Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 21:18:41

Αποστολέας Θέμα: αστική ευθύνη - νομική προστασία ARAG και DAS  (Αναγνώστηκε 7109 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

30 Σεπτεμβρίου 2012, 01:58:14
Αναγνώστηκε 7109 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Νίκος Αγγελής


καλησπέρα σας συνάδελφοι ,
το μεταμεσονύχτιο μου σαφάρι σε εύρεση ασφάλειας αυτοκινήτου με οδήγησε , χωρίς πολλά πολλά, και σε αναζήτηση ασφάλειας αστικής ευθύνης όπως και ανεξάρτητης νομικής προστασίας όπως είναι οι άνωθεν αναφερόμενες εταιρείες..με την αράγκ δεν είχα ποτέ πάρε δώσε παρά μόνο με περιστατικό πατέρα φίλου , αυτοκινητιστής στο επάγγελμα, μετά από περιπέτεια του (τροχαίο ατύχημα με θύμα) και μου έκανε εντύπωση η ταχύτητα της και στο ότι ο πατέρας του φίλου μου δεν έκανε απολύτως τίποτε παρά τα ανέλαβε όλα η εταιρεία...δε νομίζω να είναι πιο διαφορετικά πράγματα και στην άλλη εταιρεία...
μπαίνω στην ειδικότητα το φλεβάρη του 14, πρώτα ο θεός, και θα ήθελα να ασχοληθώ παραπάνω με το θέμα..με ποιές εταιρείες συνεργάζεστε, ποιές είναι οι τιμές και τι πρέπει να προσέξω.....δικοι μου συνάδελφοι είναι σε εθνική, αχα, κοκ και δεν μπορώ να βγάλω άκρη..έψαξα παλιότερο θέμα αλλά αφ'ενός δεν βγήκε άκρη αφετέρου κλειδώθηκε.
ευχαριστώ πολύ για τις γνώμες σας

4 Νοεμβρίου 2012, 20:38:35
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

NewGP


όποιος το έχει ψαξει, ας δώσει τα φώτα του...
Επειδή το κάνω μ’ ένα μικρό πλοίο με λένε πειρατή. Αν το έκανα μ’ ένα ολόκληρο στόλο, θα ήμουν αυτοκράτορας. - Ιερός Αυγουστίνος

4 Νοεμβρίου 2012, 21:47:14
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
καλησπέρα σας συνάδελφοι ,
το μεταμεσονύχτιο μου σαφάρι σε εύρεση ασφάλειας αυτοκινήτου με οδήγησε , χωρίς πολλά πολλά, και σε αναζήτηση ασφάλειας αστικής ευθύνης όπως και ανεξάρτητης νομικής προστασίας όπως είναι οι άνωθεν αναφερόμενες εταιρείες..με την αράγκ δεν είχα ποτέ πάρε δώσε παρά μόνο με περιστατικό πατέρα φίλου , αυτοκινητιστής στο επάγγελμα, μετά από περιπέτεια του (τροχαίο ατύχημα με θύμα) και μου έκανε εντύπωση η ταχύτητα της και στο ότι ο πατέρας του φίλου μου δεν έκανε απολύτως τίποτε παρά τα ανέλαβε όλα η εταιρεία...δε νομίζω να είναι πιο διαφορετικά πράγματα και στην άλλη εταιρεία...
μπαίνω στην ειδικότητα το φλεβάρη του 14, πρώτα ο θεός, και θα ήθελα να ασχοληθώ παραπάνω με το θέμα..με ποιές εταιρείες συνεργάζεστε, ποιές είναι οι τιμές και τι πρέπει να προσέξω.....δικοι μου συνάδελφοι είναι σε εθνική, αχα, κοκ και δεν μπορώ να βγάλω άκρη..έψαξα παλιότερο θέμα αλλά αφ'ενός δεν βγήκε άκρη αφετέρου κλειδώθηκε.
ευχαριστώ πολύ για τις γνώμες σας

Πράγματι, είναι πολύ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ το θέμα αυτό...!

Κι εγώ, εδώ και λίγο καιρό, ήμουνα σε έντονο δίλημμα, τύπου DAS vs. ARAG,
σχετικά με την ανεξάρτητη Νομική Κάλυψη για αυτοκίνητο και οικογένεια...

Πάντως, ειδικά το κομμάτι "Αστική Ευθύνη Επαγγελματιών", δεν το έχω ψάξει καθόλου...καθότι στη φάση αυτή, ΟΑΕΔίτης... :(

Δεν ήξερα οτι, παρέχουν τη συγκεκριμένη Κάλυψη, η "Εθνική" και η ΑΧΑ...
Πάντως, πολύ πιθανά,
ίσως να είναι καλύτερα σε Ασφαλιστικές τύπου DAS, ή ARAG, δηλαδή σε αμιγείς Εταιρείες Νομικής Κάλυψης,
γιατί πολύ πιθανά, να είναι εφικτό, ένα Συνολικό συμφερότερο Πακέτο,
που να περιλαμβάνει : Αστική Ευθύνη Επαγγελματία + Νομική Κάλυψη Οχήματος + Οικογένειας...!   ;)

4 Νοεμβρίου 2012, 23:16:55
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

nkf100


Interamerican για ειδικοτητα οχι υψηλου κινδυνου (Π/Δ): 230 ευρω περιπου το χρονο, για καλυψη 200.000.
Καλυπτει και ατυχημα στο χωρο του ιατρειου (για ιδιωτες!).
Χειρουργικες, Καρδιολογοι και Ειδικευομενοι αρκετα υψηλοτερα ασφαλιστρα.

5 Νοεμβρίου 2012, 12:06:53
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Interamerican για ειδικοτητα οχι υψηλου κινδυνου (Π/Δ): 230 ευρω περιπου το χρονο, για καλυψη 200.000.
Καλυπτει και ατυχημα στο χωρο του ιατρειου (για ιδιωτες!).
Χειρουργικες, Καρδιολογοι και Ειδικευομενοι αρκετα υψηλοτερα ασφαλιστρα.

Γεια χαρά!

Συγνώμη, αλλά με προβληματίζει αρκετά, αν η Interamerican, και κάθε Ασφαλιστική εν γένει,
χαρακτηρίζει την Παιδιατρική,
ως "Ειδικότητα χαμηλού Κινδύνου"...

Το να χαθεί (...), ο μη γένειτο, ένας 60άρης, με χρόνιο ιστορικό καρδιοπάθειας,
ίσως, ψιλο-μακιγιάρεται η όποια (μη κραυγαλέα) αμέλεια...
Το να χαθεί όμως ένα αγγελούδι,
ξεσηκώνει υποψίες, και διαολίζει ακόμα και τον πιο αδρανή και φιλήσυχο γονέα -συγγενή,
αξιώνοντας, ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΙΚΑ, βαρβάτες αποζημιώσεις...!

Με αφορμή την Ασφάλεια για το αυτοκίνητο,
σκάλισα τους Ειδικούς Όρους πολλών ασφαλιστήριων συμβολαίων, κατά τ'άλλα βαρβάτων Ασφαλιστικών,
και διαπίστωσα, πολλές φορές, πόσο καμουφλαρισμένη αυταπάτη μάς πουλάνε...!

Ίσως, στους Ειδικούς Όρους, του ασφαλιστηρίου Αστικής Ευθύνης, της εν λόγω Εταιρείας,
να υπάρχει ειδική ρήτρα,
που για περιστατικά "ορισμένης διαβάθμισης" και πάνω, να μένει ο Παιδίατρος, εντελώς "ακάλυπτος"......?



 



5 Νοεμβρίου 2012, 16:57:51
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

nkf100


Εχω την εντυπωση οτι ο κινδυνος οριζεται απο τις ασφαλιστικες με καθαρα στατιστικους ορους. Ειναι (ευτυχως για γονεις και γιατρους) πολυ πιο σπανιο να "χαθει" ενα παιδι παρα ενας ενηλικας!  Αντιθετα , οι ειδικευομενοι (οποιασδηποτε) ειδικοτητας ειναι "υψηλου κινδυνου" γιατι αποτελουν τη πρωτη γραμμη στα νοσοκομεια!

5 Νοεμβρίου 2012, 17:17:10
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εχω την εντυπωση οτι ο κινδυνος οριζεται απο τις ασφαλιστικες με καθαρα στατιστικους ορους. Ειναι (ευτυχως για γονεις και γιατρους) πολυ πιο σπανιο να "χαθει" ενα παιδι παρα ενας ενηλικας!  Αντιθετα , οι ειδικευομενοι (οποιασδηποτε) ειδικοτητας ειναι "υψηλου κινδυνου" γιατι αποτελουν τη πρωτη γραμμη στα νοσοκομεια!

Δεν αμφιβάλλω καθόλου, και σε καμμία περίπτωση, δεν κερδίζω κάτι, με το να "περάσει" η γνώμη μου... ::)

Απλά, επιμένω, στο να τσεκάρουμε, με κάθε λεπτομέρεια, τους Ειδικούς Όρους του συμβολαίου μας...
Πολλές φορές, πραγματικά, κρύβουν σκόπιμα "συγκεχυμένες διατυπώσεις"...

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3607 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Απριλίου 2009, 18:51:34
από Αγωνιστική Παρέμβαση
0 Απαντήσεις
7368 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Μαΐου 2011, 09:13:43
από anastasios theodoridis
1 Απαντήσεις
6901 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Ιουνίου 2013, 23:56:29
από anasm
9 Απαντήσεις
12400 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Απριλίου 2015, 18:43:19
από anasm
8 Απαντήσεις
23081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Νοεμβρίου 2020, 17:51:42
από Argirios Argiriou