Γενικά > Χρήσιμες πληροφορίες

Πώς γράφουμε τρίμηνη συνταγή ναρκωτικών;

(1/3) > >>

farmakopoios:
Θα ήθελα να ρωτήσω  αν γνωρίζει κάποιος εξ υμών τι γίνεται με τις τρίμηνες συνταγές που περιέχουν φάρμακα που απαιτούν συνταγή του Ν. 3459. επειδή οι γιατροί μου τις στέλνουν χωρίς την ειδική συνταγή δεν δίνω το φάρμακο. Άλλοι πάλι γιατροί χορηγούν τρίμηνες με τις ημερομηνίες που αντιστοιχούν στις επαναλαμβανόμενες συνταγές, άλλοι πάλι γράφουν στην ειδική συνταγή "ΤΡΙΜΗΝΗ" . Καλά μιλάμε για ΤΡΕΛΟ ΓΕΛΙΟ!

EzeΤΡΟΛ:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΘα ήθελα να ρωτήσω  αν γνωρίζει κάποιος εξ υμών τι γίνεται με τις τρίμηνες συνταγές που περιέχουν φάρμακα που απαιτούν συνταγή του Ν. 3459. επειδή οι γιατροί μου τις στέλνουν χωρίς την ειδική συνταγή δεν δίνω το φάρμακο. Άλλοι πάλι γιατροί χορηγούν τρίμηνες με τις ημερομηνίες που αντιστοιχούν στις επαναλαμβανόμενες συνταγές, άλλοι πάλι γράφουν στην ειδική συνταγή "ΤΡΙΜΗΝΗ" . Καλά μιλάμε για ΤΡΕΛΟ ΓΕΛΙΟ!

--- Τέλος παράθεσης ---

Eγώ γράφω σε μία ειδική (κόκκινη) συνταγή την απαιτούμενη ποσότητα των εμβαλαγίων με τη δοσολογία και τη διάρκεια της θεραπείας αθροιστικά.

π.χ.
Tabs Lexotanil 3 mg
s: 1x1 για τρεις μήνες
Bt τρία (III)

Όλοι οι φμφ το δέχονται, νομίζοντας ότι αφού το κάνω εγώ, είναι σωστό! Όντως, τρελό γέλιο.  :D

Μαρία Χόρτη:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΘα ήθελα να ρωτήσω  αν γνωρίζει κάποιος εξ υμών τι γίνεται με τις τρίμηνες συνταγές που περιέχουν φάρμακα που απαιτούν συνταγή του Ν. 3459. επειδή οι γιατροί μου τις στέλνουν χωρίς την ειδική συνταγή δεν δίνω το φάρμακο. Άλλοι πάλι γιατροί χορηγούν τρίμηνες με τις ημερομηνίες που αντιστοιχούν στις επαναλαμβανόμενες συνταγές, άλλοι πάλι γράφουν στην ειδική συνταγή "ΤΡΙΜΗΝΗ" . Καλά μιλάμε για ΤΡΕΛΟ ΓΕΛΙΟ!

--- Τέλος παράθεσης ---

εγω γραφω 3 ίδιες επαναλαμβανομενες "κοκκινες" συνταγες (με καρμπον), οπου στην καθε μια απο αυτες αναγραφεται 1η, 2η, 3η επαναλαμβανομενη συνταγη αντιστοιχα και συνοδευουν τις ηλεκτρονικες συνταγες. Δε νομιζω οτι μπορουν να γραφουν σε μια, γιατι πολυ απλα ο ασφαλισμένος μπορει να επιλεξει να παει σε άλλο φαρμακειο να τις εκτελεσει κάθε φορά.

Denominator:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΘα ήθελα να ρωτήσω  αν γνωρίζει κάποιος εξ υμών τι γίνεται με τις τρίμηνες συνταγές που περιέχουν φάρμακα που απαιτούν συνταγή του Ν. 3459. επειδή οι γιατροί μου τις στέλνουν χωρίς την ειδική συνταγή δεν δίνω το φάρμακο. Άλλοι πάλι γιατροί χορηγούν τρίμηνες με τις ημερομηνίες που αντιστοιχούν στις επαναλαμβανόμενες συνταγές, άλλοι πάλι γράφουν στην ειδική συνταγή "ΤΡΙΜΗΝΗ" . Καλά μιλάμε για ΤΡΕΛΟ ΓΕΛΙΟ!

--- Τέλος παράθεσης ---

Eγώ γράφω σε μία ειδική (κόκκινη) συνταγή την απαιτούμενη ποσότητα των εμβαλαγίων με τη δοσολογία και τη διάρκεια της θεραπείας αθροιστικά.

π.χ.
Tabs Lexotanil 3 mg
s: 1x1 για τρεις μήνες
Bt τρία (III)

Όλοι οι φμφ το δέχονται, νομίζοντας ότι αφού το κάνω εγώ, είναι σωστό! Όντως, τρελό γέλιο.  :D

--- Τέλος παράθεσης ---
Διακομιστή, δε σε καλύπτει ο Νόμος! Απαιτεί το πολύ μηνιαία συνταγή στις μονόρριγες αθεώρητες.

Denominator:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΘα ήθελα να ρωτήσω  αν γνωρίζει κάποιος εξ υμών τι γίνεται με τις τρίμηνες συνταγές που περιέχουν φάρμακα που απαιτούν συνταγή του Ν. 3459. επειδή οι γιατροί μου τις στέλνουν χωρίς την ειδική συνταγή δεν δίνω το φάρμακο. Άλλοι πάλι γιατροί χορηγούν τρίμηνες με τις ημερομηνίες που αντιστοιχούν στις επαναλαμβανόμενες συνταγές, άλλοι πάλι γράφουν στην ειδική συνταγή "ΤΡΙΜΗΝΗ" . Καλά μιλάμε για ΤΡΕΛΟ ΓΕΛΙΟ!

--- Τέλος παράθεσης ---
Το σωστό, κατά την άποψή μου, είναι να εκδίδεται ειδική συνταγή την ημέρα της έκδοσης του κάθε φύλλου της τρίμηνης. Αυτό δυσκολεύει πολύ τα πράγματα, αλλά νόμιμες λύσεις δεν υπάρχουν. Η πιο νομιμοφανής είναι μία παραλλαγή αυτού που σημείωσε ο @Διακομιστής: Συμπερίληψη όλης της τρίμηνης σε ένα φύλλο ειδικής εφόσον οι δοσολογίες το επιτρέπουν (π.χ. για αλπραζολάμη 0,5 1 πρωί και 1 βράδι για 3 μήνες, να εκδοθεί ένα φύλλο ειδικής με έξι κουτιά και δοσολογικό σχήμα 1 1/2 ανά 6ωρο). Φυσικά δε συμφωνώ με αυτό.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση