Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 10:50:38

Αποστολέας Θέμα: Συζήτηση για τα Ατομικά Δελτία Υγείας για μαθητές.  (Αναγνώστηκε 72568 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

16 Σεπτεμβρίου 2012, 23:35:43
Αναγνώστηκε 72568 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Μερικά πράγματα για το Ατομικό Δελτίο Υγείας για μαθητές. ΦΕΚ 859/Β/23-06-2005
- Έχει προληπτικό χαρακτήρα, αποσκοπεί αποκλειστικά στην προστασία της ζωής των μαθητών και μαθητριών και χρησιμοποιείται ως βασικό στοιχείο στήριξής τους κατά τη συμμετοχή τους στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής και γενικότερα στις σχολικές δραστηριότητες.
- Έχει ισχύ δύο (2) σχολικών ετών για το Δημοτικό Σχολείο και τριών (3) σχολικών ετών για το Γυμνάσιο και το Λύκειο, αποτελεί δε αναγκαίο συνοδευτικό της ατομικής καρτέλας του μαθητή - τριας. Για το Νηπιαγωγείο το Α.Δ.Υ. ισχύει για όλο το χρονικό διάστημα φοίτησης σε αυτό.
- Κατατίθεται στην οικεία σχολική μονάδα, κατά την εγγραφή του μαθητή - τριας α) στο Νηπιαγωγείο, β) στις Α', Γ' και Ε' τάξεις του Δημοτικού Σχολείου, γ) στην Α' τάξη του Γυμνασίου και δ) στην Α' τάξη του Ενιαίου Λυκείου και του Τεχνικού και Επαγγελματικού Λυκείου. Μετά τη λήξη της ισχύος του το Α.Δ.Υ. επιστρέφεται στο γονέα ή κηδεμόνα, στους οποίους επιστρέφεται και σε περίπτωση μετεγγραφής.

Έχω παρατηρήσει ότι πολλοί Διευθυντές σχολείων και καθηγητές Φυσικής Αγωγής ζητούν μαζί με το Α.Δ.Υ. ξεχωριστή γνωμάτευση ότι ο μαθητής μπορεί να αθλείται χωρίς κίνδυνο για την υγεία του. Επίσης πολλοί από τους ανωτέρω ζητούν ιατρικές γνωματεύσεις και για τις τάξεις που δεν χρειάζεται συμπλήρωση Α.Δ.Υ. Π.χ. στο δημοτικό στην Β', Δ' και ΣΤ' τάξη.
Όλα αυτά είναι παράνομα.
Χωρίς να τους ενδιαφέρει ότι υποβάλλουν τα παιδιά και τους γονείς σε απώλεια χρόνου και έξοδα χωρίς να προβλέπεται πουθενά.
Σε τηλεφωνική επικοινωνία με μερικούς, η απάντηση ήταν η γνωστή: "Γιατρέ, θέλουμε να είμαστε όσο περισσότερο κατοχυρωμένοι".
Φέτος, ενημέρωσα με προσωπική επαφή τους Διευθυντές της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στην περιοχή μου, οι οποίοι αναγνώρισαν ότι έχω δίκιο κι ότι θα ενημερώσουν τις σχολικές μονάδες ότι αρκεί το Α.Δ.Υ. και δεν απαιτούνται ξεχωριστές γνωματεύσεις. Αν συνεχιστεί το θέμα θα κάνω παρέμβαση στα τοπικά ΜΜΕ.

Κι αν κάποιοι ιδιώτες συμπληρώνουν τα συγκεκριμένα πιστοποιητικά χωρίς να πληρώνονται, κάπου είχε αναφερθεί (από τον κ. Κουναλάκη νομίζω) ότι σε κάποια περιοχή το ΣΔΟΕ έψαχνε αν οι συγκεκριμένες γνωματεύσεις αντιστοιχούσαν με αποδείξεις στους γιατρούς που τα εξέδωσαν.

17 Σεπτεμβρίου 2012, 19:14:24
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

NewGP


Γράφει ο νόμος για το ποιες ειδικότητες χορηγούν αυτό το πιστοποιητικο; (ΓΙ, παιδίατροι ή ακόμα και αγροτικοί;)

π.χ. Είναι υποχρεωμένος ένας ΓΙ να εξετάσει όλα τα παιδια στην περιοχή ευθύνης του ή μπορεί να τα παραπέμψει στο παιδίατρο στο ΚΥ; Γιατί και μόνο από πλευράς δουλειάς μπορεί να είναι ένας μεγάλος όγκος περιστατικών σε σύντομο χρονικό διάστημα.
Επειδή το κάνω μ’ ένα μικρό πλοίο με λένε πειρατή. Αν το έκανα μ’ ένα ολόκληρο στόλο, θα ήμουν αυτοκράτορας. - Ιερός Αυγουστίνος

17 Σεπτεμβρίου 2012, 20:33:21
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

KERASIDISN


ΦΕΚ 859/Β/23/6/2005

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

17 Σεπτεμβρίου 2012, 21:11:01
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Αύριο –μεθαύριο (επειδή πρέπει να το σκανάρω) θα σας ανεβάσω ένα επαίσχυντο έγγραφο του Υ.Υ. για το ατομικό δελτίο, όπου πρακτικά, αποκλείει τα Κ.Υ. από την έκδοσή του, καθώς και σχετική απάντηση της μονάδας μας.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

17 Σεπτεμβρίου 2012, 21:23:19
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Γράφει ο νόμος για το ποιες ειδικότητες χορηγούν αυτό το πιστοποιητικο; (ΓΙ, παιδίατροι ή ακόμα και αγροτικοί;)
π.χ. Είναι υποχρεωμένος ένας ΓΙ να εξετάσει όλα τα παιδια στην περιοχή ευθύνης του ή μπορεί να τα παραπέμψει στο παιδίατρο στο ΚΥ; Γιατί και μόνο από πλευράς δουλειάς μπορεί να είναι ένας μεγάλος όγκος περιστατικών σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Δηλαδή εσύ προτιμάς να μη κάνετε εσείς τα δελτία?
Αν σε τέτοιες δράσεις είναι απούσα η ΠΦΥ, μπορείς να μου πείς σε τι τη χρειαζόμαστε?
Στην περιοχή μου, από αυτές τις δράσεις, σε συνδυασμό με τον ηλεκτρονικό φάκελο, είμαστε σε θέση π.χ. να εκδώσουμε το βιβλιάριο εμβολιασμών σε οποιονδήποτε το χάσει. Μπορούμε να δούμε σε έναν 30ρη τι προφίλ είχε στα 10-15του και τόσα άλλα. Αυτά, μήπως μας είναι άχρηστα στην ΠΦΥ?

Το ότι οι άσχετοι διατάσουν εντός μηνός να επιτελεστεί τέτοιο έργο (στην περιοχή μου υπάρχουν 10 Γυμνάσια / Λύκεια και καμιά 50ρια Δημοτικά) δεν θεωρώ ότι μας νομιμοποιεί να αποστασιοποιούμαστε από σημαντικές δράσεις της ΠΦΥ.
Στη μονάδα μας, υποχρεώνουμε τους εκπαιδευτικούς να μας περιμένουν και καταρτίζουμε πρόγραμμα που ξεκινά τον Σεπτέμβριο και τελειώνει Φεβρουάριο, αδιαφορώντας για το ασφυκτικό –και ανεφάρμοστο- πρόγραμμα που απαιτεί η ομάς των «διατάσσομεν». Έτσι, μπορούμε να τους δούμε όλους.

(αυτά έως φέτος, γιατί, τώρα, όπως προανήγγειλα, μας το ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ πρακτικά οι κοι του Υ.Υ.)
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

17 Σεπτεμβρίου 2012, 22:17:49
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Zachariadis


Στην περιοχή μου ,οι διευθυντές των σχολείων ζητούν τα δελτία να συμπληρωθούν ( υποχρεωτικά!) απο 4 ιατρούς διαφορετικής ειδικότητας: Παιδίατρο ή Γενικό Ιατρό για το κύριο τμήμα,Οδοντίατρο για τον έλεγχο των οδόντων,Οφθαλμίατρο για τον έλεγχο της όρασης και Καρδιολόγο.Είναι δε χαρακτηριστικό ότι δεν θα τους επιτραπεί η συμμετοχή στην γυμναστική άν λείπει η υπογραφή του...Οφθαλμίατρου.Λογικό,αφού άν έχει σοβαρό πρόβλημα μυωπίας μπορεί να του ρθει του παιδιού η μπάλλα κατακούτελα και να τρέχουμε στα νοσοκομεία για ακτινογραφίες κρανίου... ::) ;D
Έτσι ο γονέας για κάθε παιδί πρέπει να αναζητήσει και να κλείσει ραντεβού σε ιατρούς 4 διαφορετικών ειδικοτήτων.Το Κ.Υ εξυπηρετεί μόνο  με 2 (Παιδίατρο/Γενικό Ιατρο και Οδοντίατρο).
Πάντως δεν έχω παράπονο,η προσέλευση των παιδιών στο ιατρείο είναι αθρόα.Δεδομένου ότι το έχω ως προσωπική αρχή να μήν δίνω βεβαιώσεις για γυμναστική/γυμναστήριο/αθλοπαιδιές κλπ χωρίς να έχω ελέξει
το παιδί και υπερηχοκαρδιογραφικά υπάρχει σημαντική χρονική καθυστέρηση και συνωστισμός με τα ραντεβού.Επειδή για αυτήν ειδικά την περίπτωση  χρεώνω τον υπέρηχο με ένα υποτυπώδες ποσό για ευνόητους λόγους,πολύ γονείς
το βλέπουν ως ευκαιρία για να ελεγχθεί τόσο διεξοδικά το(α) παιδί(α) τους.
Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις,
βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό
και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις,
θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου.

17 Σεπτεμβρίου 2012, 23:05:11
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


- Καταρτίζεται - συμπληρώνεται, με τη φροντίδα των γονέων και κηδεμόνων των μαθητών - τριών, από ιατρούς των οικείων Κέντρων Υγείας ή Περιφερειακών Γενικών Νοσοκομείων ή των Ασφαλιστικών φορέων των γονέων και κηδεμόνων ή από ιδιώτες παιδιάτρους και ιατρούς που παρακολουθούν την κατάσταση της υγείας των μαθητών.

Από που προκύπτει η απαίτηση των Διευθυντών να είναι υπογεγραμμένα από Παιδίατρο ή Γενικό Γιατρό, Οφθαλμίατρο, Καρδιολόγο και Οδοντίατρο; Γιατί όχι και Ορθοπεδικό για το τμήμα της σκολίωσης κλπ; Δερματολόγο για το δέρμα; ΩΡΛ για την ακοή;
Πάνω στο έντυπο γράφει: "Σε περίπτωση που ο γιατρός κρίνει ότι χρειάζεται παραπομπή σε ειδικό γιατρό (π.χ. Οφθαλμίατρο, Καρδιολόγο κλπ) ενημερώνει τους γονείς και σημειώνει το γράμμα Π στην ενδεικτική στήλη".  Επομένως είναι στην κρίση του γιατρού που συμπληρώνει το δελτίο οι παραπομπή σε "ειδικούς".

Σχετικά με το έγγραφο που ανέφερε ο Δημήτρης και δεν γνώριζα την ύπαρξή του, τι ισχύει σε μικρά μέρη και νησάκια που έχουν στην καλύτερη περίπτωση Κ.Υ., ή ένα μόνο Γενικό Γιατρό και στις περισσότερες περιπτώσεις μόνο αγροτικό γιατρό; Πρέπει τα παιδιά και οι γονείς να ταξιδέψουν "κεντρικότερα" για να βρουν τους "κατάλληλους" γιατρούς; Οι Γενικοί Γιατροί και οι αγροτικοί είναι κατάλληλοι για την αντιμετώπιση των προβλημάτων υγείας των παιδιών/μαθητών σ' αυτές τις περιοχές και ακατάλληλοι για τη συμπλήρωση του ΑΔΥ;

Να σημειώσω ότι στο τέλος της σχολικής χρονιάς απαιτείται η συμπλήρωση της Μαθητικής Αθλητικής Ταυτότητας για όσα παιδιά μετέχουν σε ατομικά ή ομαδικά αθλήματα στους σχολικούς αγώνες. Για τους συγκεκριμένους αγώνες δεν τους "καλύπτει" το ΑΔΥ.
« Τελευταία τροποποίηση: 17 Σεπτεμβρίου 2012, 23:17:14 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

18 Σεπτεμβρίου 2012, 11:54:34
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...
Πάντως δεν έχω παράπονο,η προσέλευση των παιδιών στο ιατρείο είναι αθρόα.Δεδομένου ότι το έχω ως προσωπική αρχή να μήν δίνω βεβαιώσεις για γυμναστική/γυμναστήριο/αθλοπαιδιές κλπ χωρίς να έχω ελέξει
το παιδί και υπερηχοκαρδιογραφικά ...


Καλησπέρα κύριε Ζαχαριάδη,

μιας και είστε καρδιολόγος και έχετε ελέγξει αρκετά μεγάλο αριθμό παιδιών και εφήβων σχολικής ηλικίας, θα σας ήταν εύκολο να παραθέσετε έναν πίνακα με τις συχνότερες αποκλίσεις, εκ του φυσιολογικού, που παρατηρείτε κατά τη διαδικασία της ειδικής καρδιολογικής εξέτασής των; Δεν ενδιαφέρομαι για απόλυτους αριθμούς αλλά για ποσοστά. Θα ήταν αρκετά ενδιαφέρον και χρήσιμο για όλους μας, νομίζω. Σε τέτοιες περιπτώσεις, πιστεύω, η εμπειρία ενός ειδικού πρέπει να μεταφέρεται και σε άτομα μη εξειδικευμένα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Medicus curat,
Deus sanat

18 Σεπτεμβρίου 2012, 20:40:49
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Το επίμαχο έγγραφο που σας υποσχέθηκα.

Φωτογράφησα το σχετικό της 5ης ΥΠΕ το οποίο όμως αποτελεί ουσιαστικά περίληψη της Υ.Α. Υ3Γ/ΓΦ13/Γ.Π.οικ.82130/24-8-2012 η οποία αναφέρει αναλυτικότερα τα σχετικά και η οποία βρίσκεται σε πλήρη αναντιστοιχία με την Υ.Α. 58410Γ4, ΦΕΚ 859Β/236-6-2005, όπου ρυθμίζονται αυτά τα θέματα με ομπρέλα την ΠΦΥ.
Επισυνάπτω και την απάντηση του Κ.Υ.Α. για το θέμα.
(είναι λίγο δυσανάγνωστα, αλλά δεν είχα τη δυνατότητα να το σκανάρω)

Εδώ, η ΠΦΥ, μας τελείωσε. Με αποφάσεις και για όφελος ποίων?
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

18 Σεπτεμβρίου 2012, 21:52:22
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Zachariadis


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...
Πάντως δεν έχω παράπονο,η προσέλευση των παιδιών στο ιατρείο είναι αθρόα.Δεδομένου ότι το έχω ως προσωπική αρχή να μήν δίνω βεβαιώσεις για γυμναστική/γυμναστήριο/αθλοπαιδιές κλπ χωρίς να έχω ελέξει
το παιδί και υπερηχοκαρδιογραφικά ...


Καλησπέρα κύριε Ζαχαριάδη,

μιας και είστε καρδιολόγος και έχετε ελέγξει αρκετά μεγάλο αριθμό παιδιών και εφήβων σχολικής ηλικίας, θα σας ήταν εύκολο να παραθέσετε έναν πίνακα με τις συχνότερες αποκλίσεις, εκ του φυσιολογικού, που παρατηρείτε κατά τη διαδικασία της ειδικής καρδιολογικής εξέτασής των; Δεν ενδιαφέρομαι για απόλυτους αριθμούς αλλά για ποσοστά. Θα ήταν αρκετά ενδιαφέρον και χρήσιμο για όλους μας, νομίζω. Σε τέτοιες περιπτώσεις, πιστεύω, η εμπειρία ενός ειδικού πρέπει να μεταφέρεται και σε άτομα μη εξειδικευμένα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποκλίσεις εκ του φυσιολογικού παρατηρούνται  μερικές φορές  χωρίς ωστόσο αυτό να συνιστά απαραίτητα παθολογία.Συχνά αφορά παραλλαγές κλινικές, ΗΚΓραφικές ή ηχοκαρδιογραφικές που η τελική αξιολόγηση τους γίνεται με βάση την συνολική εικόνα του παιδιού.
Για παράδειγμα ένα ήπιο συστολικό φύσημα κορυφής που φαίνεται στον υπέρηχο να προέρχεται απο διαφυγή ή και ήπια ανεπάρκεια της τριγλώχινας βαλβίδας.Τέτοιες διαφυγές ως και ανεπάρκειες ήπιου βαθμού των δεξιών κυρίως βαλβίδων είναι ενα ιδιαίτερα συχνό φαινόμενο ,ιδίως σε παιδιά μικρής ηλικίας.Εφόσον λοιπόν οι διαστάσεις των καρδιακών κοιλοτήτων είναι φυσιολογικές και δεν επηρεάζονται αιμοδυναμικοί δείκτες αυτές θεωρούνται ασήμαντες.
Είναι γεγονός ότι πάνω απο το 90% των φυσημάτων που ακούγονται και προβληματίζουν συναδέλφους είναι ασήμαντα.Αυτό οφείλεται και στο γεγονός ότι σχεδόν πάντα πρόκειται για συστολικά φυσήματα που γίνονται πιό εύκολα αντιληπτά.Λίγοι είναι η μή καρδιολόγοι που έχουν εξοικίωση με διαστολικά φυσήματα που σε αντίθεση με τα συστολικά πολύ συχνά υποκρύπτουν σοβαρό πρόβλημα.
Προβληματισμό προκαλεί και η συχνά «ιδιαίτερη» ΗΚΓραφική εικόνα παιδιών και εφήβων.Τυπικό παράδειγμα ο λεγόμενος «νεανικός τύπος επαναπόλωσης» των δεξιών προκάρδιων απαγωγών με αρνητικά ή διφασικά Τ στις V1-V3.
Πράγματι μπορεί ενίοτε να μοιάζει με εικόνα τύπου Brugada ή προδιέγερσης και να δημιουργήσει σύγχυση και ανασφάλεια.
Σε γενικές γραμμές πάντως η διαπίστωση καρδιολογικής παθολογίας στα παιδιά που προσέρχονται για το δελτίο του σχολείου ή για την εγγραφή σε ομάδα/γυμναστήριο είναι πολύ σπάνια.
Απο εναν αριθμό περίπου 250 παιδιών προσχολικής και σχολικής ηλικίας που εξέτασα στο ιατρείο μου μεσα σε ένα έτος βρέθηκε 1 με δίπτυχη αορτική βαλβίδα,1 με μικρή μεσοκολπική επικοινωνία  και 2 με χαλαρή μιτροειδική γλωχίνα και πρόπτωση.

Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις,
βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό
και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις,
θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου.

18 Σεπτεμβρίου 2012, 22:38:49
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτρης Μακρέας

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...
Πάντως δεν έχω παράπονο,η προσέλευση των παιδιών στο ιατρείο είναι αθρόα.Δεδομένου ότι το έχω ως προσωπική αρχή να μήν δίνω βεβαιώσεις για γυμναστική/γυμναστήριο/αθλοπαιδιές κλπ χωρίς να έχω ελέξει
το παιδί και υπερηχοκαρδιογραφικά ...


Καλησπέρα κύριε Ζαχαριάδη,

μιας και είστε καρδιολόγος και έχετε ελέγξει αρκετά μεγάλο αριθμό παιδιών και εφήβων σχολικής ηλικίας, θα σας ήταν εύκολο να παραθέσετε έναν πίνακα με τις συχνότερες αποκλίσεις, εκ του φυσιολογικού, που παρατηρείτε κατά τη διαδικασία της ειδικής καρδιολογικής εξέτασής των; Δεν ενδιαφέρομαι για απόλυτους αριθμούς αλλά για ποσοστά. Θα ήταν αρκετά ενδιαφέρον και χρήσιμο για όλους μας, νομίζω. Σε τέτοιες περιπτώσεις, πιστεύω, η εμπειρία ενός ειδικού πρέπει να μεταφέρεται και σε άτομα μη εξειδικευμένα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποκλίσεις εκ του φυσιολογικού παρατηρούνται  μερικές φορές  χωρίς ωστόσο αυτό να συνιστά απαραίτητα παθολογία.Συχνά αφορά παραλλαγές κλινικές, ΗΚΓραφικές ή ηχοκαρδιογραφικές που η τελική αξιολόγηση τους γίνεται με βάση την συνολική εικόνα του παιδιού.
Για παράδειγμα ένα ήπιο συστολικό φύσημα κορυφής που φαίνεται στον υπέρηχο να προέρχεται απο διαφυγή ή και ήπια ανεπάρκεια της τριγλώχινας βαλβίδας.Τέτοιες διαφυγές ως και ανεπάρκειες ήπιου βαθμού των δεξιών κυρίως βαλβίδων είναι ενα ιδιαίτερα συχνό φαινόμενο ,ιδίως σε παιδιά μικρής ηλικίας.Εφόσον λοιπόν οι διαστάσεις των καρδιακών κοιλοτήτων είναι φυσιολογικές και δεν επηρεάζονται αιμοδυναμικοί δείκτες αυτές θεωρούνται ασήμαντες.
Είναι γεγονός ότι πάνω απο το 90% των φυσημάτων που ακούγονται και προβληματίζουν συναδέλφους είναι ασήμαντα.Αυτό οφείλεται και στο γεγονός ότι σχεδόν πάντα πρόκειται για συστολικά φυσήματα που γίνονται πιό εύκολα αντιληπτά.Λίγοι είναι η μή καρδιολόγοι που έχουν εξοικίωση με διαστολικά φυσήματα που σε αντίθεση με τα συστολικά πολύ συχνά υποκρύπτουν σοβαρό πρόβλημα.
Προβληματισμό προκαλεί και η συχνά «ιδιαίτερη» ΗΚΓραφική εικόνα παιδιών και εφήβων.Τυπικό παράδειγμα ο λεγόμενος «νεανικός τύπος επαναπόλωσης» των δεξιών προκάρδιων απαγωγών με αρνητικά ή διφασικά Τ στις V1-V3.
Πράγματι μπορεί ενίοτε να μοιάζει με εικόνα τύπου Brugada ή προδιέγερσης και να δημιουργήσει σύγχυση και ανασφάλεια.
Σε γενικές γραμμές πάντως η διαπίστωση καρδιολογικής παθολογίας στα παιδιά που προσέρχονται για το δελτίο του σχολείου ή για την εγγραφή σε ομάδα/γυμναστήριο είναι πολύ σπάνια.
Απο εναν αριθμό περίπου 250 παιδιών προσχολικής και σχολικής ηλικίας που εξέτασα στο ιατρείο μου μεσα σε ένα έτος βρέθηκε 1 με δίπτυχη αορτική βαλβίδα,1 με μικρή μεσοκολπική επικοινωνία  και 2 με χαλαρή μιτροειδική γλωχίνα και πρόπτωση.


Να καταθέσω κι εγώ τον προβληματισμό μου καθώς και μερικές ερωτήσεις τον καρδιολόγο της παρέας.
Η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύομαι να βρω τη χρυσή τομή ανάμεσα στην αποφυγή μιας "αμυντικής" λογικής και ιατρικοποίησης της ζωής των παιδιών.
Τονίζω πάντα στους γονείς ότι το σημαντικότερο στοιχείο για να μη μας ξεφύγει κάποια σημαντική παθολογία που να εγκυμονεί κινδύνους, είναι το ιστορικό του παιδιού και η η ύπαρξη οποιουδήποτε είδους δυσφορίας κατά την κόπωση, λιποθυμικά ή προλιποθυμικά επισόδεια, καθώς και το κληρονομικό ιστορικό.
Επί απουσίας συμπτωματολογίας και με φυσική εξέταση φυσιολογική, δεν ζητώ περαιτέρω έλεγχο.
Αν ακούσω κάποιο φύσημα , ακόμα και επί απουσίας συμπτωματολογίας , ζητώ καρδιολογικό έλεγχο.
Αν έχει χαρακτήρα λειτουργικού και δεν υπάρχει συμπτωματολογία δεν ζητλω τον έλεγχο με τη διαδικασία του επείγοντος.
Εδώ θα ήθελα να ρωτήσω. Τα ευρήματα από τον υπερηχοκαρδιογαφικό έλεγχο συμβαδίζουν με τα ευρήματα από τη φυσική εξέταση ή είναι εύκολο να μας ξεφύγουν σημαντικά προβλήματα που ούτε συμπτωματολογία έχουν ούτε ευρήματα από τη φυσική εξέταση?
Επίσης τι γίνεται με τις αρυθμιογεννέσεις?
Εκεί νομίζω ότι είναι "νεκροταφείο"...

19 Σεπτεμβρίου 2012, 02:47:56
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Zachariadis


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Εδώ θα ήθελα να ρωτήσω. Τα ευρήματα από τον υπερηχοκαρδιογαφικό έλεγχο συμβαδίζουν με τα ευρήματα από τη φυσική εξέταση ή είναι εύκολο να μας ξεφύγουν σημαντικά προβλήματα που ούτε συμπτωματολογία έχουν ούτε ευρήματα από τη φυσική εξέταση?
Επίσης τι γίνεται με τις αρυθμιογεννέσεις?
Εκεί νομίζω ότι είναι "νεκροταφείο"...

Μα εκεί ακριβώς είναι που η «χρυσή» τομή χάνει την λάμψη της και θολώνει σε με «γκρίζα» ζώνη ανάμεσα στην κοινή λογική της καθημέρα ιατρικής προσέγγισης και πρακτικής
και της  υπερβολής της λεπτομέρειας  του απίθανου.Δυστηχώς αυτή η τελευταία με αρωγό τα ΜΜΕ έχει ιατρικοποιήσει όχι μόνο την ζωή των παιδιών αλλα και όλων μας...
Κανένας δεν θα δώσει ιδιαίτερη σημασία στους εκατοντάδες εκείνους γονείς που φεύγουν απο το ιατρεία με την βεβαιότητα και την ψυχική ανάταση ότι το παιδί τους χαίρει άκρας υγείας αλλά θα θυμούνται για χρόνια εκείνο το παιδί που μετά τον ιατρικό έλεγχο έπεσε νεκρό στο γήπεδο γιατί έπασχε απο νόσημα που μόνο μια συγκεκριμένη εξέταση μπορούσε να αναδείξει...
Σε ότι με αφορά,θεωρώ δεδομένη την χρησιμοποίηση όλων των διαγνωστικών «όπλων» που έχω στην διάθεσή μου.Δεν θα μπορούσα να αντέξω στην ιδέα ότι εξαιτίας μιας μικρής οικονομίας χρόνου και κόπου χρεώνομαι  ένα τραγικό συμβάν που σε άλλη περίπτωση θα μπορούσε να αποφευχθεί.

Απαντώντας στο ερώτημα σου Δημήτρη,δυστηχώς υπάρχει μια πληθώρα καρδιαγγειακών παθήσεων που στα πρώιμα στάδια εξέλιξης τους είναι ασυμπτωματικά και χωρίς ευρήματα
απο τον κλινικό και παρακλινικό έλεγχο ρουτίνας.Πρόκειται βέβαια για καταστάσεις εξαιρετικά σπάνιες στο γενικό πλυθησμό με ελαφρώς υψηλότερο ( αλλά και πάλι σπάνιο)
επιπολασμό στα παιδιά-εφήβους.Η Ιδιοπαθής υπερτροφική μυοκαρδιοπάθεια μπορεί στα αρχικά στάδια να είναι εντελώς «σιωπηλή».Το οικογενειακό-κληρονομικό ιστορικό μπορεί να είναι αρνητικό ή ασαφές.Ο αιφνίδιος καρδιακός θάνατος αποδίδεται συνήθως σε εισβολή εμμένουσας κοιλικής ταχυαρρυθμίας ή κοιλιακής μαρμαρυγής κατα την άσκηση αλλά και επιπρόσθετοι μηχανισμοί,όπως η απότομη αιμοδυναμική κατάρριψη λόγω απόφραξης στο χώρο εξόδου της ΑΡ κοιλίας παίζουν σημαντικό ρόλο.Μερικές φορές το ΗΚΓ εμφανίζει αλλοιώσεις στη φάση αυτή αλλά μπορεί και να απουσιάζουν τελείως.Η μόνο εξέταση που μπορεί με βεβαιότητα  να αποκαλύψει την παρουσία του προβλήματος είναι ο υπέρηχος καρδιάς.
Εκτός απο την HCM,με δυνητικά «σιωπηλό» τρόπο μπορεί να εκδηλωθούν σαν αιφνίδιος καρδιακός θάνατος καταστάσεις όπως η αρρυθμιογόνος μυοκαρδιοπάθεια της δεξιά κοιλίας (και εδώ ο υπερηχογραφικός έλεγχος είναι σε θέση πρώιμα να βάλει την υποψία)διάφορες συγγενείς ανωμαλίες του στεφανιαιου δικτύου και του ερεθισματαγωγού συστήματος,μυοκαρδίτιδες ...
«Γυαλιά μεσ στην αμμο της παραλίας»...
Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις,
βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό
και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις,
θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου.

19 Σεπτεμβρίου 2012, 13:48:52
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Παραθέτω το έγγραφο του Υπουργείου Υγείας και ως link και ως συνημμένο (είναι μετά το αρχικό έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας) που ανέφερε παραπάνω ο κ. Μιχάλης.
Νομίζω ότι οι κατά τόπους υπεύθυνοι ερμηνεύουν (ως συνήθως) όπως θέλουν το νόμο κι έχουν χάσει τη μπάλα.
Χαρακτηριστικά:

Το έγγραφο και του Υπουργείου Παιδείας και του Υπουργείου Υγείας αναφέρει ότι απαιτείται καρδιολογική, οφθαλμολογική και οδοντιατρική εξέταση μόνο για την εγγραφή στην Α' Δημοτικού. Γιατί το γενικεύουν αυθαίρετα για όλες τις τάξεις που απαιτείται ΑΔΥ;

Αφού τα κλιμάκια θα αποτελούνται από καρδιολόγο,οφθαλμίατρο,οδοντίατρο και κατά περίπτωση (έτσι γράφει) από παιδίατρο, ποιος τελικά θα υπογράφει το ΑΔΥ και ιδιαίτερα την τελευταία παράγραφο που λέει ότι θα μπορεί να μετέχει σε όλες τις σχολικές δραστηριότητες;

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 19 Σεπτεμβρίου 2012, 13:58:24 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

26 Σεπτεμβρίου 2012, 14:45:57
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Σχετική συζήτηση έχει γίνει και στην ενότητα:

Μια γνωμάτευση από Καρδιολόγο


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

27 Νοεμβρίου 2012, 23:12:33
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Μαρία Χόρτη

Ιατροί
Πιστοποιητικό υγείας του παιδιού

Γράφει ο Παναγιώτης Σπυρίδης
Αναπλ. Καθηγητής Παιδιατρικής, Διευθυντής Α΄Παιδιατρικής Κλινικής, Παιδιατρικού Κέντρου Αθηνών

Μήπως πρέπει να δούμε το θέμα με σοβαρότητα

...

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος