Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 07:50:43

Αποστολέας Θέμα: Για ποιους λόγους εκτινάχτηκε η φαρμακευτική δαπάνη στην Ελλάδα;  (Αναγνώστηκε 3432 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

15 Νοεμβρίου 2012, 15:12:02
Αναγνώστηκε 3432 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
@ΔΙΑΚΟΜΙΣΤΗ
Σορρυ για τη μινι αντιπαραθεση πριν.Δε θα μιλησω προσωπικα και ο καθενας μπορει να πιστευει πως ως ανωνυμος ηθικολογω και πως λεω ό,τι παπαδες θελω.Δεκτο!

Ενα πραγμα μονο θα μου επιτραπει να τονισω γιατι με ενοχλει και δε μπορω να σιωπω.Ψαχνουμε να βρουμε τι φταιει για την καταντια στο χωρο του φαρμακου.Οσο και να το διυλιζω φθανω στο ιδιο πάντα συμπερασμα:Φταιμε σε μεγαλο βαθμο -αν οχι σε αποκλειστικοτητα-εμεις οι ιδιοι οι γιατροι.Ολα αυτα τα χρονια πολλοι "συναδελφοι" ειχαν στησει παρτι με φαρμακευτικες σε ενα κρατος που δεν ηλεγχε τιποτα.Αυτοι οι "συναδελφοι" λοιπον-που δεν ηταν και λιγοι-γεμισαν την αγορα με φαρμακα -χειρουργικα υλικα κτλ και ξεσκισαν τα ταμεια με αντικρυσμα δωρακια τουριστοιατρικης,συνεδριων και υλικων αγαθων.Και τωρα καλουμαστε ΟΛΟΙ να κανουμε εκπτωσεις στην ιατρικη που ξερουμε και να ψαχνουμε δηθεν τι φταιει επειδη καποιοι για πολλα χρονια ροκανιζαν απληστα την καρεκλα που μας ειχαν εμπιστευθει.Λυπάμαι που τα λεω χυμα αλλα δε φταιει τιποτα άλλο περα απο την αλογιστη χρηση της εξουσιας που μας δωθηκε.Το κρατος ειναι σαφως συνενοχο για την οκνηρια του και την ελλειψη ελεγκτικων μηχανισμων αλλα εμεις εχουμε τη μεγιστη ευθυνη για αυτη την καταχρηση εξουσιας που καναμε.Και τελικα ΟΛΟΙ τη βγαζουν καθαροι -χορτατοι και νηστικοι- και η μπαλλα των εκπτωσεων στην υγεια μας παιρνει ΟΛΟΥΣ!

Σημερα στο ονομα πανικοβλητων κινησεων για τη διασωση της οικονομιας κοψανε καποια φαρμακα που με σωστη χρηση και οχι καταχρηση ενδεχομενως ηταν οπλα στη φαρετρα καποιων.Ανησυχω και ειμαι περιεργος για το τι θα αποφασισουν να κοψουν αυριο...Και το χειροτερο ειναι οταν βαθια μεσα μου ξερω πως ο λογος για αυτες τις εκπτωσεις ειναι ο διπλανος μου ή ακομη και εγω ο ιδιος.Αντι λοιπον να χυνουμε τα κροκοδειλια δακρυα μας ας κανουμε την αυτοκριτικη μας ενθυμουμενοι τη λαικη θυμοσοφια "οπως στρωσαμε θα κοιμηθουμε"

Jack, θα συμφωνήσω εν μέρει μαζί σου για το ότι οι Γιατροί βάλαμε το χεράκι μας για την οικονομική κατάντια των Ελληνικών Ταμείων Ασφάλισης.

Το γεγονός όμως ότι στην αγορά υπήρχε, και υπάρχει έλλειψη φθηνών και βασικών φαρμάκων (μερικά από τα οποία φροντίσανε, ακόμη και με την πρόσφατη αρνητική λίστα, να μην τα καλύπτουν τα ασφαλιστικά ταμεία), κάνει ακόμη και τους Γιατρούς που ξέρουν και θέλουν να μειώσουν την φαρμακευτική δαπάνη να καταφεύγουν σε ακριβότερα σκευάσματα.



Προσωπικά πιστεύω ότι το σαμποτάζ που υφίστανται τα βασικά και φθηνά φάρμακα σε συνδυασμό με την απουσία  ουσιαστικού ελέγχου, μηχανοργάνωσης  και επίσημων πρωτοκόλλων εκ μέρους των ταμείων είναι οι βασικότεροι λόγοι που εκτοξεύτηκε η φαρμακευτική δαπάνη στην Ελλάδα.

Ο αμέσως επόμενος λόγος είναι οι εξωφρενικά υψηλές των γενοσήμων στην Ελλάδα (ακόμη και μετά το πρόσφατο κούρεμα).

Βάλαμε βέβαια, όπως ήδη ανάφερα, και οι Γιατροί το χεράκι μας αλλά αν πραγματικά ήθελαν οι πολιτεία και τα ταμεία δεν θα είχαμε και πολλά περιθώρια εκτροχιασμού.
« Τελευταία τροποποίηση: 16 Νοεμβρίου 2012, 19:06:01 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

15 Νοεμβρίου 2012, 15:38:40
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Αργυρη,
ενδεχομενως η τοποθετηση μου  μάλλον λειτουργησε ψυχο-πυροσβεστικα σε μενα παρα προσεφερε κατι νεο.Δεν εκανα δα και καμμια αποκαλυψη ουτε φωτισα καποια σκοτεινη πτυχη.
Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου-και το αναφερω εξάλλου-πως η πολιτεια κοιμηθηκε ή κωφευσε εσκεμμενα χαριν συμφεροντων.
Αλλα μιλαμε τωρα για περιορισμο της δαπάνης και ψαχνομαστε δηθεν για το πως μπορουμε οι γιατροι να συνεισφερουμε σε αυτο.Εμεις,που οι ιδιοι επι σειρα ετων ανοιξαμε τους ασκους του Αιολου σε ό,τι αφορα τη δαπάνη.Βλεπω δηλ μια εκ των υστερων κινδυνολογια και μεμψιμοιρια,μια αδικαιολογητη ευαισθησια για το κοινο και ηθικολογια ,να κλαιμε και να προβλεπουμε συμφορες σαν Κασσανδρες οταν στις εποχες του μεγαλου παρτι διναμε ρεστα!Να τρομαζουμε τον κοσμο με αναφορες σε γενοσημα και δραστικες ενω οταν καναμε οι ιδιοι παιχνιδι με τα γενοσημα -που ναι μεν καθιερωθηκαν σταδιακα στη συνειδηση του ιατρικου κοσμου αλλα οταν στην αρχη κυκλοφορησαν δεν ηξερε κανενας ουτε τι εδινε ουτε ποια εταιρεια αντιπροσωπευε-τοτε δεν ειχαμε ουτε επιστημονικους ενδοιασμους ουτε ηθικα κολληματα
Με άλλα λογια ειμαι σαφως οργισμενος με την αδρανεια ή ηθελημενη αδιαφορια της πολιτειας -που μας εχει συνηθισει σε τετοιες συμπεριφορες-αλλα  αυτη η μεγαλοπρεπης  υποκρισια του ιατρικου κοσμου που ψαχνουν να βρουν ενοχους τη στιγμη που ενας καθρεπτης θα εδινε τελος στην αναζητηση τους,κυριολεκτικα με τρελαινει!Σπειραμε ανεμους και θα θερισουμε θυελλες.Το μεριδιο του επισημου κρατους το συζηταμε οποτε θες αλλα προσωπικα δε βρισκω νοημα!Εξαλλου κανενα κρατος δε θα κωφευε εσκεμμενα ή θα εκανε παιχνιδι με συμφεροντα αν την εποχη της μεγαλης σπαταλης οι γιατροι ειχαμε το 1/10 της ευαισθησιας που μας χαρακτηριζει τωρα.Ας καταγγελαμε τοτε τα κακκως κειμενα και ας κουνιοταν το κρατος και οι υπογειες συνιστωσες του.Ας τολμουσαν!!!
Αλλα μας δωσαν μεγαλο κουταλι,μπουκωσαμε στη μασα και σιωπησαμε!
Σορρυ προκαταβολικα για το νεο μαθημα ηθικολογιας (ουτε εγω ειμαι αναμαρτητος),Απλα προτιμω να σιωπω αντι να κανω το κοκκορακι,να θελω να βγω απο πανω  και να σκιζω τα ρουχα μου -οπως κανουν πολλοι εκπροσωποι του κλαδου μας στα καναλια-δηθεν για τον ιατρικο μεσαιωνα που ερχεται
« Τελευταία τροποποίηση: 16 Νοεμβρίου 2012, 19:06:43 από Argirios Argiriou »
+

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
5696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Ιουνίου 2015, 13:03:04
από Ορθοπαιδικός
0 Απαντήσεις
3074 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Μαρτίου 2015, 15:35:24
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
4157 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Νοεμβρίου 2015, 12:25:45
από Ορθοπαιδικός
0 Απαντήσεις
15114 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Ιουλίου 2019, 00:27:28
από Δ. Κουναλάκης
0 Απαντήσεις
14064 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 5 Δεκεμβρίου 2022, 21:22:14
από Argirios Argiriou