Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 10:25:07

Αποστολέας Θέμα: Αγροτικό μετά απο παραίτηση  (Αναγνώστηκε 7231 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

26 Σεπτεμβρίου 2012, 19:07:55
Αναγνώστηκε 7231 φορές
Αποσυνδεδεμένος

geocha


Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα! Ήθελα τα φώτα σας σε ένα θέμα που μου έχει προκύψει για όσο αφορά την υπηρεσία υπαίθρου. Το 2009 δήλωσα ειδικότητα ακτινολογία και ξεκίνησα την θητεία μου στην μητέρα πατρίδα.Το 2010 που τελείωσα, ακόμα εν αναμονη για την ειδικότητα, κατέθεσα τα χαρτιά μου για αγροτικό. Ξεκινάω την υπηρεσία υπαίθρου κανονικά και μετά απο ενάμησι μήνα έρχεται ο διορισμός μου για  ειδικότητα και αναγκαστικά αφήνω την θέση του αγροτικού ιατρού. Μέχρι εδώ κανένα μπέρδεμα! Πρίν μερικές ημέρες όμως για  προσωπικούς και μη λόγους αποφάσησα να αλλάξω ειδικότητα και να παραιτηθώ απο την θέση του ειδικευόμενου ιατρού στην ακτινολογία. Θα ήθελα να ξέρω αν γνωρίζει κάποιος να μου πεί επειδή θέλω να ξαναδηλώσω αγροτικό αν τα μόρια τα χάνω. Επίσης άκουσα οτι αν παραιτηθείς απο το αγροτικό δεν έχεις δικαίωμα για 2 χρονια  να ξαναδηλώσεις. Τι ισχύει τελικά? Δεν το πολυ εμπιστεύομαι το υπουργείο.

Ευχαριστώ θερμά!
Γιώργος

27 Σεπτεμβρίου 2012, 01:06:51
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δηλώνεις κανονικά αγροτικό χωρίς κανένα πρόβλημα.

Τα μόρια θα μετράνε από την ημερομηνία κτήσης πτυχίου ή αναγνώρισης πτυχίου από ΔΟΑΤΑΠ.

Οι επιπτώσεις άρνησης της θέσης ή παραίτησης αναφέρονται στην "κανονιστική" του υπουργείου.

2.5. Η προηγούμενη πρακτική του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, κατά την οποία ιατροί που τοποθετήθηκαν σε θέση αγροτικού ιατρού βάση των προσωρινών αποτελεσμάτων, μπορούν με υπεύθυνη δήλωση να αρνηθούν αποδοχή της επικείμενης τοποθέτησής τους καταργείται γιατί παρατηρήθηκαν φαινόμενα διοικητικής δυσλειτουργίας. Άρνηση επικείμενης τοποθέτησης μπορεί να γίνει μέχρι και την καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων της οικείας τρέχουσας προκήρυξης.

2.6. Ιατροί που μετά την οριστικοποίηση των αποτελεσμάτων και την συνακόλουθη δημοσίευσή τους με υπεύθυνη δήλωση δεν αποδεχτούν την θέση ή παραιτηθούν πριν από την συμπλήρωση της υποχρεωτικής προεκπαίδευσης ή την υπηρεσία υπαίθρου, εκτός της περίπτωσης έναρξης ειδικότητας στο εσωτερικό, δεν έχουν δικαίωμα επιλογής θέσης, αλλά διορίζονται και τοποθετούνται εκ νέου για εκπλήρωση ή συμπλήρωση της υπηρεσίας υπαίθρου σε κενά Κ.Υ. και Π.Ι. κατά την κρίση της υπηρεσίας.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

28 Σεπτεμβρίου 2012, 18:00:52
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

geocha


Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!! Νασαι καλα! :)

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
22316 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Δεκεμβρίου 2018, 23:11:06
από manuel
4 Απαντήσεις
3913 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Οκτωβρίου 2014, 22:13:38
από Gateopener
2 Απαντήσεις
2809 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Μαρτίου 2016, 22:08:12
από Αρχίατρος
1 Απαντήσεις
28473 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Οκτωβρίου 2019, 14:44:04
από Όμηρος
5 Απαντήσεις
12562 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Ιουλίου 2018, 19:45:46
από Αδαμάντιος Σκούφαλος