι όχι ευκαταφρόνητο αν και υπάρχουν ακόμα μεγαλύτερα. οι καθυστερήσεις εξόφλησης των ταμείων μας καταδικάζουν όλους να δηλώνουμε στην εφορία πιο πολλά από αυτά που παίρνουμε. ενας γιατρός ελεύθερος επαγγελματίας φαντάζομαι μπορεί να με καταλάβει. όσο για το τι επιτρέπεται με νόμο, με διάταγμα, με sms και με ότι άλλο θέλετε ξέρετε πολύ καλά ότι το κράτος το έχει καταστρατηγήσει προ πολλού.

14 Σεπτεμβρίου 2012, 17:54:10
Απάντηση #52
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
επειδή αναφέρθηκε ότι είμαι αποτυχημένη σαν επαγγελματίας

Δεν το είπα αυτό εγώ, όπως αδίκως αποπειράθηκε να μου προσάψει ο @gas fmy.
Ζήτησα μόνο διευκρίνιση αν είστε Νοσοκομειακός φ/ποιός ή φμφ.
Ουφ πια.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

14 Σεπτεμβρίου 2012, 21:43:55
Απάντηση #53
Αποσυνδεδεμένος

gas_fmy


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
επειδή αναφέρθηκε ότι είμαι αποτυχημένη σαν επαγγελματίας

Δεν το είπα αυτό εγώ, όπως αδίκως αποπειράθηκε να μου προσάψει ο @gas fmy.
Ζήτησα μόνο διευκρίνιση αν είστε Νοσοκομειακός φ/ποιός ή φμφ.
Ουφ πια.
διακομιστή το" αποτυχημένη" αφορούσε το σχόλιο του jack που έγραφε ότι "ή οι δουλειές σας δεν πάνε καλά". Είχα καταλάβει ότι η συνάδελφος εννοουσε τα ανεξοφλητα του 2011 αλλά επειδή δεν το διευκρινιζε δεν το ανέφερα συγκεκριμένα.

14 Σεπτεμβρίου 2012, 23:46:52
Απάντηση #54
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
επειδή αναφέρθηκε ότι είμαι αποτυχημένη σαν επαγγελματίας

διακομιστή το" αποτυχημένη" αφορούσε το σχόλιο του jack που έγραφε ότι "ή οι δουλειές σας δεν πάνε καλά".
[/quote]

Νομιζω πως η αποσταση απο την προσεγγιση μου  "οι δουλειες σας δεν πανε καλα" (ωθουμενος μετα δικων σας παραπονων για τα οικονομικα σας ) με την προσωπικη σας ερμηνεια ως  "αποτυχημενη επαγγελματιας" ειναι πολυ μεγαλη!

Μπορει να ειστε λαμπρη επιστημων και επαγγελματιας αλλα η τρεχουσα οικονομικη  συγκυρια ή η γεωγραφια του χωρου που ενεργοποιειστε επαγγελματικα να μη σας ευννοει.Δεν καταλαβαινω τον αφορισμο σας...Παρακαλω μη ριχνουμε λαδι στη φωτια και μην κουραζομαστε διυλιζοντας τον κωνωπα...
+

15 Σεπτεμβρίου 2012, 02:29:21
Απάντηση #55
Αποσυνδεδεμένος

tasath


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Το να βαλετε πλατη ισως δε το καταλαβατε.Το κρατος ηξερε τοσο καιρο τα κερδη σας και ενδεχομενως η πιεση που σας ασκει τωρα εχει να κανει με αυτο.
Περιμενει και ενδεχομενως ΑΠΑΙΤΕΙ να ανταποδωσετε...

Μην προσπαθείτε να παρουσιάσετε ότι υπήρχε σχέδιο (η πρόνοια!) πίσω από τα κέρδη των φαρμακείων στη λογική μιας κάποιας "αντιπαροχής".
Κανείς δεν αρνείται το εισόδημα του φαρμακοποιού, καταρχήν το αποδεικνύει η υψηλή κατάταξη του επαγγέλματος στην εφορία (από πλευράς εσόδων).
Αυτό που δεν είναι αποδεκτό είναι η απόπειρα "συμψηφισμού": βγάζεις λεφτά, θα ανταποδώσεις με κάθε τίμημα.
Ποιος όρισε αυτή τη λογική αν όχι η ανάγκη για να δικαιολογήσουν κάποιοι τα αδικαιολόγητα;

Κι εγώ ΑΠΑΙΤΩ εδώ και χρόνια από το κράτος να στείλει σπίτι τους τα χιλιάδες κομματόσκυλα. Να απολύσει  έστω και έναν (!) έτσι για τα μάτια του κόσμου. Εδώ ακόμα και σήμερα, συζητούν για το ΑΝ και ΠΩΣ θα απολύσουν τους επίορκους ΔΥ (δηλ. τους αποδεδειγμένα παραβάτες) η όσους έχουν "ψυχολογικά" προβλήματα...
Αυτούς που τα Υπηρεσιακά Συμβούλια και οι διάφορες επιτροπές βγάζουν πάντα λάδι. Πάντα.

Και για να σας μεταφράσω τα παραπάνω σε οικονομικούς όρους, το "κέρδος του ΔΥ" για αυτούς τους χιλιάδες βολεμένους είναι τεράστιο (μονιμότητα, δουλειά-αρπαχτή, άπειρες παροχές, γελοία ωράρια). Εσείς κι εγώ τα πληρώναμε και συνεχίζουμε.

Όσο λοιπόν συσκέπτεται το κράτος με τον εαυτό του, συνεχίζει να δαπανά τ' άντερά του και να σκοτώνει όλους τους υπόλοιπους (7 δις φέσι στην αγορά). Συνεπώς, το να βάλω πλάτη σε ένα "σκορποχώρι" ισοδυναμεί με αυτοκτονία. Προτιμώ το λογικό και καθημερινό: με πληρώνεις, σου πουλάω. Μου χρωστάς μια, σε πιστώσω. Μου χρωστάς δύο, σε πιστώνω, Ε στην τρίτη δεν σου πουλάω αν δεν εξοφλήσεις.

Μπουμπούκος γιοκ. Τσεκούρι τώρα.

6 Οκτωβρίου 2012, 14:58:35
Απάντηση #56
Αποσυνδεδεμένος

anetos


συμφωνα με τα ποσα που πληρωνονται και φιανονται στην διαυγεια, ο εοπυυ πληρωνει καθε μηνα κατα μεσο ορο
45000ε κερδος στους φαρμακοποιους
35000ε καθαρα στο χερι για τους φυσικοθεραπευτες (πολλοι ζητανε 15000ε το μηνα)
και 1100ε στους συμβεβλημενους ιατρους .......

300εκ φαρμακευτικη δαπανη 15%το κερδος αρα 45εκ αν υπολογισουμε πως υπαρχουν 10χιλ φαρμακεια τοτε βλεπουμε πως μονο απο τον εοπυυ εχουν 4500ε κερδος. αν βαλουμε κια τις πανες γαλατα κτλ κτλ........
απλα παλια κερδιζαν 15χιλ το μηνα και τωρα τους κακοφαινεται που κερδιζουν 7χιλ το μηνα

6 Οκτωβρίου 2012, 15:38:00
Απάντηση #57
Αποσυνδεδεμένος

gas_fmy


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
συμφωνα με τα ποσα που πληρωνονται και φιανονται στην διαυγεια, ο εοπυυ πληρωνει καθε μηνα κατα μεσο ορο
45000ε κερδος στους φαρμακοποιους
35000ε καθαρα στο χερι για τους φυσικοθεραπευτες (πολλοι ζητανε 15000ε το μηνα)
και 1100ε στους συμβεβλημενους ιατρους .......

300εκ φαρμακευτικη δαπανη 15%το κερδος αρα 45εκ αν υπολογισουμε πως υπαρχουν 10χιλ φαρμακεια τοτε βλεπουμε πως μονο απο τον εοπυυ εχουν 4500ε κερδος. αν βαλουμε κια τις πανες γαλατα κτλ κτλ........
απλα παλια κερδιζαν 15χιλ το μηνα και τωρα τους κακοφαινεται που κερδιζουν 7χιλ το μηνα
Μην χάνουμε την αξία των μηδενικών ειδικά αν βρίσκονται στο τέλος των αριθμών.Στην διιαύγεια ο μέσος όρος δεν αγγίζει καν τα 300000 μηνιαίως αν και δεν πρέπει να παραγνωρίζουμε την ιδαιτερότητα δύο μηνων του Ιουλίου και του Αυγούστου.
Τα φαρμακεία δεν είναι 10000 αλλά 12000+,άρα και με 300000000Ε μηνιαία σε κάθε φαρμακείο αντιστοιχεί 3750Ε(με εξοδα 21250Ε,πληρωμένα),ανείσπραχτα όλα (25000Ε).
Οι "πάνες και τα γάλατα" για τους συμβεβλημένους γιατρούς αρχίζουν με την είσπραξη των 10Ε μετά το πλαφόν των 50 συνταγογραφήσεων εβδομαδιαία,που παλαιότερα δεν το είχαν,και είναι πολύ περισσότερα απο τα 1100Ε που εμφανίζονται στην διαύγεια.

τα 300000000E φαίνεται ότι δεν αφορούν τα ιδιωτικα φαρμακεία και στην λίστα που ανήρτησε ο φίλτατος δακομιστής και παραθέτω ,το δε rebate που εμφανίζεται έχει εισπραχθεί απο τους φαρμακοποιούς.

Monitoring of Pharmaceutical expenditure (January-August 2012)


Pharmaceutical expenditure (January-August 2012) (1)
2012-02   2012-03   2012-04   2012-05   2012-06
EOPYY PHARMACIES   38.132.975   45.584.188   42.805.631   45.034.945   47.531.064
PRIVATE PHARMACIES   252.266.291   273.093.830   247.372.802   211.069.474   146.411.608
TOTAL   290.399.266   318.678.018   290.178.433   256.104.419   193.942.672
rebate/dispensable   -28.362.243   -24.621.712   -22.503.990   -17.486.278   -11.176.668
FINAL EXPENDITURE   262.037.023   294.056.306   267.674.443   238.618.141   182.766.004
MONTHLY BUDGET FOR 2012 (2,8 bil.euros)   233.333.333   233.333.333   233.333.333   233.333.333   233.333.333

Pharmaceutical expenditure (January-August 2012) (2)
2012-05   2012-06   2012-07   2012-08
EOPYY PHARMACIES   45.034.945   47.531.064   64.641.522   22.000.000
PRIVATE PHARMACIES    211.069.474   146.411.608   260.704.337   245.000.000
TOTAL   256.104.419   193.942.672   325.345.859   267.000.000
rebate/dispensable   -17.486.278   -11.176.668   -24.431.815   -20.050.339
FINAL EXPENDITURE   238.618.141   182.766.004   300.914.044   246.949.661
MONTHLY BUDGET FOR 2012 (2,8 bil.euros)   233.333.333   233.333.333   233.333.333   233.333.333


« Τελευταία τροποποίηση: 6 Οκτωβρίου 2012, 15:57:50 από gas_fmy »

6 Οκτωβρίου 2012, 16:37:37
Απάντηση #58
Αποσυνδεδεμένος

anetos


κανενα φαρμακειο με λουκετο. αλλα πολλα καινουργια..... τυχαιο;
η φαρμακευτικη δαπανη ειναι το λιγοτερο 250εκ απο τον εοπυυ και αυτα ειναι το 75% της τιμης του φαρμακου αρα αν προσθεσουμε και το ποσο που κρατατε απο τον ασθενη, η φαρμακευτικη δαπανη τωρα που μειωθηκε σε σχεση με περσυ, ειναι 300εκ το μηνα οποτε αναλογει σε 3750 ε ΚΕΡΔΟΣ το μηνα εφοσον ειστε 12000φαρμακεια και δεν ειστε τοσα.
εστω και ετσι 3750 ειναι πολλα οταν ο δασκαλος βγαζει 900.
αν σκεφτουμε το οτι αναγκαστικα πρεπει να αγοραζουμε γαλατα απο εσας που πουλατε με κρδος τεραστιο, πουλατε και κρεμμες αρωματα κτλ κτλ ε ναι το κερδος σας ειναι πολυ μεγαλυτερο. εχω πολλους φιλους φαρμακοποιους που ανοιξαν φαρμακειο τα τελευταια 5 χρονια. βγαζουν το λιγοτερο 7-8χιλ το μηνα
οι ιατροι που εχουν συμβαση με τον εοπυυ βγαζουν 1100 κατα μεσο ορο.
το αν βγαζουν μετα το πλαφον ειναι αλλη ιστορια. και εσυ πουλας φαρμακα διχως ιατρικη συνταγη κατι τελειως παρανομο αλλα αληθινο στην χωρα μας. παντως για ναμην ανχωνεσαι σε ενημερωνω πως μετα το πλαφον ουτε 5 ασθενεις το μηνα δεν πληρωνουν και πολλοι ιατροι δεν πιανουν καν το πλαφον.........
γιαυτο αλλωστε ενω οι μισοι ιατροι εχουν φυγει απο την χωρα και οι αλλοι χρωστανε παντου, οι φαρμακοποιοι ανοιγουν νεα φαρμακεια και κανεις δεν εχει φυγει. και ολα αυτα οχι με 15 χρονια αλλα με 5 χρονακια.....

6 Οκτωβρίου 2012, 21:49:11
Απάντηση #59
Αποσυνδεδεμένος

gas_fmy


Ξεκινώ από το τέλος.
Δεν είναι άλλη ιστορία η επιπλέον πληρωμή μετά την συμπλήρωση της 50ης συνταγογράφησης,γιατί απλά η δυνατότητα συνταγογράφησης σε όλα τα ασφαλιστικά ταμεία δεν υπήρχε πριν την δημιουργία του ΕΟΠΥΥ.Δεν είναι επίσης άλλη ιστορία η συνταγογράφηση φαρμακοτεχνικών σκευασμάτων από γιατρούς άλλης ειδικότητας,εκτός αυτής των γενικών γιατρών και υπο προϋποθέσεις των αγροτικών γιατρών.Τέλος δεν είναι άλλη ιστορία (αναφορά στα του οίκου μου) η από τον πάγκο χορήγηση φαρμάκων (εκτός των ΜΗΣΥΦΑ βέβαια) και πρέπει να σταματήσει αυτή η ελληνική γελοιότητα.

Στα οικονομικά τώρα.
Στην αρχή του σχολιασμού μου ανέφερα ότι θα έπρεπε να μην απαξιώνουμε την αξία των 000 στο τέλος των αριθμών.Παρατηρώ ότι αρχίσαμε την έκθεση ιδεών μπλέκοντας γνωστούς φαρμακοποιούς,διορισμένους εκπαιδευτικούς και μεταναστεύσαντες γιατρούς.Κάναμε γαργάρα τα 50000 παραπάνω που χρεώσαμε μηνιαία στον ΕΟΠΥΥ ,το 15% το κάναμε εύκολα 25%  ,κάπου εκεί θυμηθήκαμε ότι κάτι πληρώνουν οι ασφαλισμένοι διανθίσαμε την απάντηση με το τεράστιο κέρδος (15% μικτό) από τα παιδικά γάλατα και φτάσαμε πάλι στα 7500Ε καθαρά.
Καμμία απάντηση (δεν περίμενα άλλωστε) για το ανείσπρακτο κεφάλαιο για την κίνηση και μόνο της αγοράς των φαρμάκων.
 Είτε το θέλουμε είτε όχι τα δεδομένα με απλά μαθηματικά για το τελικό ποσοστό κέρδους του φαρμακείου για τα αποζημιούμενα απο τα ασφαλιστικά ταμεία φάρμακα είναι περίπου στο 10%,με μικρές αποκλίσεις λόγω της διαφορετικής εφορίας που πληρώνε το φαρμακείο λόγω τζίρου.
« Τελευταία τροποποίηση: 7 Οκτωβρίου 2012, 18:29:08 από gas_fmy »

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
15362 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Μαΐου 2010, 14:17:11
από EzeΤΡΟΛ
7 Απαντήσεις
4433 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Ιουνίου 2016, 21:04:22
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
3 Απαντήσεις
35859 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Νοεμβρίου 2021, 13:03:33
από Ορθοπαιδικός