Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
19 Απριλίου 2024, 18:11:07

Αποστολέας Θέμα: Αγροτικό Ιατρείο - (Γ)νωμάτευση  (Αναγνώστηκε 21496 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

19 Οκτωβρίου 2012, 19:48:34
Αναγνώστηκε 21496 φορές
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Αν όχι όλοι, τότε οι περισσότεροι ιατροί που έχουν υπηρετήσει (σαν τον στρατό ένα πράμα) σε αγροτικά ιατρεία στου διαόλου την μάνα έχουν ζήσει παρόμοια περιστατικά. Οι πρωταγωνιστές είναι ένας ταλαίπωρος αγροτικός (πχ εγώ) και ένας ημίκωφος υπερήλικας.

Πρωί πρωί με την δροσούλα χτυπάει η πόρτα του ιατρείου...
Τοκ Τοκ Τοκ!
- Παρακαλώ?
- Ουδεμία απάντηση...Ξανά
- Παρακαλώ?
- Τοκ Τοκ!
- ΠΑΡΑΚΑΛΩΩΩΩ!?
Και να σου τον, υπεραιονόβιος μαθουσάλας 100 και βάλε καλοκαιριών να εισέρχεται κραδαίνοντας την γκλίτσα από την μία και από την άλλη την κλασσική μπλε σακούλα μανάβικου χωρίς διακριτικά ύποπτα παραγεμισμένη.

- Καλημέρα γιατρέ!
- Καλημέρα σας κ. Ασθενή, τι θα θέλ...

Και πριν τελειώσει η φράση, με μία κίνηση φρσσσσσσστ αδειάζει όλο το περιεχόμενο της σακούλας στο γραφείο σου. Βιβλιάρια, φάρμακα με κουτιά, φάρμακα χωρίς κουτιά, αποδείξεις φαρμακείου,καρδιογραφήματα, εξετάσεις αίματος με ημερομηνίες που δεν έχω γεννηθεί, κι'άλλα φάρμακα...

- Θα μου γράψεις τα φάρμακα μου γιατρέ?
- Φυ..φυσικά...αρκεί να έχετε την γνωμάτευση ειδικού ιατρού...
- Ε? Ποιος?
- Την ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ λέω!
- Τι είναι αυτή η νωμάτευση που μου λες ρε παιδί μου, 30 χρόνια παίρνω τα ίδια φάρμακα και
κανένας γιατρός δεν μου ζήτηξε νωμάτευση!
- Είναι ένα ΧΑΡΤΙ που λέει ότι ο τάδε ΓΙΑΤΡΟΣ σου δίνει τα δείνα φάρμακα...
Σαν να μην το είπα ποτέ...
- Σε παρακαλώ παιδάκι μου γράψε μου τα φάρμακα μου να πάω στην ευχή του θεού και άσε την νωμάτευση και τα χαρτιά που μου ζητάς.
- Μα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ χωρίς την γνωμάτευση κ.Ασθενή.
- Μα αφού τα παίρνω χρόνια σου λέω γιατρέ. Δεν μου λες? Εσύ βγάζεις νωμάτευση?
- ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ λέγετε, ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ με ΓΑΜΜΑ!!!!
- Αυτό λέω και γώ παιδάκι μου γάμα την νωμάτευση και γράψε μου τα φάρμακα!!!!!!
- ....!!!!...
Να μην τα πολυλογώ αφού είδα και απόειδα να πείσω τον παππούλη ότι είναι η τελευταία φορά που του γράφω φάρμακα χωρίς την (γ)νωμάτευση ερχόμαστε στο δύσκολο έργο της αποκρυπτογράφησης του συνταγολογίου.
- Δώστε το ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ να δούμε αν είναι γραμμένα εκεί μέσα...

Μου δίνει το βιβλιάριο το ΝΑΤ εκείνο το ροζουλί, που για να βγάλεις τα γράμματα των προηγούμενων συναδέλφων θέλεις 3 χρόνια εκπαίδευση σε μοναστήρι με βενεδικτίνους σημειολόγους 1 χρόνο αιγυπτιολογία και 2 χρόνια μετεκπαίδευση στο τμήμα αποκρυπτογράφησης της CIA.

Παραθέτω μια τυπική συνταγή....
1) tb キングダム ハーツ コーデッド Bt Ι (ένα)
2) tb יתר לחץ דם וחירשות Βt ΙΙ (δύο)
3) tbارتفاع ضغط الدم والصمم  Fl I (ένα)

Το γραφείο έμοιαζε με φρούριο από τους πυργίσκους που είχα φτιάξει για να ταξινομήσω τα φάρμακα. Ο Πύργος Της Πίεσης ήταν ο κεντρικός με δεύτερο να έρχεται τον Πύργο Του Ζαχάρου πλαισιωμένο από τα Τείχη Του Προστάτη και Του Γλαυκώματος. Λίγο από το συνταγολόγιο, λίγο από το Κάστρο βγήκε τι ήθελε τελικά ο παππούλης....Βάζω και γώ μπροστά τον υπερσύγχρονο Η/Υ με την ταχύτατη σύνδεση της τάξης των 15 kb/s και αρχίζω να κοπανάω τα πλήκτρα στη σελίδα της Ηλεκτρονικής Συνταγογράφησης (Βοήθεια μας). Κάποια στιγμή αργότερα τελείωσα, υπέγραψα, σφράγισα , δίπλωσα μάζεψα τα κουτάκια και παρέδωσα τις συνταγές...

- Έτοιμος κ. Ασθενή!
- Το κοντρολοξ το γραψες?
- Το γραψα.
- Το τριατέξ το γραψες?
- Το γραψα.
- Δύο κουτιά?
- Δύο κουτιά.
- Θα μου βάλεις ένα ακόμα, γιατί παίρνω καμιά φορά κανένα παραπάνω?
- Από χόμπυ?
- Τι?
- Όχι δεν γίνονται πλέον αυτά...
- Τέλοσπάντων..Θα μου γράψεις κάνα σιρόπι για το έντερο και καμιά αλοιφή και κάνα κολλύριο να υπάρχουν?
- Να βάλω και μισό κιλό φέτα?
- Πώς?
- Τίποτα...ΦΕΡΤΑ ΛΕΩ τα βιβλιάρια να στα γράψω να τελειώνουμε...
Μετά από κάνα μισάωρο σκληρών διαπραγματεύσεων ο σεβάσμιος γέροντας αποχώρησε ευχαριστημένος...μέχρι να έρθει ο επόμενος....
- Τοκ Τοκ!
- Παρακαλώ!


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

19 Οκτωβρίου 2012, 19:50:02
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Τόπος: Ελληνικό Περιφερειακό Ιατρείο
Χρόνος: Σωτήριο Έτος 2012

Δύσκολα να αλλάξεις την αρρωστημένη νοοτροπία των ασφαλισμένων. Φέρουν ευθύνη συνάδελφοι ιατροί και φαρμακοποιοί.
Μόνη ελπίδα για να αλλάξει αυτή η νοοτροπία να γίνεις ο κακός ιατρός, ο ανάποδος, ο ιδιότροπος....
Η επιλογή είναι στον συνάδελφο να επιλέξει, ή κακός ιατρός ή συνένοχος στην παρανομία.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

19 Οκτωβρίου 2012, 20:25:22
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Παράθεση
Και πριν τελειώσει η φράση, με μία κίνηση φρσσσσσσστ αδειάζει όλο το περιεχόμενο της σακούλας στο γραφείο σου. Βιβλιάρια, φάρμακα με κουτιά, φάρμακα χωρίς κουτιά, αποδείξεις φαρμακείου,καρδιογραφήματα, εξετάσεις αίματος με ημερομηνίες που δεν έχω γεννηθεί, κι'άλλα φάρμακα...
Ξέχασε να αναφέρει αποκόμματα κουτιών χωρίς καμιά ένδειξη π.χ. ένα ωραίο μπλε ή άσπρο χαρτάκι (σκέτο ή άντε με κανένα αριθμό παρτίδας ή ημερομηνία λήξης, εκεί σε θέλω κύριε Σέρλοκ), λογαριασμούς ΔΕΗ, ΟΤΕ κλπ, ψίχουλα ή άλλα φαγώσιμα και στα πιο extreme καμιά ψόφια κατσαρίδα ή "απόβλητα" ποντικιών....

Παράθεση
Τέλοσπάντων..Θα μου γράψεις κάνα σιρόπι για το έντερο και καμιά αλοιφή και κάνα κολλύριο να υπάρχουν?
Ξέχασε και το "μπόλι"  για τη γρίππη που παίζει πολύ αυτή την εποχή!

19 Οκτωβρίου 2012, 23:08:04
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Συγχωρέστε με για αυτό που θα πω, αλλά αν ο καθένας έδινε π.χ. 3 ευρώ (εδώ και χρόνια, τότε που τα είχε, όχι τώρα που είναι αργά), δε θα ήταν έτσι τα πράγματα... Κι αν αυτά τα 3 ευρώ πήγαιναν στη βελτίωση των συνθηκών στα Π.Ι., θα μοιάζαμε λιγάκι με αυτούς που μας δίνουν τώρα μαθήματα...
Διαφωνήστε ελεύθερα...
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

19 Οκτωβρίου 2012, 23:38:48
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συγχωρέστε με για αυτό που θα πω, αλλά αν ο καθένας έδινε π.χ. 3 ευρώ (εδώ και χρόνια, τότε που τα είχε, όχι τώρα που είναι αργά), δε θα ήταν έτσι τα πράγματα... Κι αν αυτά τα 3 ευρώ πήγαιναν στη βελτίωση των συνθηκών στα Π.Ι., θα μοιάζαμε λιγάκι με αυτούς που μας δίνουν τώρα μαθήματα...
Διαφωνήστε ελεύθερα...

- Αν δίνουν/έδιναν και 3 ευρώ τότε η γκλίτσα που αναφέρει ο συνάδελφος θα μετατρέπονταν σε leathal weapon σε περίπτωση άρνησης συνταγογράφησης (όχι ότι δεν γίνεται και τώρα).
- Πώς θα πήγαιναν τα 3 ευρώ στη βελτίωση των συνθηκών στα Π.Ι.; Πού πήγαν και πηγαίνουν τα 3 εύρα (νυν 5 εύρα) στα νοσοκομεία και (μερικά) Κ.Υ. ;

20 Οκτωβρίου 2012, 00:11:02
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

parpar


αποκλειεται να μην του εχουν ξαναζητησει γνωματευση του κου ασθενη σου.....
πιστευω οτι θα σου ξαναερθει ετσι και δεν θα εχει παλι γνωματευση και δεν θα φευγει αν δεν του τα γραψεις παλι
η συνεχεια των γεγονοτων ειναι στο χερι σου....

20 Οκτωβρίου 2012, 09:07:48
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...

Παραθέτω μια τυπική συνταγή....
1) tb キングダム ハーツ コーデッド Bt Ι (ένα)
2) tb יתר לחץ דם וחירשות Βt ΙΙ (δύο)
3) tbارتفاع ضغط الدم والصمم  Fl I (ένα)

...

1) キングダム ハーツ コーデッド  = Kingdom Hearts coded
2) יתר לחץ דם וחירשות = Hypertension and deafness
3) ارتفاع ضغط الدم والصمم = High blood pressure and deafness

Πόσα είπες από το καθένα;  :D 





Medicus curat,
Deus sanat

20 Οκτωβρίου 2012, 12:05:21
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτρης Μακρέας

Επώνυμοι
Η ιστορία μπορεί να γραφτεί και από την αντίθετη μεριά.
Από τη μεριά του τσομπάνη με τη γκλίτσα.
Πως λέτε να περιέγραφε την ΠΦΥ με την οποία (δεν) πορεύτηκε μια ολόκληρη ζωή και τον κάθε λογής σχετικό ή άσχετο γιατρουδάκο που ασχολήθηκε ή δεν ασχολήθηκε μαζί του...
Ας αφ'ησουμε τις εξυπνάδες και το αφ υψηλού υφάκι του επιστήμονα που ταλαιπωρήθηκε από τους ααδαείς και ας ασχοληθούμε με το πως θα δομήσουμε τη σχέση.
Και όταν αυτή η σχέση αμιβαίας εμπιστοσύνης και έγνοιας εδραιωθεί, όλα μπορούν να λυθούν, άμεσα και εύκολα.
Ούτε τα 3ευρα θα δώσουν τη λύση, πολύ περοσσότερο η ειρωνική διάθεση και η απαξίωση του ανθρώπου που έχουμε μπροστά μας.
Το στοίχημα είναι να τον κερδίσεις. Ας εξαντλήσουμε εκεί την εφυία και την επισημοσύνη μας.

20 Οκτωβρίου 2012, 13:33:03
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

thepap


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Η ιστορία μπορεί να γραφτεί και από την αντίθετη μεριά.
Από τη μεριά του τσομπάνη με τη γκλίτσα.
Πως λέτε να περιέγραφε την ΠΦΥ με την οποία (δεν) πορεύτηκε μια ολόκληρη ζωή και τον κάθε λογής σχετικό ή άσχετο γιατρουδάκο που ασχολήθηκε ή δεν ασχολήθηκε μαζί του...
Ας αφ'ησουμε τις εξυπνάδες και το αφ υψηλού υφάκι του επιστήμονα που ταλαιπωρήθηκε από τους ααδαείς και ας ασχοληθούμε με το πως θα δομήσουμε τη σχέση.
Και όταν αυτή η σχέση αμιβαίας εμπιστοσύνης και έγνοιας εδραιωθεί, όλα μπορούν να λυθούν, άμεσα και εύκολα.
Ούτε τα 3ευρα θα δώσουν τη λύση, πολύ περοσσότερο η ειρωνική διάθεση και η απαξίωση του ανθρώπου που έχουμε μπροστά μας.
Το στοίχημα είναι να τον κερδίσεις. Ας εξαντλήσουμε εκεί την εφυία και την επισημοσύνη μας.
Συμφωνώ και σας παραθέτω το παραμύθι της Κοκκινοσκουφίτσας απο την πλευρά του Λύκου
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

20 Οκτωβρίου 2012, 14:27:21
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Και εμενα οταν ημουν μικρος μου αρεσε πολυ ο "ρομπεν των δασων" αλλα μεγαλωνοντας καταλαβα πως ειναι απλα ενα μυθιστορημα...

+

20 Οκτωβρίου 2012, 15:35:52
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

thepap


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Ας αφ'ησουμε τις εξυπνάδες και το αφ υψηλού υφάκι του επιστήμονα που ταλαιπωρήθηκε από τους ααδαείς και ας ασχοληθούμε με το πως θα δομήσουμε τη σχέση.
Και όταν αυτή η σχέση αμιβαίας εμπιστοσύνης και έγνοιας εδραιωθεί, όλα μπορούν να λυθούν, άμεσα και εύκολα.

Το στοίχημα είναι να τον κερδίσεις.

Αυτα που γράφει ο κύριος Μακρέας, για να τα κάνει κανεις,  δεν χρειάζεται να είναι Ρομπέν των δασών. Αρκεί να είναι ΓΙΑΤΡΟΣ...

21 Οκτωβρίου 2012, 03:13:11
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 H θεραπευτική σχέση ή σχέση ασθενούς => γιατρού ή transfert είναι μια interpersonal σχέση εμπιστοσύνης που βασίζεται σε ένα προσδόκιμο θεραπείας
από τη πλευρά του αρρώστου αλλά και του γιατρού. Βασική προυπόθεση είναι ο άρρωστος να επιλέγει το γιατρό του σύμφωνα με το ένστικτο του.
 Δεν κερδίζει κανείς γιατρός κανένα άρρωστο. Θεραπεύει ή δεν θεραπεύει. Ούτως ή άλλως ο γιατρός συναισθηματικά δεν εμπλέκεται δεν κερδίζει αρρώστους
δεν προσπαθεί να είναι συμπαθής, θέτει τον άρρωστο του σε double bind.
 Το ότι ο ασθενής πληρώνει έστω και τρία ευρώ είναι επίσης προυπόθεση για να καταλάβει πως οφείλει και συμβάλλει για τη θεραπεία του. Χωρίς ύφος.

21 Οκτωβρίου 2012, 15:33:02
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Zachariadis


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Και όταν αυτή η σχέση αμιβαίας εμπιστοσύνης και έγνοιας εδραιωθεί, όλα μπορούν να λυθούν, άμεσα και εύκολα.
Ούτε τα 3ευρα θα δώσουν τη λύση, πολύ περοσσότερο η ειρωνική διάθεση και η απαξίωση του ανθρώπου που έχουμε μπροστά μας.
Το στοίχημα είναι να τον κερδίσεις. Ας εξαντλήσουμε εκεί την εφυία και την επισημοσύνη μας.
Συμφωνώ.

Καταρχήν ....βλέπεις τους «πύργους» εμβαλαγίων,τα μισοχρησιμοποιημένα blisters και τα διάσπαρτα αποκόμματα και λές μέσα σου πως τουλάχιστον τα μισά
απο αυτά ΔΕΝ ΤΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.Ξέρεις ακόμα πως για αυτό που σκοπεύεις να κάνεις θα χρειαστείς χρόνο ,υπομονή και επιμονή.Άν μπορείς ,οπλίσου με κουράγιο
και ξεκίνα.....«Καλά όλα αυτά τα φάρμακα κυρ.Ασθενή....αλλά άς τα τώρα αυτα στην άκρη για λίγο και για πές μου ...ΕΣΥ ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ;....Πονάς πουθενά ;
Τί είναι αυτό που σε κάνει να υποφέρεις περισσότερο;....βλέπω εδώ ότι παίρνεις....5 διαφορετικά σκευάσματα για την πίεση....την μετράς εσύ ποτέ στο σπίτι;
έχεις πιεσόμετρο;... για κάτσε στο κρεβάτι ΝΑ ΣΕ ΔΩ !...
Η διαλογή στο τέλος του τύπου: «αυτό δεν το χρειάζεσαι» «μα ούτε και τούτο αφού είναι το ίδιο με εκείνο»...«και αυτά τα δύο εδώ κ.Ασθενή ΑΧΡΗΣΤΑ είναι...πέταξέ τα πια »
είναι μια διαδικασία εσωτερικής κάθαρσης ,σαν να καθαρίζεις ένα σπίτι σχολαστικά που έχει γεμίσει σκόνη και αραχνοφωλιές.
...και στην αντίδραση ...«Μα εγώ αυτά τα παίρνω χρόνια»....«τα χρειάζομαι»...«μα μου τα έχει δώσει ο...ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟΣ !» γίνεσαι «αποστομωτικός»: «Πότε τον είδες
τον συνάδελφο τελευταία φορά ;;...» ,«αυτά εδώ φταίνε που νιώθεις έτσι»,«Δεν έχεις ανάγκη εσύ τέτοια ,σε είδα ..η καρδιά σου είναι δυνατή!»«Το μυαλό σου τάχει 400!»
«Το καρδιογράφημα σου είναι καλύτερο απ το δικό μου..»
Αν όλα πανε καλά θα φύγει με μιά σχεδόν άδεια σακκούλα και ίσως μία μόνο συνταγή χωρίς ανάγκη για γνωματεύσεις «ειδικών ιατρών» ,με λιγότερο άγχος,
περισσότερη αυτοπεποίθηση και κυρίως εμπιστοσύνη στον ιατρό του.

Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις,
βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό
και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις,
θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου.

21 Οκτωβρίου 2012, 19:02:06
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Καταρχήν ....βλέπεις τους «πύργους» εμβαλαγίων,τα μισοχρησιμοποιημένα blisters και τα διάσπαρτα αποκόμματα και λές μέσα σου πως τουλάχιστον τα μισά
απο αυτά ΔΕΝ ΤΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.Ξέρεις ακόμα πως για αυτό που σκοπεύεις να κάνεις θα χρειαστείς χρόνο ,υπομονή και επιμονή.Άν μπορείς ,οπλίσου με κουράγιο
και ξεκίνα.....«Καλά όλα αυτά τα φάρμακα κυρ.Ασθενή....αλλά άς τα τώρα αυτα στην άκρη για λίγο και για πές μου ...ΕΣΥ ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ;....Πονάς πουθενά ;
Τί είναι αυτό που σε κάνει να υποφέρεις περισσότερο;....βλέπω εδώ ότι παίρνεις....5 διαφορετικά σκευάσματα για την πίεση....την μετράς εσύ ποτέ στο σπίτι;
έχεις πιεσόμετρο;... για κάτσε στο κρεβάτι ΝΑ ΣΕ ΔΩ !...
Η διαλογή στο τέλος του τύπου: «αυτό δεν το χρειάζεσαι» «μα ούτε και τούτο αφού είναι το ίδιο με εκείνο»...«και αυτά τα δύο εδώ κ.Ασθενή ΑΧΡΗΣΤΑ είναι...πέταξέ τα πια »
είναι μια διαδικασία εσωτερικής κάθαρσης ,σαν να καθαρίζεις ένα σπίτι σχολαστικά που έχει γεμίσει σκόνη και αραχνοφωλιές.
...και στην αντίδραση ...«Μα εγώ αυτά τα παίρνω χρόνια»....«τα χρειάζομαι»...«μα μου τα έχει δώσει ο...ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟΣ !» γίνεσαι «αποστομωτικός»: «Πότε τον είδες
τον συνάδελφο τελευταία φορά ;;...» ,«αυτά εδώ φταίνε που νιώθεις έτσι»,«Δεν έχεις ανάγκη εσύ τέτοια ,σε είδα ..η καρδιά σου είναι δυνατή!»«Το μυαλό σου τάχει 400!»
«Το καρδιογράφημα σου είναι καλύτερο απ το δικό μου..»
Αν όλα πανε καλά θα φύγει με μιά σχεδόν άδεια σακκούλα και ίσως μία μόνο συνταγή χωρίς ανάγκη για γνωματεύσεις «ειδικών ιατρών» ,με λιγότερο άγχος,
περισσότερη αυτοπεποίθηση και κυρίως εμπιστοσύνη στον ιατρό του.



Το αρχικό κείμενο αναφέρεται σε αγροτικό γιατρό που, βάσει του νόμου, χρειάζεται σχετική γνωμάτευση από ειδικευμένο ώστε να μπορεί να συντογραφήσει χρόνια αγωγή.
Πιστεύεις ότι ο ανειδίκευτος απόφοιτος της ιατρικής, με τον μόλις 1 μήνα εκπαίδευσης (αν προλαβαίνει από τη λάτζα) πριν την ανάληψη καθηκόντων, που τους πρώτους μήνες της θητείας του είναι συνεχώς με το εθνικό συνταγολόγιο ανοιχτό δίπλα του ώστε να μαθαίνει τι είναι το κάθε σκεύασμα που βλέπει για πρώτη φορά στην αρχόμενη ιατρική του καριέρα, έχει τις γνώσεις και το θάρρος να προβεί στις τροποποιήσεις ή/και διακοπές αγωγής που περιγράφεις;

Επίσης με ξενίζουν, στο κείμενό σου, εκφράσεις όπως: "Είναι άχρηστα, πέταξέ τα" που μας ενοχλούν όταν εκφέρονται από "συναδέλφους" για δικές μας ή άλλες αγωγές. Καλό είναι να μην εκφέρονται (ακόμη και για άχρηστες) αγωγές άλλων.

21 Οκτωβρίου 2012, 19:43:23
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Προσωπικη άποψη:
Δεν ειναι το ποσταρισμα του αγροτικου που ενοχλει.Προσωπικα ουτε εξυπναδα το θεωρησα ουτε με υφακι.Μαλλον να χαμογελασω με εκανε.Εξάλλου αυτα εχουν ξαναγραφει πολλες φορες απο πολλους και με διαφορους τροπους στο παρελθον.

Νομιζω πως αυτο που τελικα συμβαινει ειναι πως καποιοι απλα πυροδοτουνται πολυ ευκολα σε ποσταρισματα συγκεριμενων άλλων.Αρκει να διαβασει κανεις απο την αρχη πως εξελισσεται η κουβεντα και θα καταλαβει.

Δικαιωμα τους να το κανουν αλλα και δικαιωμα μας να το επισημανουμε.
+

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
4525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Σεπτεμβρίου 2009, 20:00:25
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
4402 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Σεπτεμβρίου 2009, 22:42:14
από D-Michalis
4 Απαντήσεις
5410 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Νοεμβρίου 2009, 13:14:55
από Koterakis
2 Απαντήσεις
7253 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Σεπτεμβρίου 2012, 18:00:52
από geocha
1 Απαντήσεις
65529 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Μαρτίου 2016, 20:22:20
από Αρχίατρος