Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 11:24:02

Αποστολέας Θέμα: Ράμματα και τραυματισμοί του Δέρματος= αβλεπεί CΕCLOR??...  (Αναγνώστηκε 172837 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

16 Απριλίου 2010, 19:05:35
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

ZArk


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

.....





ZArk, ο παραπάνω πίνακας μοιάζει σωστός αλλά από πού προέρχεται; Καλό είναι να αναφέρουμε και την πηγή από την οποία αντλούμε τις πληροφορίες μας για να μπορούν να κρίνουν οι αναγνώστες κατά πόσο οι πληροφορίες μας είναι έγκυρες.



Λοιπόν Αργύρη οι πηγές μου είναι οι ακόλουθες:

σελ 1639 από το "Λοιμώξεις και αντιμικροβιακή χημειοθεραπεία" Ελένη Γιαμαρέλλου και συνεργάτες (Πασχαλίδης 2009)

page 116 από το "Manual Advanced Burn Life Support Course" edited by American Burn Association 2007

επίσης τα ίδια δημοσιεύονται και στον φαρμακευτικό οδηγό ΕΟΦ 2003 αλλά δεν τον έχω στο σπίτι για να δημοσιεύσω τη σελίδα.

Zark
« Τελευταία τροποποίηση: 16 Απριλίου 2010, 19:11:28 από ZArk »
"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

16 Απριλίου 2010, 19:58:45
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

12 Ιουνίου 2012, 00:03:08
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

parpar


Να θεσω καποια ερωτηματα αν ξερει καποιος να μας τα αναφερει.

1. Αν δεν υπαρχει το DTvax στα φαρμακεια (πραγμα που συναντω συχνα) και αναγκαστικά χορηγηθει μονο ο ορος , μετα απο ποσο καιρο πρεπει και μπορει να γινει το εμβολιο?

2. Υπαρχει καποιος περιορισμος στις ηλικιες για τη χορηγηση του εμβολιου? Σε τελευταιες ελληνικες οδηγιες ειδα οτι πανω απο 65 να χορηγειται 1 δοση εκτος και αν εχει επαφη με μωρα που τοτε πρεπει να γινουν 3 δοσεις εκ των οποιων η μια να εινα DTap.(Σε ανεμβολιαστους και οσους εχουν περασει 10 χρονια απο την τελευταια αναμνηστικη εννοω.)

3. Υπαρχει καποια συχετιση με τη ληψη αντιβιωσης και το εμβολιο ?



ευχαριστω

22 Ιουνίου 2012, 12:14:12
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

Γιώργος Κανελλόπουλος


1. Η χορήγηση του D.T.Vax γίνεται οποτεδήποτε σε σχέση με τον ορό (αρκεί να μην υπάρχει αντένδειξη). Συνήθως όλο και κάποιο φαρμακείο της περιοχής θα το έχει στο ψυγείο, αλλιώς δοκιμάζουμε στη νομαρχία, όπου συνήθως έχουν το ΤΤ (tetanus toxoid) κι όχι Td.
2. Οι ελληνικές οδηγίες όντως δεν έχουν περιοσμό της ηλικίας. 3 δόσεις Td κάνουμε σε μη εμβολιασμένους ενήλικες, ή επί άγνωστης ή μη καταγεγραμμένης κατάστασης εμβολιασμού. Η αναμνηστική (ή μία εκ των 3 σε πλήρες σχήμα) σε άνω των 65 μπορεί να αντικατασταθεί με TdaP, αν υπάρχουν μωρά στο σπίτι. Σκεύασμα TdaP έχει άδεια στην Ελάδα, αλλά δεν κυκλοφορεί. Μπορεί να γίνει αντ' αυτού TdaP-IPV. Δεν ξέρω το σκεύασμα, αλλά μου έχει πει φαρμακοποιός ότι υπάρχει. (Προσοχή, όχι παιδιατρικό τύπου DTaP-IPV).
3. Η λήψη αντιβίωσης επηρεάζει μόνο ζωντανά κυτταρικά εμβόλια. Οι αντενδείξεις και προφυλάξεις όπως στις οδηγίες. Σε ενεργή μέτρια ή βαριά νόσο δεν χορηγούμε εμβόλια. Σε αποδρομή νόσου δεν υπάρχει αντένδειξη ή precaution. Π.χ. ο τραυματίας θα λάβει ορό άμεσα και το εμβόλιο με το εξιτήριο, άσχετα αν συνεχίζει την αντιβίωση.
Business coaching για επαγγελματίες υγείας

Mentoring σε νέους ιατρούς

Balint Group Leader

Προετοιμασία Γενικού Ιατρού για εργασία στην Ιρλανδία

5 Ιουλίου 2012, 00:46:53
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

Γιώργος Κανελλόπουλος


Τα σκευάσματα TdaP-IPV που κυκλοφορούν είναι (μετά από πολύ ψάξιμο) τα εξής: Boostrix-Polio και Repevax.
Business coaching για επαγγελματίες υγείας

Mentoring σε νέους ιατρούς

Balint Group Leader

Προετοιμασία Γενικού Ιατρού για εργασία στην Ιρλανδία

8 Ιουλίου 2012, 01:18:49
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


Πληζ επιβεβαιώστε μου κι εσείς.
Το D.T.Vax που υπάρχει στο e-syntagografisi και κοστίζει 1.80 ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.
Πριν 15 μέρες είδα ένα άλλο του ΙΦΕΤ που ήταν στην ουσία μία αμπούλα μόνο σε ένα κουτάκι που ίσα ίσα τη χώραγε. Το έδωσε ο φαρμακάς στον ασθενή και ήρθε ο ασθενής να του το κάνουμε.
Όλα καλά... Σχεδόν. Το κόστος ήταν 3.55
Την τελευταία εβδομάδα δεν υπάρχει ούτε κι αυτό.
Οι ασθενείς έρχονται με μία συσκευασία τύπου tetagam (λίγο πιο μικρή) με ένα γαλλικό σκεύασμα τύπου DTVax που κάνει νομίζω 6 ευρά

8 Ιουλίου 2012, 16:19:00
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

timex


Να ρωτησω κατι;
Σε συζήτηση με μια επιμελητρια σχετικα με το εμβολιο κατα του τετανου, μου ειπε πως πριν μια εβδομαδα εκανε το εμβολιο το οποιο λεγοταν tetagam.
Επειδη ετσι λεγεται και ο ορος ξερετε αν υπαρχει εμβολιο με το ιδιο ονομα; Γιατι νομιζω πως η φαρμακοποιος της εδωσε τον ορο και εκεινη δεν το προσεξε!

8 Ιουλίου 2012, 16:27:00
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Να ρωτησω κατι;
Σε συζήτηση με μια επιμελητρια σχετικα με το εμβολιο κατα του τετανου, μου ειπε πως πριν μια εβδομαδα εκανε το εμβολιο το οποιο λεγοταν tetagam.
Επειδη ετσι λεγεται και ο ορος ξερετε αν υπαρχει εμβολιο με το ιδιο ονομα; Γιατι νομιζω πως η φαρμακοποιος της εδωσε τον ορο και εκεινη δεν το προσεξε!

Όχι δεν υπάρχει εμβόλιο με το όνομα tetagam. Η επιμελήτρια σου έχει μπερδέψει το εμβόλιο με τον αντιτετανικό ορό.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

16 Ιουλίου 2012, 02:17:37
Απάντηση #23
Αποσυνδεδεμένος

parpar



Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
20331 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Ιουνίου 2016, 00:00:43
από Αρχίατρος
0 Απαντήσεις
26173 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Ιουλίου 2017, 17:24:46
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
10809 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Αυγούστου 2021, 00:54:24
από Argirios Argiriou