Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 21:43:23

Αποστολέας Θέμα: Ευαισθητοποιημένος καταναλωτής  (Αναγνώστηκε 363621 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

12 Σεπτεμβρίου 2018, 14:38:01
Απάντηση #330
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Επιδιορθωτής πλυντηρίων, που τον εμπιστεύομαι, συμβούλεψε πολύτεκνη φίλη μας, ότι όταν χαλάσει το πλυντήριό της, να πάρει ένα 8κιλο ΠΙΤΣΟΣ γιατί έχει φθηνά ανταλλακτικά.
« Τελευταία τροποποίηση: 12 Σεπτεμβρίου 2018, 17:30:34 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

20 Σεπτεμβρίου 2018, 04:13:18
Απάντηση #331
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Πολύ καλή σελίδα για κάθε ευαισθητοποιημένο καταναλωτή:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

23 Σεπτεμβρίου 2018, 21:52:05
Απάντηση #332
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

11 Οκτωβρίου 2018, 23:02:14
Απάντηση #333
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

23 Οκτωβρίου 2018, 13:03:49
Απάντηση #334
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Τελικά το skroutz είναι μεγάλη εφεύρεση.

Αγοράσαμε χθες ένα πλυντήριο ρούχων Candy CBW M 814 D-S οκτώ κιλών.

Μέσω του skroutz το βρήκαμε 469,74 € ενώ ο Κωτσόβολος το είχε 629,00 €.

Διαφορά στην τιμή 160 €.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

23 Οκτωβρίου 2018, 15:14:41
Απάντηση #335
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Το skroutz λειτουργεί απ το 2005, ελπίζω να μην το μαθαίνουμε το 2018.  :)

Στα πλυντήρια η μεγαλύτερη σύγχρονη "εφεύρεση" είναι η τεχνολογία direct drive, πατέντα της LG χωρίς τροχαλίες, δουλεύει με μαγνήτες, μιλάμε για πλήρη απουσία κραδασμών.

Υπάρχουν και μοντέλα με wifi για χειρισμό εξ' αποστάσεως, προσωπικά δεν θεωρώ την λειτουργία τόσο σημαντική.
« Τελευταία τροποποίηση: 23 Οκτωβρίου 2018, 15:16:38 από Αρχίατρος »

24 Οκτωβρίου 2018, 00:14:54
Απάντηση #336
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


Το σκρουτζ έχει από πίσω του και κακό κομμάτι, μπορείτε να διαβάσετε στο ίντερνετ πώς χρησιμοποιεί τη δύναμή του αλλά και πώς χρησιμοποιείται από πονηρίδηδες για να πουλήσουν και να την κάνουν με ελαφρά λίγο πριν να πρέπει να αποδώσουν ΦΠΑ. Σίγουρα υπάρχουν και άλλα κόλπα σαν και αυτό που έχω διαβάσει εγώ. Ταυτόχρονα δεν είναι τυχαίο που τεράστια καταστήματα όπως Πλαίσιο και eshop έχουν αποφασίσει να την κάνουν από εκεί.

24 Οκτωβρίου 2018, 12:49:06
Απάντηση #337
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
'Ενα βασικό μείον που μάλλον δεν αφορά το skroutz αλλά τα μαγαζιά καθαυτά, είναι που συχνά κάποια μαγαζιά βάζουν προϊόντα ως κατόπιν παραγγελίας ή 4-5 μέρες διαθέσιμα, και κάνεις την παραγγελία, σου χρεώνουν την κάρτα με το ποσό, και μετά από μια βδομάδα σε παίρνουν απ΄το κατάστημα (έχει συμβεί να μην με πάρουν καν) να σου πουν ότι το προϊόν δεν είναι καθόλου διαθέσιμο.

Επιλέγω ένα ελληνικό μαγαζί για να έχω το προϊόν ταχύτερα στο σπίτι μου, αν είναι να το παραγγείλω απ το εξωτερικό, το κάνω μόνος μου και δεν περιμένω απ΄τον Έλληνα ιντερνετομαγαζάτορα.

Πάντως η επανάσταση δεν ήταν το skroutz φυσικά, αλλά το άνοιγμα των παραγγελιών στο εξωτερικό, κάποτε είμασταν δεσμευμένοι στις επιλογές των ελληνικών μαγαζιών.

26 Οκτωβρίου 2018, 22:44:32
Απάντηση #338
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Πάντως εγώ αγόρασα το πλυντήριο ηλεκτρονικά στις 22/10/2018 και μου παραδόθηκε στο σπίτι στις 25/10/2018. Ήμουν και τυχερός γιατί το αγόρασα από το Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος που έχει έδρα το Ορφάνι Καβάλας ( και ζω μέσα στην πόλη της Καβάλας).
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

26 Οκτωβρίου 2018, 22:47:53
Απάντηση #339
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Ενδιαφέρον σχόλιο συναδέλφου, στην παραπάνω ανάρτηση, στο facebook (την δημοσίευσα και εκεί):

Βοηθάει πολύ για έρευνα αγοράς το skroutz, κοιτάζεις τα συν και τα πλην και αποφασίζεις. Εχω καταλήξει ότι το καλύτερο είναι ένα μαγαζί ηλεκτρικών που είσαι σταθερός πελάτης, ψαγμένος πελάτης όμως. Πας και του λες "εγω θελω να το παρω απο σενα αλλά δες πόσο το βρίσκω στο skroutz..." οπότε συνήθως σου κάνει την τιμή που θες, στηριζεις την τοπική αγορά, έχεις και service και όλα καλά.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

27 Οκτωβρίου 2018, 01:03:17
Απάντηση #340
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Στις λευκές ηλεκτρικές συσκευές, έχω καταλήξει στο εξής:
ΔΕΝ σκάμε χοντρά λεφτά, ακόμα και αν τα διαθέτουμε. Π.χ όταν έψαχνα πλυντήριο για την μητέρα μου (είχε ένα Miele που άντεξε αισίως 20 χρόνια αν θυμάμαι καλά), τα σύγχρονα Miele ξεκινούσαν από 800€. Ε, όσο και αν το έψαξα ΔΕΝ βρήκα ένα λόγο να το πάρουμε.
ΔΕΝ υπάρχει ουδεμμία εγγύηση ότι θα αντέξει παραπάνω, ΔΕΝ δίνει μεγαλύτερη εγγύση, ΔΕΝ έχει καλύτερη αντιπροσωπεία, ΔΕΝ θα δώσεις λιγότερα χρήματα αν σου καεί η πλακέτα, μάλλον περισσότερα, σε σημείο που να δικαιολογεί την αγορά ενός φτηνού πλυντηρίου !

Προσωπικά θα πήγαινα σε ένα μέσης τιμής πλυντήριο, με σχετικά σύγχρονη τεχνολογία, με βασικό κριτήριο την καλή υποστήριξη (αντιπροσωπεία) και την εγγύση που έχει.

1 Νοεμβρίου 2018, 10:39:13
Απάντηση #341
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Ένα κλασικό λάθος πολλών επίδοξων ιδιωτών Ιατρών (και άλλων ελευθεροεπαγγελματιών) είναι ότι πρώτα βάζουν ρευστό για να αγοράσουν/φτιάξουν ένα ιδιωτικό Ιατρείο/χώρο, και μετά κάνουν έναρξη επαγγέλματος.

Αυτό το λάθος, μπορεί να τους κοστίσει δεκάδες χιλιάδες ευρώ.

Πρώτα κάνουμε έναρξη επαγγέλματος στην εφορία, και μετά ρίχνουμε λεφτά (τα οποία μπορεί να τα αφαιρέσει κανείς μετά, από το φορολογητέο του εισόδημα).

Ενδιαφέρον σχόλιο επίσης από συνάδελφο που έχει μια απλή Ατομική Επιχείρηση (όχι εταιρεία):

«Εγώ βάζω τη βενζίνη στα έξοδα. Το ιατρείο είναι στα 10 χλμ απ το σπίτι μου. Πάντως αν αγοράσεις αυτοκίνητο, να το αγοράσεις με τιμολόγιο ως επαγγελματικό. Η αγορά του εκπίπτει ως έξοδο.»
« Τελευταία τροποποίηση: 5 Νοεμβρίου 2023, 09:23:39 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

5 Νοεμβρίου 2018, 04:15:15
Απάντηση #342
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Τιιι λέγαμε για τα Miele ;

Ορίστε η εμπειρία ενός απ' το service τους στο φόρουμ petrolheads:
Παράθεση
τωρα θα μαθουμε απο πρωτο χερι τι εστι επισκευη πλυντ. πιατων Μιελε....

δεν εχει οθονη κι αναβει ενα κοκκινο λαμπακι.
Βγαζει νερα δεν περνει.
αλλαξα την αντεπιστροφη - 40 ευρω - αλλα δεν ηταν αυτο κι ας ειχε προβλημα ( ειχε "καει") απο τα χρονια....
τηλ παρασκευη ραντεβου ΑΠΟ τριτη - θα με παρουν τηλ....
Παράθεση
Να ζησυμε να το θυμομαστε.
Ηρθε ο μαστορας της Miele ( 39 ευρω ) και διεγνωσε καμενο μοτερ + αλλαγη λαστιχο akouastop + κατι αλλα ψιλά, το ολον με εργασία 400+
το μοτερ καηκε επειδη τρυπησε το λαστιχο και το πιτσιλουσε.

Απο μονος του ειπε "χαρηκα για την γνωριμία παρτε ενα καινουργιο"
Να το ξαναπούμε: δεν υπάρχει ΟΥΔΕΜΜΙΑ εγγύηση ότι το Miele προϊόν που χρυσοπληρώσατε θα αντέξει παραπάνω.

Οπότε πάρτε κάτι επώνυμο μεν, με γνωστή αντιπροσωπεία δε, και όσο το δυνατόν μακρύτερη εγγύηση, και όσο αντέξει.
Έτσι και αλλιώς όλα ηλεκτρονικές πλακέτες έχουν τωρα, άπαξ και χαλάσουν δεν θα συμφέρει να το φτιάξετε και θα αναγκαστείτε να πάρετε καινούριο, γιατί να σκάσετε στους Γερμανούς 800άρες ; ; ;
Φυσικά ό,τι θέλει κάνει κάποιος τα λεφτά του.  :)

Εγώ έχω φτάσει να θεωρώ καλύτερες επιλογές επώνυμες εταιρίες στην μεσαία κατηγορία τιμών.

6 Νοεμβρίου 2018, 18:49:14
Απάντηση #343
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
06-11-2018
Γεγονός είναι πλέον η χρέωση 1 ευρώ στους έντυπους λογαριασμούς της ΔΕΗ μετά από απόφαση του ΔΣ της εταιρείας ενώ πριν από λίγη ώρα βγήκε και η επίσημη ανακοίνωση για την επιβολή της.

Σύμφωνα με ανακοίνωση της εταιρείας η ΔΕΗ, καλεί τους πελάτες της στην επιλογή χρήσης ηλεκτρονικού λογαριασμού.  Το Δ.Σ. αποφάσισε ότι οι έγχαρτοι λογαριασμοί θα επιβαρύνονται με 1€ όσο περίπου το κόστος έκδοσης και αποστολής τους.

Η ΔΕΗ πιστεύει ότι η πρωτοβουλία αυτή θα αποτελέσει λειτουργικό κίνητρο για τους όλους τους πελάτες της. Επιλέγοντας τη λήψη ηλεκτρονικού λογαριασμού, εκμεταλλεύονται παράλληλα και όλες τις δυνατότητες διαχείρισης θεμάτων του λογαριασμού ρεύματος όπως η δυνατότητα έκδοσης μηνιαίου λογαριασμού με ασφάλεια, αξιοπιστία, ταχύτητα, και πλήρη διαφάνεια και πληροφόρηση.

Τα παραπάνω θα τεθούν σε ισχύ από την 01.12.2018. Ωστόσο, στην περίπτωση που οι πελάτες προβούν σε εγγραφή στο e-bill και επιλέξουν λήψη ηλεκτρονικού λογαριασμού έως 31.12.2018 και στην περίπτωση που η χρέωση έχει ενσωματωθεί σε λογαριασμό τους, αυτή θα πιστωθεί στον επόμενο λογαριασμό που θα εκδοθεί.

Με τον τρόπο αυτό, όπως υποστηρίζει, βελτιώνεται ο χρόνος και η ποιότητα εξυπηρέτησης των πελατών της επιχείρησης, η εξοικονόμηση ανθρώπινων και οικονομικών πόρων και η ουσιαστική ενίσχυση του περιβαλλοντικού αποτυπώματος, στο πλαίσιο πρωτοβουλιών αειφορίας της.

Παράλληλα, παραμένει σταθερά προσηλωμένη στο στόχο του εκσυγχρονισμού και της εναρμόνισης της με τις τάσεις της εποχής σε ευρωπαϊκή κλίμακα, για την ηλεκτρονική εξυπηρέτηση.

Στο πλαίσιο αυτό, πέραν των διαφημιστικών πρωτοβουλιών σχεδιάζει την ανάληψη συγκεκριμένων δράσεων στα καταστήματά της, και γενικά σε κάθε επαφή προκειμένου να διευκολύνει τους πελάτες της να εξοικειωθούν με τους ηλεκτρονικούς λογαριασμούς και να τους χρησιμοποιούν αντί των έγχαρτων.


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

6 Νοεμβρίου 2018, 18:55:15
Απάντηση #344
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Χρέωση και για τα γκισέ των τραπεζών (π.χ 2€ ανά συναλλαγή), δεν γίνεται εγώ να τα κάνω όλα απ΄το σπίτι μου, να μην απασχολώ υπάλληλο (=εργατοώρες), και ο άλλος ο εξυπνάκιας να πηγαίνει και να συνωστίζεται, να αναγκάζει την Τράπεζα να διατηρεί υποκαταστήματα, υπαλλήλους, να ξοδεύει σε λειτουργικά έξοδα κτλ.

Δεν θέλεις να γίνεις άνθρωπος ; Πλερώ μάγκα μου.  :)