Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 21:02:39

Αποστολέας Θέμα: Έλεγχος συνταγογραφίας από τον ΕΟΠΥΥ.  (Αναγνώστηκε 34867 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

8 Νοεμβρίου 2012, 11:25:48
Αναγνώστηκε 34867 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Μαραγκος Μ

Επώνυμοι
Σημερα δεχτηκα ενα τηλεφωνημα απο τον Διευθυντη του ΕΟΠΥΥ στην περιφερεια οπου εργαζομαι.....
Εστειλε η κεντρικη μοναδα επεξεργασιας συνταγων, τον ελεγχο με τα στατιστικα στοιχεια, απο οπου θεωρουν οτι υπερσυνταγογραφω.
Αναλυτικα, για τον μηνα Ιουλη εγραψα: 434 συνταγες οταν ο μεσος ορος ειναι 77,65  δηλαδη 459% παραπανω!!!!!
Ποσοτητα Συνταγογραφησης 1316 οταν ο μεσος ορος ανα την επικρατεια ειναι 244,93!!!!!
Θελουν δηλαδη να μας πουν οτι υπαρχουν γενικοι ιατροι σε κεντρα υγειας και π.ι που γραφουν 3,5 συνταγες την ημερα?????
ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΛΑΝΟΥΝ?????
Υ.Γ Και ολα αυτα τα εγραψα σε μια περιοχη που καλυπτει ολη την νοτιο Λευκαδα!!
« Τελευταία τροποποίηση: 8 Νοεμβρίου 2012, 11:39:30 από Argirios Argiriou »

8 Νοεμβρίου 2012, 11:33:41
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σημερα δεχτηκα ενα τηλεφωνημα απο τον Διευθυντη του ΕΟΠΥΥ

Εστειλε η κεντρικη μοναδα επεξεργασιας συνταγων, τον ελεγχο με τα στατιστικα στοιχεια, απο οπου θεωρουν οτι υπερσυνταγογραφω.

Δεν σας είπε Χρόνια Πολλά για τη γιορτή σας; :o  :o
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

8 Νοεμβρίου 2012, 12:08:56
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Μαραγκος Μ

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σημερα δεχτηκα ενα τηλεφωνημα απο τον Διευθυντη του ΕΟΠΥΥ

Εστειλε η κεντρικη μοναδα επεξεργασιας συνταγων, τον ελεγχο με τα στατιστικα στοιχεια, απο οπου θεωρουν οτι υπερσυνταγογραφω.

Δεν σας είπε Χρόνια Πολλά για τη γιορτή σας; :o  :o
Σας ευχαριστω!

8 Νοεμβρίου 2012, 12:22:29
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Τα πρώτα ραβασάκια είναι αλήθεια ότι έχουν ξεκινήσει να φτάνουν. Ο συγκεκριμένος έλεγχος είναι παντελώς ηλίθιος και αστήριχτος. Αλλά δεν νομίζει ότι θα μείνει πολύ έτσι.
Στην παρούσα φάση μετράνε μέσους όρους ανά νομό. Έτσι, βγαίνουν διάφορα όμορφα....
Από την άλλη εγώ θα απαντούσα ωμά στο συγκεκριμένο: "Εγώ δεν έχω πρόβλημα να με πληρώνετε και να μην γράφω τίποτα...."
Χρόνια πολλά για την γιορτή σου.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

8 Νοεμβρίου 2012, 12:30:43
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Μαραγκος Μ

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τα πρώτα ραβασάκια είναι αλήθεια ότι έχουν ξεκινήσει να φτάνουν. Ο συγκεκριμένος έλεγχος είναι παντελώς ηλίθιος και αστήριχτος. Αλλά δεν νομίζει ότι θα μείνει πολύ έτσι.
Στην παρούσα φάση μετράνε μέσους όρους ανά νομό. Έτσι, βγαίνουν διάφορα όμορφα....
Από την άλλη εγώ θα απαντούσα ωμά στο συγκεκριμένο: "Εγώ δεν έχω πρόβλημα να με πληρώνετε και να μην γράφω τίποτα...."
Χρόνια πολλά για την γιορτή σου.

Καπως έτσι θα είναι η απάντηση μου.
Ευχαριστώ για τις ευχές!

9 Νοεμβρίου 2012, 09:11:37
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σημερα δεχτηκα ενα τηλεφωνημα απο τον Διευθυντη του ΕΟΠΥΥ στην περιφερεια οπου εργαζομαι.....
Εστειλε η κεντρικη μοναδα επεξεργασιας συνταγων, τον ελεγχο με τα στατιστικα στοιχεια, απο οπου θεωρουν οτι υπερσυνταγογραφω.
Αναλυτικα, για τον μηνα Ιουλη εγραψα: 434 συνταγες οταν ο μεσος ορος ειναι 77,65  δηλαδη 459% παραπανω!!!!!
Ποσοτητα Συνταγογραφησης 1316 οταν ο μεσος ορος ανα την επικρατεια ειναι 244,93!!!!!
Θελουν δηλαδη να μας πουν οτι υπαρχουν γενικοι ιατροι σε κεντρα υγειας και π.ι που γραφουν 3,5 συνταγες την ημερα?????
ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΛΑΝΟΥΝ?????
Υ.Γ Και ολα αυτα τα εγραψα σε μια περιοχη που καλυπτει ολη την νοτιο Λευκαδα!!

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά και Καλά για εχθές.

Σχετικά με το θέμα που αναφέρεις δεν υπάρχει, από νομικής πλευράς, πρόβλημα. Σύμφωνα με το Νόμο, όταν κάποιος σε καταγγέλλει βάσει επεξεργασμένου υλικού-δεδομένων υποχρεούται να σου παραθέσει όχι μόνο το αποτέλεσμα της συγκεκριμένης επεξεργασίας αλλά και την αναλυτική κατάσταση των δεδομένων. Η όλη διαδικασία εντάσσεται μέσα στο νομικό σου δικαίωμα της "αλλοπραγματοσύνης"(είναι το δικαίωμα τού να μπορείς να στοιχειοθετείς την αθωότητά σου μέσω δικών σου, επιστημονικά τεκμηριωμένων, τεχνικών-μεθόδων από το σύνολο των ακατέργαστων στοιχείων). Τα υπόλοιπα είναι εκφοβισμοί και "φιλοσοφίες".

Οπότε, εφόσον υπάρξει έγγραφη και πρωτοκολλημένη καταγγελία-κατηγορία, δικαιούσαι να ζητήσεις πλήρη ανάλυση των δεδομένων που στηρίζουν το συμπέρασμα στο οποίο αναφέρεται η κατηγορία. Έτσι απλά και όμορφα,χωρίς πανικό και χωρίς ανησυχία.

Ευχαριστώ...   
Medicus curat,
Deus sanat

9 Νοεμβρίου 2012, 10:20:58
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Μαρία Χόρτη

Ιατροί
Mου ήρθε κι εμένα και άλλους 4 Γ.Ι. του νομού.
Εγω μάλιστα ειχα 868 συνταγες για το μήνα Ιουλιο.

Βέβαια, αν δει κανείς τους δείκτες αξία συνταγογράφησης ανά συνταγή και ποσότητα συνταγογράφησης ανά συνταγη θα δει ότι ήμουν στο μέσο όρο και χαμηλότερα,
το ίδιο και για την συνταγογράφηση 0%-10%-25% όπου είχα χαμηλότερα ποσοστά σε 0% και 10% απο το μέσο όρο και υψηλότερα στο 25%.

Κοινώς, ήμουν τυπική και έκανα οικονομία στο κράτος, ενω το μόνο "μεμπτό" ήταν ο όγκος της συνταγογράφησης, αποτέλεσμα του ότι έμενα μέχρι τις 16:00-17:00 στο Π.Ι. προκειμένου να εξυπηρετήσω τους ασφαλισμένους του ΕΟΠΥΥ.
Έτσι όπως το βλέπω εγω πρέπει να μου πουν και μπράβο, που χωρις να κάνω παρατυπίες εξυπηρέτησα τόσο μεγάλο όγκο ασθενων!

Ο διευθυντης του ΕΟΠΥΥ εδω ήθελε απλά να με ενημερωσει λέει, παραδεχεται ότι δεν ξέρει πως βγηκαν αυτα τα στατιστικα του μέσου όρου (για τις 77 συνταγες/μηνα ), και ότι δεν είναι σταθμισμένα.
Στην ερώτηση τι να αλλάξω στην καθημερινη πρακτική δεν ηξερε να απαντησει. Απαντουσε συνεχως οτι "κι εμεις δε λάβαμε κάποια διευκρινιστικη εγκυκλιο κλπ, απλα σας ενημερωνουμε".

Τι να πεις, δεν υπάρχει λογικη... αν δεν βγουν ποιοτικοι δεικτες, σταθμισμένα στατιστικά και να ξέρουν τι ψάχνουνε, άκρη δεν πρόκειται να βγάλουνε.

9 Νοεμβρίου 2012, 11:20:46
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Υποψιάζομαι ότι βγάζουν "δείκτες" ανά ειδικότητα/νομό. 77συνταγές/μέρα είναι 77*30=2310 συνταγές το μήνα. Με δύο συνταγές/άτομο και 20 εργάσιμες/μήνα βγαίνει 50 άτομα τη μέρα.
Δεν έχω καταλάβει εάν μετράνε τις τρίμηνες σαν 3 ή σαν 1 συνταγή όπως ορίζει ο νόμος. Εάν στο ΕΟΠΥΥ βρίσκονται οι συνήθεις ανεγκέφαλοι του πρώην ΙΚΑ, τότε μάλλον μετράνε την τρίμηνη σαν 3.
Θα έθετα τις εξής απορίες:
α) Αφορά συνταγές που εκδόθηκαν ή συνταγές που εκτελέστηκαν;
β) Υπάρχει συσχέτιση με το νόσημα και την βαρύτητα του ασθενή;

Στο (β) ξέρω ήδη την αρνητική απάντηση.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

9 Νοεμβρίου 2012, 12:00:54
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Μαρία Χόρτη

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Υποψιάζομαι ότι βγάζουν "δείκτες" ανά ειδικότητα/νομό. 77συνταγές/μέρα είναι 77*30=2310 συνταγές το μήνα. Με δύο συνταγές/άτομο και 20 εργάσιμες/μήνα βγαίνει 50 άτομα τη μέρα.
Δεν έχω καταλάβει εάν μετράνε τις τρίμηνες σαν 3 ή σαν 1 συνταγή όπως ορίζει ο νόμος. Εάν στο ΕΟΠΥΥ βρίσκονται οι συνήθεις ανεγκέφαλοι του πρώην ΙΚΑ, τότε μάλλον μετράνε την τρίμηνη σαν 3.
Θα έθετα τις εξής απορίες:
α) Αφορά συνταγές που εκδόθηκαν ή συνταγές που εκτελέστηκαν;
β) Υπάρχει συσχέτιση με το νόσημα και την βαρύτητα του ασθενή;

Στο (β) ξέρω ήδη την αρνητική απάντηση.

μα δεν είναι 77/μέρα, βγάζουν μέσο όρο 77 συνταγες/μήνα !!!

Αυτο δεν αφορά νομό, αλλά όλη την επικράτεια.

Επίσης, μας έχουν καταχωρημένους σαν Γιατρούς χωρίς ειδικότητα. Δεν καταλαβα δηλαδή, μας συγκρίνουν με τους αγροτικούς ιατρούς; Κι αν ναι, ποιος αγροτικός γιατρός γράφει 4 συνταγές/ημέρα μονο;

Επισυνάπτω το δικό μου ραβασάκι για να δείτε περι τινος πρόκειται.

« Τελευταία τροποποίηση: 9 Νοεμβρίου 2012, 12:04:31 από Μαρία Χόρτη »

9 Νοεμβρίου 2012, 13:21:38
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

md


Υποπτευομαι οτι ο μεσος ορος βγαινει βασει ειδικοτητων-πλην παθολογου και ΓΙ-σε μεγαλα αστικα κεντρα

9 Νοεμβρίου 2012, 13:40:55
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Το 77 συνταγες το μηνα ειναι σιγουρα λαθος.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Υποπτευομαι οτι ο μεσος ορος βγαινει βασει ειδικοτητων-πλην παθολογου και ΓΙ-σε μεγαλα αστικα κεντρα

Αυτη ειναι μια καλη εξηγηση.Ας μην ξεχναμε επισης πως μεχρι προτινος πολλοι ιατροι στην περιφερεια ελλειψει υποδομων ηλεκτρονικης συνταγογραφουσαν το πλειστον χειρογραφα.Εαν επομενως καποιος συναδελφος ηταν απο τους πρωτοπορους στην εφαρμογη της ηλεκτρονικης συνταγογραφησης σαφως θα μοιαζει να εχει κανει "παπαδες" οταν το καλοκαιρι πολλοι ιατροι( μαλλον η πλειοψηφια) συνταγογραφουσαν χειρογραφα και δεν καταχωρουνταν πουθενα στο συστημα.Η πραγματικη επομενως εικονα συνταγογραφησης νομιζω δεν εχει αποτυπωθει ακομη και ειναι σιγουρο πως με την επεκταση και γενικευση της ηλεκτρονικης θα δουμε μεγαλες διαφορες.Εξάλλου αν ο ΕΟΠΥΥ πραγματικα πιστευει το 77 συνταγες/μηνα τοτε γιατι να πληρωνει καθε ιατρο για 200 ασθενεις το μηνα?Χαζομαρες... λογω προχειροτητας ή ...αγνης βλακειας(που θα ελεγε και ο @ΔΙΑΚΟΜΙΣΤΗΣ)

Προσωπικα εαν με καλεσουν θα ζητησω να αναλυθουν ΟΛΕΣ οι συνταγες μου και να βρουν κατι μεμπτο.Στη συνεχεια θα ΑΠΑΙΤΗΣΩ ΕΓΓΡΑΦΩΣ απο τον τοπικο διευθυντη ΕΟΠΥΥ να μου υποδειξει πόσες συνταγες δικαιουμαι να γραφω ανα μηνα για να ειμαι συνομος.Θα εχει πολυ πλακα οταν κολλησω την εγγραφη εντολη του στα ιατρεια που επισκεπτομαι προς γνωσιν των ασθενων (πανω απο 40 συνταγες τη μερα!!!) καθως και οταν τη διανειμω στον τοπικο τυπο (ειναι μια καλη κινηση ενημερωσης του ευρυτερου κοινου)

Τζαμπα μαγκες ή απλα εχουν χασει τελειως μα τελειως τη μπαλλα.Νομιζω το δευτερο.Δεν εξηγειται αλλιως...

« Τελευταία τροποποίηση: 9 Νοεμβρίου 2012, 13:42:28 από jack »
+

9 Νοεμβρίου 2012, 13:46:09
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Μαρία Χόρτη

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Υποπτευομαι οτι ο μεσος ορος βγαινει βασει ειδικοτητων-πλην παθολογου και ΓΙ-σε μεγαλα αστικα κεντρα

μα το χαρτί γράφει μέσος όρος ειδικότητας

Νομίζω όμως οτι χάνουμε τον καιρό μας που ασχολούμαστε. Ο παραλογισμός σε όλο του το μεγαλείο.

9 Νοεμβρίου 2012, 13:54:20
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
μα το χαρτί γράφει μέσος όρος ειδικότητας
Νομίζω όμως οτι χάνουμε τον καιρό μας που ασχολούμαστε. Ο παραλογισμός σε όλο του το μεγαλείο.

Το χαρτι γραφει ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ "ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ" για ιατρο που σε χαρακτηριζει ΧΩΡΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ!!!

Ειναι πραγματικα ο ορισμος του παραλογου!!!
Το συζηταμε απλα χαριν παραδοξου,επειδη μπορει να συμβει και σε άλλους συναδελφους ωστε να ειναι προετοιμασμενοι και επειδη καποιος στον ΕΟΠΥΥ- που ενδεχομενως τιμαει τα λεφτα που παιρνει-μπορει να το δει στο φορουμ,να φιλοτιμηθει και να το πει κ σε αλλους συναδελφους του  ωστε να σταματησουν τις γκαφες πριν γελοιποιηθουν τελειως!

Αν παντως συνεχισουν ετσι στον ΕΟΠΥΥ εχω μια καλη προταση στον πρωθυπουργο για το που μπορει να ξεκινησει με τις απολυσεις στο Δημόσιο!
+

9 Νοεμβρίου 2012, 16:32:55
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Ας δούμε λίγο τα Greek statistics του ΕΟΠΥΥ.
Ονομάζουμε του γενικούς γιατρούς ως γιατρούς άνευ ειδικότητας (ο συνάδελφος Μιχάλης Μ. δεν το ανέφερε αλλά υποθέτω ότι αφού και σε κείνο το χαρτί γράφει μέσο όρο συνταγών ειδικότητας 77,65/μήνα όπως και στην κυρία Χόρτη, έχει ενταχθεί κι αυτός στην κατηγορία "άνευ ειδικότητας").
Ας δεχθούμε λοιπόν (για στατιστικούς λόγους) ότι οι γενικοί γιατροί είναι στην κατηγορία άνευ ειδικότητας. . Για να βγει μέσος όρος 77,65/μήνα σημαίνει ότι κάποιοι έχουν γράψει πάνω (έως πολύ πάνω) απ' αυτό το νούμερο και κάποιοι έχουν γράψει κάτω (έως πολύ κάτω) απ' αυτό το νούμερο. Ήδη ο κ. Μιχάλης Μ. ανέφερε 434 συνταγές και η κυρία Χόρτη  868 για το μήνα Ιούλιο (που ανήκουν στην κατηγορία του "πολύ πάνω"). Να είναι οι εξαιρέσεις των "προς τα πάνω"; Δεν το νομίζω.
Για παράδειγμα (τραβηγμένο αλλά θέλω να δείξω την "αξιοπιστία" των στοιχείων) θα έπρεπε να έχουμε το κ. Μιχάλη Μ (434), την κυρία Χόρτη (868) κι άλλους 14,5 "άνευ ειδικότητας" που να μην γράψουν ΚΑΜΙΑ ΣΥΝΤΑΓΗ για ένα μήνα ώστε να έχουμε ένα μέσο όρο περίπου 77/μήνα.

9 Νοεμβρίου 2012, 16:42:57
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Κι  όμως υπάρχουν συνάδελφοι που δεν γράφουν καμία συνταγή. Είναι οι γνωστοί συνάδελφοι που διαμαρτύρονται για τις μεγάλες περικοπές στις αποδοχές τους και έχουν τη δυνατότητα να πηγαίνουν στη δουλειά όποτε θέλουν και να κάνουν ό,τι θέλουν. Και είναι πολλοί μετά το πολυδιευθυντικό σύστημα.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2870 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Σεπτεμβρίου 2015, 12:55:25
από pzogr
0 Απαντήσεις
1880 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Φεβρουαρίου 2018, 01:10:23
από Argirios Argiriou
5 Απαντήσεις
53344 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Ιουνίου 2020, 14:35:27
από Γιώργος Κανελλόπουλος
10 Απαντήσεις
16352 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Ιουνίου 2023, 14:40:12
από Γιώργος Κανελλόπουλος
0 Απαντήσεις
10428 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Απριλίου 2023, 22:28:26
από Argirios Argiriou