Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 12:27:58

Αποστολέας Θέμα: Αγροτικό Ιατρείο - (Γ)νωμάτευση  (Αναγνώστηκε 21464 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

22 Οκτωβρίου 2012, 20:19:40
Απάντηση #30
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το ιατρείο είναι νόμιμο(παιδιατρος),συγκεκριμένα: την επισκέφθηκε κάποια κυρία για το εμβόλιο του παιδιού της,πλήρωσε 30 ευρώ για εξέταση και εμβολιασμό και της ζήτησε και άλλα 5 ευρώ για συνταγογράφηση του εμβολίου.Η εν λόγω μητέρα δεν ήθελε να  τα πληρώσει και ήρθε στο Π.Ι. για τη συνταγοφράφηση του εμβολίου.

Απόδειξη για τα 30 πήρε; Χλωμό!
Το ΦΠΑ ήθελε να βγάλει  η συνάδελφος σε περίπτωση συνταγογράφησης, άρα και υποχρεωτικής έκδοσης απόδειξης ή 5 ευρώ για ψυχική οδύνη λόγω ρίσκου μη έκδοσης απόδειξης ενώ θα υπήρχαν αποδεικτικά επίσκεψης (έκδοση συνταγής);
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Οκτωβρίου 2012, 20:22:05 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

22 Οκτωβρίου 2012, 20:26:54
Απάντηση #31
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...
Πρέπει να παραδεχτείς όμως medicus ότι πολλοί ασθενείς μπορεί αρχικά, στην επισήμανση του γιατρού ότι δεν θα του βγάλει (ή δεν μπορεί να βγάλει) ηλεκτρονική συνταγή, να λένε "μη σε απασχολεί γιατρέ, θα τα αγοράσω", στη συνέχεια όμως να ψάχνουν πλυντήριο. Ή μπορεί να λένε: "Γράψε εσύ γιατρέ κι εγώ θα κάνω κουμάντο"

Από την ώρα που εγώ δεν δίνω γνωμάτευση, είναι ευθύνη 100% του συναδέλφου να μην "αντιγράψει" συνταγή μου. Διότι πρόκειται για αντιγραφή "άμεσης" συνταγής και όχι "έμμεσης"(γνωμάτευση). Εκτός και αν "αποβλέπει" σε 5 ευρώ ως "γραμματειακή υποστήριξη". Τότε με γεια του με χαρά του! Τόσος φόβος υπάρχει πια στο να πει ο συνάδελφος στον ασθενή ότι δεν μπορεί να συνταγογραφήσει χωρίς γνωμάτευση;  
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Οκτωβρίου 2012, 20:29:35 από medicus »
Medicus curat,
Deus sanat

22 Οκτωβρίου 2012, 20:29:06
Απάντηση #32
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...
Το ΦΠΑ ήθελε να βγάλει ...

Από πότε έχουμε ΦΠΑ και δεν το γνωρίζω; Μάλλον κάτι άλλο εννοούσες συνάδελφε.
Medicus curat,
Deus sanat

22 Οκτωβρίου 2012, 20:43:14
Απάντηση #33
Αποσυνδεδεμένος

iatros


medicus,δεν είναι θέμα φόβου, απλά δεν ήθελα να την ταλαιπωρώ να πηγαίνει πάλι στην παιδίατρο και να πληρώσει.Της είπα όμως ότι από την επόμενη φορά καλό είναι να έρχεται για εξέταση και εμβολιασμό στο Π.Ι. το οποίο και δέχτηκε.

22 Οκτωβρίου 2012, 20:52:23
Απάντηση #34
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...
Το ΦΠΑ ήθελε να βγάλει ...

Από πότε έχουμε ΦΠΑ και δεν το γνωρίζω; Μάλλον κάτι άλλο εννοούσες συνάδελφε.

Δεν γνωρίζω τα οικονομικά του ελεύθερου επαγγέλματος. Προφανώς η ιατρική απόδειξη δεν έχει ΦΠΑ. Δεν το ήξερα. Ας πούμε λοιπόν ότι ήθελε να βγάλει ένα μέρος του φόρου.
Τελικά δεν μάθαμε, απόδειξη πήρε (έδωσε) για το 30άρι;

Υ.Γ: Ξεφύγαμε από το θέμα του post, ας μεριμνήσουν οι διαχειριστές για τις μετακινήσεις ή διαγραφές.

23 Οκτωβρίου 2012, 01:53:23
Απάντηση #35
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Από την ώρα που εγώ δεν δίνω γνωμάτευση, είναι ευθύνη 100% του συναδέλφου να μην "αντιγράψει" συνταγή μου. Διότι πρόκειται για αντιγραφή "άμεσης" συνταγής και όχι "έμμεσης"(γνωμάτευση). Εκτός και αν "αποβλέπει" σε 5 ευρώ ως "γραμματειακή υποστήριξη". Τότε με γεια του με χαρά του! Τόσος φόβος υπάρχει πια στο να πει ο συνάδελφος στον ασθενή ότι δεν μπορεί να συνταγογραφήσει χωρίς γνωμάτευση;  

Χμμμ, με βάζεις σε σκέψεις ρε μαμώτο...
Και συγκεκριμένα σε σκέψη να μην ξανα-εξυπηρετήσω ξανά κανένα ταλαίπωρο.
Ως ειδικευόμενος που κάνω το τμήμα του Κ.Υ.  μου, κάποια πρωινά (ειδικά όταν γίνεται λαοσύναξη έξω από τα τακτικά ιατρεία των ειδικευμένων)
με καλούν από τη γραμματεία να με ρωτήσουν αν μπορώ να βοηθήσω ταλαιπωρημένους υπερήλικες που περιμένουν άδικα από τις 7 το πρωί (κι έχει πάει 11) και που τελικά δε θα τους γίνει συνταγογράφηση (γιατί δεν είχαν ραντεβού για εκείνη την ημέρα, και το επόμενο ραντεβού θα είναι σε 3-5 βδομάδες).
Αν και θα προτιμούσα αν είμαι στη θέση μου, όταν βλέπω κάποιους από αυτούς λυγίζω και κάθομαι στον υπολογιστή την γραμματείας.

Σχεδόν ποτέ δεν υπάρχει γνωμάτευση. Κι έτσι "εξισώνω" τη γνωμάτευση με ΠΡΟΣΦΑΤΗ (λίγων μόνο μηνών) προηγούμενη συνταγογράφηση από ειδικευμένο (με τη λογική ότι πρόκειται για ένα χαρτί που περιέχει το λόγο που χορηγεί αυτά τα φάρμακα και το πώς πρέπει ο ασθενής να τα λαμβάνει, με σφραγίδα, ημερομηνία και υπογραφή). Αν δεν υπάρχει τέτοια, αναζητώ στο αρχείο της e-syntagografisi. Αν βρω πρόσφατη συνταγή με τα φάρμακα που έχει ανάγκη, τα αντιγράφω σημειώνοντας τα στοιχειά του ιατρού που αντέγραψα. Αν μου ζητήσει κάτι επιπλέον του εξηγώ ότι δεν μπορώ.

Πόσο λάθος είμαι?

23 Οκτωβρίου 2012, 09:37:34
Απάντηση #36
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Από την ώρα που εγώ δεν δίνω γνωμάτευση, είναι ευθύνη 100% του συναδέλφου να μην "αντιγράψει" συνταγή μου. Διότι πρόκειται για αντιγραφή "άμεσης" συνταγής και όχι "έμμεσης"(γνωμάτευση). Εκτός και αν "αποβλέπει" σε 5 ευρώ ως "γραμματειακή υποστήριξη". Τότε με γεια του με χαρά του! Τόσος φόβος υπάρχει πια στο να πει ο συνάδελφος στον ασθενή ότι δεν μπορεί να συνταγογραφήσει χωρίς γνωμάτευση;  

Χμμμ, με βάζεις σε σκέψεις ρε μαμώτο...
Και συγκεκριμένα σε σκέψη να μην ξανα-εξυπηρετήσω ξανά κανένα ταλαίπωρο.
Ως ειδικευόμενος που κάνω το τμήμα του Κ.Υ.  μου, κάποια πρωινά (ειδικά όταν γίνεται λαοσύναξη έξω από τα τακτικά ιατρεία των ειδικευμένων)
με καλούν από τη γραμματεία να με ρωτήσουν αν μπορώ να βοηθήσω ταλαιπωρημένους υπερήλικες που περιμένουν άδικα από τις 7 το πρωί (κι έχει πάει 11) και που τελικά δε θα τους γίνει συνταγογράφηση (γιατί δεν είχαν ραντεβού για εκείνη την ημέρα, και το επόμενο ραντεβού θα είναι σε 3-5 βδομάδες).
Αν και θα προτιμούσα αν είμαι στη θέση μου, όταν βλέπω κάποιους από αυτούς λυγίζω και κάθομαι στον υπολογιστή την γραμματείας.

Σχεδόν ποτέ δεν υπάρχει γνωμάτευση. Κι έτσι "εξισώνω" τη γνωμάτευση με ΠΡΟΣΦΑΤΗ (λίγων μόνο μηνών) προηγούμενη συνταγογράφηση από ειδικευμένο (με τη λογική ότι πρόκειται για ένα χαρτί που περιέχει το λόγο που χορηγεί αυτά τα φάρμακα και το πώς πρέπει ο ασθενής να τα λαμβάνει, με σφραγίδα, ημερομηνία και υπογραφή). Αν δεν υπάρχει τέτοια, αναζητώ στο αρχείο της e-syntagografisi. Αν βρω πρόσφατη συνταγή με τα φάρμακα που έχει ανάγκη, τα αντιγράφω σημειώνοντας τα στοιχειά του ιατρού που αντέγραψα. Αν μου ζητήσει κάτι επιπλέον του εξηγώ ότι δεν μπορώ.

Πόσο λάθος είμαι? ( ; )

Καλημέρα.

Πόσο λάθος είσαι; Δεν πιστεύω ότι είσαι λάθος σε κάτι. Γι'αυτό, όταν γράφω "ευθύνη 100% του συναδέλφου", εννοώ ότι εσύ(τρόπος του λέγειν) κρίνεις κατά περίπτωση.

Βέβαια έχω κάποιες ενστάσεις, πάντα κατά την προσωπική μου κρίση:
1. ο "ειδικός" ιδιώτης ιατρός που χορηγεί συνταγή, με όλες τις απαραίτητες οδηγίες και αιτιολογήσεις, και διαμένει στην ίδια περιοχή με αυτή του ασθενή θα πρέπει να αναλαμβάνει εκείνος και μόνο εκείνος τη συνταγογράφηση.
2. Ο "ειδικός" ιδιώτης ιατρός που χορηγεί συνταγή, με όλες τις απαραίτητες οδηγίες και αιτιολογήσεις, και δεν διαμένει στην ίδια περιοχή με αυτή του ασθενή θα πρέπει να του χορηγεί γνωμάτευση συγκεκριμένης διάρκειας ισχύος.
3. ο "ανειδίκευτος" ή ο "ειδικός μη συμβεβλημένος με ασφαλιστικούς φορείς" θα πρέπει να ενημερώνει τον ασθενή του σχετικά με την μη δυνατότητα του τελευταίου όπως αγοράζει τα φάρμακά του με ποσοστό συμμετοχής. Στο ιατρείο μου, επί παραδείγματι, έχω αναρτήσει στην αίθουσα αναμονής μία ανακοίνωση με την οποία "ξεκαθαρίζω" τέτοιου είδους απορίες. Έτσι όποιος θέλει εισέρχεται ειδάλλως αποχωρεί, χωρίς παρεξήγηση και χωρίς χρονοτριβές.

Συμπερασματικά, λοιπόν, η στάση σου εξαρτάται από την κατηγορία στην οποία ανήκει ο ασθενής. Ο ιατρός δεν είναι πολιτικός που επιθυμεί να τα έχει με όλους καλά. Ο ιατρός πρέπει να είναι σημείο αναφοράς και παράδειγμα προς μίμηση, όσον αφορά την ηρεμία και το σταθερό τού χαρακτήρα του. Με αυτόν τον τρόπο θα καταφέρει να μεταμορφωθεί, όπως έλεγε και ένας αείμνηστος καθηγητής μου, σε "φάρο σιγουριάς και εμπιστοσύνης". Και όπως, συμπλήρωνε, "ο ασθενής και γενικά όσοι χρειάζονται τη συμβουλή και την καθοδήγηση θα ξέρουν που να την βρουν και να την αναζητήσουν. Από κει και πέρα είναι δική τους επιλογή εάν θα αποφύγουν ή όχι τα βράχια. Το μόνο που πρέπει να κάνει ο φάρος είναι να διατηρείται σε άριστη κατάσταση και, προπάντων, αναμμένος".          
« Τελευταία τροποποίηση: 23 Οκτωβρίου 2012, 10:04:33 από medicus »
Medicus curat,
Deus sanat

23 Οκτωβρίου 2012, 09:42:29
Απάντηση #37
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Χμμμ, με βάζεις σε σκέψεις ρε μαμώτο...
Και συγκεκριμένα σε σκέψη να μην ξανα-εξυπηρετήσω ξανά κανένα ταλαίπωρο.
Ως ειδικευόμενος που κάνω το τμήμα του Κ.Υ.  μου, κάποια πρωινά (ειδικά όταν γίνεται λαοσύναξη έξω από τα τακτικά ιατρεία των ειδικευμένων)
με καλούν από τη γραμματεία να με ρωτήσουν αν μπορώ να βοηθήσω ταλαιπωρημένους υπερήλικες που περιμένουν άδικα από τις 7 το πρωί (κι έχει πάει 11) και που τελικά δε θα τους γίνει συνταγογράφηση (γιατί δεν είχαν ραντεβού για εκείνη την ημέρα, και το επόμενο ραντεβού θα είναι σε 3-5 βδομάδες).

Ώπα! Για λέγε, για λέγε! Για δώσε μας λεπτομέρειες για το σύστημα των ραντεβού.
Κλείνονται για συγκεκριμένο γιατρό (πόσα; )  ή ένας αριθμός/ημέρα στο σύνολο του ΚΥ (που μοιράζονται μετά στους γιατρούς που εμφανίζονται κάθε μέρα γιατί κάποιοι θα λείπουν π.χ ρεπό, άδειες)
Πόσο καιρό εφαρμόζεται; Ποιά η αντίδραση του κόσμου στην αρχή εφαρμογής του; Δίνουν  5 ευρώ για τη συνταγογράφηση;
Τι ισχύει όταν δεν εμφανίζονται ραντεβού; Συμπληρώνονται από τις λίστες αναμονής που περιμένουν χωρίς ραντεβού όπως περιγράφεις; (όπως στα αεροδρόμια...)
Τι ισχύει όταν ένα άτομο (με ένα ραντεβού) εμφανίσει περισσότερα του ενός βιβλιάρια;
Τι κάνουν οι γιατροί όταν τελειώσουν τα ραντεβού αλλά δεν έχει τελειώσει το ωράριό τους;
Συγγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεων αλλά, ειλικρινά, μου κέντρισες το ενδιαφέρον!
Ευχαριστώ.

23 Οκτωβρίου 2012, 18:20:19
Απάντηση #38
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
1. ο "ειδικός" ιδιώτης ιατρός που χορηγεί συνταγή, με όλες τις απαραίτητες οδηγίες και αιτιολογήσεις, και διαμένει στην ίδια περιοχή με αυτή του ασθενή θα πρέπει να αναλαμβάνει εκείνος και μόνο εκείνος τη συνταγογράφηση.
Εφόσον μπορεί ο ασθενής να καταβάλλει το τίμημα της επίσκεψης (τις επόμενες φορές)...
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
2. Ο "ειδικός" ιδιώτης ιατρός που χορηγεί συνταγή, με όλες τις απαραίτητες οδηγίες και αιτιολογήσεις, και δεν διαμένει στην ίδια περιοχή με αυτή του ασθενή θα πρέπει να του χορηγεί γνωμάτευση συγκεκριμένης διάρκειας ισχύος.
Kατά τη γνώμη μου πρέπει να δίνεται χωρίς να το ζητάει ο ασθενής. Αποτελεί μέρος του ιστορικού του.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
3. ο "ανειδίκευτος" ή ο "ειδικός μη συμβεβλημένος με ασφαλιστικούς φορείς" θα πρέπει να ενημερώνει τον ασθενή του σχετικά με την μη δυνατότητα του τελευταίου όπως αγοράζει τα φάρμακά του με ποσοστό συμμετοχής. Στο ιατρείο μου, επί παραδείγματι, έχω αναρτήσει στην αίθουσα αναμονής μία ανακοίνωση με την οποία "ξεκαθαρίζω" τέτοιου είδους απορίες. Έτσι όποιος θέλει εισέρχεται ειδάλλως αποχωρεί, χωρίς παρεξήγηση και χωρίς χρονοτριβές.
Το κόστος της ιδιωτικής υγείας, όταν αυτή παρέχεται με ευσυνειδησία και υπευθυνότητα, είναι μικρότερο από το κόστος της ταμειακής ιατρικής. Αυτό συμβαίνει ΣΙΓΟΥΡΑ σε επίπεδο κοινωνίας και πολλές φορές και σε ατομικό επίπεδο
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

24 Οκτωβρίου 2012, 20:40:41
Απάντηση #39
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Χμμμ, με βάζεις σε σκέψεις ρε μαμώτο...
Και συγκεκριμένα σε σκέψη να μην ξανα-εξυπηρετήσω ξανά κανένα ταλαίπωρο.
Ως ειδικευόμενος που κάνω το τμήμα του Κ.Υ.  μου, κάποια πρωινά (ειδικά όταν γίνεται λαοσύναξη έξω από τα τακτικά ιατρεία των ειδικευμένων)
με καλούν από τη γραμματεία να με ρωτήσουν αν μπορώ να βοηθήσω ταλαιπωρημένους υπερήλικες που περιμένουν άδικα από τις 7 το πρωί (κι έχει πάει 11) και που τελικά δε θα τους γίνει συνταγογράφηση (γιατί δεν είχαν ραντεβού για εκείνη την ημέρα, και το επόμενο ραντεβού θα είναι σε 3-5 βδομάδες).

Ώπα! Για λέγε, για λέγε! Για δώσε μας λεπτομέρειες για το σύστημα των ραντεβού.
Κλείνονται για συγκεκριμένο γιατρό (πόσα; )  ή ένας αριθμός/ημέρα στο σύνολο του ΚΥ (που μοιράζονται μετά στους γιατρούς που εμφανίζονται κάθε μέρα γιατί κάποιοι θα λείπουν π.χ ρεπό, άδειες)
Πόσο καιρό εφαρμόζεται; Ποιά η αντίδραση του κόσμου στην αρχή εφαρμογής του; Δίνουν  5 ευρώ για τη συνταγογράφηση;
Τι ισχύει όταν δεν εμφανίζονται ραντεβού; Συμπληρώνονται από τις λίστες αναμονής που περιμένουν χωρίς ραντεβού όπως περιγράφεις; (όπως στα αεροδρόμια...)
Τι ισχύει όταν ένα άτομο (με ένα ραντεβού) εμφανίσει περισσότερα του ενός βιβλιάρια;
Τι κάνουν οι γιατροί όταν τελειώσουν τα ραντεβού αλλά δεν έχει τελειώσει το ωράριό τους;
Συγγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεων αλλά, ειλικρινά, μου κέντρισες το ενδιαφέρον!
Ευχαριστώ.

Στο βαθμό που το έχω καταλάβει,
κλείνονται ραντεβού στη γραμματεία. Είτε τηλεφωνικά -οπότε και ο καλών λαμβάνει το πρώτο διαθέσιμο χρονικά ή και παραπέρα αν το επιθυμεί- είτε συνηθέστερα την ώρα που περνάει ο ασθενής από τη γραμματεία για τις στρογγυλές -οπότε και η γραμματεία ελεγχει αν είναι μηνιαία, δίμηνη ή τρίμηνη και προσπαθεί να δώσει αντίστοιχα λύση.
Τα ραντεβού κλείνονται για το σύνολο των ειδικευμένων του Κ.Υ. χωρίς προηγούμενη γνώση για το ποιοι θα λείπουν. Οπότε όντως είναι θέμα όταν λείπει πάνω από ένας. Αλλά οι ασθενείς που έχουν ραντεβού θα εξυπηρετηθούν (e-syntagografisi.gr επιτρεπούσης).
Οι ασθενείς μοιράζονται όταν έρχονται για συνταγογράφηση στα διαθέσιμα ιατρεία, αν και βέβαια οι ασθενείς που παρακολουθούνται από συγκεκριμένο θα πάνε σε αυτόν...
Στο τέλος της μέρα ο κάθε ειδικευμένος θα έχει δει από 10-15 (τις χαλαρές ημέρες) μέχρι 30 και πλέον. Συν τις σφήνες, συν τους δικούς του ασθενείς (που αν χρειαστούν κάτι απρογραμμάτιστα πάλι στο θεράποντα θα πάνε)
Η συνταγογράφηση δε χρεώνεται, ραντεβού όμως που χρήζουν εξέτασης και εξετάσεων και-και-και πληρώνουν -τις περισσότερες φορές- 5ευρο.
Στο θέμα των περισσότερων βιβλιαρίων... εκεί ο καθένας αποφασίζει για τον εαυτό του. Μπορεί να απαιτηθεί η οριζόμενη από το νόμο ταυτοπροσωπία ή έστω απόδειξη μέσω ιατρικής γνωμάτευσης της αδυναμίας του ασθενούς να προσέλθει για συνταγογράφηση, μπορεί απλά ο ειδικευμένος να αποφασίσει ότι θα τα γράψει (αν για κάποιο λόγο αναλαμβάνει την ευθύνη-πχ γνωστός, ή ασθενής που εξέτασε το προηγούμενο βράδι κ.ο.κ.)
Τα ραντεβού τις περισσότερες φορές είναι υπέρ-γεμάτα , οπότε αν εξαιρέσουμε τις ημέρες εκβιασμ ..... εεεεε...συγγνώμη απεργίας εννοούσα των φαρμακοποιών, δύσκολα ένα τακτικό ιατρείο θα μείνει άδειο. Αν παρελπίδα η δουλειά τελειώσει νωρίτερα τότε φαντάζομαι ότι γίνεται ό,τι και αλλού. Δε θυμάμαι να έχω πετύχει κάποιον να την κάνει νωρίτερα πάντως. Ούτε τις μέρες των απεργιών φεύγανε...
Τέλος η αντίδραση στο 5ευρο... Αυτοί που τους ζητείται 5ευρο είτε το γνωρίζουν και είναι χαλαροί, είτε το γνωρίζουν και μένουν -κάθε φορά - έκπληκτοι και από το πεντάευρο και από το σύστημα των ραντεβού (το οποίο ισχύει κάνα χρόνο νομίζω) , είτε απλά δεν το γνωρίζουν και το μαθαίνουν...

24 Οκτωβρίου 2012, 23:49:18
Απάντηση #40
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Ευχαριστώ για την απάντηση.
Μερικές διευκρινήσεις, αν έχεις τη διάθεση:
- Αν κατάλαβα καλά κλείνονται συνολικά ραντεβού και οι ασθενείς τη μέρα προσέλευσης μοιράζονται στα ιατρεία σύμφωνα με την προτίμησή τους; Δίνεται κάποιος αριθμός προτεραιότητας;
- Συνολικά πόσα ραντεβού διατίθενται καθημερινά;
- Όταν δεν προσέλθει κάποιος στο ραντεβού καλύπτεται από τους "αναπληρωματικούς" που έχουν έρθει εκείνη τη μέρα χωρίς ραντεβού όπως αυτοί που ανέφερες;
- Όταν κάποιος που έχει ραντεβού εμφανίσει 2-3 βιβλιάρια του λένε "1 ραντεβού---> 1 άτομο"; Πρέπει να έχει κλείσει ισάριθμα ραντεβού;
- Πόσο καιρό εφαρμόζεται το σύστημα των ραντεβού και πώς το αποδέχτηκε ο κόσμος στην αρχή;
- Υπάρχουν άλλοι γιατροί, που εκείνη τη μέρα δεν έχουν τακτικό ιατρείο, σε ετοιμότητα για επείγοντα περιστατικά;

27 Οκτωβρίου 2012, 07:22:37
Απάντηση #41
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Μερικές διευκρινήσεις, αν έχεις τη διάθεση:
- Αν κατάλαβα καλά κλείνονται συνολικά ραντεβού και οι ασθενείς τη μέρα προσέλευσης μοιράζονται στα ιατρεία σύμφωνα με την προτίμησή τους; Δίνεται κάποιος αριθμός προτεραιότητας;
- Συνολικά πόσα ραντεβού διατίθενται καθημερινά;
- Όταν δεν προσέλθει κάποιος στο ραντεβού καλύπτεται από τους "αναπληρωματικούς" που έχουν έρθει εκείνη τη μέρα χωρίς ραντεβού όπως αυτοί που ανέφερες;
- Όταν κάποιος που έχει ραντεβού εμφανίσει 2-3 βιβλιάρια του λένε "1 ραντεβού---> 1 άτομο"; Πρέπει να έχει κλείσει ισάριθμα ραντεβού;
- Πόσο καιρό εφαρμόζεται το σύστημα των ραντεβού και πώς το αποδέχτηκε ο κόσμος στην αρχή;
- Υπάρχουν άλλοι γιατροί, που εκείνη τη μέρα δεν έχουν τακτικό ιατρείο, σε ετοιμότητα για επείγοντα περιστατικά;

Στα επείγοντα ως επί το πλείστον είμαστε οι ειδικευόμενοι. Αν κάτι χρειαστεί έρχεται ο ειδικευμένος που εφημερεύει στο πρόγραμμα αν και ποτέ δεν έχει υπάρξει πρόβλημα με αυτό (αν πχ εφημερεύει ο Α κι εγώ πάω για βοήθεια στον Β για κάποιο περιστατικό δεν πρόκειται να μου πει όχι).
Τώρα με ρωτάτε κάποιες λεπτομέρειες για τα ραντεβού που δεν τις κατέχω επακριβώς. Επειδή έχει πάρει το μάτι μου τις λίστες των ραντεβού, έχω παρατηρήσει ότι είναι μία Α4 σελίδα με τυπωμένες γραμμές (ένα ραντεβού ανά σειρά). Φυσικά αυτό το καταλαβαίνεις μόνο σε σελίδες που αφορούν ραντεβού μετά από δίμηνο. Η σελίδα της τρέχουσας ημέρας(αλλά και αυτές των επόμενων 10-15 ημερών) έχει πολλά παραπάνω ραντεβού από όσα χωράνε στις γραμμές (πολύ σφήνα!).
Αναπληρωματικοί... στάνταρ έρχεται πολύς κόσμος άνευ ραντεβού. Άλλοι γνωστοί και αναγνωρίσιμοι με το κλασικό ύφος "μα δεν το ήξερα ότι θέλει ραντεβού η συνταγογράφηση"(προφανώς το καταλαβαίνουν μετά τις πρώτες 80 φορές που τους το λένε από τη γραμματεία...), άλλοι που πραγματικά δεν το ήξεραν, άλλοι που νοσηλεύονταν μέχρι χτες και ο θεράπων τους είπε "αυτά είναι τα φάρμακά σας, πηγαίνετε στο γιατρό σας να σας τα γράψει" (χωρίς να τους δώσει ούτε μία μηνιαία!). Εκεί εξαρτάται από την πίεση κυρίως που θα εξασκήσουν και τους διαθέσιμους ειδικευμένους. Κι εκεί την πατάω κι εγώ.
Τις μέρες που σταμάτησαν την απεργία οι φαρμακοποιοί γινόταν λαϊκό προσκύνημα στο Κ.Υ. (παντού φαντάζομαι). Εκτός των ραντεβού ερχόντουσαν και πολλοί χωρίς ρνβ.
Σε όλους εξηγείτο ότι πρέπει να έχουν ραντεβού. Στους περισσότερους δε γινόταν συζήτηση. Εξάλλου το αλαλούμ στο διάδρομο με τις ουρές έξω από κάθε πόρτα ήταν αποτελεσματικός αποτρεπτικός παράγοντας για φασαρίες.

Σε κάποιους δύστυχους ανθρώπους όμως το να τους στείλεις σπίτι σήμαινε ότι τη χρόνια θεραπεία τους δε θα την λάμβαναν για άλλον ένα μήνα (σίγουρα δεν την λάμβαναν σωστά ούτε κατά τη διάρκεια των απεργιών, μιας και αναφέρομαι σε ιδιαίτερες περιπτώσεις.περιπτώσεις που με το που τους/τις δεις καταλαβαίνεις ότι δεν παίζει να μπορούν να αγοράσουν από την τσέπη τους κάτι περισσότερο από ένα Τ4 κι ένα σαλοσπίρ...)
Κάποιοι από αυτούς μπαίνανε σφήνα (με τους ειδικευμένους συχνά να τσινάνε, γιατί όπως και να το κάνουμε, είναι κουραστικό με τόσο κόσμο και το e-syntagografisi να κάνει και τα δικά του!)
Οι υπόλοιποι φεύγαν με ένα παράπονο και πόνο ζωγραφισμένο στα πρόσωπά τους. Στεφανιαίοι χωρίς κλοπιδογρέλη ή ανθυπερτασικά για βδομάδες, παρκινσονικοί, ασθενείς με αντιεπιληπτική αγωγή, διαβητικοί που λαμβάνουν τους πάμφθηνους DPP4...
Σε τέτοιους την πατάω και κάθομαι και γράφω...
Τέσπα...
Στο πρώτο ερώτημα.
Τα ραντεβού όπως έγραψα είναι όλα σε μία σελίδα για κάθε μέρα χωρίς διαφοροποίηση. Όταν ο ασθενής προσέρχεται, λαμβάνει αριθμό προτεραιότητας σε διαφορετικού χρώματος χαρτάκι για κάθε ιατρείο. Αν ζητήσει συγκεκριμένο ιατρό λαμβάνει αυτουνού το χρώμα, αλλιώς αυτού που έχει τη μικρότερη ουρά. Ειρήσθω εν παρόδω, οι παλαιότεροι εκ των συνταγογραφούμενων  κι εξεταζόμενων, σκάνε μύτη κατά τις εξήμισι με επτά το πρωί. Αρκετές φορές σε εφημερία μου που δεν είχαμε κλείσει μάτι το βράδι, τους βλέπαμε να μπαίνουν και πηγαίναμε στα επείγοντα να τους εξετάσουμε. Μόνο που μέχρι να κάνουμε  τα λίγα μέτρα μέχρι το ΤΕΠ παρατηρούσαμε ότι οι ασθενείς είχαν ήδη στοχεύσει τα λιγοστά καθίσματα έξω από κάποιο ιατρείο...

Πόσα ραντεβού.
Δε γνωρίζω αριθμό, αλλά δε νομίζω ότι η γραμματεία μας σταματάει να συμπληρώνει ονόματα με βάση τον αριθμό. Νομίζω ότι σταματάνε όταν πλέον δεν υπάρχει λευκό κομμάτι στη σελίδα (λολ). Έχω δει χαρακτηριστικά , όταν τους πιέζει πολύ ο ασθενής για ραντεβού συγκεκριμένη μέρα όπου γίνεται ο χαμός, η γραμματεία μας βγάζει τη σελίδα από το ντοσιέ και του λέει "αν βρεις χώρο να γράψω το όνομά σου πες το μου και θα σε βάλω!!!" Και την ώρα που αποκαλύπτεται η Α4 στον ασθενή γίνεται αυτομάτως αλλαγή της συμπεριφοράς του!!! ...

Πολλαπλά βιβλιάρια.
Οι τυπικοί ασθενείς κλείνουν εγκαίρως τα ραντεβού τους με ισάριθμες καταχωρήσεις με τα βιβλιάρια. Τώρα αν προκύψει έξτρα βιβλιάριο χωρίς το αφεντικό του ->βλέπε αυτά που έγραψα προηγούμενα για τη συνταγογράφηση σε μη παρόντα ασθενή. Μπορεί ναι, μπορεί και όχι. Αν προκύψει έξτρα βιβλιάριο με τον ασφαλισμένο μαζί (πχ σύζυγος, μαμά, μπαμπάς) τότε εξαρτάται από το λαό. Τυπικά θα του/της ζητηθεί να κλείσει ραντεβού...


Αυτά (νομίζω!)


ΥΓ τελικά στους ταλαιπωρημένους-εξαντλημένους-δοκιμασμένους από τη ζωή και τους συνανθρώπους τους ασθενείς ,
ΕΓΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?
και μη μου απαντήσετε να τους στείλω στον ειδικευμένο ή στο θεράποντα.
Έχω μπροστά μου τον ασθενή για τον οποίο ΔΕΝ μπορεί να γίνει σήμερα συνταγογράφηση και το επόμενο ραντεβού είναι σε 2-3 βδομάδες.
Εγώ είμαι η τελευταία του στάση πριν την έξοδο από το Κ.Υ.
Γράφω μηνιαία αντιγράφοντας κάποια πρόσφατη συνταγή ειδικευμένου (από το ηλεκτρονικό αρχείο του κάθε ασθενούς) ή του ζητώ συγγνώμη γιατί ο νομοθέτης δε μου δίνει το δικαίωμα να βοηθήσω (και του εύχομαι καλό δρόμο)...;;;

27 Οκτωβρίου 2012, 20:22:58
Απάντηση #42
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
ΥΓ τελικά στους ταλαιπωρημένους-εξαντλημένους-δοκιμασμένους από τη ζωή και τους συνανθρώπους τους ασθενείς ,
ΕΓΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?
και μη μου απαντήσετε να τους στείλω στον ειδικευμένο ή στο θεράποντα.
Έχω μπροστά μου τον ασθενή για τον οποίο ΔΕΝ μπορεί να γίνει σήμερα συνταγογράφηση και το επόμενο ραντεβού είναι σε 2-3 βδομάδες.
Εγώ είμαι η τελευταία του στάση πριν την έξοδο από το Κ.Υ.
Γράφω μηνιαία αντιγράφοντας κάποια πρόσφατη συνταγή ειδικευμένου (από το ηλεκτρονικό αρχείο του κάθε ασθενούς) ή του ζητώ συγγνώμη γιατί ο νομοθέτης δε μου δίνει το δικαίωμα να βοηθήσω (και του εύχομαι καλό δρόμο)...;;;

Αν αναφέρεις το νομοθέτη στο θέμα της γνωμάτευσης από ειδικευμένο για τη συνταγογράφηση εκ μέρους σου τότε η "πατέντα" που εφαρμόζεις είναι καλή.
Αν αναφέρεις το νομοθέτη στο θέμα των ραντεβού δεν υπάρχει τέτοια νομοθεσία.
Γενικότερα απ' ό,τι κατάλαβα βοηθάς όσο μπορείς και καλά κάνεις κατά τη γνώμη μου.



2 Νοεμβρίου 2012, 12:37:03
Απάντηση #43
Αποσυνδεδεμένος

vathom


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Η ιστορία μπορεί να γραφτεί και από την αντίθετη μεριά.
Από τη μεριά του τσομπάνη με τη γκλίτσα.
Πως λέτε να περιέγραφε την ΠΦΥ με την οποία (δεν) πορεύτηκε μια ολόκληρη ζωή και τον κάθε λογής σχετικό ή άσχετο γιατρουδάκο που ασχολήθηκε ή δεν ασχολήθηκε μαζί του...
Ας αφ'ησουμε τις εξυπνάδες και το αφ υψηλού υφάκι του επιστήμονα που ταλαιπωρήθηκε από τους ααδαείς και ας ασχοληθούμε με το πως θα δομήσουμε τη σχέση.
Και όταν αυτή η σχέση αμιβαίας εμπιστοσύνης και έγνοιας εδραιωθεί, όλα μπορούν να λυθούν, άμεσα και εύκολα.
Ούτε τα 3ευρα θα δώσουν τη λύση, πολύ περοσσότερο η ειρωνική διάθεση και η απαξίωση του ανθρώπου που έχουμε μπροστά μας.
Το στοίχημα είναι να τον κερδίσεις. Ας εξαντλήσουμε εκεί την εφυία και την επισημοσύνη μας.


Δυστυχώς δεν είναι όλοι σε θέση να καταλάβουν το ύφος του blog μου. Σκοπός μου είναι να θίξω λίγο πολύ τα κωμικοτραγικά γεγονότα που ζούμε/ζήσαμε  όλοι οι αγροτικοί ιατροί  λόγω αποτυχίας του συστήματος δίνοντας έμφαση στην υπερβολή. Αυτό λέγεται σάτυρα. Δεν έχω σκοπό να μειώσω και να απαξιώσω τον ασθενή παρα μόνο να παραθέσω δίαφορα στιγμιότυπα διανθσμένα με μια δόση χιουμορ.

Αυτα...

ΥΓ. Δεν αντιλέγω οτι υπάρχουν "επιστήμονες" που ταλαιπωρούν τον κόσμο με ύφος 1000 καρδιναλίων, απλά προς υπεράσπιση μου δεν είμαι ένας απο αυτους!

2 Νοεμβρίου 2012, 17:03:19
Απάντηση #44
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτρης Μακρέας

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Η ιστορία μπορεί να γραφτεί και από την αντίθετη μεριά.
Από τη μεριά του τσομπάνη με τη γκλίτσα.
Πως λέτε να περιέγραφε την ΠΦΥ με την οποία (δεν) πορεύτηκε μια ολόκληρη ζωή και τον κάθε λογής σχετικό ή άσχετο γιατρουδάκο που ασχολήθηκε ή δεν ασχολήθηκε μαζί του...
Ας αφ'ησουμε τις εξυπνάδες και το αφ υψηλού υφάκι του επιστήμονα που ταλαιπωρήθηκε από τους ααδαείς και ας ασχοληθούμε με το πως θα δομήσουμε τη σχέση.
Και όταν αυτή η σχέση αμιβαίας εμπιστοσύνης και έγνοιας εδραιωθεί, όλα μπορούν να λυθούν, άμεσα και εύκολα.
Ούτε τα 3ευρα θα δώσουν τη λύση, πολύ περοσσότερο η ειρωνική διάθεση και η απαξίωση του ανθρώπου που έχουμε μπροστά μας.
Το στοίχημα είναι να τον κερδίσεις. Ας εξαντλήσουμε εκεί την εφυία και την επισημοσύνη μας.


Δυστυχώς δεν είναι όλοι σε θέση να καταλάβουν το ύφος του blog μου. Σκοπός μου είναι να θίξω λίγο πολύ τα κωμικοτραγικά γεγονότα που ζούμε/ζήσαμε  όλοι οι αγροτικοί ιατροί  λόγω αποτυχίας του συστήματος δίνοντας έμφαση στην υπερβολή. Αυτό λέγεται σάτυρα. Δεν έχω σκοπό να μειώσω και να απαξιώσω τον ασθενή παρα μόνο να παραθέσω δίαφορα στιγμιότυπα διανθσμένα με μια δόση χιουμορ.

Αυτα...

ΥΓ. Δεν αντιλέγω οτι υπάρχουν "επιστήμονες" που ταλαιπωρούν τον κόσμο με ύφος 1000 καρδιναλίων, απλά προς υπεράσπιση μου δεν είμαι ένας απο αυτους!

Άγνωστε φίλε , δεν έχω κανένα λόγο να αμφιβάλω για το αγαθό των προθέσεων σου, ούτε για το χούμορ, ούτε για την ικανότητα σου να σαρκάζεις και να αυτοσαρκάζεσαι.
Η διπλά περιοριρισμένη αντιληπτική μου ικανότητα δε μου επέτρεψε να αξιολογήσω αντικειμενικά το κείμενο και το blog σου. Άλλωστε είχα απλώς διαβάσει το κείμενο και δεν είχα προσέξει την παράθεση τουblog.
Όπως προείπα η αντιληπτική μου ικανότητα είναι περιορισμένη. Λόγω ελλιπούς νοημοσύνης και έλλειψης χιούμορ πιθανώς, αλλά κυρίως γιατί κάθε τι που ρίχνει νερό στο μύλο του αστείρευτου ιατροκεντρισμού που μας διακατέχει, με εξαγριώνει. Συμφωνώ, υπήρξα άδικος ως προς το έξυπνο και καλογραμμένο (το εννοώ) κείμενο σου, αλλά κάθε τι έχει πολλαπλές γωνίες θέασης. Ας πούμε ότι εγώ κοιτούσα από άλλη μεριά.
Έχω βαρεθεί να ακούω ιστορίες για ιατροφάγους ασθενείς και φαρμακοποιούς και αγγελικούς γιατρούς που έχουν πάντα και μόνο τις καλύτερες των προθέσεων, αλλά η άτιμη η "κενωνία" δεν τους αφήνει να μεγαλουργήσουν. Και δυστυχώς αυτή η αντίληψη διαμορφώνει κλίμα, τόσο στο σύνολο του ιατρικού κόσμου όσο και σε αυτό εδώ το φόρουμ.
Κάθε φορά που ανοίγει η πόρτα και έρχεσαι αντιμέτωπος με έναν άγνωστο άνθρωπο, η αρχική σου διάθεση έχει τεράστια σημασία. Αν βλέπεις έναν εν δυνάμει εχθρό που θέλει να σου πιεί το αίμα, το παιχνίδι είναι χαμένο. Αν βλέπεις έναν εν δυνάμει σύμμαχο , ίσως κάτι μπορεί να αλλάξει προς το καλύτερο.
Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι υπάρχει κάποιος ταλαιπωρημένος, από τις αλητείες της εξουσίας και τις (sick) ανεπάρκειες του ιατρικού κόσμου, αυτός είναι ο έλληνας χρήστης υπηρεσιών υγείας.
Με τη σειρά τους κάποιοι θα ανταποδώσουν αυτά που έχουν υποστεί και αυτά στα οποία έχουν "παιδευτεί".

Αν αδίκησα την προσωπική σου θέαση, ζητώ συγνώμη.
Καλή συνέχεια, όπως και νά ΄χει.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
4520 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Σεπτεμβρίου 2009, 20:00:25
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
4272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Σεπτεμβρίου 2009, 22:42:14
από D-Michalis
4 Απαντήσεις
5396 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Νοεμβρίου 2009, 13:14:55
από Koterakis
2 Απαντήσεις
7235 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Σεπτεμβρίου 2012, 18:00:52
από geocha
1 Απαντήσεις
64577 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Μαρτίου 2016, 20:22:20
από Αρχίατρος