Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 17:37:18

Αποστολέας Θέμα: Ποιες είναι οι ενδείξεις του φαρμάκου Daxas;  (Αναγνώστηκε 23950 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

6 Ιανουαρίου 2013, 18:03:10
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

NikCretan


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Επιπλέον, κατ΄εμέ, λόγος διακοπής της συζήτησης δεν μπορεί να είναι ένα λογοπαίγνιο ή ένα ευφυολόγημα (έστω και αποτυχημένο).
Δεν μπορεί να είναι ούτε καν η απόκρυψη του disclosure, δηλαδή η παρασιώπηση μιας -ενδεχόμενης- ιδιαίτερης σχέσης ενός ιατρού-opinion leader με κάποια φαρμακευτική εταιρεία, προκειμένου να υποστηριχθούν αναφανδόν κάποια προϊόντα της.

Συνάδελφε, όχι μόνο δεν διέκοψα την συζήτηση αλλά πολύ εποικοδομητικά την συνέχισα επαναφέροντας με μια ευγενική παράκληση τον συνάδελφο στο θέμα μας. Από όσο κατάλαβα αυτό το Forum δεν είναι ιστότοπος κοινωνικής δυκτύωσης, και σας προτρέπω να κρατήσουμε ένα επίπεδο επιστημονικής και κοινωνικής σοβαρότητας. Όσο για την πιθανή σύγκρουση συμφερόντων πάρτο και ανάποδα, μπορεί ως opinion leader, που δεν νοιώθω τέτοιος, να μην θέλω να επηρεάσω προς τις απόψεις μου κανέναν άκριτα, λόγω της θεσης μου και της ενασχόλησης μου σε Εθνικό & Διεθνές επίπεδο με αυτήν την νόσο. Σε διαβεβαιώ δε ότι η δική μου πρόθεση αυτή ακριβώς ήταν. Να εκτεθώ στο Forum ως ίσος προς ίσους με παράθεση και μόνο γνώμης, βασισμένης σε βιβλιογραφικές έγκυρες αναφορές. Όσοι εκτέθηκαν ονομαστικά σε αυτόν τον διάλογο ή κατά το άλφα ή βήτα τρόπο ξέρω ότι συμμετείχαν έχουν λάβει προσωπική μου επικοινωνία για το θέμα και γνωρίζουν ποιός ακριβώς είμαι, και με προτροπή τους εκφράζω την άποψη μου.

Νομίζω πρέπει να συμφωνήσουμε ότι η  εκφορά γνώμης γίνετε αποτελεσματικότερη διασφαλίζοντας όσο μεγαλύτερη επιστημονική γνώση μπορούμε για το ζήτημα που μας απασχολεί. Θεωρώ δε ότι η παρέμβαση μου φώτισε έστω λίγο περισσότερο τα πράγματα και νομίζω ότι όλοι πιά μπορούμε να δούμε το θέμα με μια επιστημονικότερη ματιά. Φυσικά ο καθένα είναι ελεύθερος να τραβήξει τον δρόμο του....

6 Ιανουαρίου 2013, 18:29:19
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

NikCretan


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Την έχω ήδη παραθέσει με λινκ (θα τη δείτε αν κάνετε κλικ στο υπογραμμισμένο "Εδώ" στο προηγούμενο ποστ μου).

Clinical Question: Is roflumilast (Daxas®) beneficial
as an add-on therapy in the management of COPD?         
Evidence: 
2011 Cochrane systematic review
1
 of 9 trials (9211 patients) of roflumilast, which includes
the two most significant publications (with two trials each).
2,3
  Findings:
• Statistically significant benefit:
o Reduced likelihood of 1 or more COPD exacerbations (requiring corticosteroid
or admission)
1
: 24.1% in placebo versus 20.8% in roflumilast, Number
Needed to Treat (NNT) 31   

• Not statistically and/or clinically significant: 
o Statistically but not clinically significant improvement in FEV(1) with
roflumilast (54 mL)
1
o Multiple quality of life and symptoms scores with few reaching statistical
significance and none reaching clinical significance
1-3
   
o No difference in overall mortality
1
• Harms: 
o More participants in the roflumilast groups experienced weight loss (NNH 15),
diarrhea (NNH 17), nausea (NNH 34), and headache (NNH 50).
1
o Weight loss appears to be approximately 2kg over 24
2
-52
3
 weeks.
Context:   
• Roflumilast is the first oral phosphodiesterase 4 (PDE(4)) inhibitor to be approved in
Canada for COPD management.
4
  Its proposed mechanism of action is a reduction in
the airway inflammation and bronchoconstriction seen in COPD. 
• Change in FEV1 of 100 mL is considered the minimum clinically important
difference.
5
 
o However, the observed FEV1 improvement with roflumilast is similar to that
for salmeterol or fluticasone in the TORCH trial.
6
 
• In patients who have previously been hospitalized because of COPD, being
underweight or experiencing weight loss is related to a higher risk of exacerbations.7

Bottom-line: The present evidence suggests that roflumilast is beneficial for
improvement of exacerbations.  However, benefits in other clinical outcomes
including quality of life and mortality are not demonstrated and harms such as
weight loss, headache and gastrointestinal irritation are common.  The net benefit
of roflumilast is questionable and long-term effectiveness is unclear.     


Authors: Christina Korownyk MD CCFP, G. Michael Allan MD CCFP 
1. Cochrane Database Syst Rev. 2011 May 11; (5):CD002309. 
2. Lancet. 2009 Aug 29; 374(9691):695‐703.
3. Lancet. 2009 Aug 29; 374(9691):685‐94.
4. Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
5. COPD. 2005 Mar; 2(1):111‐24.
6. N Engl J Med. 2007 Feb 22; 356(8):775‐89.
7. Respir Med. 2006 Mar; 100(3):561‐7. Epub 2005 Jul 14.

Ευχαριστώ συνάδελφε, Η παραπομπή σου είναι από τον ιστότοπο Alberta College of Family Physicians (Καναδάς) και αφορά μια δική τους επεξεργασμένη περίληψη, από μια Μετα-ανάλυση της Cochrane (Cochrane Database Syst Rev. 2011 May 11;(5):CD002309. doi: 10.1002/14651858.CD002309.pub3). Η πρωτογενής μετανάλυση χρησιμοποιεί RCTs πριν του 2009 και αφορά συλήβδην τους PDF4 inh συμπεριλαμβανομένης και της Cilomilast που ποτέ δεν κυκλοφόρησε όπως έχω ήδη αναφέρει και η μεθοδολογία τους για μένα σχετικά παρακινδυνευμένη. Εν πάσει περιπτώσει η προσωπική μου γνώμη, ως λιγάκι ειδικού επί της κλινικής επιδημιολογίας για τις μετα-αναλύσεις, δεν είναι και η καλλίτερη καθότι αναμειγνύουν πολλές και διαφορετικές κλινικές μελέτες και αυτό ενέχει σοβαρό κίνδυνο λαθών. Αλλά αυτό είναι μια άλλη μεγάλη συζήτηση. Από τις 2 μεγαλύτερες κλινικές μελέτες της ουσίας αυτής δημοσιευμένες σε πολύ καλά περιοδικά, το ΝΝΤ αποφυγής παροξυσμούς μέτριας ή βαριάς μορφής είναι, στην μία 3.2 και στην άλλη 5 - [δες (Bateman ED, Rabe KF, Calverley PM, Goehring UM, Brose M, Bredenbröker D, Fabbri LM. Roflumilast with long-acting β2-agonists for COPD: influence of exacerbation history. Eur Respir J. 2011 Sep;38(3):553-60 &  (Calverley PMA, Rabe KF, Goehring U-M, et al. Roflumilast in symptomatic chronic obstructive pulmonary disease: two randomised clinical trials. Lancet, 2009; 374: 685–94).

Έχω την αίσθηση όμως ότι η συζήτηση αυτή είναι πλέον πλήρης και μπορώ να πω ότι ήταν μια παραγωγική αντιπαράθεση που μας κάνει σοφότερους. Ο καθένας είναι ελεύθερος να έχει την γνώμη του πλέον...

7 Ιανουαρίου 2013, 08:20:58
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
.........
 Η κυκλοφορία του φαρμάκου έχει προηγηθεί στην Γερμανία, Σκανδυναβiα και Αγγλία πριν την Ελλάδα. Η μη αποζημίωση του από τα υγειονομικά συστήματα των χωρών αυτών καμιά φορά οφείλεται στην μη ολοκλήρωση των σχετικών μελετών οφέλους/κόστους που απαιτεί το σύστημα τους και καλά κάνει κατά την γνώμη μου......................

Συνάδελφε, από την μια γράφεις ότι καλά κάνει η Αγγλία και η Σουηδία που δεν αποζημιώνουν το Daxas,
από την άλλη μεριά πιστεύεις ότι η Ελλάδα (η οποία αιμορραγεί οικονομικά) πρέπει να έχει το Daxas στην θετική λίστα.

Δεν είναι λίγο αντιφατικό αυτό;

Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

7 Ιανουαρίου 2013, 11:32:48
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

NikCretan


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
.........
 Η κυκλοφορία του φαρμάκου έχει προηγηθεί στην Γερμανία, Σκανδυναβiα και Αγγλία πριν την Ελλάδα. Η μη αποζημίωση του από τα υγειονομικά συστήματα των χωρών αυτών καμιά φορά οφείλεται στην μη ολοκλήρωση των σχετικών μελετών οφέλους/κόστους που απαιτεί το σύστημα τους και καλά κάνει κατά την γνώμη μου......................

Συνάδελφε, από την μια γράφεις ότι καλά κάνει η Αγγλία και η Σουηδία που δεν αποζημιώνουν το Daxas,
από την άλλη μεριά πιστεύεις ότι η Ελλάδα (η οποία αιμορραγεί οικονομικά) πρέπει να έχει το Daxas στην θετική λίστα.



Δεν είναι λίγο αντιφατικό αυτό;

Συνάδελφε, εγώ δεν γράφω πουθενά ότι καλά κάνει η Αγγλία-Σουηδία ή όποια άλλη χώρα και δεν αποζημιώνει το οποιοδήποτε φάρμακο, το οποίο παρεπιπτόντως κρίνετε χρήσιμο και του χορηγείτε άδεια κυκλοφορίας. Γράφω ότι αυτό καμιά φορά οφείλεται στο γεγονός ότι δεν έχουν γίνει ή δεν είναι επαρκείς οι μελέτες οφέλους/κόστους που ζητούνται από τα ασφαλιστικά συστήματα των χωρών αυτών, που είναι ιδιαιτέρως αυστηρά. Αυτό είναι θετικό και το επικροτώ και πρέπει να θεσμοθετηθεί και στην χώρα μας. Όμως σε μιά χώρα στην οποία αιμορραγούν οιξκονομικά οι πολίτες της (δεν αιμορραγεί αφηρημένα η χώρα), δεν μπορείς να στερείς από τους φτωχότερους ασθενείς, διότι οι πλούσιοι θα το αγοράσουν έτσι και αλλιώς, την πρόσβαση σε θεραπευτικές δυνατότητες με ανεπαρκή στοιχεία μέσω μιας λίστας που δεν στηρίζεται αν μη τι άλλο σε διαφάνεια και επιστημονικότητα. Άλλωστε το λές και εσύ με το παράδειγμα της Ακετυλ-κυστεςΐνης. Η όλη κουβέντα της λίστας είναι πολύ μεγάλη, και τα οικονομικά της υγείας μια μεγάλη και πονεμένη ιστορία. Ίσως ως γενικός γιατρός να γνωρίζετε καλλίτερα για την πολυφαρμακία, την άσκοπη συνταγογραφία εκτός ενδείξεων από γιατρούς του συστήματος υγείας κλπ, κλπ.... Δεν θα επιβαρύνει το σύστημα η πιθανή συναταγογράφηση μιας ουσίας αυστηρά σε μια υποομάδα της ΧΑΠ που κινδυνεύει με μεγάλη θνησιμότητα λόγω συχνών παραξυσμών και εισαγωγών στο Νοσοκομείο.
Εμείς σαν γιατροί πρέπει να υποστηρίζουμε την ίση πρόσβαση των ασθενών μας στο σύστημα και την θεραπεία. Για μένα άπαξ και μια ουσία παίρνει έγκριση κυκλοφορίας από ανεξάρτητους εθνικούς (ΕΟΦ) ή ευρωπαϊκούς φαρμακευτικούς οργανισμούς (EMEA) πρέπει να αποζημιώνεται, ιδίως στους οικονομικά ασθενέστερους, εξασφαλίζοντας έτσι ισότιμη πρόσβαση στο σύστημα υγείας σε όλους...Είμαι μαζί σας στο γενικό πνεύμα περί εξοικονόμησης πόρων. Αρκεί αυτό να γίνει με διαφάνεια και επιστημονικά κριτήρια και όχι με υστερίες και πρόχειρες προσεγγίσεις. Και είναι γεγονός ότι η αρχική σας προσέγγιση είχε στοιχεία προχειρότητας τα οποία οφείλεται να αναγωρίσετε ιδίως όταν εκφράζονται και δημοσίως. Αυτό ήταν το νόημα της παρέμβασης μου γενικότερα..

7 Ιανουαρίου 2013, 12:08:55
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συνάδελφε, εγώ δεν γράφω πουθενά ότι καλά κάνει η Αγγλία-Σουηδία ή όποια άλλη χώρα και δεν αποζημιώνει το οποιοδήποτε φάρμακο, το οποίο παρεπιπτόντως κρίνετε χρήσιμο και του χορηγείτε άδεια κυκλοφορίας. Γράφω ότι αυτό καμιά φορά οφείλεται στο γεγονός ότι δεν έχουν γίνει ή δεν είναι επαρκείς οι μελέτες οφέλους/κόστους που ζητούνται από τα ασφαλιστικά συστήματα των χωρών αυτών, που είναι ιδιαιτέρως αυστηρά. Αυτό είναι θετικό και το επικροτώ και πρέπει να θεσμοθετηθεί και στην χώρα μας. Όμως σε μιά χώρα στην οποία αιμορραγούν οιξκονομικά οι πολίτες της (δεν αιμορραγεί αφηρημένα η χώρα), δεν μπορείς να στερείς από τους φτωχότερους ασθενείς, διότι οι πλούσιοι θα το αγοράσουν έτσι και αλλιώς, την πρόσβαση σε θεραπευτικές δυνατότητες με ανεπαρκή στοιχεία μέσω μιας λίστας που δεν στηρίζεται αν μη τι άλλο σε διαφάνεια και επιστημονικότητα. Άλλωστε το λές και εσύ με το παράδειγμα της Ακετυλ-κυστεςΐνης. Η όλη κουβέντα της λίστας είναι πολύ μεγάλη, και τα οικονομικά της υγείας μια μεγάλη και πονεμένη ιστορία. Ίσως ως γενικός γιατρός να γνωρίζετε καλλίτερα για την πολυφαρμακία, την άσκοπη συνταγογραφία εκτός ενδείξεων από γιατρούς του συστήματος υγείας κλπ, κλπ.... Δεν θα επιβαρύνει το σύστημα η πιθανή συναταγογράφηση μιας ουσίας αυστηρά σε μια υποομάδα της ΧΑΠ που κινδυνεύει με μεγάλη θνησιμότητα λόγω συχνών παραξυσμών και εισαγωγών στο Νοσοκομείο.
Εμείς σαν γιατροί πρέπει να υποστηρίζουμε την ίση πρόσβαση των ασθενών μας στο σύστημα και την θεραπεία. Για μένα άπαξ και μια ουσία παίρνει έγκριση κυκλοφορίας από ανεξάρτητους εθνικούς (ΕΟΦ) ή ευρωπαϊκούς φαρμακευτικούς οργανισμούς (EMEA) πρέπει να αποζημιώνεται, ιδίως στους οικονομικά ασθενέστερους, εξασφαλίζοντας έτσι ισότιμη πρόσβαση στο σύστημα υγείας σε όλους...Είμαι μαζί σας στο γενικό πνεύμα περί εξοικονόμησης πόρων. Αρκεί αυτό να γίνει με διαφάνεια και επιστημονικά κριτήρια και όχι με υστερίες και πρόχειρες προσεγγίσεις. Και είναι γεγονός ότι η αρχική σας προσέγγιση είχε στοιχεία προχειρότητας τα οποία οφείλεται να αναγωρίσετε ιδίως όταν εκφράζονται και δημοσίως. Αυτό ήταν το νόημα της παρέμβασης μου γενικότερα..

To πνεύμα και οι γενικές αρχές των παλαιότερων μελών του φόρουμ είναι γνωστά από παλαιότερα ποστς και γι' αυτό ίσως καμιά φορά αισθανόμαστε ότι είναι περιττό (και κουραστικό για τους αναγνώστες) να τα επαναλαμβάνουμε λεπτομερώς σε κάθε ποστ. Βέβαια, αυτό ενέχει τον κίνδυνο παρεξηγήσεως από νέους χρήστες που διαβάζουν αποσπασματικά 1-2 ποστ και δεν ανατρέχουν (όπως είναι κατανοητό) στο σύνολο των παλαιοτέρων τοποθετήσεων πριν απαντήσουν.

Τα προβλήματα στη χώρα μας ως προς την εξορθολογισμένη επιδότηση των φαρμάκων, περιλαμβάνουν αστάθμητους παράγοντες όπως η απόκρυψη εισοδημάτων ασφαλισμένων από την Εφορία (με αποτέλεσμα εφοπλιστής με ετήσια εισοδήματα 700Κ να λαμβάνει ΕΚΑΣ) ή η διασταλτική ερμηνεία των ενδείξεων των φαρμάκων που σε συνδυασμό με τη μη τήρηση θεραπευτικών πρωτοκόλλων, συνεπικουρούμενα από μία έμφυτη τάση των ασφαλισμένων να θέλουν να δοκιμάσουν ό,τι καινούριο φάρμακο φτάσει στ΄αυτιά τους ότι κάνει καλό στην πάθησή τους και να το απαιτούν από τον γιατρό τους, οδηγούν σε άκριτη, περιττή, ακόμη και επιβλαβή χρήση πολλών φαρμάκων.

Η οριστική κατάρρευση του Φάντασμα-Οργανισμού (και όχι Οργανισμού-Φάντασμα) που ακούει στο όνομα ΕΟΠΥΥ, θα οδηγήσει σε άμεση επιδείνωση της νοσηρότητας αρχικά των πιο αδύναμων οικονομικά ασθενών και αυτό είναι κάτι που πρέπει να το λάβουμε πολύ σοβαρά υπόψη πριν υπεραμυνθούμε πρακτικών που προσθέτουν νέα βάρη στον εύθραυστο, υπό διάλυση Οργανισμό-γίγαντα με τα πήλινα πόδια.
« Τελευταία τροποποίηση: 8 Ιανουαρίου 2013, 21:26:24 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

10 Ιουνίου 2013, 20:44:58
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Ο ΕΟΠΥΥ, σύμφωνα με εγκύκλιό του της 09/06/2013,  επιτρέπει την συνταγογράφηση του Daxas (roflumilast) μόνο από Πνευμονολόγους.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Ιουνίου 2013, 20:47:39 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

10 Ιουνίου 2013, 21:16:59
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ο ΕΟΠΥΥ, σύμφωνα με εγκύκλιό του της 09/06/2013,  επιτρέπει την συνταγογράφηση του Daxas (roflumilast) μόνο από Πνευμονολόγους.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πολύ λογική απόφαση εκ πρώτης όψεως. Γιατί φάρμακα όπως π.χ. το Humira, το Hepsera ή το Mirapexin δεν έχουν ανάλογους περιορισμούς - τα φάρμακα είναι τυχαία και το μόνο κοινό τους είναι το αυξημένο κόστος τους, πολύ περισσότερο από το Daxas. Κάτι μου λέει ότι η περίπτωση "Daxas" είναι ιδιαίτερη - αλλά δεν ξέρω για ποιο λόγο θα μπορούσε να ισχύει ένα τέτοιο ενδεχόμενο.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

11 Ιουνίου 2013, 07:49:14
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ο ΕΟΠΥΥ, σύμφωνα με εγκύκλιό του της 09/06/2013,  επιτρέπει την συνταγογράφηση του Daxas (roflumilast) μόνο από Πνευμονολόγους.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πολύ λογική απόφαση εκ πρώτης όψεως. Γιατί φάρμακα όπως π.χ. το Humira, το Hepsera ή το Mirapexin δεν έχουν ανάλογους περιορισμούς - τα φάρμακα είναι τυχαία και το μόνο κοινό τους είναι το αυξημένο κόστος τους, πολύ περισσότερο από το Daxas. Κάτι μου λέει ότι η περίπτωση "Daxas" είναι ιδιαίτερη - αλλά δεν ξέρω για ποιο λόγο θα μπορούσε να ισχύει ένα τέτοιο ενδεχόμενο.

Βασίλη, τα φάρμακα που αναφέρεις είναι μεν ακριβότερα του Daxas, αλλά από την άλλη και το ποσοστό του πληθυσμού στο οποίο στοχεύει το Daxas είναι μεγαλύτερο.
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Ιουνίου 2013, 09:03:05 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

11 Ιουνίου 2013, 11:28:32
Απάντηση #23
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ο ΕΟΠΥΥ, σύμφωνα με εγκύκλιό του της 09/06/2013,  επιτρέπει την συνταγογράφηση του Daxas (roflumilast) μόνο από Πνευμονολόγους.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πολύ λογική απόφαση εκ πρώτης όψεως. Γιατί φάρμακα όπως π.χ. το Humira, το Hepsera ή το Mirapexin δεν έχουν ανάλογους περιορισμούς - τα φάρμακα είναι τυχαία και το μόνο κοινό τους είναι το αυξημένο κόστος τους, πολύ περισσότερο από το Daxas. Κάτι μου λέει ότι η περίπτωση "Daxas" είναι ιδιαίτερη - αλλά δεν ξέρω για ποιο λόγο θα μπορούσε να ισχύει ένα τέτοιο ενδεχόμενο.

Βασίλη, τα φάρμακα που αναφέρεις είναι μεν ακριβότερα του Daxas, αλλά από την άλλη και το ποσοστό του πληθυσμού στο οποίο στοχεύει το Daxas είναι μεγαλύτερο.
Τότε τι γίνεται με τα ακριβά αντιψυχωσικά;
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

11 Ιουνίου 2013, 13:17:04
Απάντηση #24
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ο ΕΟΠΥΥ, σύμφωνα με εγκύκλιό του της 09/06/2013,  επιτρέπει την συνταγογράφηση του Daxas (roflumilast) μόνο από Πνευμονολόγους.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πολύ λογική απόφαση εκ πρώτης όψεως. Γιατί φάρμακα όπως π.χ. το Humira, το Hepsera ή το Mirapexin δεν έχουν ανάλογους περιορισμούς - τα φάρμακα είναι τυχαία και το μόνο κοινό τους είναι το αυξημένο κόστος τους, πολύ περισσότερο από το Daxas. Κάτι μου λέει ότι η περίπτωση "Daxas" είναι ιδιαίτερη - αλλά δεν ξέρω για ποιο λόγο θα μπορούσε να ισχύει ένα τέτοιο ενδεχόμενο.

Βασίλη, τα φάρμακα που αναφέρεις είναι μεν ακριβότερα του Daxas, αλλά από την άλλη και το ποσοστό του πληθυσμού στο οποίο στοχεύει το Daxas είναι μεγαλύτερο.
Τότε τι γίνεται με τα ακριβά αντιψυχωσικά;

Τα αντιψυχωσικά έχουν σαν target group ένα περίπου 3% του γενικού πληθυσμού που κάποια στιγμή της ζωής του θα περάσει ψύχωση.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Το Daxas όμως ψαρεύει σε πάνω από το 50% του Ελληνικού πληθυσμού (που είναι ή υπήρξε καπνιστής και άρα διατρέχει σοβαρό κίνδυνο να πάσχει από ΧΑΠ).

(άσε που στην Ελλάδα έχω δει να το δίνουν και σε ανθρώπους που δεν υπήρξαν καν παθητικοί καπνιστές..)

((Βέβαια θα μου πεις στην Ελλάδα βλέπουμε και τα αντιψυχωσικά να τα δίνουν αβέρτα σε ανθρώπους που δεν έχουν ψύχωση, και θα έχεις δίκιο)).


« Τελευταία τροποποίηση: 11 Ιουνίου 2013, 13:27:49 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

11 Ιουνίου 2013, 14:18:54
Απάντηση #25
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ο ΕΟΠΥΥ, σύμφωνα με εγκύκλιό του της 09/06/2013,  επιτρέπει την συνταγογράφηση του Daxas (roflumilast) μόνο από Πνευμονολόγους.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πολύ λογική απόφαση εκ πρώτης όψεως. Γιατί φάρμακα όπως π.χ. το Humira, το Hepsera ή το Mirapexin δεν έχουν ανάλογους περιορισμούς - τα φάρμακα είναι τυχαία και το μόνο κοινό τους είναι το αυξημένο κόστος τους, πολύ περισσότερο από το Daxas. Κάτι μου λέει ότι η περίπτωση "Daxas" είναι ιδιαίτερη - αλλά δεν ξέρω για ποιο λόγο θα μπορούσε να ισχύει ένα τέτοιο ενδεχόμενο.

Βασίλη, τα φάρμακα που αναφέρεις είναι μεν ακριβότερα του Daxas, αλλά από την άλλη και το ποσοστό του πληθυσμού στο οποίο στοχεύει το Daxas είναι μεγαλύτερο.
Τότε τι γίνεται με τα ακριβά αντιψυχωσικά;

Τα αντιψυχωσικά έχουν σαν target group ένα περίπου 3% του γενικού πληθυσμού που κάποια στιγμή της ζωής του θα περάσει ψύχωση.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Το Daxas όμως ψαρεύει σε πάνω από το 50% του Ελληνικού πληθυσμού (που είναι ή υπήρξε καπνιστής και άρα διατρέχει σοβαρό κίνδυνο να πάσχει από ΧΑΠ).

(άσε που στην Ελλάδα έχω δει να το δίνουν και σε ανθρώπους που δεν υπήρξαν καν παθητικοί καπνιστές..)

((Βέβαια θα μου πεις στην Ελλάδα βλέπουμε και τα αντιψυχωσικά να τα δίνουν αβέρτα σε ανθρώπους που δεν έχουν ψύχωση, και θα έχεις δίκιο)).



Αργύρη, συμφωνώ απόλυτα με τα σχόλια! Δε θα πρέπει να σκεφτόμαστε με τι τι στοχεύει κάθε πωλητής φαρμάκου αλλά με το τι πραγματικά χρειαζόμαστε, ειδικά όταν μιλάμε για εξειδικευμένα φάρμακα με κόστος. Δε νομίζω ότι στην προκειμένη περίπτωση ότι αναφερόμαστε στη ΧΑΠ ως σύνολο - επιπρόσθετα, όλοι οι καπνιστές δεν είναι ΧΑΠίτες, και από όσους είναι, η συντριπτική πλειοψηφία έχει το πολύ μέτρια ΧΑΠ. Το Daxas είναι ένα φάρμακο που απευθύνεται σε σοβαρή ΧΑΠ (FEV1<50% του προβλεπόμενου). Πόσοι είναι αυτοί;
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Ιουνίου 2013, 14:20:59 από Denominator »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

29 Ιανουαρίου 2014, 13:59:55
Απάντηση #26
Αποσυνδεδεμένος

NewGP


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ο ΕΟΠΥΥ, σύμφωνα με εγκύκλιό του της 09/06/2013,  επιτρέπει την συνταγογράφηση του Daxas (roflumilast) μόνο από Πνευμονολόγους.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Αυτό σημαίνει ότι απαγορευεται και η αντιγραφη της συνταγής του πνευμονολόγου από γενικό ιατρό;
Επειδή το κάνω μ’ ένα μικρό πλοίο με λένε πειρατή. Αν το έκανα μ’ ένα ολόκληρο στόλο, θα ήμουν αυτοκράτορας. - Ιερός Αυγουστίνος

29 Ιανουαρίου 2014, 15:50:45
Απάντηση #27
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ο ΕΟΠΥΥ, σύμφωνα με εγκύκλιό του της 09/06/2013,  επιτρέπει την συνταγογράφηση του Daxas (roflumilast) μόνο από Πνευμονολόγους.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Αυτό σημαίνει ότι απαγορευεται και η αντιγραφη της συνταγής του πνευμονολόγου από γενικό ιατρό;

Ναι.
Μόνο πνευμονολόγος μπορεί να το συνταγογραφήσει.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
3959 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Ιουλίου 2013, 15:21:28
από timex
0 Απαντήσεις
2611 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Μαρτίου 2015, 18:44:07
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
3541 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Σεπτεμβρίου 2015, 15:07:50
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
4850 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Ιανουαρίου 2019, 17:48:15
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
1 Απαντήσεις
34197 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Νοεμβρίου 2020, 11:34:45
από schumifer