Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 15:28:50

Αποστολέας Θέμα: Ο "μπλοκάκιας" γιατρός απαλλάσσεται του ΦΠΑ (...)  (Αναγνώστηκε 4047 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

11 Δεκεμβρίου 2012, 16:58:12
Αναγνώστηκε 4047 φορές
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Συγχωρήστε με, για την εμμονή μου με το σχετικό θέμα...

Ο λόγος, που "αποφάσισα" να το κάνω "new Topic", αντί να στείλω ένα pm σε δυο-τρία φιλαράκια του Forum,
είναι γιατί,
ένα τέτοιο ενδεχόμενο "ράδιο αρβύλα", θα πρέπει να επισημαίνεται και να καυτηριάζεται, όσο πιο άμεσα και δημόσια -για ενημέρωση και των άλλων μελών.

<< Από Λογιστήριο Ιδιωτικής Κλινικής,
δεν γίνεται καμμία αναφορά στην Παράμετρο του ΦΠΑ, και την ενδεχόμενη καταβολή του από τον "μισθωτο-μπλοκάκια" γιατρό...
Αντίθετα επιμένουν, οτι, η μοναδική Εισφορά στην Εφορία, είναι το 20% του Παρακρατηθέντος Φόρου... >>


Ίσως, πολύ πιθανά, να κάνω λάθος (...)  ???

Παρόλα αυτά, επιτρέψτε μου, μια στιγμή, να εκφράσω έναν συλλογισμό :

Νομίζω οτι, ΔΕΝ υπάρχει "Επιτηδευματίας" -το θέτω έτσι, για να καλύψω το ευρύτερο φάσμα,
από τον Ελεύθερο Επαγγελματία, μέχρι το "νέο φρούτο", του "Μισθωτού -Μπλοκάκια",
που,
να κόβει Απόδειξη για Παροχή Υπηρεσιών,
και να μην συμπεριλαμβάνεται στο όποιο ποσό ΚΑΙ ο ΦΠΑ......??  ???

Συμβαίνει κάτι διαφορετικό, στην περίπτωση του "μπλοκ" για Εφημερίες...??  ::)

11 Δεκεμβρίου 2012, 17:45:18
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Xouzouris


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συγχωρήστε με, για την εμμονή μου με το σχετικό θέμα...

Ο λόγος, που "αποφάσισα" να το κάνω "new Topic", αντί να στείλω ένα pm σε δυο-τρία φιλαράκια του Forum,
είναι γιατί,
ένα τέτοιο ενδεχόμενο "ράδιο αρβύλα", θα πρέπει να επισημαίνεται και να καυτηριάζεται, όσο πιο άμεσα και δημόσια -για ενημέρωση και των άλλων μελών.

<< Από Λογιστήριο Ιδιωτικής Κλινικής,
δεν γίνεται καμμία αναφορά στην Παράμετρο του ΦΠΑ, και την ενδεχόμενη καταβολή του από τον "μισθωτο-μπλοκάκια" γιατρό...
Αντίθετα επιμένουν, οτι, η μοναδική Εισφορά στην Εφορία, είναι το 20% του Παρακρατηθέντος Φόρου... >>


Ίσως, πολύ πιθανά, να κάνω λάθος (...)  ???

Παρόλα αυτά, επιτρέψτε μου, μια στιγμή, να εκφράσω έναν συλλογισμό :

Νομίζω οτι, ΔΕΝ υπάρχει "Επιτηδευματίας" -το θέτω έτσι, για να καλύψω το ευρύτερο φάσμα,
από τον Ελεύθερο Επαγγελματία, μέχρι το "νέο φρούτο", του "Μισθωτού -Μπλοκάκια",
που,
να κόβει Απόδειξη για Παροχή Υπηρεσιών,
και να μην συμπεριλαμβάνεται στο όποιο ποσό ΚΑΙ ο ΦΠΑ......??  ???

Συμβαίνει κάτι διαφορετικό, στην περίπτωση του "μπλοκ" για Εφημερίες...??  ::)


Οι ιατρικές υπηρεσίες απαλλάσσονται απο ΦΠΑ.

11 Δεκεμβρίου 2012, 20:38:57
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Οι ιατρικές υπηρεσίες απαλλάσσονται απο ΦΠΑ.

Καταρχάς, συγνώμη για την "πατάτα"...
Προφανώς, δεν το ήξερα,
θεωρώντας οτι, άπαξ και κόψεις Απόδειξη => συμπεριλαμβάνεται και ο ΦΠΑ...  ;D

Εννοείται, αν πιάνει άδικα "χώρο", δεν έχω κανένα πρόβλημα, λόγω της "αχρηστίας" του Topic, οι admins να προβούν στη Διαγραφή του...  8)

Τελικά, πρέπει να ψάξω το γενεαλογικό μου δέντρο...  ???
Λόγω της "ροπής", μια ενδεχόμενη συγγένεια με το σόι της Σουμέλας Μπούκοβα (το γένος Τομπνίκοβα), μπορεί και να υπάρχει...

Δεν ξέρετε ποιά είναι η εν λόγω κυρία...?
Μα φυσικά, η θρυλική, ρωσο-ποντιακής Καταγωγής "παλακίδα" που αυτοκτόνησε......!!  :D :D :D
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Δεκεμβρίου 2012, 21:17:30 από anasm »

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
4818 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Δεκεμβρίου 2009, 20:27:18
από anastasios theodoridis
2 Απαντήσεις
25985 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Μαΐου 2010, 02:52:44
από Δημήτριος
0 Απαντήσεις
45246 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Μαρτίου 2011, 14:40:05
από Argirios Argiriou
6 Απαντήσεις
75881 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Νοεμβρίου 2012, 05:38:13
από Denominator
6 Απαντήσεις
8018 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Ιουλίου 2014, 19:05:06
από Argirios Argiriou