Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 16:42:01

Αποστολέας Θέμα: Πώς γράφουμε τρίμηνη συνταγή ναρκωτικών;  (Αναγνώστηκε 8051 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

21 Δεκεμβρίου 2012, 17:59:09
Αναγνώστηκε 8051 φορές
Αποσυνδεδεμένος

farmakopoios


Θα ήθελα να ρωτήσω  αν γνωρίζει κάποιος εξ υμών τι γίνεται με τις τρίμηνες συνταγές που περιέχουν φάρμακα που απαιτούν συνταγή του Ν. 3459. επειδή οι γιατροί μου τις στέλνουν χωρίς την ειδική συνταγή δεν δίνω το φάρμακο. Άλλοι πάλι γιατροί χορηγούν τρίμηνες με τις ημερομηνίες που αντιστοιχούν στις επαναλαμβανόμενες συνταγές, άλλοι πάλι γράφουν στην ειδική συνταγή "ΤΡΙΜΗΝΗ" . Καλά μιλάμε για ΤΡΕΛΟ ΓΕΛΙΟ!

21 Δεκεμβρίου 2012, 18:24:22
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα ήθελα να ρωτήσω  αν γνωρίζει κάποιος εξ υμών τι γίνεται με τις τρίμηνες συνταγές που περιέχουν φάρμακα που απαιτούν συνταγή του Ν. 3459. επειδή οι γιατροί μου τις στέλνουν χωρίς την ειδική συνταγή δεν δίνω το φάρμακο. Άλλοι πάλι γιατροί χορηγούν τρίμηνες με τις ημερομηνίες που αντιστοιχούν στις επαναλαμβανόμενες συνταγές, άλλοι πάλι γράφουν στην ειδική συνταγή "ΤΡΙΜΗΝΗ" . Καλά μιλάμε για ΤΡΕΛΟ ΓΕΛΙΟ!

Eγώ γράφω σε μία ειδική (κόκκινη) συνταγή την απαιτούμενη ποσότητα των εμβαλαγίων με τη δοσολογία και τη διάρκεια της θεραπείας αθροιστικά.

π.χ.
Tabs Lexotanil 3 mg
s: 1x1 για τρεις μήνες
Bt τρία (III)

Όλοι οι φμφ το δέχονται, νομίζοντας ότι αφού το κάνω εγώ, είναι σωστό! Όντως, τρελό γέλιο.  :D
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

21 Δεκεμβρίου 2012, 20:25:52
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Μαρία Χόρτη

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα ήθελα να ρωτήσω  αν γνωρίζει κάποιος εξ υμών τι γίνεται με τις τρίμηνες συνταγές που περιέχουν φάρμακα που απαιτούν συνταγή του Ν. 3459. επειδή οι γιατροί μου τις στέλνουν χωρίς την ειδική συνταγή δεν δίνω το φάρμακο. Άλλοι πάλι γιατροί χορηγούν τρίμηνες με τις ημερομηνίες που αντιστοιχούν στις επαναλαμβανόμενες συνταγές, άλλοι πάλι γράφουν στην ειδική συνταγή "ΤΡΙΜΗΝΗ" . Καλά μιλάμε για ΤΡΕΛΟ ΓΕΛΙΟ!

εγω γραφω 3 ίδιες επαναλαμβανομενες "κοκκινες" συνταγες (με καρμπον), οπου στην καθε μια απο αυτες αναγραφεται 1η, 2η, 3η επαναλαμβανομενη συνταγη αντιστοιχα και συνοδευουν τις ηλεκτρονικες συνταγες. Δε νομιζω οτι μπορουν να γραφουν σε μια, γιατι πολυ απλα ο ασφαλισμένος μπορει να επιλεξει να παει σε άλλο φαρμακειο να τις εκτελεσει κάθε φορά.

21 Δεκεμβρίου 2012, 22:40:52
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα ήθελα να ρωτήσω  αν γνωρίζει κάποιος εξ υμών τι γίνεται με τις τρίμηνες συνταγές που περιέχουν φάρμακα που απαιτούν συνταγή του Ν. 3459. επειδή οι γιατροί μου τις στέλνουν χωρίς την ειδική συνταγή δεν δίνω το φάρμακο. Άλλοι πάλι γιατροί χορηγούν τρίμηνες με τις ημερομηνίες που αντιστοιχούν στις επαναλαμβανόμενες συνταγές, άλλοι πάλι γράφουν στην ειδική συνταγή "ΤΡΙΜΗΝΗ" . Καλά μιλάμε για ΤΡΕΛΟ ΓΕΛΙΟ!

Eγώ γράφω σε μία ειδική (κόκκινη) συνταγή την απαιτούμενη ποσότητα των εμβαλαγίων με τη δοσολογία και τη διάρκεια της θεραπείας αθροιστικά.

π.χ.
Tabs Lexotanil 3 mg
s: 1x1 για τρεις μήνες
Bt τρία (III)

Όλοι οι φμφ το δέχονται, νομίζοντας ότι αφού το κάνω εγώ, είναι σωστό! Όντως, τρελό γέλιο.  :D
Διακομιστή, δε σε καλύπτει ο Νόμος! Απαιτεί το πολύ μηνιαία συνταγή στις μονόρριγες αθεώρητες.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

21 Δεκεμβρίου 2012, 22:45:15
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα ήθελα να ρωτήσω  αν γνωρίζει κάποιος εξ υμών τι γίνεται με τις τρίμηνες συνταγές που περιέχουν φάρμακα που απαιτούν συνταγή του Ν. 3459. επειδή οι γιατροί μου τις στέλνουν χωρίς την ειδική συνταγή δεν δίνω το φάρμακο. Άλλοι πάλι γιατροί χορηγούν τρίμηνες με τις ημερομηνίες που αντιστοιχούν στις επαναλαμβανόμενες συνταγές, άλλοι πάλι γράφουν στην ειδική συνταγή "ΤΡΙΜΗΝΗ" . Καλά μιλάμε για ΤΡΕΛΟ ΓΕΛΙΟ!
Το σωστό, κατά την άποψή μου, είναι να εκδίδεται ειδική συνταγή την ημέρα της έκδοσης του κάθε φύλλου της τρίμηνης. Αυτό δυσκολεύει πολύ τα πράγματα, αλλά νόμιμες λύσεις δεν υπάρχουν. Η πιο νομιμοφανής είναι μία παραλλαγή αυτού που σημείωσε ο @Διακομιστής: Συμπερίληψη όλης της τρίμηνης σε ένα φύλλο ειδικής εφόσον οι δοσολογίες το επιτρέπουν (π.χ. για αλπραζολάμη 0,5 1 πρωί και 1 βράδι για 3 μήνες, να εκδοθεί ένα φύλλο ειδικής με έξι κουτιά και δοσολογικό σχήμα 1 1/2 ανά 6ωρο). Φυσικά δε συμφωνώ με αυτό.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

21 Δεκεμβρίου 2012, 23:12:21
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Εκδίδω 3 κόκκινες με ημερομηνίες την πρώτη μέρα δυνατότητας εκτέλεσης κάθε συνταγής. Π.χ. 1η 21/12/12, 2η 15/1/13, 3η 10/2/13 τις οποίες συρράπτω στις αντίστοιχες συνταγές. Βέβαια στο μπλοκ με τις κόκκινες δημιουργείται μ' αυτό τον τρόπο μια ανακολουθία στις ημερομηνίες (π.χ. 21/12/12, 15/1/13, 10/2/13, μετά 21/12/12 για έκδοση συνταγής για άλλο ασθενή την ίδια μέρα  κλπ) αλλά πιστεύω ότι μπορώ να την δικαιολογήσω σε περίπτωση ελέγχου.
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Δεκεμβρίου 2012, 00:33:43 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

21 Δεκεμβρίου 2012, 23:56:05
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Loumakis

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα ήθελα να ρωτήσω  αν γνωρίζει κάποιος εξ υμών τι γίνεται με τις τρίμηνες συνταγές που περιέχουν φάρμακα που απαιτούν συνταγή του Ν. 3459. επειδή οι γιατροί μου τις στέλνουν χωρίς την ειδική συνταγή δεν δίνω το φάρμακο. Άλλοι πάλι γιατροί χορηγούν τρίμηνες με τις ημερομηνίες που αντιστοιχούν στις επαναλαμβανόμενες συνταγές, άλλοι πάλι γράφουν στην ειδική συνταγή "ΤΡΙΜΗΝΗ" . Καλά μιλάμε για ΤΡΕΛΟ ΓΕΛΙΟ!
Το σωστό, κατά την άποψή μου, είναι να εκδίδεται ειδική συνταγή την ημέρα της έκδοσης του κάθε φύλλου της τρίμηνης. Αυτό δυσκολεύει πολύ τα πράγματα, αλλά νόμιμες λύσεις δεν υπάρχουν. Η πιο νομιμοφανής είναι μία παραλλαγή αυτού που σημείωσε ο @Διακομιστής: Συμπερίληψη όλης της τρίμηνης σε ένα φύλλο ειδικής εφόσον οι δοσολογίες το επιτρέπουν (π.χ. για αλπραζολάμη 0,5 1 πρωί και 1 βράδι για 3 μήνες, να εκδοθεί ένα φύλλο ειδικής με έξι κουτιά και δοσολογικό σχήμα 1 1/2 ανά 6ωρο). Φυσικά δε συμφωνώ με αυτό.

Εκδίδω κι εγω 3 "κόκκινες" συνταγες. Απο τη στιγμη που οι τρίμηνες (απλες) συνταγες εχουν την ιδια ημερομηνία έκδοσης (ενω παλαιά ειχαν ημερομηνιες με χρονικη διαφορα ενος μηνος η μια απο την άλλη), βαζω και στις 3 κόκκινες την ιδια ημερομηνία, αλλα με τη χειρογραφη ένδειξη δίπλα στην ημερομηνία: "1η [ή 2η, 3η αντίστοιχα] μηνιαία επαναλαμβανόμενη συνταγή απο τρείς". Μάλιστα για να μην χάνω χρόνο, βάζω δύο καρμπόν σε διαδοχικά άσπρα φύλλα για να γράψω τις πανομοιότυπες 3 "κόκκινες" συνταγες, αφήνοντας κενό μόνο για τον αύξοντα αριθμό της συνταγης (1η, 2η ή 3η), που τον συμπληρώνω ιδιοχείρως (όπως και την υπογραφή μου, εννοείται).
"Οσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται, ζυγόν δουλείας άς έχωσι. Θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία" (Ανδρέας Κάλβος, ωδή εις Σάμον)
   Συμπέρασμα: η πατρίδα δεν μπορεί να περιμένει σωτηρία απο ενάρετους δειλούς, θα πρέπει να το λέει και η καρδιά τους.

22 Δεκεμβρίου 2012, 00:01:58
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα ήθελα να ρωτήσω  αν γνωρίζει κάποιος εξ υμών τι γίνεται με τις τρίμηνες συνταγές που περιέχουν φάρμακα που απαιτούν συνταγή του Ν. 3459. επειδή οι γιατροί μου τις στέλνουν χωρίς την ειδική συνταγή δεν δίνω το φάρμακο. Άλλοι πάλι γιατροί χορηγούν τρίμηνες με τις ημερομηνίες που αντιστοιχούν στις επαναλαμβανόμενες συνταγές, άλλοι πάλι γράφουν στην ειδική συνταγή "ΤΡΙΜΗΝΗ" . Καλά μιλάμε για ΤΡΕΛΟ ΓΕΛΙΟ!
Το σωστό, κατά την άποψή μου, είναι να εκδίδεται ειδική συνταγή την ημέρα της έκδοσης του κάθε φύλλου της τρίμηνης. Αυτό δυσκολεύει πολύ τα πράγματα, αλλά νόμιμες λύσεις δεν υπάρχουν. Η πιο νομιμοφανής είναι μία παραλλαγή αυτού που σημείωσε ο @Διακομιστής: Συμπερίληψη όλης της τρίμηνης σε ένα φύλλο ειδικής εφόσον οι δοσολογίες το επιτρέπουν (π.χ. για αλπραζολάμη 0,5 1 πρωί και 1 βράδι για 3 μήνες, να εκδοθεί ένα φύλλο ειδικής με έξι κουτιά και δοσολογικό σχήμα 1 1/2 ανά 6ωρο). Φυσικά δε συμφωνώ με αυτό.

Εκδίδω κι εγω 3 "κόκκινες" συνταγες. Απο τη στιγμη που οι τρίμηνες (απλες) συνταγες εχουν την ιδια ημερομηνία έκδοσης (ενω παλαιά ειχαν ημερομηνιες με χρονικη διαφορα ενος μηνος η μια απο την άλλη), βαζω και στις 3 κόκκινες την ιδια ημερομηνία, αλλα με τη χειρογραφη ένδειξη δίπλα στην ημερομηνία: "1η [ή 2η, 3η αντίστοιχα] μηνιαία επαναλαμβανόμενη συνταγή απο τρείς". Μάλιστα για να μην χάνω χρόνο, βάζω δύο καρμπόν σε διαδοχικά άσπρα φύλλα για να γράψω τις πανομοιότυπες 3 "κόκκινες" συνταγες, αφήνοντας κενό μόνο για τον αύξοντα αριθμό της συνταγης (1η, 2η ή 3η), που τον συμπληρώνω ιδιοχείρως (όπως και την υπογραφή μου, εννοείται).
Με αυτόν τον τρόπο παίρνετε απόφαση για χρήση φαρμάκων του Ν 3459 για περισσότερο από ένα μήνα (εν προκειμένω για ένα τρίμηνο), άσχετα αν "σπάτε" τις συνταγές σε μηνιαίες, πράγμα το οποίο αντίκειται με το Νόμο.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

22 Δεκεμβρίου 2012, 00:09:01
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Βέβαια στο μπλοκ με τις κόκκινες δημιουργείται μ' αυτό τον τρόπο μια ανακολουθία στις ημερομηνίες (π.χ. 21/12/12, 15/1/13, 10/2/13, μετά 21/12/12  κλπ) αλλά πιστεύω ότι μπορώ να την δικαιολογήσω σε περίπτωση ελέγχου.
Αυτό πάλι παραβαίνει το νόμο, διότι την ίδια στιγμή συνταγογραφείς φάρμακα που υπόκεινται στο Ν. 3459 για πέρα από ένα μήνα. Νομίζω, Αδαμάντιε, το σημαντικότερο πρόβλημά σου είναι αυτό και όχι τόσο η ανακολουθία στις ημερομηνίες των συνταγών.

Τι έγινε βρε παιδιά;
Το δικό μου μήνυμα χάθηκε, ο farmakopoios φαίνεται να γράφει το δικό μου μήνυμα κι εγώ να απαντώ στον εαυτό μου (με το μήνυμα του farmakopoios)!!!
Σχετικά μ' αυτό που έγραψε ο φαρμακοποιός, ενδιαφέρουσα η παρατήρησή σου και σ' ευχαριστώ.
Οπότε αν βγάζω 3 κόκκινες με ημερομηνία ανά μήνα (κι όχι νωρίτερα από μήνα) είμαι οκ; Τυπικά η 2η και η 3η συνταγή έχουν εκδοθεί στο μέλλον. Όπως γινόταν τόσο καιρό με τις τρίμηνες με το παλαιότερο σύστημα.
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Δεκεμβρίου 2012, 00:10:48 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

22 Δεκεμβρίου 2012, 00:17:34
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Βέβαια στο μπλοκ με τις κόκκινες δημιουργείται μ' αυτό τον τρόπο μια ανακολουθία στις ημερομηνίες (π.χ. 21/12/12, 15/1/13, 10/2/13, μετά 21/12/12  κλπ) αλλά πιστεύω ότι μπορώ να την δικαιολογήσω σε περίπτωση ελέγχου.
Αυτό πάλι παραβαίνει το νόμο, διότι την ίδια στιγμή συνταγογραφείς φάρμακα που υπόκεινται στο Ν. 3459 για πέρα από ένα μήνα. Νομίζω, Αδαμάντιε, το σημαντικότερο πρόβλημά σου είναι αυτό και όχι τόσο η ανακολουθία στις ημερομηνίες των συνταγών.

Τι έγινε βρε παιδιά;
Το δικό μου μήνυμα χάθηκε, ο farmakopoios φαίνεται να γράφει το δικό μου μήνυμα κι εγώ να απαντώ στον εαυτό μου (με το μήνυμα του farmakopoios)!!!
Σχετικά μ' αυτό που έγραψε ο φαρμακοποιός, ενδιαφέρουσα η παρατήρησή σου και σ' ευχαριστώ.
Οπότε αν βγάζω 3 κόκκινες με ημερομηνία ανά μήνα (κι όχι νωρίτερα από μήνα) είμαι οκ; Τυπικά η 2η και η 3η συνταγή έχουν εκδοθεί στο μέλλον. Όπως γινόταν τόσο καιρό με τις τρίμηνες με το παλαιότερο σύστημα.
Σχετικά με το μήνυμά σου έκανα "τροποποίηση" αντί για "παράθεση" από λάθος, φυσικά - και ζητώ συγγνώμη. Αν μπορείς να το αποκαταστήσεις, έστω και μερικώς, θα είναι καλύτερα.
Η ιδέα της έκδοσης της 2ης και 3ης συνταγής με μελλοντικές ημερομηνίες είναι πιο κοντά στη λογική του Νόμου. Ίσως είναι καλό να αναγράφεται κάτι σαν: "Εκδίδεται στις 21/12/12 για χρήση στις 20/01/13 βάσει της υπ' αριθ. τάδε τρίμηνης συνταγής". Ακούγεται πολύ γραφειοκρατικό, αλλά είναι ένα σοβαρό θέμα που αφορά την προστασία μας.
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Δεκεμβρίου 2012, 00:19:26 από Denominator »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

22 Δεκεμβρίου 2012, 01:21:50
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Zachariadis


Εφόσον ομιλούμε για βενζοδιαζεπίνες που είναι και τα πιό συχνά συνταγογραφούμενα στις συνταγές με μονή κόκκινη γραμμή
δεν μπορούμε να μιλάμε καταρχήν για «χρονία» αγωγή ωστε να δικαιολογείται 3 μηνη συνεχόμενη λήψη ειδικά χωρίς περίοδο προοδευτικής απόσυρσης.
Παράθεση απο εθνικό συνταγολόγιο 2007 (οδηγίες που φυσικά  δεν έχουν διαφοροποιηθεί ως σήμερα)
Παράθεση
«Δεν έχουν ένδειξη στο άγχος και στην υπερένταση που συνδέονται με προβλήματα της καθημερινής ζωής.
Η αγωγή θα πρέπει να είναι όσο το δυνατόν βραχύτερης διάρκειας.Γενικά η συνολική διάρκεια της αγωγής δεν πρέπει
να υπερβαίνει τις 8-12 εβδομάδες,συμπεριλαμβανομένου και του χρόνου σταδιακής διακοπής της»
Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις,
βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό
και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις,
θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου.

22 Δεκεμβρίου 2012, 01:40:57
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Κυρις Ζαχαριαδη...Welcome to Greece...(χωρις καμμια ειρωνια και με πολυ απογοητευση-αγανακτηση) ;)
+

22 Δεκεμβρίου 2012, 12:33:40
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εφόσον ομιλούμε για βενζοδιαζεπίνες που είναι και τα πιό συχνά συνταγογραφούμενα στις συνταγές με μονή κόκκινη γραμμή
δεν μπορούμε να μιλάμε καταρχήν για «χρονία» αγωγή ωστε να δικαιολογείται 3 μηνη συνεχόμενη λήψη ειδικά χωρίς περίοδο προοδευτικής απόσυρσης.
Παράθεση απο εθνικό συνταγολόγιο 2007 (οδηγίες που φυσικά  δεν έχουν διαφοροποιηθεί ως σήμερα)
Παράθεση
«Δεν έχουν ένδειξη στο άγχος και στην υπερένταση που συνδέονται με προβλήματα της καθημερινής ζωής.
Η αγωγή θα πρέπει να είναι όσο το δυνατόν βραχύτερης διάρκειας.Γενικά η συνολική διάρκεια της αγωγής δεν πρέπει
να υπερβαίνει τις 8-12 εβδομάδες,συμπεριλαμβανομένου και του χρόνου σταδιακής διακοπής της»

Συμφωνώ για τις βενζοδιαζεπίνες αλλά συμφωνώ περισσότερο με την παραπάνω διαπίστωση του jack και θα προσθέσω:
Live your myth in Greece.
Υπάρχουν όμως υπναγωγά, αναλγητικά, αντιεπιληπτικά που απαιτούν κόκκινη και μπορεί να είναι (πιο δεοντολογικά) σε τρίμηνη αγωγή. Οπότε συζητάμε για το πρακτικό θέμα της υπόθεσης.
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Δεκεμβρίου 2012, 13:51:06 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

23 Δεκεμβρίου 2012, 04:39:46
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα ήθελα να ρωτήσω  αν γνωρίζει κάποιος εξ υμών τι γίνεται με τις τρίμηνες συνταγές που περιέχουν φάρμακα που απαιτούν συνταγή του Ν. 3459. επειδή οι γιατροί μου τις στέλνουν χωρίς την ειδική συνταγή δεν δίνω το φάρμακο. Άλλοι πάλι γιατροί χορηγούν τρίμηνες με τις ημερομηνίες που αντιστοιχούν στις επαναλαμβανόμενες συνταγές, άλλοι πάλι γράφουν στην ειδική συνταγή "ΤΡΙΜΗΝΗ" . Καλά μιλάμε για ΤΡΕΛΟ ΓΕΛΙΟ!
Ακόμα πιο τρελό γέλιο έχει όταν ο φαρμακοποιός χορηγεί χωρίς συνταγή γιατρού φάρμακα που απαιτούν συνταγή του Ν. 3459 και μετά παρακαλάνε τους αγροτικούς ιατρούς να τους ξεπλύνουν μερικές συνταγές.
Δε θα ξεχάσω ποτέ πόσο τρελό γέλιο έριχνα ως αγροτικός όταν έβλεπα απογοητευμένους φαρμακοποιούς να παρακαλάνε να τους ξεπλύνω τα lexotanil  ;D
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!