Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 19:16:42

Αποστολέας Θέμα: Όταν την "μετανάστευση" των ιατρών κάποιοι την ονομάζουν "ζήτηση"  (Αναγνώστηκε 20134 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

17 Δεκεμβρίου 2012, 23:43:29
Αναγνώστηκε 20134 φορές
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Παρουσία Υπουργού Υγείας, κ. Ανδρέα Θ. Λυκουρέντζου, στα εγκαίνια της νέας Μονάδας Εντατικής Θεραπείας στο Γενικό Νοσοκομείο Αθηνών «Ευαγγελισμός», ως εκπρόσωπος του Πρωθυπουργού, κ. Αντώνη Σαμαρά

14 Δεκεμβρίου 2012

Γραφείο Τύπου Υπουργού

Αθήνα, 14 Δεκεμβρίου 2012

 

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ


Ο Υπουργός Υγείας, κ. Ανδρέας Θ. Λυκουρέντζος, παρέστη σήμερα στα εγκαίνια της νέας Μονάδας Εντατικής Θεραπείας στο Γενικό Νοσοκομείο Αθηνών «Ευαγγελισμός», ως εκπρόσωπος του Πρωθυπουργού, κ. Αντώνη Σαμαρά, όπου ανέγνωσε τον ακόλουθο χαιρετισμό:

«Αγαπητοί φίλοι,

            Λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεών στο εξωτερικό, δεν μπορώ να βρίσκομαι μαζί σας. Αλλά πιστέψτε με, είμαι κοντά σας. Γιατί η αναβάθμιση της δημόσιας υγείας αποτελεί υψίστη προτεραιότητά μου. Άλλωστε, με τον «Ευαγγελισμό» έχω βαθύ συναισθηματικό δεσμό, αφού εδώ υπηρέτησε επί χρόνια ο πατέρας μου.

            Η υπερσύγχρονη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας που εγκαινιάζεται σήμερα αποτελεί μια μαρτυρία, ότι παρ’ όλη την κρίση, παρ’ όλες τις δοκιμασίες, η συστηματική δουλειά δεν έχει σταματήσει, δεν έχει ανακοπεί στο χώρο της Υγείας.

            Τέτοια έργα έχουν πολλαπλά μηνύματα σε μια δύσκολη εποχή όπως η σημερινή:

            * Πριν απ’ όλα μας ενώνουν όλους και μας δίνουν κουράγιο. Η Ελλάδα προχωράει μπροστά. Κι ενωμένη θα καταφέρει τα πάντα.

            * Και κάτι ακόμα: Το έργο αυτό η εκτέλεση του οποίου εγκαινιάζεται σήμερα, έγινε πραγματικότητα από τις χορηγίες δύο ξεχωριστών συμπολιτών μας: της Φωτεινής Λιβανού και του Αθανάσιου Μαρτίνου, προς το Ίδρυμα «Θώραξ», το οποίο με την πολύτιμη συνδρομή της Εθνικής Τράπεζας, έκαναν αυτό το όνειρο πολλών δεκαετιών πραγματικότητα. Και έδωσαν στον «Ευαγγελισμό» μια υπερσύγχρονη μονάδα που, απ’ αυτή την άποψη, δεν έχει πια να ζηλέψει τίποτε από τα καλύτερα νοσοκομεία του κόσμου.

            Πολύ θερμές ευχαριστίες στους δωρητές, οι οποίοι θυμίζουν κάτι που είχε πει ο Ουίνστον Τσόρτσιλ: Ότι ο άνθρωπος  που ζει με αυτά κερδίζει και ολοκληρώνει την ύπαρξή του με αυτά που προσφέρει.

            Το άλλο μεγάλο μήνυμα λοιπόν, είναι η κοινωνική προσφορά. Που κρατά τις κοινωνίες δεμένες και τις πολιτείες όρθιες.

            * Και κάτι τελευταίο:

            Πιστεύω ότι οι Έλληνες γιατροί είναι από τους καλύτερους στον κόσμο. Κι αυτό αποδεικνύεται, άλλωστε, από τη μεγάλη ζήτηση που έχουν στο εξωτερικό, ιδιαίτερα τώρα, σε εποχές κρίσης.

            Πεποίθησή μου, ακόμα, είναι ότι με τις ικανότητες και το επίπεδο των γιατρών μας και με τις σύγχρονες υποδομές που διαθέτουμε - κι αυτές που μπορούμε να φτιάξουμε - η Ελλάδα μπορεί να αποτελέσει κέντρο προσέλκυσης ασθενών από πολλές άλλες χώρες. Κι αυτό είναι το όνειρό μου...

            Σήμερα πνέει ένας νέος αέρας στη χώρα μας. Οι μεταρρυθμίσεις ξεπερνούν τα εμπόδια και κερδίζουν έδαφος. Στόχος μας είναι η δημόσια Υγεία να πάψει να θεωρείται ο «μεγάλος ασθενής» και να γίνει ο «πρωταθλητής» αυτών των αλλαγών.

            Τρία μηνύματα λοιπόν, σήμερα, πολύτιμα και τα τρία σε δύσκολους καιρούς:

            Μήνυμα ενότητας, μήνυμα κοινωνικής προσφοράς και μήνυμα αισιοδοξίας.

            Σας ευχαριστώ». 

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
17844 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Σεπτεμβρίου 2018, 12:59:32
από Ορθοπαιδικός
1 Απαντήσεις
35967 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Αυγούστου 2021, 13:25:21
από tabis
0 Απαντήσεις
19658 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Οκτωβρίου 2021, 00:11:39
από Argirios Argiriou
9 Απαντήσεις
22893 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Αυγούστου 2022, 11:03:40
από nek
4 Απαντήσεις
22143 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Αυγούστου 2022, 18:41:57
από anasm