Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 14:35:05

Αποστολέας Θέμα: Απ: Lescol XL -συνταγογραφείται ή "υπάρχει για να υπάρχει" στην Αγορά...?  (Αναγνώστηκε 8866 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

11 Οκτωβρίου 2012, 17:16:32
Αναγνώστηκε 8866 φορές
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Γειά χαρά!

Συγχωρήστε με, για το, κατά κάποιο τρόπο "άκυρο" ερώτημά μου...  :-X :-X

Απλά, θα 'θελα την εμπειρία σας, για ένα συχνότατο θέμα, σε επίπεδο Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας.

Δεν καταλαβαίνω, το Lescol XL 80mg, συνταγογραφείται συχνά, ή υπάρχει για "ακαδημαϊκούς" λόγους...?

Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις, που η χορήγηση Fluvastatin 40mg (IR -immediate Release), σε S : 1x1, δεν φέρνει αποτέλεσμα...?  ???
Ok! Ακόμα κι αν είναι έτσι,
περνάει από το μυαλό του θεράποντος γιατρού, να αυξήσει τη Φλουβαστατίνη, ή, "δαγκωτό", αλλάζει Στατίνη...?!! ::)


« Τελευταία τροποποίηση: 11 Οκτωβρίου 2012, 21:16:36 από anasm »

11 Οκτωβρίου 2012, 19:42:18
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Zachariadis


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Γειά χαρά!

Συγχωρήστε με, για το, κατά κάποιο τρόπο "άκυρο" ερώτημά μου...  :-X :-X

Απλά, θα 'θελα την εμπειρία σας, για ένα συχνότατο θέμα, σε επίπεδο Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας.

Δεν καταλαβαίνω, το Lescol XL 80mg, συνταγογραφείται συχνά, ή υπάρχει για "ακαδημαϊκούς" λόγους...?

Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις, που η χορήγηση Fluvastatin 40mg (IR -immediate Release), σε S : 1x1, δεν φέρνει αποτέλεσμα...?  ???
Ok! Ακόμα κι αν είναι έτσι,
περνάει από το μυαλό του θεράποντος γιατρού, να αυξήσει τη Φλουβαστατίνη, ή, "δαγκωτό", αλλάζει Στατίνη...?!! ::)


Ειλικρινά συνάδελφε,δεν καταλαβαίνω τί ρωτάς.
Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις,
βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό
και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις,
θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου.

11 Οκτωβρίου 2012, 21:14:08
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Γειά χαρά!

Συγχωρήστε με, για το, κατά κάποιο τρόπο "άκυρο" ερώτημά μου...  :-X :-X

Απλά, θα 'θελα την εμπειρία σας, για ένα συχνότατο θέμα, σε επίπεδο Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας.

Δεν καταλαβαίνω, το Lescol XL 80mg, συνταγογραφείται συχνά, ή υπάρχει για "ακαδημαϊκούς" λόγους...?

Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις, που η χορήγηση Fluvastatin 40mg (IR -immediate Release), σε S : 1x1, δεν φέρνει αποτέλεσμα...?  ???
Ok! Ακόμα κι αν είναι έτσι,
περνάει από το μυαλό του θεράποντος γιατρού, να αυξήσει τη Φλουβαστατίνη, ή, "δαγκωτό", αλλάζει Στατίνη...?!! ::)


Ειλικρινά συνάδελφε,δεν καταλαβαίνω τί ρωτάς.

Δεν έχετε άδικο!  ;)
Γι αυτό και, εξ'αρχής, απολογούμαι για το "άκυρο" σκέλος του ερωτήματός μου...!  ::)

Ουσιαστικά, επικαλούμαι την εμπειρία των μελών του Forum,
ως προς το παρακατώ :

1) Γενικά, συνταγογραφείται συχνά η Φλουβαστατίνη, ή κατά κανόνα, προτιμάται η Ατορβαστατίνη, ή και άλλες Στατίνες ?
2) Σε περιπτώσεις που, το Σχήμα Fluvastatin 40mg S : 1x1, δεν αποδώσει :
    i) Αυξάνεται η δόση σε 80mg Φλουβαστατίνης ημερησίως ?
    ii) Επιλέγεται μια άλλη Στατίνη ?

Είναι ένα άτυπο "γκάλοπ", :)
για να δώ, από προσωπικό ενδιαφέρον, πόσο συχνά χρησιμοποιείται το Lescol XL (80mg) στην καθημερινή πρακτική...


11 Οκτωβρίου 2012, 21:45:29
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Γειά χαρά!

Συγχωρήστε με, για το, κατά κάποιο τρόπο "άκυρο" ερώτημά μου...  :-X :-X

Απλά, θα 'θελα την εμπειρία σας, για ένα συχνότατο θέμα, σε επίπεδο Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας.

Δεν καταλαβαίνω, το Lescol XL 80mg, συνταγογραφείται συχνά, ή υπάρχει για "ακαδημαϊκούς" λόγους...?

Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις, που η χορήγηση Fluvastatin 40mg (IR -immediate Release), σε S : 1x1, δεν φέρνει αποτέλεσμα...?  ???
Ok! Ακόμα κι αν είναι έτσι,
περνάει από το μυαλό του θεράποντος γιατρού, να αυξήσει τη Φλουβαστατίνη, ή, "δαγκωτό", αλλάζει Στατίνη...?!! ::)


Ειλικρινά συνάδελφε,δεν καταλαβαίνω τί ρωτάς.

Δεν έχετε άδικο!  ;)
Γι αυτό και, εξ'αρχής, απολογούμαι για το "άκυρο" σκέλος του ερωτήματός μου...!  ::)

Ουσιαστικά, επικαλούμαι την εμπειρία των μελών του Forum,
ως προς το παρακατώ :

1) Γενικά, συνταγογραφείται συχνά η Φλουβαστατίνη, ή κατά κανόνα, προτιμάται η Ατορβαστατίνη, ή και άλλες Στατίνες ?
2) Σε περιπτώσεις που, το Σχήμα Fluvastatin 40mg S : 1x1, δεν αποδώσει :
    i) Αυξάνεται η δόση σε 80mg Φλουβαστατίνης ημερησίως ?
    ii) Επιλέγεται μια άλλη Στατίνη ?

Είναι ένα άτυπο "γκάλοπ", :)
για να δώ, από προσωπικό ενδιαφέρον, πόσο συχνά χρησιμοποιείται το Lescol XL (80mg) στην καθημερινή πρακτική...

Λίστα συνιστώμενων φαρμάκων από το Σουηδικό κράτος.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

( Πήγαινε εκεί που λέει Hyperlipidemi.

Όπου Förstahandsmedel =  Φάρμακο πρώτης εκλογής.

Όπου  Andrahandsmedel = Φάρμακο δεύτερης εκλογής (σε περίπτωση δηλαδή που το πρώτο, δεν αρκεί).
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Οκτωβρίου 2012, 21:57:20 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

11 Οκτωβρίου 2012, 22:49:24
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος


Λίστα συνιστώμενων φαρμάκων από το Σουηδικό κράτος.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

( Πήγαινε εκεί που λέει Hyperlipidemi.

Όπου Förstahandsmedel =  Φάρμακο πρώτης εκλογής.

Όπου  Andrahandsmedel = Φάρμακο δεύτερης εκλογής (σε περίπτωση δηλαδή που το πρώτο, δεν αρκεί).

κ.Αργύρη, γειά σας!

Η απορία μου, δεν είναι τα ενδεικνυόμενα φάρμακα και Σχήματα, για κάθε περίπτωση Δυσλιπιδαιμίας, σύμφωνα με τα τρέχοντα -updated Guidelines of Treatment.

Απλά, όπως έγραψα και παραπάνω, είναι ένα άτυπο "γκάλοπ" για το Lescol XL,
και για να μην παρεξηγηθώ,
για τη συχνότητα συνταγογράφησης της Φλουβαστατίνης στην ημερήσια δόση των 80mg.

Αυτό είναι όλο...!  :)

12 Οκτωβρίου 2012, 15:29:09
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Zachariadis


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν έχετε άδικο!  ;)
Γι αυτό και, εξ'αρχής, απολογούμαι για το "άκυρο" σκέλος του ερωτήματός μου...!  ::)

Ουσιαστικά, επικαλούμαι την εμπειρία των μελών του Forum,
ως προς το παρακατώ :

1) Γενικά, συνταγογραφείται συχνά η Φλουβαστατίνη, ή κατά κανόνα, προτιμάται η Ατορβαστατίνη, ή και άλλες Στατίνες ?
2) Σε περιπτώσεις που, το Σχήμα Fluvastatin 40mg S : 1x1, δεν αποδώσει :
    i) Αυξάνεται η δόση σε 80mg Φλουβαστατίνης ημερησίως ?
    ii) Επιλέγεται μια άλλη Στατίνη ?

Είναι ένα άτυπο "γκάλοπ", :)
για να δώ, από προσωπικό ενδιαφέρον, πόσο συχνά χρησιμοποιείται το Lescol XL (80mg) στην καθημερινή πρακτική...
Γιατί τόσο ενδιαφέρον για την Φλουβαστατίνη;
Δεν μπορεί σίγουρα είναι «δάκτυλος» της Novartis ! :D

Λοιπόν απαντώντας
 1- Προσωπικά δεν έχω συνταγογραφήσει την συγκεκριμένη στατίνη ΠΟΤΕ και ούτε την έχω ποτε δεί συνταγογραφημένη σε ασθενή.
Μπορώ να πώ πως λόγω ανυπαρξίας του σκευάσματος στην παρούσα καθημερινότητα μου η σχέση μου με το
Lescol δεν είναι παρά μια μακρινή θολή ανάμνηση απο τα πρώτα έτη ειδικότητας...Ειλικρινά, άν με ρωτούσε κάποιος θα του έλεγα ότι αυτό το σκεύασμα
πρέπει να έχει αποσυρθεί εδώ και χρόνια.Η ερώτηση σου λοιπόν δείχνει φανερά πως κάνω λάθος.
Θεωρητικά δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος για την μή συνταγογράφηση της συγκεκριμένης στατίνης,εκτός ίσως απο το γεγονός ότι έχει την ασθενέστερη
υποχοληστερολαιμική δράση απο όλες.Απο εκεί και πέρα έχει και κάποια δυνητικά πλεονεκτήματα όπως ελάχιστη νεφρική απέκκριση και
ότι δεν μεταβολίζεται μέσω κυτοχρώματος P450 3A4 (Το γνωστό πρόβλημα αλληλεπίδρασης με φάρμακα που μεταβολίζονται μέσω της ιδίας οδού)

2- Η σχέση μεταξύ δόσης και πτώσης της LDL δεν είναι γραμμική αλλά καμπυλόγραμμη (curvilinear).Διπλασιάζοντας την δόση μιάς στατίνης-φλουβαστατίνης ή άλλης-
πετυγχαίνουμε επιπλέον ελάττωση της LDL ΜΟΝΟ ΚΑΤΑ 6% (Είναι ο γνωστός κανόνας των 6).
Συνεπώς άν μας ενδιαφέρει η υπολιπιδαιμική καθεαυτή δράση είναι πιό αποτελεσματικό να επιλέξουμε άλλη στατίνη με πιό ισχυρή δράση.
Το σχήμα Fluvastatin 40mg 1x1 που αναφέρεις με βάση την σχέση ισοδυναμίας των στατινών είναι ίσο με μόλις 5mg  (!!) ατορβαστατίνης...
Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις,
βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό
και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις,
θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου.

13 Οκτωβρίου 2012, 00:35:26
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Γιατί τόσο ενδιαφέρον για την Φλουβαστατίνη;
Δεν μπορεί σίγουρα είναι «δάκτυλος» της Novartis ! :D

Λοιπόν απαντώντας
 1- Προσωπικά δεν έχω συνταγογραφήσει την συγκεκριμένη στατίνη ΠΟΤΕ και ούτε την έχω ποτε δεί συνταγογραφημένη σε ασθενή.
Μπορώ να πώ πως λόγω ανυπαρξίας του σκευάσματος στην παρούσα καθημερινότητα μου η σχέση μου με το
Lescol δεν είναι παρά μια μακρινή θολή ανάμνηση απο τα πρώτα έτη ειδικότητας...Ειλικρινά, άν με ρωτούσε κάποιος θα του έλεγα ότι αυτό το σκεύασμα
πρέπει να έχει αποσυρθεί εδώ και χρόνια.Η ερώτηση σου λοιπόν δείχνει φανερά πως κάνω λάθος.
Θεωρητικά δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος για την μή συνταγογράφηση της συγκεκριμένης στατίνης,εκτός ίσως απο το γεγονός ότι έχει την ασθενέστερη
υποχοληστερολαιμική δράση απο όλες.Απο εκεί και πέρα έχει και κάποια δυνητικά πλεονεκτήματα όπως ελάχιστη νεφρική απέκκριση και
ότι δεν μεταβολίζεται μέσω κυτοχρώματος P450 3A4 (Το γνωστό πρόβλημα αλληλεπίδρασης με φάρμακα που μεταβολίζονται μέσω της ιδίας οδού)

2- Η σχέση μεταξύ δόσης και πτώσης της LDL δεν είναι γραμμική αλλά καμπυλόγραμμη (curvilinear).Διπλασιάζοντας την δόση μιάς στατίνης-φλουβαστατίνης ή άλλης-
πετυγχαίνουμε επιπλέον ελάττωση της LDL ΜΟΝΟ ΚΑΤΑ 6% (Είναι ο γνωστός κανόνας των 6).
Συνεπώς άν μας ενδιαφέρει η υπολιπιδαιμική καθεαυτή δράση είναι πιό αποτελεσματικό να επιλέξουμε άλλη στατίνη με πιό ισχυρή δράση.
Το σχήμα Fluvastatin 40mg 1x1 που αναφέρεις με βάση την σχέση ισοδυναμίας των στατινών είναι ίσο με μόλις 5mg  (!!) ατορβαστατίνης...

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ, για την τόσο αναλυτική απάντησή σας!  :)

15 Οκτωβρίου 2012, 21:23:43
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

parpar


Σε γενικες γραμμες ειναι καλο φαρμακο με καλες μελετες και λιγες παρενεργειες αλλα πλεον δεν μπαινει σαν νεα αγωγη παρα μονο συνεχιζεται απο οσους το επαιρναν παλιοτερα

15 Οκτωβρίου 2012, 22:53:23
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σε γενικες γραμμες ειναι καλο φαρμακο με καλες μελετες και λιγες παρενεργειες αλλα πλεον δεν μπαινει σαν νεα αγωγη παρα μονο συνεχιζεται απο οσους το επαιρναν παλιοτερα


Γειά χαρά!

Το αν, θα ήταν σκόπιμο, να γίνει αλλαγή, και πέρασμα σε άλλη Στατίνη, είναι σίγουρα ένα ενδιαφέρον κομμάτι...  ::)

Παρόλα αυτά, και αυτοί που το λαμβάνουν από παλιά, δεν έχουν αρχίσει να "αγριεύονται" στη θέα των 80mg...?
Ειδικά μάλιστα, όταν ο γείτονάς τους, παίρνει ένα άλλο "χαπάκι", που "λέει" 40mg...?

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
50553 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Μαΐου 2008, 16:35:07
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
1 Απαντήσεις
3320 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Σεπτεμβρίου 2008, 00:03:12
από Δ. Κουναλάκης
0 Απαντήσεις
45244 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Μαρτίου 2011, 14:40:05
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
3038 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Σεπτεμβρίου 2011, 15:14:20
από Δημήτριος
0 Απαντήσεις
8390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Μαρτίου 2022, 01:40:59
από Δ. Κουναλάκης