Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 10:45:50

Αποστολέας Θέμα: Πώς μαγνητοφωνώ μήνυμα στον τηλεφωνητή του κινητού μου πριν πάω διακοπές.  (Αναγνώστηκε 28655 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

13 Αυγούστου 2008, 09:31:15
Αναγνώστηκε 28655 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Προτιμώ τις μέρες που παίρνω διακοπές να μην είμαι διαθέσιμος στο κινητό μου στους Ασθενείς μου, παρόλο που δουλεύω ιδιωτικά.

Μαγνητοφωνώ λοιπόν ένα μήνυμα στον τηλεφωνητή του κινητού μου (που τις περισσότερες ώρες το έχω κλειστό όταν είμαι σε διακοπές).

Στο μήνυμα αυτό, που ακούγεται όταν με παίρνουν και το κινητό μου είναι κλειστό αλλά και όταν χτυπήσει πάνω από 5 φορές και δεν το απαντήσω, λέω ποιές μέρες θα λείπω και για επείγοντα περιστατικά δίνω τα τηλέφωνα άλλου συναδέλφου με τον οποίο έχω ήδη συννεοηθεί.

Έχω σύνδεση Cosmote και η διαδικασία για να μαγνητοφωνήσω μήνυμα στον τηλεφωνητή μου, μου φάνηκε αρκετά πολύπλοκη για αυτό και την περιγράφω παρακάτω:



Κατ' αρχήν πρέπει να ενεργοποιήσω τον τηλεφωνητή μου αμέσως πριν γίνει η παρακάτω διαδικασία. Για να τον ενεργοποιήσω καλώ από σταθερό το 138 38 και τους λέω ότι θέλω να ενεργοποιήσω τον τηλεφωνητή μου ώστε να ενεργοποιείται μόνο όταν το τηλέφωνο είναι κλειστό. Για την ενεργοποίηση ζητούν τον αριθμό του κινητού, τον αριθμό ταυτότητος και το ΑΦΜ και μετά σου δίνουν ένα κωδικό ειδικά για αυτό το κινητό και αυτή την λειτουργία. Μπορεί να χρειαστεί να περάσουν κάποιες ώρες από αυτή την διαδικασία μέχρι να ενεργοποιηθεί ο τηλεφωνητής. Το αν ο τηλεφωνητής είναι ενεργοποιημένος ή όχι το καταλαβαίνει κανείς γιατί τότε όταν το τηλέφωνο είναι σβηστό, σε περίπτωση που δεν έχει ηχογραφήσει κανείς προσωπικό μήνυμα, βγαίνει ένα αυτόματο μήνυμα της Cosmote που λέει περίπου: Καλωσήλθατε στην υπηρεσία του προσωπικού τηλεφωνητή. Αφήστε το μήνυμά σας μετά τον χαρακτηριστικό ήχο. Αν θέλω να απενεργοποιήσω τον τηλεφωνητή μου καλώ πάλι το 13 8 38 (από σταθερό) ή το 1212 (από κινητό). Κάθε φορά που μου αφήνουν μήνυμα και είμαι στο εξωτερικό μου κοστίζει κάποια λεφτά.

Για ενεργοποίηση/απενεργοποίηση του τηλεφωνητή λοιπόν, αλλά και για άλλες πληροφορίες ,τηλεφωνώ το 13 8 38 από σταθερό ή το 1212 από κινητό της Cosmote.

Αφού ενεργοποιηθεί ο τηλεφωνητής μου,
Για να μαγνητοφωνήσω μήνυμα από το κινητό μου καλώ το 123 μετά πληκτρολογώ το 3 μετά 2 μετά ηχογραφώ το μήνυμα μου και για να σταματήσει η ηχογράφηση πατώ την #.

Για να ακούσω τον χαιρετισμό μου (το μαγνητοφωνημένο μήνυμα μου) καλώ το 123 μετά το 3 και μετά το 1.

Για να ακούσω τα μηνύματά μου από σταθερό τηλεφωνώ έτσι ώστε να μην χρεωθεί το κινητό μου, καλώ το 6971000123 μετά δίνω τον αριθμό του κινητού μου και μετά ένα κωδικό πρόσβασης που μου έχουν δώσει και μετά συνεχίζω και έτσι χρεώνεται αυτή η κλήση στο σταθερό μου.

Για να μαγνητοφωνήσω μήνυμα από το κινητό μου όταν είμαι σε χώρα του εξωτερικού, τηλεφωνώ από το κινητό μου το 00306971000123 πατώ μετά το 1, μετά πατώ το δεκαψήφιο νούμερο του κινητού μου, περιμένω μετά περίπου 5 δευτερόλεπτα και μετά πατώ το 3 για ηχογράφηση του μηνύματος. Χρειάζεται κανείς και ένα κωδικό ο οποίος αν δεν επιλέξετε να τον αλλάξετε είναι 9999

Το μήνυμα του προσωπικού μας τηλεφωνητή ακούγεται στις παρακάτω τρεις περιπτώσεις:
Ή όταν το τηλέφωνό μας είναι κλειστό. Ή όταν κτυπήσει 5 φορές και δεν απαντήσουμε. Ή αν το τηλέφωνο είναι κατειλημμένο σε άλλη κλήση.

Σε περίπτωση που δεν θέλω, όταν το κινητό μου το έχω κλειστό, να λέει πριν από το προσωπικό μου μήνυμα ότι εγώ που λαμβάνω την κλήση θα ενημερωθώ με γραπτό μήνυμα για την κλήση αυτή, τότε πρέπει να το πω αυτό στον υπάλληλο που κάνει τις ρυθμίσεις.

Όταν γυρίσω από τις διακοπές, δεν ξεχνώ να απενεργοποιήσω τον τηλεφωνητή μου ή να αλλάξω το προσωπικό μου μήνυμα.
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Ιανουαρίου 2011, 06:41:24 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

6 Οκτωβρίου 2017, 17:01:37
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Πήρα στις 06/10/2017 τηλέφωνο στις πληροφορίες της CYTA στο 13877 και τους ρώτησα εάν μπορώ να μαγνητοφωνήσω το δικό μου μήνυμα στον τηλεφωνητή του κινητού μου (έχω CYTA κινητή), για να ενεργοποιείται όταν έχω το τηλέφωνο κλειστό, όπως έκανα στην Cosmote. Μου είπαν ότι αυτό δεν γίνεται. Απλά στην περίπτωση αυτή θα βγαίνει ένα αυτόματο τυποποιημένο μήνυμα που θα λέει "αφήστε μήνυμα".

Αν, έχω τον τηλεφωνητή μου ενεργοποιημένο, και κάποιος μου αφήσει ηχητικό μήνυμα τότε μου έρχεται sms ότι μου ήρθε ηχητικό μήνυμα και για να το ακούσω κοστίζει 27 cent, ενώ για να τηλεφωνήσω στον αριθμό που μου άφησε το μήνυμα ισχύουν οι συνηθισμένες χρεώσεις του συμβολαίου μου (π.χ. αν έχω περισσευούμενο χρόνο η κλήση στον αριθμό που μου άφησε το μήνυμα είναι δωρεάν).

Αν θέλω όμως μπορώ να τους πω να απενεργοποιήσουν τον αυτόματο τηλεφωνητή μόνο που τότε σταματά να λαμβάνει κανείς και sms όταν κάποιος, μου τηλεφωνήσει την ώρα που είχα το τηλέφωνό μου κλειστό. Στην περίπτωση αυτή όταν το κινητό μου είναι κλειστό αυτός που με παίρνει ακούει: "Ο αριθμός που καλέσατε δεν είναι διαθέσιμος".
« Τελευταία τροποποίηση: 6 Οκτωβρίου 2017, 18:00:41 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
55 Απαντήσεις
169589 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Μαρτίου 2024, 15:16:10
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
3163 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Ιουνίου 2014, 22:48:41
από Ορθοπαιδικός
9 Απαντήσεις
48470 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Οκτωβρίου 2019, 21:46:09
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
8427 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Ιανουαρίου 2020, 00:03:28
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
17143 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Σεπτεμβρίου 2022, 07:51:15
από Argirios Argiriou