Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 12:29:02

Αποστολέας Θέμα: Πώς μπορεί να κάνει κανείς μια καθαρίστρια από “μαύρη” “ άσπρη”;  (Αναγνώστηκε 5137 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

16 Νοεμβρίου 2012, 15:46:34
Αναγνώστηκε 5137 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Ο λογιστής μου τέσσερις τρόπους μπορεί να σκεφτεί:


1)   Το εργόσημο. Είναι αρκετά μπελαλίδικο. Δείτε σχετικό άρθρο του Νίκου Δήμου.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το εργόσημο πάντως πιο πολύ για ιδιώτες, για διαχειρίσεις πολυκατοικιών κτλ.

2)    Να την προσλάβει κανείς σαν υπάλληλο γραφείου.  Τότε κανονικά κοστίζει 70 ευρώ/μήνα (για αμοιβή και ΙΚΑ μαζί) για 4 ώρες την εβδομάδα. Οι σχετικοί κωδικοί είναι 8512 δραστηριότητες άσκησης Ιατρικού επαγγέλματος.  419000 Λοιποί υπάλληλοι γραφείων.  913220  Καθαριστές γραφείων και άλλων χώρων (μειωμένη απασχόληση).

3)   Απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης. Κανονικά χρησιμοποιούμε αυτή την απόδειξη όταν πρόκειται για περιστασιακή εργασία και όχι για εργασία από σύστημα οπότε, σύμφωνα με τον λογιστή μου, σε περίπτωση ενός ελέγχου από το ΙΚΑ μπορούν να αντιτείνουν ότι ο καθαρισμός του Ιατρείου είναι κάποια εργασία που πρέπει να γίνεται συστηματικά και άρα ότι απασχόληση της καθαρίστριας είναι από σύστημα και έτσι η Απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης να θεωρηθεί παράνομη. Η απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης μπορεί να χρησιμοποιηθεί π.χ. για έναν ομιλητή σε κάποιο συνέδριο, ή ακόμη και για μια γραμματέα που βοηθά το Ιατρείο περιστασιακά (π.χ. περιστασιακή βοήθεια στην μηχανοργάνωση του Ιατρείου). Στην περίπτωση της απόδειξης επαγγελματικής δαπάνης πληρώνει κανείς μετρητά στον εργαζόμενο το 80% της αμοιβής του και το υπόλοιπο 20% είναι παρακράτηση φόρου που ο εργοδότης την αποδίδει στην εφορία κάθε δίμηνο. Αυτό το 20% θα το πάρει ο εργαζόμενος πίσω από την εφορία όταν γίνεται φορολογική εκκαθάριση μια φορά τον χρόνο. (Ρώτησα τον λογιστή γιατί γίνεται όλη αυτή η διαδικασία αφού τελικά το κράτος δεν κρατά τίποτε, και μου είπε ότι γίνεται για να έχει αυξάνει το κράτος για κάποια χρονική περίοδο την ρευστότητά του).

4)   Να πληρώνω κάτι παραπάνω την γραμματέα μου για να κάνει και την καθαρίστρια. Ίσως είναι το απλούστερο αλλά προσωπικά θα ήθελα να το αποφύγω γιατί η γραμματέας μου είναι Νοσηλεύτρια από ΤΕΙ και ξέρω ότι από την σχολή τους μάθανε να το θεωρούν επαγγελματική αποτυχία αν πρέπει να κάνουν και καθήκοντα καθαρίστριας στον τόπο εργασίας τους.
« Τελευταία τροποποίηση: 16 Νοεμβρίου 2012, 15:51:54 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

17 Νοεμβρίου 2012, 00:42:07
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
4)   Να πληρώνω κάτι παραπάνω την γραμματέα μου για να κάνει και την καθαρίστρια. Ίσως είναι το απλούστερο αλλά προσωπικά θα ήθελα να το αποφύγω γιατί η γραμματέας μου είναι Νοσηλεύτρια από ΤΕΙ και ξέρω ότι από την σχολή τους μάθανε να το θεωρούν επαγγελματική αποτυχία αν πρέπει να κάνουν και καθήκοντα καθαρίστριας στον τόπο εργασίας τους.
Αργύρη τα ίδια πίστευα κι εγώ αλλά τώρα πια μετά βεβαιότητας σου λέω ότι πρέπει να δίνεται η δυνατότητα στον υπάλληλο να αναλαμβάνει την καθαριότητα καθώς έτσι και ωφελείται από πρόσθετη αμοιβή αλλά και επιβαιβαιώνεται η ταπεινοφροσύνη του και η αφοσίωσή του στην εργασία του εν γένει.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

17 Νοεμβρίου 2012, 12:01:34
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Nέο σύνθημα για τους γιατρούς του ΕΣΥ
Δώστε την καθαριότητα στους γιατρούς ΕΣΥ προς επιβεβαίωση της ταπεινοφροσύνης και αφοσίωσής τους στην εργασία. Η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ θα το κάνει πράξη.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

17 Νοεμβρίου 2012, 14:49:18
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δώστε την καθαριότητα στους γιατρούς ΕΣΥ προς επιβεβαίωση της ταπεινοφροσύνης και αφοσίωσής τους στην εργασία.Η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ θα το κάνει πράξη.

Ειλικρινα δε με εκφραζουν καθολου οι κομματικες ταμπέλες και προσηλωσεις ,μιας και το ανεφερες ομως θα σου ηταν κοπος να γινεις κομματακι πιο επεξηγματικος για καποιους που-ενδεχομενως-σε χασαμε?
+

18 Νοεμβρίου 2012, 01:40:28
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Nέο σύνθημα για τους γιατρούς του ΕΣΥ
Δώστε την καθαριότητα στους γιατρούς ΕΣΥ προς επιβεβαίωση της ταπεινοφροσύνης και αφοσίωσής τους στην εργασία. Η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ θα το κάνει πράξη.
Επειδή η ειρωνεία του σχολίου σας κατευθύνεται προς εμένα, θα σας παρακαλούσα να μας εξηγήσετε.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
8612 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Μαΐου 2010, 21:09:07
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
3050 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Σεπτεμβρίου 2010, 23:40:12
από EzeΤΡΟΛ
3 Απαντήσεις
18290 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31 Ιανουαρίου 2012, 13:52:12
από patousaki
0 Απαντήσεις
2609 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Μαρτίου 2017, 15:36:19
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
2619 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Μαρτίου 2018, 13:50:14
από Argirios Argiriou