Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 13:11:27

Αποστολέας Θέμα: Η Ευρωπ .Κάρτα Ασφ. Ασθεν. ισχύει μόνο για οξέα ή και για χρόνια περιστατικά;  (Αναγνώστηκε 17086 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

6 Δεκεμβρίου 2012, 21:38:28
Αναγνώστηκε 17086 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Ο λόγος για την Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθενείας ( ΕΚΑΑ).

Όταν ζούσα στην Σουηδία θυμάμαι που μας εξηγούσαν ότι η ΕΚΑΑ (η περίφημη μπλε κάρτα) είναι για να καλύπτεται ένας πολίτης χώρας της Ε.Ε. σε μια άλλη χώρα της Ε.Ε. σε περίπτωση οξέων περιστατικών με τους ίδιους όρους που εξυπηρετούνται για τα ίδια περιστατικά οι ντόπιοι.

Όταν επέστρεψα στην Ελλάδα και άρχισα να εργάζομαι στο ΙΚΑ Καβάλας τέλη του 2005, είδα ότι όσοι είχαν την ίδια κάρτα (στην Καβάλα επρόκειτο συνήθως για Ελληνικής καταγωγής μετανάστες στην Γερμανία που επισκεπτόταν ή και ζούσαν μόνιμα στην Ελλάδα), ερχόταν στο ΙΚΑ για κανονικότατη συνταγογράφηση φαρμάκων χρονίων παθήσεων αλλά και για να κάνουν προληπτικές εξετάσεις αίματος κτλ.

Τι ισχύει τελικά;
« Τελευταία τροποποίηση: 6 Δεκεμβρίου 2012, 22:10:07 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

6 Δεκεμβρίου 2012, 22:35:38
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

theodos


Γενικά τα πράγματα δεν είναι απόλυτα σαφή
Από ότι κατάλαβα από την ανακοίνωση του ΕΟΠΥΥ και σε επικοινωνία με το τοπικό παράρτημα του ΕΟΠΥΥ
οι κάτοχοι της ΕΚΑΑ δικαιούνται φαρμακευτικής αγωγής ( για χρόνια νοσήματα και οξέα ) για όσο διάστημα είναι
στην Ελλάδα και την κρίση του ιατρού και το ίδιο ισχύει και για τις εργαστηριακές εξετάσεις.
Δεν δικαιούνται άλλες παροχές (π.χ γυαλιά - ορθοπεδικά κτλ ) για αυτά θα πρέπει να δηλώσουν μόνιμη κατοικία στην
Ελλάδα και να τους χορηγηθεί βιβλιάριο υγείας.
Η συνταγογραφία γίνεται χειρόγραφα στα συνταγολόγια του ΕΟΠΥΥ μαζί το έντυπο επίσκεψης Ευρωπαίου ασφαλισμένου, από το οποίο
αντίγραφο συρράπτω στο στέλεχος της συνταγής του συνταγολογίου. Επίσης παρακλινικες εξετάσεις μόνο στις δομές του ΕΟΠΥΥ με συμπλήρωση πάλι του εντύπου.
Τα παραπάνω εφαρμόζω και ελπίζω να μην έχω κάποια έκπληξη  στο μέλλον ???
« Τελευταία τροποποίηση: 6 Δεκεμβρίου 2012, 23:01:52 από theodos »
Θεοδοσίου Θεοδόσιος
Γενικός Ιατρός

7 Δεκεμβρίου 2012, 09:15:02
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Η συζήτηση άρχισε να εκτρέπεται από το αν η Ευρωπαική Κάρτα Ασφάλισης Ασθενείας ισχύει μόνο για οξέα ή και για χρόνια περιστατικά,

στο Πώς συνταγογραφούμε σε ασθενείς με Ευρωπαική Κάρτα Ασφάλισης Ασθενείας,

γι' αυτό και διαχώρισα τα θέματα.

Η συζήτηση του Πώς συνταγογραφούμε σε ασθενείς με Ευρωπαική Κάρτα Ασφάλισης Ασθενείας, είναι εδώ:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

« Τελευταία τροποποίηση: 7 Δεκεμβρίου 2012, 09:18:01 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

22 Σεπτεμβρίου 2016, 22:00:48
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Η φράση κλειδί (την οποία την ερμηνεύει κανείς όπως θέλει) είναι το "ιατρικά αναγκαίο" κατά την διάρκεια προσωρινής διαμονής ενός ασφαλισμένου σε άλλο κράτος μέλος της Ε.Ε.

Προσέξτε μόνο μην ξαφνικά συνειδητοποιήσει ο ΕΟΠΥΥ τι ποσά πληρώνει χωρίς να είναι και εντελώς απαραίτητο και ζητήσει από Ιατρούς να γυρίσουν πίσω τα λεφτά από συνταγές που έχουν γράψει...
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

9 Ιουνίου 2018, 00:34:22
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
06/06/2018

Διευκρινίσεις σχετικά με παροχές παρατεταμένης νοσηλείας στην Ελλάδα
για την κατηγορία δικαιούχων ασφαλισμένων Ευρωπαϊκού Φορέα, κατόχων
Ευρωπαϊκής Κάρτας Ασφάλισης Ασθενείας ( ΕΚΑΑ ) ή Πιστοποιητικού Προσωρινής Αντικατάστασης (ΠΠΑ).

( Πάλι ρίχνουν την μπάλα στον θεράποντα Ιατρό... και στο Ιατρικά αναγκαίο...)


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Ιουνίου 2018, 07:32:49 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

19 Σεπτεμβρίου 2023, 21:02:51
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Επίσημες πληροφορίες από την Ευρωπαϊκή Ένωση.
Αρκετά συβυλλικές και αυτές:


Η Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθένειας

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

19 Σεπτεμβρίου 2023, 21:57:25
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

MARIUS


Αν πάω ταξίδι στη Γαλλία για 10 ημέρες, μπορώ να γράψω το φάρμακό μου για την χοληστερίνη, που ξέχασα να πάρω μαζί μου, με την ευρωπαική μου κάρτα?

21 Σεπτεμβρίου 2023, 16:32:19
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αν πάω ταξίδι στη Γαλλία για 10 ημέρες, μπορώ να γράψω το φάρμακό μου για την χοληστερίνη, που ξέχασα να πάρω μαζί μου, με την ευρωπαική μου κάρτα?

Δε νομίζω.
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Σεπτεμβρίου 2023, 17:48:45 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

21 Σεπτεμβρίου 2023, 21:25:56
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

MARIUS


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αν πάω ταξίδι στη Γαλλία για 10 ημέρες, μπορώ να γράψω το φάρμακό μου για την χοληστερίνη, που ξέχασα να πάρω μαζί μου, με την ευρωπαική μου κάρτα?

Δε νομίζω.

Δεν είναι ιατρικώς αναγκαίο να πάρω τη θεραπεία μου για την χοληστερίνη?

Λέξεις κλειδιά: ΕΚΑΑ Ε.Κ.Α.Α. 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
107 Απαντήσεις
55708 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31 Ιανουαρίου 2018, 17:58:45
από Argirios Argiriou
9 Απαντήσεις
12735 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Αυγούστου 2017, 16:41:40
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
5304 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Φεβρουαρίου 2022, 13:09:05
από Ορθοπαιδικός
2 Απαντήσεις
23789 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Ιουνίου 2022, 17:08:23
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
26206 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Μαΐου 2022, 08:08:30
από Argirios Argiriou